Skocz do zawartości

Tablica liderów

Popularna zawartość

Pokazuje zawartość z najwyższą reputacją 23.05.2022 we wszystkich miejscach

 1. @pt12lol w twoim rozwiązaniu sterujesz sygnałem podawanym na kolektor tranzystora rozładowującego: Nie pamiętam co było na wyjściu LM311 ale chyba otwarty kolektor, ale nawet jeżeli cokolwiek innego to i tak to zły pomysł. Bo w gdy jest np. włączony to masz tam jakieś zasilanie, ale gdy jest wyłączony to masz albo wysoką impedancję albo zwarcie do masy. Ciebie ma interesować delikatne sterowanie rezystancją przy tym samym napięciu czyli sterujesz prądem. Więc możesz zrobić układ gdzie masz np rezystancję 5k przez którą normalnie płynie prąd- pozycja skrajna. Ale równolegle jest
  1 punkt
 2. Ogólnie w liceum miałem programowanie w Turbo Pascalu i C/C++. Zasadniczo w dużej mierze jestem samoukiem, ale skoro opanowałem przemysłowe HMI i PLC to pewnie STMy też ogarnę. Kwestia czasu, to w sumie największy wróg. Jeżeli chodzi o wymienione procesory, podałem to co leży mi w szufladzie, nie chce specjalnie inwestować w coś tam. STM32F103 mam bo jest na niego kompilacja RGBLa dla frezarek CNC.
  1 punkt
 3. Cześć, w wieku 43 lat postanowiłem że nauczę się elektroniki bo uznałem że jest to dla mnie Zamierzam mieć szklarnię i tam systemy mierzenia temperatury, wilgotności, podlewania i wentylacji. Na razie jestem nowicjuszem, który zna pojęcia prądu, napięcia i wie jak obsługiwać multimetr. Czytam teraz książkę "Zostań samoukiem - jak opanować wiedzę w samemu w krótkim czasie. Niektóre zalecenia z tej książki chcę przetestować na sobie. Pozdrawiam innych samouków! Poza tym myślałem że system edukacji w Polsce jest zły. Gdy czytam te książkę to jestem tego pewien.
  1 punkt
 4. @Grzybu cześć! Pewnie że możesz. Układ TSOP który działa tu jako czujnik pracuje jako uhh.... pochłaniacz prądu - prad do niego ścieka bo pewnie jest tam otwarty kolektor/dren. Więc możesz podłączyć tam tranzystor który dla odpływającego prądu będzie zamknięty czyli np. NPN. W emiterze daj np 220 omów uzyskując prąd emitera około 19mA, a w kolektorze diodę chronioną rezystorem emitera. Do bazy rezystor od 2200R.
  1 punkt
 5. Po zmontowaniu, układ działał, ale pozostawiał wiele do życzenia. Np. przy MR(HIGH), DS(LOW) i przy zwarciu STCP, pierwsza dioda gasła, czasami gasły dwie na raz, albo wszystkie. Rozumiem, że jest to spowodowane tym, że sygnał na STCP może mieć jedno wzgórze (co jest ok), lub kilka co powoduje, że tych przesunięć jest więcej (to jest źle, to trzeba usunąć). Analogiczna sytuacja jest gdy na DS mam HIGH. Wtedy zapalała się jedna dioda lub kilka na raz. Aby zaradzić powyżej sytuacji dodałem dwa tranzystory na STCP i SHCP. Po dodaniu sytuacja się poprawiła, ale nie jest i
  1 punkt
Tablica liderów jest ustawiona na Warszawa/GMT+02:00
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.