Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

 1. Ostatnia godzina
 2. Cześć, Dzięki za odpowiedzi Panowie. Zwlekałem z komentarzem, ponieważ czekałem na naprawę zasilacza. Po jego naprawie, dalej jest to samo, poza tym, że mryga ten drugi okręg LED... @Sabre - nie wiadomo czy żyrandol choć przez chwilę działał poprawnie, ponieważ przy próbie montażu urwały się 2 linki będące de facto też przewodami zasilającymi. Nie ja montowałem zasilacz, tylko znajomy. Ja zostałem w tym temacie poproszony o pomoc w rozwiązaniu usterki. W obwodzie nigdzie nie ma ściemniacza. Co ciekawe, przyjrzałem się tego rodzaju (identycznym żyrandolom) w kilku innych sklepach i nigdzie nie było dokładnie takiego samego rozwiązania z zasilaczami. W jenym był tylko jeden zasilacz na 2 obwodu, w innym 2 ale o zupełnie innej charakterystyce niż żyrandol z tematu. Zależy to zapewne od rodzaju LED jakie zostały użyte w danym produkcie. Ciężko jest określić czy choć jedna dioda została uszkodzona, ponieważ wszystkie święcą przez "kryształki", a rozbieranie całego żyrandola kryształek po kryształku to strzał w kolano... Co ciekawe, na jednym z zasilaczy (nie pamiętam już teraz ktorym), jeden z okręgów świecił stabilnie, ale tylko jeden. Być może jutro będę przy żyrandolu to prześlę kolejny feedback.
 3. Założyłem, że skoro piszę o odwrotnej polaryzacji, to wskazuje to na kondensator w którym ta polaryzacja jest istotna . Aż z czystej, małpiej ciekawości zabrałem garść złomu kondensatorowego i poszedłem sobie postrzelać. 1 z 10 poszedł już przy 5V Reszta wymagała wyższych napięć. Oczywiście, postrzału jak ze śrutówki nie ma się co obawiać, ale jeśli w oko trafi, nawet sam elektrolit, to może być niewesoło. Więc minimum ostrożności nie zawadzi. A z ekstremów, to zatrucie ołowiem? Oczywiście, jeśli ktoś lubi żuć stop lutowniczy . Bo lutować musiałby bardzo dużo i to w niewietrzonym pomieszczeniu..
 4. Dzisiaj
 5. A gdzie jest ten drugi czujnik w tym algorytmie? Jeśli mają być dwa czujniki to je ponumeruj np. CZUJNIK1, CZUJNIK2 i uwzględnij w algorytmie. Widzę, że chcesz odmierzać czas. Masz problem z ogarnięciem millis() to może Ci pomoże biblioteka Timers.h - zobacz. Ludzie już popracowali nad czujnikiem HC-SR-04 więc nie ma co odkrywać Ameryki i może warto spróbować skorzystać z gotowej boblioteki np. NewPing, którą bezpośrednio można zainstalować z poziomu menadżera bibliotek. Tu jest WIKI autora - zobacz Zainstaluj, przeanalizuj przykłady - coś z tego złożymy Przykładowe wykorzystanie: #include <Timers.h> //do pomiaru czasu #include <NewPing.h> //do obsługi czujników Timer timer50; //timer odliczający 50 ms //tu zdefiniowane stałe można sobie dostosować do własnych potrzeb #define TRIGGER_PIN_1 12 // aktywacja czujnika nr 1 #define ECHO_PIN_1 11 // odbiór danych z czujnika nr 1 #define MAX_DISTANCE_1 200 // Max. odległość jaką będzie mierzył czujnik nr 1 w cm. NewPing czujnik_1(TRIGGER_PIN_1, ECHO_PIN_1, MAX_DISTANCE_1); //definicja czujnika nr 1 void setup() { timer50.begin(50); //start timera, który będzie odmierzał 50 ms Serial.begin(115200); //port szeregowy dla diagnostyki } void loop() { if(timer50.available()) //jeśli minęło 50ms { Serial.print("Ping: "); Serial.print(czujnik_1.ping_cm()); //aktywacja czujnika (0 = poza zasięgiem, zakłócenia) Serial.println("cm"); timer50.restart(); //restart timera50 by znowu odliczał 50 ms } //a tu reszta programu, nie korzystamy z delay! } Podłącz czujnik i sprawdź jak działa.
 6. To ja mogę jeszcze dorzucić jedną ekstremalną historię, którą niedawno usłyszałem. Dotyczy człowieka, który zabił się multimetrem. Multimetr był ustawiony na pomiar rezystancji i miał zamontowane bardzo ostre końcówki pomiarowe (coś jak tutaj https://www.sparkfun.com/products/12078). Facet wbił sobie (zakładam, że przypadkowo) jedną sondę w palec lewej ręki, a drugą w palec prawej ręki. Prąd pomiarowy miernika (rzekomo) wystarczył, żeby zatrzymać/zakłócić akcję serca
 7. @Belferek coś takiego. Dodam jeszcze, że chciałbym aby były dwa czujniki
 8. Belferek

