Skocz do zawartości

Raspberry Pi od podstaw - zapowiedź kursu!


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy czekali na nasz kurs Raspberry Pi! W kwestii tej serii przysyłaliście zdecydowanie najwięcej zapytań. Niezmiernie miło mi więc ogłosić publicznie, że startujemy z kursem Raspberry Pi!Kurs ruszy w drugiej połowie miesiąca. Nie chcę trzymać Was jednak dłużej w niepewności - stąd krótka zapowiedź nowej serii!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, jestem początkującym elektronikiem, to mój pierwszy post. Na razie przerobiłem podstawy elektroniki część pierwsza, zabieram się za drugą. WIELKIE DZIĘKI dla autorów tych kursów za świetne podejście do tematu, chęci i poświęcony czas. Kilka dni temu nie wiedziałem co to tranzystor, a dzisiaj umiem go zastosować w praktyce:-).

Do rzeczy, zastanawiam się powoli nad następnym kursem, czy ktoś mi podpowie czym różni się Arduino od Raspberry Pi? Co do czego służy? Z czym to się je? RPi to zdaje się na Linuksie, ale nie jestem pewien... Stary greenhorn ze mnie. Ktoś mi doradzi do czego jest lepsze Arduino, a do czego RPi? Robotyka, automatyka domowa??? Z góry dziękuję i pozdrawiam niestrudzonych autorów:-).

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, witam na forum i dziękuję za miłe słowa 🙂 Mam zamiar przygotować osobny artykułu o różnicy między Arduino oraz RPI, ale planuję go na trochę później, gdy kurs "malinki" się rozkręci.

Mówiąc w skrócie: RPI to mały komputer z systemem operacyjnym, a Arduino to zestaw uruchomieniowy dla mikrokontrolera. Raspberry sprawdza się dobrze tam, gdzie potrzebna jest większa moc obliczeniowa, możliwość obsługi kamery, dobra łączność z Internetem, czasami przydaje się również środowisko graficzne (pulpit jak w zwykłym PC). Tak właściwie jest to mała wersja zwykłego komputera 🙂 Arduino jest prostsze i wygodniejsze do zastosowań typowo elektronicznych. Z drugiej strony jest wolniejsze, nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi projektami, które korzystają z kamery i analizy obrazu.

Ciężko jednoznacznie wydać werdykt, co jest lepsze. Najlepiej poznać obie platformy i dobierać odpowiednie rozwiązania pod konkretny projekt. Podajesz "automatykę domową" jako przykład. Idąc tym tropem, jeśli za automatykę uznamy lampkę nocną, która włączy się pod wykryciu ruchu, to lepsze będzie Arduino. Jeśli chciałbyś jednak stworzyć większy system, który wyposażony jest np. w kamerę, a wszystkie odczyty z czujników można sprawdzić zdalnie (przez Internet), to Raspberry będzie znacznie lepszym wyborem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dobry wieczór, czekałem na tę informację, tylko zasmuciło mnie to, że nie można kupić samych dodatków, bo już Raspberry pi3 posiadam, wcześniej z niej korzystałem jako z zastępstwa dla peceta, a teraz chciałem od początku kursu wejść w tematykę, tylko nie wiem czy zbierać po kolei części potrzebne i na bieżąco kupować, czy też jest szansa na wersję kupna zestawu bez maliny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker dzięki za info, powiedz mi taką rzecz: sterowanie przekaźnikami i innymi elementami sterującymi przez net, kontrola stanu wejść i wyjść przez net... RPi czy Arduino? Łatwość nauki i możliwość budowy prostych "robotów" przez ojca z dzieckiem RPi czy Arduino? Dzięki.

Link do komentarza
Share on other sites

Kwadratowicz, witam na forum 🙂 Jeśli będzie więcej zainteresowanych (na ten moment mam 3 zgłoszenia), to stworzymy zestaw bez RPI, zasilacza i karty dla osób, które już je posiadają. W zestawie takim znajdą się niezbędne elementy elektroniczne, nasza obudowa oraz kod do rejestracji zestawu - więcej na ten temat będzie wiadomo, gdy kurs już ruszy 🙂

