KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

PLM System – czy warto wdrożyć go w swojej firmie?

Kiedy przedsiębiorstwo zaczyna rosnąć, niesie to za sobą nowe wyzwania, którym należy podołać. Duże firmy napotykają na swojej drodze trudności komunikacyjne między współpracownikami, posiadają niewystarczającą i nieusystematyzowaną bazę informacyjną o produktach, co hamuje dynamiczny rozwój, a także odczuwają duży nacisk ze strony konkurencji.

Co więcej w momencie szybkiego wzrostu, pojawiają się zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem i zmniejszaniem wpływu na środowisku naturalne. Rozwiązaniem na te bolączki jest system stworzony dla PLM (z ang. Product Lifecycle Management). Ale.... co to właściwie znaczy? Śpieszymy z wyjaśnieniem. 

PLM – idea i zastosowanie

PLM (po polsku zarządzanie cyklem życia produktu), to podejście biznesowe, zcentralizowane na produkcie, zakładające zarządzanie szeregiem procesów na każdym z etapów cyklu, począwszy od koncepcji na produkt, poprzez wprowadzenie i utrzymanie na rynku, a na utylizacji kończąc, w możliwie najbardziej efektywny sposób. W praktyce możliwe jest to dzięki wdrożeniu rozwiązania jakim jest system PLM, który łączy oprogramowania i gromadzi, przetwarza, udostępnia dane dotyczące wszystkich etapów w cyklu życia produktu.

PLM, czyli zarządzanie cyklem życia produktu

Dane są wykorzystywane przez wszystkie osoby zaangażowane w życie produktu, co więcej w sposób dostosowany do ich potrzeb. Dzięki rozwiązaniu PLM, takim jak Autodesk® Fusion Lifecycle, możliwe jest tworzenie spersonalizowanych konsol dla każdego użytkownika, zawierających w sobie informacje i narzędzia niezbędne do skutecznego zarządzania i poruszania się w danym obszarze. Z PLM system Autodesk korzystają zarówno kierownicy projektów, dział produkcyjny, planowania, sprzedaży, osoby mające pod pieczą zarządzanie jakością w cyklu życia produktu, a nawet dostawcy zewnętrzni,  którzy mogą posiadać dostęp do oprogramowania. 

Jak działa system PLM?

System PLM wywodzi się z narzędzi takich jak CAM, CAD czy PDM i integruje ze sobą te systemy w jedną spójną całość mającą na celu zarządzanie produktem w cyklu życia. Obejmuje on cały ekosystem firmy, a oprogramowanie PLM jest kompendium wiedzy dostępnym dla wszystkich, dającym nieograniczone możliwości dostosowania do projektu, dzięki swojej modułowej i elastycznej budowie. To rozwiązanie oparte na chmurze danych, a główne filary, wchodzące w jego skład to:

  • Lista materiałowa - czyli szczegółowy spis komponentów, z których składa się produkt, takich jak technologia wykonania, materiały, czas pracy ludzi, szczegóły wykonawcze, czy cena.
  • Wprowadzanie nowego produktu - zestaw danych i narzędzi do harmonogramowania oraz zarządzania projektami i zadaniami podczas powstawania i wprowadzania na rynek nowych produktów.
  • Zarządzanie zmianą - zestaw danych i narzędzi do zarządzania przepływem dokumentów, informacji związanych z przebudową i rozwojem istniejących produktów.
  • Zarządzanie jakością - zestaw danych i narzędzi do analizy i prowadzenia działań, służących do eliminacji słabych stron w cyklu życia produktu, wdrażania usprawnień i ulepszania jakości.
  • Zarządzanie Danymi Produktu - czyli repozytorium zawierające m.in. rysunki techniczne czy dokumentację.
  • Współpraca z poddostawcami - zestaw danych i narzędzi służących do m.in. kontroli i planowania zamówień materiałów, a także komunikacji z dostawcami.

Poprzez interfejs umożliwione jest miksowanie ze sobą zestawów narzędzi i danych w taki sposób, aby stworzyć jak najbardziej dopasowany do firmy i jej pracowników system do zarządzania cyklem życia produktu. Skoro wiemy już jak działa PLM Autodesk, pora na najważniejsze.

System PLM ułatwiający prace

Jakie wymierne korzyści przyniesie system PLM Twojej firmie?

Efektywne zarządzanie cyklem życia produktu PLM Autodesk niesie za sobą wiele pozytywnych skutków dla całego przedsiębiorstwa. Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na projekt, zostaje skrócony czas realizacji procesów, a nowe produkty mogą być szybciej i z większym powodzeniem wprowadzane na rynek. Z drugiej strony, system umożliwia także przyjrzenie się z bliska poszczególnym fazom powstawania produktu. Dzięki korygowaniu i eliminacji błędów oraz wdrażaniu usprawnień na poszczególnych etapach cyklu życia produktu, możliwa jest redukcja ponoszonych kosztów.

Zalety PLM w praktyce

Dzięki wdrożeniu systemu PLM usprawniony zostaje także sposób porozumiewania się pracowników w firmie, a co za tym idzie - poprawie ulega współpraca całego zespołu. Łatwe udostępnianie danych o produkcie i sprawny obieg informacji zapobiega powstawianiu wielu błędów natury komunikacyjnej. 

PLM z zastosowaniem systemu informatycznego, gwarantuje pełną kontrolę nad budżetem projektu, dzięki monitorowaniu wszystkich kosztów realizacyjnych. Dodatkowo, wiarygodny zapis historii procesów i rozwoju produktu oraz stała kontrola jakości zapewnia utrzymywanie niezmiennie dobrego poziomu jakości przedsiębiorstwa i towarów przez niego dostarczanych, a także jakości obsługi czy nawet transportu.

Z dobrodziejstw systemu PLM korzysta już wiele wiodących na rynku, rozwiniętych przedsiębiorstw. Jeśli chcesz dołączyć do grona najlepszych i z powodzeniem wznieść swoją firmę na kolejny poziom – wejdź na stronę autodesk.pl i sprawdź, jak system PLM Autodesk® Fusion Lifecycle może Ci pomóc!

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 4

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Wpis sponsorowany na podstawie materiałów prasowych.