  Książki dla początkujących

  Ale ta Ale ta autoreklama jest jak najbardziej uzasadniona. Moim zdaniem na początek niczego lepszego od FORBOT.PL nie znajdziesz. Sam kupiłem kilka książek dot. np Arduino, ale nie znajduję tam niczego czego nie znajduję na FORBOT. Myślę, że z czasem, gdy literatura kurów, forum przestanie Ci wystarczać wtedy bogatszy o już zdobyta wiedzę łatwiej Ci będzie wybrać książkę. A jeśli już to bez dołączenia elektroniki do Arduino czy RPi raczej się nie obejdzie więc może zainteresuj się pozycją: "Elektronika z wykorzystaniem Arduino i Raspberry Pi. Receptury autor: Simon Monk Ja kupiłem ebooka w pdf na ebookpoint.pl I jeszcze jedno miejsce w internecie warte odwiedzania to serwisy NETTIGO: Akademia NETTIGO Starter Kit NETTIGO
 9. No to biorąc pod uwagę problemy autora, to może warto zacząć od pracy koncepcyjnej - algorytmu. Weź ołówek kartkę papieru i narysuj jak ten program ma działać. Zrób zdjęcie i pokaż swoją koncepcję. Tu masz przykład algorytmu na ... "parzenie kawy" - zobacz. Wtedy spróbujemy razem popracować.
 10. @es2 A jak do tego dodać czujnik ultradźwiękowy hc-sr04? Chodzi mi o to jaka jest na to komenda, że gdy czujnik wykryje diody się zapalają. Może inaczej można użyć digitalRead?
 11. Dzięki Ci panie. Mój miernik za 2 dychy będzie żył ;). Tak w ogóle to kapitalną robotę tu robisz :). Masz czytelnika i klienta na kolejne zestawy
 12. Lukaszm

  Roboty oparte na ROS

  Chyba lepiej wybrać jakąś wersję LTS (Long Term Support), czyli 16 albo 18. Ubuntu 15 jest już EOL: https://wiki.ubuntu.com/Releases Ja oprogramowanie mojego obecnego robota poskładałem w zasadzie od zera, ale wykorzystanie gotowego projektu jako bazy też jest spoko. Możesz też z poszczególnych projektów powyciągać interesujące Cię komponenty i je ze sobą łączyć (rozwiązując po drodze setki problemów, które na pewno się pojawią ). Wszystko zależy od tego, co chcesz zbudować. Jak chcesz się pouczyć, to możesz zacząć od prób uruchomienia jakiegoś gotowego projektu (tylko pytanie, czy bez sprzętu Ci się uda) i przeanalizowaniu, jak działa. Zrobienie własnego systemu pozwoli na lepsze zrozumienie, jak to wszystko działa.
 13. Treker

