Kolorowa podkładka RGB (z efektem nieskończoności)

Kolorowa podkładka RGB (z efektem nieskończoności)

Elektronicy często wykorzystują diody do budowy ciekawych ozdób, które imitują nieskończoność. Wszystko dzięki specjalnym lustrom.

Jednym z tego typu projektów jest prezentowana podstawka pod szklankę. Sprawia ona wrażenie nieskończenie głębokiej, mimo że jej grubość to zaledwie kilkanaście milimetrów.

Prezentowany projekt to ozdobna podkładka pod szklankę. Jej autor, kryjący się pod pseudonimem MnMakerMan, zainspirował się starym uszkodzonym „lustrem nieskończoności”. Po wymianie kilku diod udało mu się uruchomić stare lustro, a efekt działania na tyle mu się spodobał, że postanowił wykonać własną, miniaturową wersję takiego gadżetu.

„Lustro nieskończoności” składa się właściwie z dwóch luster. Jedno z nich to standardowe lustro odbijające całe padające na nie światło. Druga tafla to lustro półprzepuszczalne, czyli takie, które odbija tylko część światła – reszta jest normalnie przepuszczana (jak przez szybę). Jeśli pomiędzy tymi taflami umieścimy źródło światła, to uzyskamy iluzję nieskończoności.

Pracą urządzenia steruje mikrokontroler ATtiny85. Znajduje się on na zaprojektowanej przez autora płytce PCB. Jako podświetlenie wykorzystano 20 cyfrowych diod RGB (WS2812B). Urządzenie jest też wyposażone w przyciski, dzięki którym można wybrać jeden z efektów. Całość zasilana jest z małego akumulatora o pojemności 1500 mAh.

Co ciekawe, do wykonania tej oryginalnej podstawki wcale nie potrzeba nawet lustra. W tym przypadku autor wykorzystał pleksi, na które naklejono półprzepuszczalną folię. Całość została schowana w małej, dedykowanej obudowie, którą zaprojektowano w Fusion 360, a następnie wydrukowano na drukarce 3D z filamentu PLA. 

Projekt ten jest interesującą i oryginalną ozdobą. Kolorowe światło diod odbija i załamuje się nie tylko w podstawce, ale także w stojącej na niej szklance i w samym napoju. Jeśli jesteście zainteresowani odtworzeniem tego projektu, wszystkie szczegóły znajdziecie w przygotowanej przez autora instrukcji. Macie na swoim koncie jakieś projekty wykorzystujące ten efekt?

Stolik z efektem nieskończonego tunelu dzięki Arduino
Stolik z efektem nieskończonego tunelu dzięki Arduino

Za pomocą tanich taśm RGB i różnych sztuczek optycznych można uzyskać całkiem ciekawy efekt stołu z nieskończenie głębokim tunelem.... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

diody, lustro, ozdoba, podkładka, rgb

Trwa ładowanie komentarzy...