Skocz do zawartości

Miniaturowe roboty kroczące z napędami liniowymi DIY


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Większość robotów kroczących napędzana jest za pomocą serwomechanizmów. Autor opisywanych konstrukcji postanowił jednak zbudować małe napędy liniowe.Napędy robotów składają się z tanich silników DC oraz niezbędnej elektroniki, której towarzyszy elegancka obudowa z drukarki 3D.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Napędy liniowe wydają się super bo mogą być silne, sztywne i dokładne, niestety z drugiej strony mamy większe skomplikowanie i trudniejszą budowę takiego mechanizmu. Podejrzewam, że bez drukarki 3d trudno by było komukolwiek z nas zbudować taki mały aktuator. Tutaj ogromną zaletą jest posiadanie własnej drukarki (ale nie o tym tu).

Swoją drogą może ktoś zna inne przykłady użycia przez "amatorów" w robotach (i innych tego typu) napędów liniowych? Tutaj dwa, na które ja się natknąłem w ciągu ostatnich kilku miesięcy:

Robot X - Walking SCi-Fi Humanoid Robot (zakończony):

openDog Dog Robot (w trakcie):

Jeżeli można, zapraszam do dyskusji, ogólnie, o napędach liniowych własnej konstrukcji.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Znam w sumie trzy przypadki w których takie napędy się sprawdzają, każdy w innej skali: zdalnie sterowane helikoptery klasy nano (i zapewne także samoloty), domowej roboty drukarki 3D (i inne CNC) i automatycznie rozkładające się meble.

Ogólnie rzecz biorąc jest problem w nadmiernym mechanicznym skomplikowaniu tego typu serw. Z jednej strony nadal wymagają redukcji obrotów silnika, z drugiej dodatkowo potrzebne jest przełożenie tego na ruch posuwisty. Przekładnie śrubowe są drogie i ciężkie i nie przenoszą siły wstecz. A na koniec i tak zazwyczaj wykorzystujemy taki napęd do zginania nogi — więc ruchu obrotowego.

Można sobie porównać tego robo-psa Jamesa z podobnej wielkości projektami wykorzystującymi przekładnie harmoniczne: https://hackaday.io/project/157812-3d-printed-robot-actuator albo https://hackaday.io/project/26031-dogbot — jest to zupełnie inna klasa.

Przy okazji, jeszcze jeden dwunożny robot z liniowymi serwami: https://hackaday.io/project/26021-two-leg-robot

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.