Skocz do zawartości

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie

 1. Ostatnia godzina
 2. Narysuj filtr rezonansowy o częstotliwości dolnej fd=10kHz, górnej fg=15kHz i wzmocnieniu ku=10 (opis osi i skala!!!) Dlaczego silnik 3-fazowy nie wymaga podłączenia przewodu neutralnego? Uziemienie jednym końcem zakopane jest w ziemi. Co podłączane jest do drugiego końca? (nie chodzi o bolec w gniazdku bo to tylko połączenie). Jak wytłumaczysz, że uzwojenie wtórne transformatora obniżającego napięcie wykonane jest grubszym przewodem? Z czego wynika kształt rdzenia transformatora? Dlaczego moc silnika trójfazowego podłączona w trójkąt jest 3 razy większa niż przy podłą
 3. @Nore21 powodzenia, w razie problemów pytaj śmiało na forum
 4. Dzień dobry, Otrzymałem ostatnio pytanie na laboratorium dot. ograniczenia dynamiki analizatora widma "od góry". Od dołu wiem, że szumy termiczne oraz szumy nadmiarowe samego analizatora, natomiast od góry nie mam zielonego pojęcia. Wydaje się, że gdy badamy sygnał o mocy większej niż dopuszczalna wartość Vp-p to wchodzimy w nasycenie, bądź wręcz uszkadzamy tor przetwarzania A/C. Nie mogę znaleźć informacji na ten temat nigdzie w sieci, stąd proszę o jakieś wskazówki. Skąd w ogóle producenci takich analizatorów wiedzą, że dynamika od góry będzie wynosiła np. +10dBm? Zakłada się, że
 5. @Darlark witaj Darku na naszym forum Czytając opis twoich zainteresowań widzę coś wspólnego, też czasem sięgam po akwarele i oleje, a zimą Fajnie że tu trafiłeś, zachęcam Cię do pozostania tu dłużej i aktywności.
 6. A za rok będzie to RISC-V i układy Raspbery PI, a za dwa lata jeszcze coś innego. Zanim skończysz szkołę, zmieni się jeszcze cztery razy.
 7. @Akunso21 miło słyszeć, że dobrze wspominasz tamte kursy Na pewno! Nowy kurs jest znacznie, znacznie obszerniejszy. Większa liczba części do tylko czubek góry lodowej. Poszczególne wpisy są również znacznie dłuższe. Niektóre odcinki tego kursu są 3-4 razy dłuższe niż analogiczne artykuły w ramach poprzednich serii. Wynika to z tego, że układy STM32L4 są bardziej rozbudowane od F1, a po drugie kurs ten zawiera znacznie więcej przykładów.
 8. Dawno temu uczyłem się z waszych poradników STM32F103 i byłem mega zadowolony. Nawet nie miałem wtedy konta na forum, bo nie musiałem o nic pytać... Tak, że z opóźnieniem dziękuję za tamten kurs i gratuluję, nowej serii o STM32. Patrząc na spis treści to ten kurs zapowiada się chyba jeszcze lepiej. Chętnie poczytam szkoda tylko, że teraz mam mniej czasu na eksperymenty niż kiedyś.
 9. @Nore21 witam na Forbocie! Faktycznie w tym przypadku odkładanie nauki na później przyniosło chyba pozytywny skutek, ale to raczej wyjątek, więc nie odkładaj tematu na jeszcze później Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie nauki to tak, zdecydowanie polecam rozpocząć od tego kursu. Poprzednie kursy STM32 (F1 i F4) będziemy powoli archiwizować. Wiedza, która jest w nich zawarta jest nadal aktualna, ale jednak powstały one dawno temu, zmieniły się polecane narzędzia itd. Układy STM32L4 są też bardziej rozbudowane - podsumowując: zacznij śmiało od tego (najnowszego) kursu. PS osoby, które ucz
 10. Hah! Cieszę się podwójnie. Raz, że nowy kurs, a dwa, że moje przekładanie w czasie nauki STM32 wyjdzie mi ostatecznie na plus :D od dawna przymierzałem się do nauki F1 i miałem zamawiać kuferek. W takim razie chyba jednak skorzystam z nowego kursu. Bo jak rozumiem teraz polecacie ten kurs i nie ma już sensu zaczynać z F1?
 11. Chce. Tylko dyskusja nie polega na tym abym po raz kolejny ja wykonywał całą robotę, dodatkowo już zrobioną, a ty będziesz tylko wymagał aby coś ci przedstawiać. W dyskusję muszą być zaangażowane obie strony, więc podjęcie "wysiłku" aby znaleźć sobie wypisane artykuły z dyrektyw, moim zdaniem nie jest zbyt obciążające. Jeśli robił to dla siebie, nie ma przeszkód aby to sprzedać, jako używany produkt zrobiony dla siebie. Jeśli natomiast chce to replikować i sprzedawać jako nowe urządzenie, musi mieć oznakowanie CE ponieważ jest to produkt medyczny.
 12. Ciekawe ile osób robiło kran z PC Formatu? Ehh, wspomnienia...
 13. Dzisiaj
 14. Ja jestem tylko hobbystom ale jak miałbym teraz od początku się uczyć to na pewno byłby to STM i układy espressif moim zdaniem to w IOT tkwi największy potencjał.
