KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs lutowania dla początkujących – #1 – wstęp, spis treści

Kurs lutowania dla początkujących – #1 –  wstęp, spis treści

Jedną z najważniejszych umiejętności każdego majsterkowicza jest lutowanie. Jak się okazuje wielu początkujących nie radzi sobie poprawnie z operowaniem lutownicą.

Jak uniknąć niepoprawnych lutów, zniszczonych płytek drukowanych i przegrzanych elementów elektronicznych? O tym w kursie lutowania!

Czym jest kurs lutowania?

Kurs lutowania to seria poradników, dzięki którym osoby początkujące mogą opanować lutowanie od zupełnych podstaw. Podczas wykonywania kolejnych ćwiczeń poznasz niezbędne narzędzia, dowiesz się jak powinien przebiegać proces lutowania i jakich błędów warto unikać.

Ciężko nauczyć się lutowania podczas czytania tekstu. Dlatego kurs ten został wypełniony ogromną liczbą ilustracji, zdjęć i filmów. Oczywiście nawet najlepszy poradnik nie pomoże, jeśli będziesz uczył się lutowania tylko w teorii. Znajdziesz więc tutaj też informacje o wszystkich niezbędnych elementach, które są potrzebne do samodzielnego odtworzenia ćwiczeń z kursu. Najważniejsza jest praktyka!

Dla kogo jest ten kurs?

Twoje dotychczasowe próby lutowania kończyły się raczej niepowodzeniem? A może jeszcze nigdy nie trzymałeś lutownicy w dłoni? Ten kurs przygotowany został właśnie z myślą o takich osobach! Z tej serii poradników skorzystają wszystkie osoby, które po prostu chcą zacząć lutować.

Kurs lutowania - spis treści

Materiał z tego kursu został podzielony na 8 części, które wprowadzą Cię łagodnie w świat lutowania. Od omówienia podstawowych narzędzi, przez pierwszy raz z lutownicą, aż do zlutowania 5 płytek PCB. Cała treść kursu jest dostępna w 100% za darmo, więc już teraz możesz dokładnie zapoznać się z całym kursem lutowania:

Jakie elementy do wykonania ćwiczeń?

Nic tak nie utrudnia nauki jak korzystanie z elementów i narzędzi, które odbiegają od tego co zostało pokazane w poradniku. Dlatego w przypadku tego kursu przygotowaliśmy gotowe zestawy, w których znajduje się komplet elementów elektronicznych i 5 specjalnych płytek drukowanych. Dzięki temu każdy może wykonać dokładnie te same ćwiczenia, które zostały opisane w kursie.

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zestaw zawiera 5 płytek PCB oraz części elektroniczne do kursu lutowania m.in: diody, reszystory, goldpiny, przełączniki!

Zamów w Botland.com.pl »

Popularny pakiet (elementy i narzędzia): Mistrz Lutowania

Najważniejszą częścią tych zestawów są płytki PCB, które będą naszym poligonem doświadczalnym. Są to nietypowe obwody drukowane, które zostały przez nas specjalnie zaprojektowane na potrzeby nauki lutowania. Są tam pola lutownicze o różnych rozmiarach i miejsca, w których można bezpiecznie trenować manewrowanie lutownicą.

Podczas kolejnych ćwiczeń, dzięki lutowaniu możliwe będzie zbudowanie na płytce PCB takich układów jak np. układ migający diodą RGB, lampka zasilana kondensatorami czy przerzutnik bistabilny,

Jaki sprzęt do wykonania ćwiczeń?

Przed przystąpieniem do ćwiczeń konieczne jest wyposażenie swojego warsztatu w lutownicę i kilka przydatnych narzędzi. Temat ten został dokładnie poruszony w kolejnej części kursu. Jeśli posiadasz już odpowiedni sprzęt to możesz od razu przejść do działania.

Jeśli jednak nie posiadasz podstawowych narzędzi to możesz zamówić nasz niezbędnik warsztatowy, czyli komplet narzędzi, który polecamy właśnie na potrzeby tego kursu. Znajdziesz tam m.in. plecionkę, spoiwo lutownicze, topnik, odsysacz do cyny i tzw. trzecią rękę. Do zestawu możesz też dodać jedną z kilku polecanych stacji lutowniczych.

Czy dam sobie radę z wykonaniem ćwiczeń?

Jest to kurs dla zupełnie początkujących. Założyliśmy więc, że będą z niego korzystały osoby, które nie miały jeszcze kontaktu z lutownicą lub ich próby lutowania kończyły się niepowodzeniem. W związku z tym nie musisz się niczym przejmować - na pewno dasz sobie radę nawet, jeśli nie masz żadnego doświadczenia z lutownicą.

Podczas wykonywania ćwiczeń z tej serii przydają się wiadomości z naszego kursu elektroniki (poziom I) oraz z II poziomu tego kursu. Szczególnie przydaje się tutaj wiedza na temat rezystorów, tranzystorów, diod, kondensatorów oraz układu NE555. Jeśli opanowałeś umiejętności opisane w kursach elektroniki to w 100% zrozumiesz jak działają układy, które będziesz tworzył podczas tego kursu lutowania.

Czy warto uczyć się z FORBOT-em?

Już od 2011 roku misją FORBOT-a jest tworzenie materiałów edukacyjnych, dzięki którym dosłownie każdy może rozpocząć swoją przygodę z elektroniką. Nasze publikacje to najpopularniejsze materiały na ten temat w języku polskim – rocznie nasze poradniki czytane są kilka milionów razy!

Lekcja skończona. Niby znałam teorię na ten temat, niby prosta wiedza z gimnazjum, ale jednak się miesza i nie do końca wiadomo, o co chodzi. Teraz, po przećwiczeniu w praktyce, wszystko się rozjaśniło. Jedziemy dalej!Gohan

Kozacki kurs, naprawdę dawno nie widziałem w sieci tak pożytecznego materiału (…). Ja wiem, że trochę wazelina, ale co tam. Trzymajcie tak dalej (…) – owidiusz

Bardzo fajny kurs. Gratuluję pomysłu i przede wszystkim dobrania takiej formy, aby w prosty i przejrzysty sposób zapoznać początkujących z podstawami elektroniki. Myślę, że skorzystają zarówno osoby będące na początku tej fascynującej drogi, jak i osoby bardziej doświadczone. Nie zaszkodzi bowiem sobie przypomnieć co nieco (…)MikieMan

Podsumowanie

Głównym celem tworzenia kursu lutowania, było przeprowadzenie początkujących przez cykl krótkich projektów, które pozwalają na późniejsze samodzielne operowanie lutownicą. Liczne pozytywne opinie, które do tej pory zebrał ten kurs potwierdzają, że udało nam się osiągnąć ten cel.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 751

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Zgodnie z zapowiedzią, kolejna część kursu to omówienie niezbędnych narzędzi - koniecznie sprawdź więc co będzie potrzebne. Jeśli nie posiadasz tych narzędzi to zamów gotowy zestaw elementów oraz nasz niezbędnik warsztatowy i przejdź do praktyki. Powodzenia!

Nawigacja kursu

elektronika, kurs, kursLutowania, lutowanie, narzędzia, podstawy

Trwa ładowanie komentarzy...