Skocz do zawartości

Kurs FPGA - #3 - instalacja środowiska ISE Xilinx


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Pora przygotować środowisko do pracy z FPGA. Instalacja i konfiguracja IDE zajmuje więcej czasu niż w przypadku innych platform. Stąd osobny artykuł poświęcony tylko temu zagadnieniu.Wykonanie wszystkich kroków z tego poradnika jest kluczowe. Zła konfiguracja może prowadzić do dziwnych błędów w przyszłości. Do dzieła!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajny opis.

Warto dodać komentarz do skrótu uruchamiającego dwa polecenia:

C:\Xilinx\14.7\ISE_DS\settings32.bat - czy w windows 64-bit należy użyć settings64.bat

C:\Xilinx\14.7\ISE_DS\common\bin\nt\xlcm.exe -manage

Co one robią?

Link do komentarza
Share on other sites

Mellon, w przypadku pierwszego pytania ciężko podać mi konkretną odpowiedź, ponieważ z naszych doświadczeń wynika, że działa to "różnie". W systemie 64 bitowym skróty tworzą się od razu z dopiskiem "64" jednak nie w każdym przypadku później działają. Dlatego podaliśmy również wersje "32-bitowe", które działają za każdym razem.

Jeśli chodzi o samą zawartość skrótu, to jej "nie wymyślaliśmy", to są polecenia generowane bezpośrednio przez instalator. Tutaj należałoby już pytać producenta dlaczego tak to rozwiązał. Pliki wsadowe (bat) można sobie łatwo podejrzeć (mają tylko kilka linijek). Plik xlcm.exe odpowiada za licencję środowiska, więc zapewne podczas startu odpowiada za sprawdzenie jej poprawności. Nie ma to wiele wspólnego z samym kursem FPGA, więc tego mocniej nie drążyłem. Grunt, aby u każdego działało, więc cieszę się, że nikt nie zgłasza problemów 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

U mnie niestety program nie chce się uruchomić. Instalacja przebiega pomyślnie ale już MANAGE... nie daje się uruchomić. Otwiera się okno konsoli po czym znika. Otwarcie w trybie zgodności z innym Windowsem nie powiodło się.

Próbowałem na laptopie z Windows 10 - 64bity.

Na drugim laptopie gdzie mam jeszcze zainstalowanego Windowsa XP nie mogę zainstalować programu. W załączniku zdjęcie z przerwanej instalacji.

Proszę o pomoc przy uruchomieniu programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzień dobry

Zakupiłem Zestaw uruchomieniowy Elbert v2 - Spartan 3A robiłem według powyższej instrukcji,

problem wystąpił gdy już po zainstalowaniu Xilinx wybrałem get free Vivado/ISE webpack license

z strony xilinx pobrałem licencje. I za każdym razem podczas próby naciśnięcia ,,Load License..." wyskakuje mi że Program _xlcm.exe przestał działać. Już robiłem reinstal tego oprogramowania, uruchamiałem ponownie, uruchamiałem jako administrator no nie mam pomysłów a bez tego nie można ruszyć do przodu, prosze o pomoc

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

automatyk124, witam na forum 🙂

Czy w ścieżce do plików nie masz żadnych polskich znaków? Do tej pory chyba nikt jeszcze nie zgłaszał takiego problemu, więc ciężko do razu podać jakieś rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

automatyk124, a czy próbowałeś uruchamiać program z ręcznie utworzonych skrótów tak jak opisaliśmy to w artykule (zarówno dla managera licencji, jak i dla samego ISE)? Jeśli to nie pomaga to zerknij jeszcze na

- powinien pomóc 🙂
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry,

Dzisiaj jest dostępna wersja 14.7 dla Windows 10, która ma niezgodny MD5:

14.7 Window 10 (TAR/GZIP - 6.94 GB)

MD5 SUM Value : b639754d9130fa01469cf7e47fa28d84

 

Stara wersja dla Windows 7:

Full Installer for Windows 7/XP/Server (TAR/GZIP - 6.18 GB)

MD5 SUM Value : 94f40553a93dfbeca642503e2721b270

 

Którą wersję wybrać jeśli mam zainstalowany system Windows 10?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy  od tego, który model FPGA chcesz używać. Proponuję przeczytać na spokojnie informację podaną przez Xilinx:

This version of ISE Design Suite only supports Spartan®-6 FPGAs. Xilinx recommends Vivado® Design Suite for new design starts with Virtex®-7, Kintex®-7, Artix®-7, and Zynq®-7000. For other products, ISE Design Suite 14.7 is available by clicking the appropriate link on the left.

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis

To samo (prawie ;) jest dla wersji Win7:

ISE supports the following devices families and their previous generations:  Spartan-6, Virtex-6,  and Coolrunner.  For more information, visit the ISE Design Suite

Przecież to jest oczywiste, który model: wątek jest chyba związany z płytką uruchomieniową Elbert v2 - Spartan 3A.

Kluczowe są słowa: previous generations w wersji dla 7 czego brakuje w wersji dla Win10.

Czyli instaluję wersję dla Win7 😞

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jestem pewien czy na win10 uda się bez problemu uruchomić ISE 14.7 - pewnie dlatego Xilix udostępnił aktualizację, chociaż tego środowiska od dawna nie wspiera 😞

Pod linuksem ISE działa bez problemu, ale w przypadku windows może być trochę trudniej. W każdym raziem jak uruchomisz ISE pod win10 może napiszesz dwa słowa jak to zrobić? Pewnie więcej osób będzie zainteresowanych 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, Elvis napisał:

Nie jestem pewien czy na win10 uda się bez problemu uruchomić ISE 14.7 - pewnie dlatego Xilix udostępnił aktualizację, chociaż tego środowiska od dawna nie wspiera

Faktycznie na W10 są pewne problemy, ale od samego początku kurs tworzony był na ISE 14.7 i na Windowsie 10. W artykułach opisaliśmy kilka trików, które rozwiązywały najczęstsze problemy. Nie gwarantuję, że całe ISE na W10 działa poprawnie, ale na pewno wszystkie ćwiczenia z kursu można wykonać na W10 bez żadnego problemu.

@payong w kursie używaliśmy tej "starej" wersji, która oficjalnie nie była wspierana na W10. Wszystko powinno działać, ale jeśli producent udostępnił aktualizację dla Windowsa 10 to myślę, że warto zaryzykować i się nią zainteresować 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker

Zainstalowałem "nową" wersję dla Win10. Jest to maszyna wirtualna co może być całkiem ciekawe ale obsługuje tylko układy Spartan 6 (zgodnie z opisem na stronie producenta - to jest to "prawie" takie same jak pisałem powyżej). Jeśli się mylę proszę o korektę.

Musiałem odinstalować i teraz instaluję "starą"wersje zgodną z opisaną w kursie.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.