 15. Miło słyszeć, że kurs otrzymał taki okrągły, 0x10-ty numer Podczas pisania kursu przyjąłem 2 główne założenia: z jednej strony chciałem omówić jak najwięcej zagadnień związanych z peryferiami mikrokontrolera, a z drugiej strony zależało mi na tym aby wykorzystać je od razu do obsługi takich modułów, które są używane w różnych praktycznych projektach. Stąd w kursie pojawił się np. czujnik ultradźwiękowy (pomiar czasu trwania impulsu za pomocą liczników), kolorowy wyświetlacz graficzny (SPI i DMA), termometry DS18B20 (1-wire), zewnętrzna pamięć EEPROM (I2C) i wiele innych. Każdy element i modu
 16. Cieszę się, że ruszamy z naszym kolejnym kursem - to już będzie (chyba) 16. kurs Forbota! Mam nadzieję, że nowa seria będzie przydatna dla wielu czytelników. Coś czuję, że najbardziej skorzystają studenci kierunków technicznych. W przypadku pytań cały czas jesteśmy dostępni na forum - Piotr, który jest głównym autorem tej serii to oczywiście użytkownik @Elvis. Wszystkie pytania na temat układów STM32, które nie są związane z tym kursem można cały czas zadawać na naszym forum o mikrokontrolerach. Jest też duża szansa, że nowy kurs wywoła dyskusję na temat "wyższości" używania bibliotek HAL
 17. Przypominamy: w komentarzach do kursów rozmawiamy wyłącznie na tematy związane z konkretnym kursem. Mile widziane są również informacje od osób, które korzystały wcześniej z naszych poradników. Wszystko po to, aby kursanci, którzy mają zamiar korzystać z tego kursu nie musieli "przedzierać" się przez dziesiątki postów na inne tematy. Przed zadaniem pytania prosimy zapoznać się z FAQ, które znajduje się w opisie kursu (posty z pytaniami na omówione tam zagadnienia będą usuwane z odpowiednią adnotacją).
 18. Natomiast seria G0 ma ciekawsze peryferia. W głębokim "standby mode" pobór prądu to 200 nA, nie sądzę aby to było więcej niż dla serii L. Nie ma większego znaczenia czy kolega wątkotwórca użyje STM32 serii G ,czy L bo to i tak jest duży postęp w stosunku do ATMegi (czy innych AVR). Mnie osobiście denerwuje, że da MCU AVR nie wystarczy wgrać do Flash'a binarnej wersji programu, ale trzeba też pamiętać jak ustwaić fuse-bity. Ale to tylko moje osobiste zdanie - ogólnie nie mam nic przeciwko stosowaniu AVR'ów w sprzęcie komercyjnym, natomiast osobiście wolę użyć STM'a bo ma większe możliwości.
 19. Mikrokontrolery STM32 od lat cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród wymagających hobbystów, jak i profesjonalistów. Pora, aby do tego grona dołączyły kolejne osoby. Kurs STM32L4 to seria obszernych poradników, dzięki którym każdy może poznać w praktyce te wydajne i energooszczędne mikrokontrolery. [blog]https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-l4-wstep-spis-tresci-dla-kogo-jest-ten-kurs-id48575[/blog]
 20. Cześć, Jestem Darek. Na stronę zaglądam od dawna, ale dopiero teraz zarejestrowałem się na forum (konkurs na artykuł mnie zmotywował). Elektroniką zajmuję się zawodowo projektując schematy urządzeń cyfrowych (z niewielką domieszką analogowych), programując (głownie C, czasem Python, liznąłem też Java) i uruchamiając stworzone urządzenia. Poza elektroniką jeżdżę na snowboardzie, chodzę po górach, maluję (obrazy, modele, czasem ściany) i gram w gry planszowe oraz bitewne. PozDrawiam gorąco.
 21. A nie wydaje ci się, że jeśli dzisiaj wprowadzony do szkół zostałby AVR, to dla nowych uczniów będzie się wydawał równie starożytny co 8051 dla ciebie? W końcu ta platforma ma już niemal ćwierć wieku. Z drugiej strony, kupowanie nowego sprzętu co roku i pisanie od nowa programu na ten sprzęt wydaje się niezbyt dobrą inwestycją: czegokolwiek będziesz uczyć teraz, za pięć lat będzie zupełnie przestarzałe. Lepiej skupić się na nauce ogólnych zasad, dyscypliny, umiejętności znajdowania potrzebnej informacji.
 22. _LM_

  Problem z serwomechanizmem

  Tak, przy wtyczce od serwa i raczej większe coś np 220....1000uF Skoro odpinasz serwo od strony masy to jest cień szansy że napięcie przechodzi na port mikrokontrolera i uszkadza go
 23. Motororo

  Problem z serwomechanizmem

  Nie wiem czy tak powinno być, ale podczas zasilenia arduino, świeci się ciągle dioda L, która chyba jest wbudowana jakby w pin 13. Tylko że ja tego pinu nawet nie mam w kodzie ani nic w niego podpiętego. Często też świeci Tx, no i wiadomo ON. Kabelki mnie wkurzają bo po wpięciu one są mimo wszystko luźne, niby stykają ale mnie to trochę wkurza. Gdzie te kondensatory umieścić przy serwomechaniźmie? Największe jakie mam to elektrolityczne 1uF
 24. Super poradnik, prosimy o więcej . R E W E L A C J A !
 1. Załaduj więcej aktywności
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.