Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

 1. Ostatnia godzina
 2. andzrej

  RPi odwrócony ekran

  No właśnie trzeba się trochę natrudzić. Ale sobie poradziłem najpierw wsadzając RPi do obudowy a później przykręcają RPi do interfejsu panelu.
 3. Jeśli jest Pan zainteresowany proponuję wykonać dla Pana połączenie przewodowe lub bezprzewodowe przenośnym PC i ze stosownym oprogramowaniem.
 4. -40% na bestsellery wydawnictwa HELION, min.: Java, C++, TensorFlow, PHP, MySQL. Sprawdź listę tytułów »
 5. @marazm01 to jest dość specyficzny układ i szczerze mówiąc chyba na początku nie wdrażałbym się w niego zbyt mocno. Oczywiście można wszystko rozrysować, policzyć itd., ale nie wiem, czy będzie to miało dla Ciebie (na tym etapie) jakąś praktyczną wartość. Podczas budowy podstawowych układów i tak raczej nigdy z tego nie skorzystasz, a rezystory będziesz dobierał "na oko". To naprawdę wystarcza przy wielu projektach, a ten układ traktowałbym raczej jako ciekawostkę. Jeśli chcesz mocniej zgłębić ten temat to zerknij do komentarzy z kolejnego artykułu - poleciłem tam 2 dobre źródła, która dokładnie omawiają taki układ w sposób, który powinien być dobry dla każdego początkującego:
 6. A możesz zrobić jakieś zdjęcie ekranu żeby cokolwiek dało się przeczytać?
 7. @Martyna dokładnie tak, 72MHz to maksymalna częstotliwość pracy tego układu, ale na tym konkretnie zestawie jest ona "ograniczona" do 64MHz. Przy okazji polecałbym przesiąść się na nowszą wersję tego kursu tj. tutaj » Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści
 8. Niestety masz rację, tutaj większość liczy na łatwy interes. Walczyć o klienta można dodatkowymi materiałami i projektami, ale to już mało kogo interesuje (niestety). Jakby jakiś producent z Chin zabrał się teraz porządnie za dokumentacje do swoich klonów RPi to miałby szanse się przebić. Ja mam wrażenie, że nikt nie próbuje nawet wmówić, że to dla optymalizacji. Dla celów marketingowych uznaje się, że wydajność tej platformy jest wystarczająca i tyle...
 9. Dzisiaj
 10. @pieraf witam na forum! Takiego błędu jeszcze nikt nie zgłaszał, sami też go nigdy nie mieliśmy, ale sprawdzimy temat Powiedz proszę jakie masz dokładnie Raspberry Pi, jaki system (która wersja) oraz jak był on instalowany (ręcznie czy przez NOOBSa)?
 11. @smarzyk a masz na tym systemie jeszcze jakieś inne oprogramowanie lub coś pracującego w tle? Sprawdzę dziś u siebie ten temat, ale do tej pory nie kojarzę, aby ktoś miał taki problem. Może VNC tutaj coś "miesza". Masz możliwość sprawdzenia działania układu po wpięciu monitora na HDMI?
 12. Treker

  Wątek zbiorczy: powitania użytkowników

  @marazm01 witam na forum i życzę powodzenia w nauce elektroniki w praktyce
 13. Faktycznie może się wydać, że ten układ jest "za mały" na taki prąd, ale to tylko złudzenie. Akurat POLOLU można wierzyć w podawane przez nich parametry, do tego producent scalaka (TOSHIBA) też deklaruje odpowiednia wytrzymałość. Więc raczej nie masz czego się bać. POLOLU podaje wyraźnie, że do 1.7A ciągłego prądu (i 4,5A w piku) nie trzeba żadnego radiatora i wszystko będzie działało poprawnie. Układ ten ma tyle zabezpieczeń, że raczej nie dasz rady go uszkodzić - w najgorszym możliwym wypadku wyłączy się. Jeśli martwisz się tylko rozmiarem tego mostka to spójrz analogicznie np. na DRV8835 - to jest dopiero maleństwo, a bez problemu radzi sobie z 11V/1,2A (testowałem wielokrotnie wytrzymałość tych mostków).
 14. Treker

  RPi odwrócony ekran

  @andzrej, o którym dokładnie mocowaniu piszesz? Mam oryginalny wyświetlacz z dedykowaną obudową i nie kojarzę, żadnych problemów z montażem. Trzeba się trochę natrudzić, aby spasować obie części (trzeba manewrować uważając na porty), ale z samym skręcaniem nie miałem żadnych problemów.
 15. Treker

  Oscyloskop 2025CL dla hobbysty - czy warto?

