Skocz do zawartości

Tablica liderów


Popularna zawartość

Pokazuje zawartość z najwyższą reputacją 17.08.2019 we wszystkich miejscach

 1. 3 punkty
  Od października w Gdańsku ruszamy z meetupem dotyczącym systemów embedded. O co chodzi w meetupach? To okazja aby osoby pracujące w branży, studenci i pasjonaci z danej okolicy mogli się spotkać na żywo, wymienić doświadczeniami i podnieść umiejętności. Odbywają się zwykle w godzinach popołudniowych i składają się z prezentacji i luźnych dyskusji. Grupy użytkowników Javy, czy .NETa od lat prężnie funkcjonują w większych polskich miastach. Pora więc na grupę embedded. Tematyka W ramach spotkań będziemy prowadzić prelekcje na tematy takie jak: Programowanie w C, C++, Rust, Ada, Asembler Mikrokontrolery AVR, ARM, PIC i inne RTOS - Real Time Operating Systems Embedded Linux Projektów na Arduino, Raspberry Pi i inne platformy IoT - Internet of Things Systemy safety-critical Dobre praktyki programowania i prowadzenia projektów Testowanie, automatyzacja i podnoszenie jakości Wszystkie inne pokrewne tematy oczywiście również mile widziane. Pierwsze spotkanie Pierwsze spotkanie gdańskiego meetupu planuję na październik. Już niedługo zamieszczę informację o dokładnej dacie i miejscu, a także o tematach prezentacji i ich autorach. Zapisy Można już zapisywać się do grupy na meetup.com: https://www.meetup.com/pl-PL/Gdańsk-Embedded-Meetup/ Tam też będzie rejestracja na konkretne spotkania (spotkania będą darmowe, ale potrzebujemy liczby uczestników żeby wybrać odpowiednią salę). Jeżeli macie jakieś pytania, pomysły, uwagi - piszcie w komentarzach, chętnie odpowiem.
 2. 1 punkt
  Jestem szczerze zachwycony tym kursem! Wszystko śmiga! :)
 3. 1 punkt
  Przy RPi podpinasz serwo również bezpośrednio (servoblaster), ale lepiej jakimś shieldem, nie kombinujesz wtedy z gryzieniem się PWM, serw i dźwięku. Oprogramowanie czujnika ultradźwiękowego wcale nie jest takie trywialne - precyzyjny pomiar czasu to nie jest specjalność RPi. Ja bym na Twoim miejscu nie bawił się w ultradźwięki tylko od razu podpiął czujkę TOF (np. taką - sprawdzałem na RPi, działa bardzo dobrze, VL53L1X leży na razie nierozpakowany).
 4. 1 punkt
  Na płytce masz napisane UART. 50 modułów to całkiem sporo i nie połączysz ich z czymś sterującym, a tym bardziej z przejściówkami UART-USB. Możesz np skorzystać z multiplexerów. Są to układy scalone, które zamieniają wprowadzony adres, na drogę którą będzie przepływał sygnał - coś jak przełącznik z kilkoma, a nawet kilkunastoma pozycjami. Zazwyczaj w układach adres wybiera się podając jakieś sygnały na nóżki, ale są też sterowane z I2C lub SPI. Układając kilka takich multiplexerów tak by zachodziły na siebie, możesz zbudwać drzewo układów, które po podaniu adresu wybierze jeden z 50 kanałów i poda go na UART w mikrokontrolerze. Gdybyś np. miał multiplexery z 3 bitami adresu, czyli 8 wyprowadzeniami, to będziesz potrzebował 7 i coś co ma minimum 21 portów wejść wyjść. W ten sposób możesz kolejno komunikować się z każdym modułem, a później zbiorczo wysyłać informacje do komputera. Możesz też pójść droższą droga i do każdego modułu dosztukować interfejs jakiejś innej magistrali, która może więc dużo węzłów, np CAN. Wtedy 2 liniami zepniesz wszystkie moduły w piękny łańcuszek.
Tablica liderów jest ustawiona na Warszawa/GMT+02:00
×
×
 • Utwórz nowe...