SOYER, w przypadku systemu automatyki domowej, który ma działać przez Internet, to zaczynałbym od RPI. W przypadku prostych robotów polecam jednak Arduino - będzie na pewno łatwiej. W bardziej rozbudowanych konstrukcjach można również łączyć RPI i Arduino 😉 Więcej o budowie robotów z Arduino znajdziesz w kursie: Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, podjąłem decyzję po przeczytaniu kilku tekstów o RPi, że chyba na razie nie dam rady i zajmę się po elektronice cz.2, kursem lutowania, a następnie arduino "1". Wiem, że moje pytania są raczej poza tematem artykułu i za to przepraszam ale czy jako kompletny zieleniec w elektronice powinienem jeszcze zainteresować się przed Arduino kursem "Technika cyfrowa", czy to niekonieczne? Może niekonieczne ale pomocne? Jest jeszcze coś takiego jak Edison, drogie to ale nie wiem do czego służy, zdaje się, że dla mnie ok bo jest napisane "dla bardzo początkujących":). Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

SOYER, technikę cyfrową zawsze warto poznać, aby lepiej zrozumieć elektronikę, ale nie jest to warunek konieczny do nauki Arduino 🙂 Jeśli będziesz miał więcej pytań, to załóż proszę osobny temat - chętnie doradzę tam w kwestii wyboru kursów 🙂 Tak, czy inaczej nie zniechęcaj się do Raspberry - nasz kurs będzie przygotowany tak, aby każdy mógł zacząć!

Ważna informacja dla osób, które mają już Raspberry.

W związku z częstymi zapytaniami (od osób, które mają już RPI) o zestaw samych akcesoriów, postanowiliśmy przygotować takie zestawy. Będą one dostępne prawdopodobnie kilka dni po starcie kursu. Zestawy pozbawione będą RPI, karty SD oraz zasilacza. Znajdą się w nich pozostałe akcesoria oraz kody do rejestracji zestawów. Osoby zainteresowane takimi kompletami proszę o wysłanie wiadomości na adres "kursRPIzestaw3(MAŁPA)forbot.pl". Gdy zestawy będą gotowe, to poinformuję mailem każdego, kto napisze teraz na ten adres 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Czy ćwiczenia z kursu będzie można wykonywać również na Raspberry Pi Zero W? Jak duże są różnice w programowaniu między Pi 3 i Zero? Rozważam zakup waszego zestawu elementów (zestaw 3) oraz dodatkowo Pi Zero. Czy takie połączenie ma sens dla osoby która nigdy wcześniej nie miała styczności z komputerami jednopłytkowymi, i chciała by zacząć od waszego kursu?

Link do komentarza
Share on other sites

ArczerMX, jeśli dopiero zaczynasz, to proponowałbym się skupić na RPI3. Raspberry Pi Zero, to świetny produkt od strony marketingowej. Jak weźmiesz jednak pod uwagę problemy z dostępnością, konieczność używania przejściówek/hub'ów, to wcale nie wygląda tak kolorowo 😉 Nie ma sensu na początku dodawać sobie przeszkód w nauce. Tak jak w przypadku innych kursów wsparcia będziemy udzielać wyłącznie do ćwiczeń wykonywanych na identycznym sprzęcie jak używany w kursie - inaczej nie jesteśmy w stanie rozwiązać wszystkich możliwych problemów w skończonym czasie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

mikro, witam na forum 🙂

Wszystkie idzie zgodnie z planem - kurs na pewno ruszy w październiku. Osoby, które zamówiły zestawy do 22 października włącznie otrzymają je najpewniej w piątek/poniedziałek. Pozostałe osoby (zgodnie z informacją na stronie dystrybutora) najpóźniej w ciągu kilku kolejnych dni. Mam jednak przeczucie, że uda się wysłać wszystkie paczki do końca miesiąca 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze zestawy powinny dziś docierać do osób, które zamówiły je w przedsprzedaży! Mam nadzieję, że obyło się bez problemów. Zestawy można rejestrować od dziś (godzina 8 rano), więc jeśli ktoś jakimś "cudem" dostał paczkę wcześniej, to może teraz wykorzystać swój kod 😉 Pierwszy odcinek kursu (ze szczegółowym omówieniem i spisem treści) pojawi się jeszcze dziś. W tym tygodniu pojawią się dodatkowo jeszcze 2 odcinki kursu, więc proszę się nie obawiać - będzie co robić z nową malinką. Jeśli czujecie się "niepewnie" z nowym sprzętem, to zalecam jeszcze chwilkę cierpliwości, aż pojawi się dokładna instrukcja, czyli nasz kurs 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.