Ważną częścią elektroniki jest technika cyfrowa, której podstawy omówiliśmy w poprzednim kursie. Tym razem idziemy krok dalej!
Poznamy w praktyce układy programowalne, które w wielu zastosowaniach sprawdzają się znacznie lepiej od mikrokontrolerów. Podczas tego kursu poznacie podstawy VHDL w praktyce!
Kurs tłumaczy zupełne podstawy programowania układów FPGA. Zaczniemy od omówienia ich wad oraz zalet. Wskażemy różnice między układami programowalnymi, a mikrokontrolerami. Następnie przejdziemy do instalacji odpowiedniego oprogramowania i niezbędnej konfiguracji!
Podczas kolejnych ćwiczeń omówione zostaną kwestie tworzenia projektów, które są specyficzne dla FPGA. Następnie realizując praktyczne ćwiczenia skupimy się na poznaniu języka VHDL. Zaczniemy od bramek logicznych i multiplekserów. Zajmiemy się też rejestrami przesuwnymi, aż dojdziemy do bardziej rozbudowanych automatów stanów skończonych.
Pierwszy projekt.
Symulacja układu.
Edytor graficzny.
Na koniec, w ramach ciekawostki, sprawdzimy jak można programować FPGA za pomocą edytora graficznego, w którym rysuje się schematy połączeń!
Sprzęt używany w kursie FPGA
W związku z tym, że chcemy poznać podstawy układów programowalnych, to nie potrzebne będzie nam duża ilość sprzętu dodatkowego. Wystarczy zestaw uruchomieniowy, na którym znajdziemy niezbędne peryferia. Przydatnym dodatkiem mogą być również nasze kieszonkowe tablice do kursu podstaw techniki cyfrowej.
Gotowe zestawy do kursów Forbota
Komplet elementów Gwarancja pomocy Wysyłka w 24h
Zestaw uruchomieniowy Elbert v2 - Spartan 3A z wszystkimi niezbędnymi peryferiami do wykonania ćwiczeń z kursu FPGA!
Masz już zestaw? Zarejestruj go wykorzystując dołączony do niego kod. Szczegóły »
Uwaga! Przykłady omawiane w tym kursie będę kompatybilne z dokładnie takim zestawem! Uruchamianie ich na innych zestawach nie przyniesie dobrych skutków. Co więcej, w związku ze specyfiką programowania FPGA wgranie programu na inny zestaw nawet może go uszkodzić!
Temat FPGA może sprawiać problemy początkującym, więc wybraliśmy jeden, konkretny zestaw, aby ułatwić wszystkim naukę. Nie będziemy w stanie rozwiązywać problemów i pomagać tym, którzy zdecydują się na korzystanie z innej platformy sprzętowej.
W każdym zestawie zakupionym w Botlandzie znajduje się kod do jego rejestracji. Umożliwi on uzyskanie wsparcia na forum oraz odbiór materiałów dodatkowych!
Spis treści kursu FPGA
Kurs został podzielony na 11 artykułów:
Kurs FPGA - #1 - podstawy VHDL w praktyce, spis treści - czytasz ten artykuł
Kurs dedykowany jest wszystkim, którzy chcieliby poznać podstawy FPGA oraz VHDL. Wszystkie tematy tłumaczone są od "zera". Tematyka jest trudniejsza przykładowo od kursu Arduino, więc nie mogliśmy sobie pozwolić na wracanie do zupełnych podstaw elektroniki lub techniki cyfrowej.
znajomość bramek cyfrowych oraz ogólne rozumienie świata elektroniki cyfrowej (tutaj idealnym uzupełnieniem jest wspomniany wcześniej kurs techniki cyfrowej),
Powyższe wiadomości, to zalecane podstawy, dzięki którym wykonanie wszystkich ćwiczeń będzie zdecydowanie łatwiejsze. Umożliwi to skupie się na FPGA.
Autor kursu FPGA
Tak, jak w przypadku wszystkich innych kursów szukałem osoby, która nie jest teoretykiem i ma praktyczne doświadczenie z FPGA. Autorem tego kursu jest Adam Bemski, który zajmuje się systemami wbudowanymi. Zawodowo związany jest z obszarem automatycznego testowania urządzeń z funkcjonalnością IoT. Adam prowadzi również zajęcia z techniki mikroprocesorowej na wyższej uczelni w Stuttgarcie (DHBW Stuttgart). Więcej informacji znajdziecie na jego blogu.
Oprócz Adama nad kursem pracował jeszcze Piotr Adamczyk, który zajmował się zdjęciami oraz, grafikami. Oczywiście wtrąciłem również do tej serii coś od siebie - zajmowałem się tak, jak w przypadku wszystkich innych kursów, redakcją tekstów i uporządkowaniem całości.
Podsumowanie
Jestem przekonany, że ten kurs pozwoli wielu osobom wejść w świat FPGA, co może być bardzo ciekawą umiejętnością - szczególnie na rynku pracy, gdzie cały czas poszukiwane są osoby z dobrą znajomością układów programowalnych!
Nie wiesz, czy warto uczyć się z kursów Forbota? Sprawdź opinie »
W kolejnym odcinku zajmiemy się wytłumaczeniem czym dokładnie jest FPGA, jakie mają zalety, wady oraz dlaczego warto się nimi zainteresować! Na pewno przekona to wielu z Was do nauki nowego języka programowania jakim jest VHDL.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...