Skocz do zawartości

Tablica liderów


Popularna zawartość

Pokazuje zawartość z najwyższą reputacją 20.04.2015 we wszystkich miejscach

 1. 1 punkt
  Nic nie trzeba, tylko wbić na miejsce młotkiem gumowym(nie wejdzie letko). One są zbrojone stalą więc powinno być sztywne.
 2. 1 punkt
  10us to nie jest dużo aczkolwiek wszystko zależy od zastosowania, pamiętaj, że pętla programu również wykonuje się jakiś określony czas, aby nie uzależniać szybkości odczytu ADC od obiegu całej pętli, zrób osobny podprogram do ADC wywoływany timerem by częstotliwość odczytu była stała
 3. 1 punkt
  1. Źle ustawiłeś układ zabezpieczający. Po pierwsze musi on reagować na napięcie średnie pakietu a nie szpilki chwilowego obciążenia. LiPol uznaje się za rozładowany gdy napięcie biegu luzem spada do 3V. Pod obciążeniem ta granica często jest przesuwana do 2.9-2.8V/ogniwo i to jest normalne. Twoje 7.5V na pakiecie 2S wydaje się na tym tle trochę wysokie, nie sądzisz? Żaden model nie wzniósłby się w powietrze gdyby regulatory miały takie poziomy odcięcia. Czasem możesz w nich ustawiać ten poziom (jako low-medium-high), ale wciąż jesteśmy w okolicach 3V (np. 2.8-3.0-3.2V). Pokaż schemat obecnego układu zabezpieczającego - wtedy będzie można ocenić jego sensowność i przydatność w tej aplikacji. Nie każdy prosty pomysł sprawdza się w praktyce. 2. W swoim poście mieszasz różne wielkości w tych samych zdaniach: "..przy wypełnieniu 5% na wszytskich czterech sinikach jest 7,4V co daje łącznie ponad 20A." Przy 5% na silnikach z definicji jest średnio 0.05*(napięcie_aku - spadek_na_mostku) i rodzaj podpiętych silników niczego nie zmienia. Napięcie chwilowe jest duże, ale od wygładzania prądu są właśnie indukcyjności silników. Te 20A to zmierzyłeś na pakiecie czy tylko się domyślasz? Chodzi o prąd chwilowy czy średni? Jeżeli rzeczywiście masz taki prąd (średni, mierzony multimetrem całkującym), to zająłbym się obejrzeniem Twoich przebiegów PWM oraz kontrolą poprawności połączeń. Przecież przy napięciu średnim 0.3V po prostu nie ma szans płynąć tamtędy 20A chyba, że masz zwarcia w układzie lub ogromne pojemności przeciwzakłóceniowe - no ale wtedy napędzasz głównie kondensatory a nie silnik, o czym już pisał OldSkull. Dalsze dywagacje uznaję za bezprzedmiotowe. Błąd leży gdzieś na początku a być może są dwa nakładające się: źle zrobiony układ zabezpieczający i problem w montażu / zwarcia. Napisałeś o jakiej częstotliwości marzysz (>40kHz), ale nie podałeś tej na jakiej pracujesz teraz. Dziesiątki kHz to bardzo dużo w porównaniu z indukcyjnością silników i naprawdę nie musisz iść wyżej. Twoje silniczki mając prąd 2A nie są jakimiś kolosami, ale też nie są to napędy wibratorów od telefonu. Zupełnie spokojnie będą pracować przy kilku kHz nawet zasilane napięciem chwilowym 2x większym niż ich dopuszczalne. Szczotki "nie widzą" napięcia - widzą prąd uzwojeń silnika a ten nie ma szans przy 7V narosnąć do wartości kilku A podczas impulsu 5us (czyli 5% PWM 10kHz) chyba, że masz zwarcie i w obwodzie nie ma prawie żadnej indukcyjności. EDIT: Pisaliśmy jednocześnie.
 4. 1 punkt
  Możesz dać indukcyjność w szereg z silnikiem, ale to rozwiązanie drogie. Co prostsze to: 1. limit napięcia zmień na 3.3V - aż do 3.0V jest bezpiecznie, 3.3V to dobry wybór 2. Niestety softstart, ale w robocie może on być rzeczywiście kłopotliwy. 3. Jeśli silniki są taktowane oddzielnymi PWM to taktuj je z przesunięciem fazowym 90 stopni - aż do wypełnienia 25% zasilany na raz będzie jeden, do 50% maks. 2, do 75% 3. 4. Daj większe kondensatory na zasilaniu. 5. Daj mniejsze kondensatory na wyjściu na silnik - 1nF powinien wystarczyć. Jeśli są duże to efektywne średnie napięcie na silnikach rośnie (w każdym załączeniu ładujesz kondensator i potem to on zasila silnik). 6. No i niestety wyższa częstotliwość PWM, ale tutaj ciężko o mostki. No chyba że przekaźnik i sterowanie MOSFETa na >20kHz. 7. Spadki przy akumulatorze 35C są dziwne. Jaki ma deklarowany prąd chwilowy? 8. Daj grubsze i krótsze przewody od akumulatora. Jakich używasz?
 5. 1 punkt
  marcin123123, a jakiej rozdzielczości enkodery chcesz użyć? Nie lepiej zainteresować się STMami? Szybki ADC + wbudowany interfejs od enkoderów.
 6. 1 punkt
  Drodzy Zawodnicy, Uprzejmie informujemy, że rejestracja na zawody została otwarta i potrwa do 21 kwietnia do godziny 11:00. Rejestracja w tym terminie gwarantuje otrzymanie koszulki, rejestracja w późniejszym terminie będzie możliwa poprzez indywidualny kontakt mailowy (bez gwarancji otrzymania koszulki). Do wygrania będą atrakcyjne nagrody (markowe narzędzia, bony na wydruki 3D o wartości 250zł, kursy z automatyki przemysłowej, zasilacze, elektronarzędzia, zestawy uruchomieniowe, książki i wiele, wiele innych). Czekać będzie na Was jak co roku poczęstunek, ponad 30 m trasa dla Line Followerów i wspaniała atmosfera. Po zawodach odbędzie się oficjalne spotkanie integracyjne (grill) - zachęcamy do udziału. Zapraszamy do rejestracji! Do zobaczenia w Rzeszowie już 25 kwietnia. Czekamy na Was
Tablica liderów jest ustawiona na Warszawa/GMT+01:00
×
×
 • Utwórz nowe...