  Ja mam Siglenta, ale szczerze mówiąc nie korzystam z niego zbyt często. Nie mam zbyt dużo czasu na majsterkowanie (poza Forobtem), więc nie mam za czego mierzyć Jednak na pewno warto mieć coś pod ręką. Jeśli zdecydujesz się na zakup przystawki to pamiętaj, że zawsze możesz zamówić, otworzyć delikatnie, sprawdzić jak działa i najwyżej odesłać w ciągu 14 dni. Wydaje mi się jednak, że do podstawowych zastosowań taki sprzęt wystarczy
 16. Mrpatryk

  Diody wsk2812 szaleja

  Już ogarnąłem
 17. ethanak

  Diody wsk2812 szaleja

  Co znaczy "przypisać klawisz do pinu"? Możesz do zmiennej (którą jakoś tam fajnie nazwiesz) przypisać wartość (np. D5 odpowiadającą piątemu pinowi NodeMCU). Kompilator nie wie nic o klawiszach, pinach, diodach i innych wynalazkach - dla niego istnieją zmienne i wartości. I przecież to robisz pisząc: int klawisz1 = D5; prawda? Do zmiennej typu int o nazwie klawisz1 przypisujesz wartość początkową D5 (zdefiniowaną gdzieś wcześniej w plikach nagłówkowych NodeMCU). Co Ci nie odpowiada w tym zapisie i dlaczego uważasz, że zapis int klawisz 1 = D5; miałby być prawidłowy? Jak miałaby się nazywać zmienna do której przypisujesz D5?
 18. Mrpatryk

  Diody wsk2812 szaleja

  Chce przypisać klawisz do pinu D5
 19. ethanak

  Diody wsk2812 szaleja

  A co to niby ma znaczyć? Że klawisz jest int to rozumiem, ale że jeszcze że do liczby 1 podstawiasz D5? To po tej operacji 1 to ma być w końcu 1 czy D5? Poza tym nie "wyrzuca mi błąd kompilacji" a włącz sobie wyświetlanie wszystkich błędów w ustawieniach IDE, to masz duże szanse że kompilator sam Ci wypisze co chce. Wtedy albo nie będziesz w ogóle musiał pytać na forum, albo zapytasz konkretnie "co oznacza taki to a taki błąd kompilatora".
 20. Mrpatryk

  Diody wsk2812 szaleja

  Wszystko już ogarnięte śmiga ładnie , okazało się zasilanie zasilanie Zegarek sigma robię teraz dodatkowe klawisze z kolorem itp i niestety w #include <DHT.h> #include <EepromAT24C32.h> #include <RtcDateTime.h> #include <RtcDS1307.h> #include <RtcTemperature.h> #include <RtcUtility.h> #include <Adafruit_NeoPixel.h> #include <Wire.h> #include "DHT.h" // biblioteka DHT #define DHTPIN 2 // numer pinu sygnałowego #define DHTTYPE DHT11 RtcDS1307<TwoWire> Rtc(Wire); Adafruit_NeoPixel linijka = Adafruit_NeoPixel(86, 3, NEO_GRB + NEO_KHZ800); int czujnik = A0; int a; int b; int c; int i; int h; int g; int e; int f; int A; int B; int C; int klawisz1= D5; int klawisz2 = D6; int klawisz3 = D7; DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE); void setup() {} wyrzuca mi błąd przy kompilacji jak mam przypisane int klawisz 1= D5;. nie wiem co w tym może być złego ;/
 21. wmaker

  Sterowanie silnikiem krokowym - 28byj-48 + ULN2003

  Nie wiem czy to już "masz" więc dopisuję. Funkcja distanceToGo () jest tu warunkiem logicznym funkcji if, operator == nie przypisuje/ustala wartości 0 lecz sprawdza czy ma wartość zero. Sama funkcja distanceToGo () sprawdza czy silnik nie ma jeszcze jakiś kroków do "zrobienia". Rozumem to tak że gdyby nie było tego warunku możliwe było by wykonanie komendy ruchu przed ukończeniem jazdy silnika i wtedy "rozjechało" by się liczenie kroków pomiędzy krańcowymi miejscami postoju.
 22. ethanak