  Książki dla początkujących

  @toniemarcin, witam na forum Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start: Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników. Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć? Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości. Powstrzymam się od pisania, że pytań o książki były setki (ale to prawda) Polecane książki możesz znaleźć np. tutaj: https://forbot.pl/blog/ksiazki-o-robotyce-elektronice-i-programowaniu Jednak jeśli chodzi o budowę robotów z Arduino/mikrokontrolerami to właściwie nie ma takich pozycji do polecenia. Najbardziej zbliżony do tego czego szukasz będzie mój kurs budowy robotów. Analogicznie w przypadku Arduino i Raspberry Pi. Książki kupisz, ale nie wydaje mi się, abyś znalazł w nich dużo więcej informacji niż w kursach opublikowanych na Forbocie. W książkach o Arduino znaleźć można przedziwne projekty, które wymagają często dość egzotycznych i drogich modułów. Raczej takich rzeczy jak Arduino najwięcej osób uczy się z internetu/YouTube/kursów online, wykonując tylko te najciekawsze projekty. To nie jest jakaś wielka filozofia, przy której potrzeba 800 stron książki pod ręką Jeśli chodzi o Raspberry Pi to tutaj już z pełnym przekonaniem mogę nieskromnie powiedzieć, że w przypadku tej platformy nie znajdziesz żadnego innego tak obszernego i aktualnego kursu/książki/poradnika jak te serie artykułów, które są opublikowane na Forbocie. Nie mówię tutaj nawet o języku polskim, ciężko byłoby znaleźć tak rozbudowane materiały, które omawiają wszystko po kolei w języku angielskim. Zarówno w przypadku Arduino, jaki i RPi w internecie jest masa porozrzucanych i niepołączonych materiałów, które szybko tracą ważność. Zaletą kursów opublikowanych na Forbocie jest to, że każdy artykuł jest powiązany z poprzednim i nie napotkasz sytuacji, w której autor pisze, że w ramach przygotowania do tego ćwiczenia wykonał XXX, a Ty nie będziesz miał pojęcia jak to zrobić. Jeśli coś jest potrzebne do wykonania ćwiczenia to na 100% zostało wcześniej już omówione w kursie. W przypadku Raspberry Pi jest jeszcze problem z aktualnością poradników drukowanych - książki nie nadążają za zmianami oprogramowania i za nowymi wersjami płytki. Właściwie to chyba nie ma żadnej książki, która omawia pracę z najnowszym Raspberry Pi 3 model B+, a nasz kurs właśnie opiera się na tej płytce. Na Twoim miejscu nie szukałbym książek związanych z robotami/Arduino/RPi. Jeśli koniecznie chcesz jakieś książki uzupełniające to lepiej już poszukać czegoś o samym programowaniu C/C++/Python albo o podstawach Linuksa. Takie pozycje będą dobrym uzupełnieniem naszych kursów (ale nie są niezbędne). No cóż, miałem doradzić książki, a wyszła autoreklama kursów - może ktoś inny doradzi, dla kontrastu, coś innego
 14. Segitarius

  Roboty oparte na ROS

  Dzięki za szybką i bardzo rzeczową odpowiedź. Co do punktów które nie jasno opisałem. Nieprawidłowo zapisałem nazwę: W istocie chodziło mi o to. https://www.linux.pl/publikacje/dystrybucje/273-ubuntu-15-10-wily-werewolf-juz-jest Co do ostatniego punktu: Chciałem się dowiedzieć czy ścieżka kreowania oprogramowania robota zaczyna się od znalezienia najbardziej pokrewnej konstrukcji (do tej którą my chcemy zbudować) i na kanwie firmeware'u działającej i przetestowanej przez twórców ROS'a konstrukcji oprzeć swój projekt? Znalazłem na stronie ROS'a gotowe projekty: https://robots.ros.org/ Nie udało mi się znaleźć tutoriala opisującego proces budowy takiego robota od zera. Czy posiadacie namiary na takie materiały?
 15. W takiej elektronice, o której my tutaj piszemy 2 ampery to bardzo dużo. Jeśli w układzie nie ma silników to powinieneś się spodziewać < 0,5A, a często znacznie mniej. W tym momencie nie mierzyłeś ile pobiera wyświetlacz tylko jego podświetlenie. Nie podałeś żadnej zmierzonej wartości, więc ciężko ocenić czy była dziwna - na pewno powinna być to jakaś bardzo mała wartość (w miliamperach). Jeśli miernik był ustawiony na zakres 20 mA, to wskazanie oznacza 4,5 mA. Nie ma żadnych szans, abyś mógł z baterii 9V pobrać 4,5A Dokładnie tak, wtedy uszkodziłeś bezpiecznik w mierniku. Nie kupuj nowego miernika tylko go rozkręć i wymień bezpiecznik - z tyłu będzie napisane jaki trzeba kupić. Aby nie uszkodzić miernika trzeba troszkę myśleć o tym jaki w układzie może płynąć prąd i ustawiać odpowiedni zakres na mierniku. Gdybyś ustawił największy, tj. zapewne 10A, to nic by się nie stało - ewentualnie rozładowałbyś baterię.
 16. Lukaszm

