Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #5 – cewki, dławiki


Komentator

Pomocna odpowiedź

kurs_elektroniki_5_cewki_dlawiki.thumb.png.59c51066e505ab6e7658043e1add24a3.png

W kolejnej części przystępnie omawiamy cewki oraz ich zastosowanie w elektronice cyfrowej. Projekty takie często pozbawione są cewek, warto jednak poznać te podzespoły. W układach analogowych, zwłaszcza pracujących na wielkich częstotliwościach, można znaleźć znacznie więcej tych elementów.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Do pomiaru rezystancji ja bym dodał jeszcze jedną metodę: podajemy stały prąd na cewkę (np. około połowy znamionowego), mierzymy spadek napięcia (w mV) i używamy wzoru R = U/I

Natomiast trzeba bardzo uważać z regułą "W uproszczeniu, im większa indukcyjność, tym lepsza filtracja. Jako umowne minimum można przyjąć wartość 10μH."

Otóż każdy układ LC ma swoją częstotliwość rezonansową. I każdy element L lub C ma dużą niedokładność wartości - szczególnie L się zmienia z temperaturą i prądem. Dlatego często lepiej jest dać filtr zasilania RC z większą pojemnością kondensatora jeśli prądy są niskie.

Na prąd dławika wpływa nie tylko grubość drutu - rdzeń może się również nasycać. Dlatego dobrzy producenci podają maks. prąd ciągły wynikający z rezystancji oraz prąd przy którym nasyca się rdzeń (ale Ci naprawdę najlepsi podają jeszcze jak wtedy spadają parametry). Kiepscy podadzą L, I, R i nawet nie podadzą warunków testowych.

I należy pamiętać, że podstawowym błędem w myśleniu jest uznanie, że elementy indukcyjne filtrują napięcie - BŁĄD! one filtrują prąd.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziś podłączyłem cewkę z zestawu 1mH szeregowo do obwodu gdzie Uzas = 5V. Starałem się szybko zamykać i otwierać obwód. W efekcie cewka mocno się zagrzała i pękła w połowie. Dlaczego tak się stało? Dlatego, że przy zaniku prądu napięcie na cewce rośnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap

Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie - czy to normalne, że przy zwieraniu sond miernika podczas mierzenia oporu (200) wskazania multimetru nie są stabilne? Wskazania co około 0.5s zmieniają się losowo z zakresu 1.2-120 (około). Co prawda najwięcej "wskazań" jest między 1.2-6 ale wciąż. Podczas mierzenia elementów, skoki są zaniedbywalne, mieszczące się w zakresie błędu pomiarowego, sytuacja pojawia się zawsze podczas zwierania sond (miałem to samo przy pierwszych lekcjach, ale nie zatrzymałem się dłużej przy tym).

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Asentinn napisał:

Mam pytanie - czy to normalne, że przy zwieraniu sond miernika podczas mierzenia oporu (200) wskazania multimetru nie są stabilne? Wskazania co około 0.5s zmieniają się losowo z zakresu 1.2-120 (około). Co prawda najwięcej "wskazań" jest między 1.2-6 ale wciąż.

Nie, nie jest to normalne. Pomiar nie powinien skakać w takim zakresie. Może po prostu za słabo dociskasz do siebie sondy? Spróbuj je skrzyżować i zetknąć dość mocno. Oczywiście nie tak, aby połamać plastikowe obudowy, ale dość "stanowczo" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.