  Diody wsk2812 szaleja

  Do esp8266 jest inna lepsza biblioteka - NeoPixelBus (steruje diody sprzętowo poprzez DMA lub UART). Ile diod można podłączyć... tyle na ile wystarczy pamięci. Pamiętaj tylko, że to szeregowa transmisja i przy 1000 diod może okazać się za wolna Może być tak, że pierwsza dioda nie jest prawidłowo wysterowana (napięcie z pinu ESP jest poza dopuszczalnym minimalnym napięciem sterującym i diody mogą świrować). Ja stosuję prosty trick - zasilam pierwszą diodę przez zwykłą diodę prostowniczą. Napięcie 4.3V jest wystarczające do jej działania, napięcie na pinie względem napięcia zasilania już jest wystarczające a następna dioda dostaje na wejściu już prawidłowe napięcie (powyżej 4V). Może to ten przypadek?
 23. Wczoraj
 24. Mrpatryk

  Diody wsk2812 szaleja

  powiedzmy ze ogarnąłem, ale niestety ostatni " segment" swiruje ostatnie 21 dniodek ;/
 25. Mechano

  Diody wsk2812 szaleja

  Może masz problem z biblioteką? Tutaj GreatScott miał taki problem (co prawda z esp32 i z inną biblioteką ale podał rozwiązanie) i zmienił ją na inną, wskazaną z filmie i wszystko działało bez problemu. Może to jest problem?
 26. Witam sprzedam taki oto zestaw do budowy robota mini sumo: 2x Silnik Pololu HP 30:1 https://botland.com.pl/pl/silniki-micro-pololu-seria-hp-high-power/730-silnik-pololu-hp-301.html Koła Pololu 32x7 mm - czarne https://botland.com.pl/pl/kola-z-oponami/12-kola-pololu-32x7mm-czarne.html Mocowania do micro silników Pololu - czarne - 2szt. https://botland.com.pl/pl/mocowania-silnikow/36-mocowania-do-micro-silnikow-pololu-czarne-2-szt.html Pakiet Li-Pol Dualsky 800mAh 25C 2S 7.4V ECO-S https://botland.com.pl/pl/akumulatory-li-pol/2393-pakiet-li-pol-dualsky-800mah-25c-2s-74v-eco-s-6941047114654.html Ładowarka Li-Pol Imax B3 Pro z balanserem https://botland.com.pl/pl/ladowarki-lipol-sieciowe/1446-ladowarka-li-pol-imax-b3-pro-z-balanserem.html Sharp GP2Y0A21YK0F - analogowy czujnik odległości 10-80cm https://botland.com.pl/pl/analogowe-czujniki-odleglosci/29-sharp-gp2y0a21yk0f-analogowy-czujnik-odleglosci-10-80cm.html Arduino Uno Rev3 - A000066 https://botland.com.pl/pl/arduino-moduly-glowne/1060-arduino-uno-rev3-a000066-8058333490090.html 4x Czujnik odbiciowy KTIR0711S - moduł ze złączami https://botland.com.pl/pl/czujniki-odbiciowe/1744-czujnik-odbiciowy-ktir0711s-modul-ze-zlaczami.html Pololu DRV8835 - dwukanałowy sterownik silników 11V/1,2A - shield dla Arduino https://botland.com.pl/pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/2671-pololu-drv8835-dwukanalowy-sterownik-silnikow-11v12a-shield-dla-arduino.html DFRobot HR8833 - dwukanałowy sterownik silników DC 10V/1,5A https://botland.com.pl/pl/sterowniki-silnikow-dc/6934-dfrobot-hr8833-dwukanalowy-sterownik-silnikow-dc-10v15a.html StarterKit rozszerzony - z modułem Arduino Uno + Box https://botland.com.pl/pl/zestawy-startowe-dla-arduino/3798-starterkit-rozszerzony-z-modulem-arduino-uno-box-5903351240192.html Dodatkowo masę dadatków, baterie, przewody, płytki stykowe, mostki H i wiele innych..20zł mogę dorzucić obudowę robota mini sumo Cena za całość 340zł. Link do aukcji olx: https://www.olx.pl/oferta/mega-zestaw-arduino-do-budowy-robota-mini-sumo-CID99-IDyH6L4.html
 27. @TrekerWięc mimo, że maksymalne taktowanie podane w dokumentacji wynosi 72MHz (Cortex-M3 F1) ta płytka może maksymalnie osiągnąć 64 MHz, przez brak kwarcu i lutowania elementów? Screen z części: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-2-podstawowe-informacje-o-stm32-id4651 Zastanawiam się też na obliczaniem częstotliwości próbkowania. W dokumentacji(Reference Manual) znalazłam tylko informację o obliczaniu Tconv - total conversion time. Nie znalazłam niestety wzorów na obliczanie częstotliwości.
 28. Poprawiłem program, połączyłem oba kody, stary kod usunołem
 1. Załaduj więcej aktywności
×