  Roboty oparte na ROS

  Jeszcze mi się przypomniało: jakbyś chciał wykorzystać Arduino, to jest biblioteka rosserial już dostosowana do Arduino: http://wiki.ros.org/rosserial_arduino/Tutorials Wykorzystując to możesz w bardzo prosty sposób uruchomić komunikację między Arduino a PC/RPi. Przesyłane wiadomości od razu są widoczne w ROSie i różne węzły mogą korzystać z danych publikowanych przez Arduino (i przesyłać komendy do Arduino). Popatrz na przykłady, jest to całkiem fajnie zrobione.
 17. Rozumiem, że sugerujesz "wystrzelenie" kondensatora? Do tego potrzebny jest spory prąd, przy baterii 9V lub zasilaniu z USB taki przypadek nie jest raczej możliwy - szczególnie przy elementach, które używamy w kursie. Jako jeden z przykładów umieściłem tam filmik, w którym specjalnie "wysadzam" kondensator, ale wymagało to wyższego napięcie i zasilacza, który był wstanie dostarczyć spory prąd Podajecie tutaj bardzo skrajne przypadki, których absolutnie nie trzeba się bać przy zabawie z podstawami elektroniki.
 18. To chyba wymaga lekkiego dopowiedzenia. "Groźne" są tylko kondensatory elektrolityczne (do dobra, tantalowe pewnie też, ale tych raczej amatorzy zbytnio nie używają, przynajmniej mi się chyba jeszcze nie zdarzyło), które mogą w skrajnych przypadkach wybuchnąć ale częściej się rozszczelnią i wyleci ze środka ich zawartość przez nacięcie na górze kapsla. Nie ma tego problemu z kondensatorami ceramicznymi i innymi podobnymi. Dla nich polaryzacja jest nie ważna (byle nie przekroczyć maksymalnego napięcia ale to zwykle chyba koło 1kV). Także jak się wie co się robi to nie ma co się bać (ale lepiej mieć to z tyłu głowy).
 19. W tym przypadku oba urządzenia, czyli RPi oraz laptop byłyby źródłem obrazu. Połączenie ich jednym przewodem nic nie da. To tak jakbyś dwa dekodery telewizji kablowej połączył jednym przewodem HDMI Zakładam, że chciałbyś wyświetlić obraz z malinki na ekranie laptopa? Z tego co wiem, to technicznie tylko bardzo mały procent laptopów daje możliwość wykorzystania portu HDMI jako wejście - osobiście jeszcze nigdy takiego komputera nie spotkałem. Z drugiej strony nie wiem co takie rozwiązanie miałoby Ci dać. Znacznie lepiej wykorzystać do tego VNC - wtedy wszystko zadziała bez problemu. Sprawdź ten trop » Kurs Raspberry Pi – #7 – dostęp zdalny VNC, SCP, klucze RSA
 20. es2

  Moduł ESP-01, Arduino Mega i serwery MQTT

  Przy niedużych prędkościach jak 115200, role konwertera poziomów może pełnić pojedynczy rezystor włączony szeregowo pomiędzy TX uC a RX ESP.
 21. Miałeś napisane jak rozwiązać problem kilkoma sposobami. Jeśli nie potrafisz użyć millis() zacznij od najprostszego, napisz program migający dioda z użyciem millis. Następnie to samo, z dwiema diodami, każda migająca z inną częstotliwością. Jak zrozumiesz jak to działa będziesz mógł wrócić do swojego projektu.
 22. Nikt nie jest w stanie pomóc?
 23. Cześć, zastanawiam się czy RPi będzie działało podłączone przez hdmi do laptopa. Czy jest to możliwe czy trzeba kombinować? Udałoby się cos zdziałać na laptopie czy byłoby więcej problemów niż nauki? Pozdrawiam :)
 24. Tylko uważaj na kondensatory, bo przy odwrotnej polaryzacji, nawet przy 5V potrafią być groźne.
 25. Wszystko to prawda ☺ . Bardziej bałbym się poparzeń. Dawno temu podczas zabawy z przetwornikiem AD595 wpiąłem wszystko na tzw. pałę i zrobiła się z niego niezła grzałka. (Pewnie wiele takich ciekawych kwiatków, by się znalazło, gdyby użytkownicy dzielili się swoimi porażkami) W skrócie : jak wiesz co robisz to nie powinno być problemu ☺
 26. Kacper1263

  Moduł ESP-01, Arduino Mega i serwery MQTT

  Dziękuję wszystkim za pomoc! Myślę że teraz już wszystko rozumiem
 27. Najprawdopodobniej zdecydujemy się na obydwie opcje a którą kto wybierze to jak komu wygodniej.
 1. Załaduj więcej aktywności
 • Tematy bez odpowiedzi (z 30 dni)

×