Skocz do zawartości

Kurs STM32 F1 HAL - #6 - pomiar napięcia, przetwornik ADC


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Tym razem sprawdzimy działanie przetwornika analogowo-cyfrowego. Dzięki niemu będziemy mogli zmierzyć napięcie na wejściu układu.Podstawowa wiedza o ADC przydaje się prawie zawsze podczas tworzenia nowych projektów. Peryferia te używane są w większości systemów, które np. mają czujniki analogowe.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

@pietraszkowaty, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

36 minut temu, pietraszkowaty napisał:

Mam problem z pomiarem napięcia referencyjnego. Zamiast 1.2V otrzymuję 0.052V (ADC=64). Ktoś wie z czego może to wynikać?

Jak widzisz od momenty publikacji tej części kursu nikt nie miał takiego problemu, więc jest duża szansa, że to coś po Twojej stronie. Zacznijmy od najważniejszego: czy korzystasz z tej samej płytki, która jest używana w kursie?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, korzystam z rekomendowanego zestawu. Taki sam problem występuje przy każdym pomiarze.

Aktualizacja:

Problem rozwiązany. Wystarczyło odłączyć płytkę od zasilania i ponownie ją podłączyć 😉

Edytowano przez pietraszkowaty
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Ja spotkałem się przy temacie przetworników ADC z innym problemem.

W przkładach z kursu gdy jest użyta instrukcja "printf("Adc = %ld (%.3fV)\r\n", value, value * 3.3f / 4096.0f);" pojawia się błąd:

The float formatting support (-u _printf_float) is not enabled from linker flags

System opercyjny - Windows 10 PRO Czy to jest problem ECLIPSE? W Dev - C++ ta komenda działa prawidłowo. W Windows 7 Pro i ECLIPSE też chyba było prawidłowe zachowanie się tej instrukcji.

Pozdrawiam
Tadeusz

Link do komentarza
Share on other sites

@Leonardtb czy dopisałeś do flag to co jest podpowiedziane w cytowanym komunikacie? Tzn. w ustawienia linkera dodałeś flagę "-u _printf_float"? Pytam, bo nie mam pewności czy po prostu tego nie zrobiłeś, czy błąd występuje nawet po dopisaniu tego ustawienia? 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Nie wiem czy jest dopisane bo nie wiem jak sprawdzić czy ta flaga jest dopisana  w tym systemie.

W ATOLLIC True Studio w belce z narzędziami jest pięć młotków. Czwarty młotek to Build Setting. Również w menu głównym po kliknięciu Project pojawia się menu rozwijane i tam też jest Build Setting.

Klikając  dalej    Setting -> Tool Setting -> C Linker pojawi się na ekranie pozycja Command i tam jest ta flaga.

W wersji kursowej na ekranie pojawia się tylko jeden młotek i przy nim jest menu rozwijane składające się z dwóch pozycji Debug i Release.

Również w menu głównym w "Project" po rozwinięciu menu  nie ma pozycji " Build Setting". Pozycja Build Working Set  jest nieaktywna

Podejrzewałem wadliwą instalację więc ponownie pobrałem program i zainstalowałem. Nic się nie zmieniło. Dalej ten błąd występuje.

 Tadeusz

Link do komentarza
Share on other sites

Ten błąd u mnie występuje w programie pobranym z:

System Workbench for STM32. Kompilator z edytorem i debuggerem pobieramy ze strony OpenSTM32.

Czyli zgodnie z zaleceniami kursu.

Poprzednio miałem zainstalowany Win 7 i o ile pamiętam nie było problemu. Ale stary komputer się rozleciał i mam teraz  W10.

Tadeusz

 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.