Skocz do zawartości

Tablica liderów

Popularna zawartość

Pokazuje zawartość z najwyższą reputacją od 05.01.2023 w Posty

 1. Potrzebowałem zrobić kilka urządzeń IOT na ESP - 01 ponieważ nie miałem pod ręką żadnego tak zwanego "dongla" usb, musiałem coś wykombinować aby praca szła nieco sprawniej. Ponieważ druciarstwo i prowizorki są dobre tylko w przysłowiach, powstało to mini urządzenie. W samym schemacie jak i budowie niema nic nowego ani odkrywczego, nawet się zastanawiałem czy pokazywać to "cudo" tutaj, ale że faktycznie ułatwia mi pracę to niech już będzie, a może ktoś skorzysta. Zatem schemat to typowe podłączenie esp z trybem automatycznego wgrywania firmware, za pomocą zworek J1 i J2 można przełączyć piny UARTa na złącze J3. Na złączu J3 wyprowadziłem wszystkie dostępne GPIO z ESP01. Ja często robię tak że tylko pierwszą wersję oprogramowania wgrywam z UART później przeważnie używam FOTA UDP bo szybciej działa. Co do samego konwertera USB - UART wybrałem ten firmy msx ponieważ działa niezawodnie i pozwala osiągnąć wysokie transfery podczas flashowania do 3Mb/s. Schematic_espProg_2023-01-12.pdf Na koniec kilka zdjęć poglądowych. Do wszystkiego wydrukowałem niewielką obudowę, zastanawiałem się czy nie dorobić zaczepów do płytki stykowej jednak ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu bo to jest tak małe że nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu. Oczywiście nie od razu wszystko musiało zadziałać więc musiałem zrobić krosa TX/RX A tutaj prowizorka w pełnej krasie 🙂 Tu paczka plików jakby ktoś chciał sobie odtworzyć projekcik. Moduł nie zawiera elementów SMD - muszę gdzieś wyrobić stare zapasy - co myślę, jest pewnym ułatwieniem. Na PCB jest kilka zworek które są zaznaczone jako ścieżki na górnej warstwie. stl_f3d.zip espProg.zip
  7 punktów
 2. W sumie już skończyłem Avię 🙂 Zegarek który powstał, ponieważ na rynku nie ma nic co spełniałoby moje wymagania. Jest normalnie noszony na ręku i się sprawdza 🙂 Jest barometr, przewidywanie pogody, chronograf, wilgotność, temperatura, kompas, altimetr, skala tachometryczna i lotniczy suwak logarytmiczny, a także faza księżyca. do tego zawsze aktywny wyświetlacz eink, i 7 dniowa praca na 1 ładowaniu. Myślę, że wyszło dość spoko 🙂 Koszt budowy sztuki to ok 200zł.
  5 punktów
 3. Cześć! Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pomysł kupienia kursów elektroniki i arduino jednakże, przez zawał projektów na studia dopiero w tym tygodniu podjąłem decyzję o jego zakupie a już dziś udało mi się usiąść do kursu elektroniki (kurs arduino czeka na koniec kursu elektroniki i sesji :d) i zacząć jakieś pierwsze lekcję. Z elektroniką/lutowaniem/projektami DIY miałem już do czynienia poprzez własnoręcznie zmontowanego drona FPV (oraz aktualnie składanego kolejnego) oraz paroma większymi projektami w technologii druku 3D. Jednakże mimo lekkiego doświadczenia z elektroniką, do pełnego rozwinięcia skrzydeł potrzebny mi jest ww. kurs. Poniżej przedstawiam aktualne stanowisko, stanowisko podczas budowy drona, a także moje dwa największe projekty 😀 Podczas wstępnego przeglądania kursu od razu do gustu przypadło mi to, że rzeczy są tłumaczone dokładnie, po kolei. Kolejnym fajnym aspektem jest nacisk na samodzielną pracę i własnoręczne wykonywanie zadań, jest to to, czego brakuje mi w innych kursach 😃 (Jeżeli wydaje Ci się że kondensator został tutaj przylutowany w złą stronę to masz rację)
  5 punktów
 4. Witam, Oto moje stanowisko do nauki elektroniki. Uczę się z kursu Arduino (obecnie z 1) i Elektroniki. Wszystko fajnie opisane i wyjaśnione. Dziękuję i pozdrawiam
  4 punkty
 5. Pozdrowienia od mojego prawdziwego wyświetlacza analogowego 😉
  4 punkty
 6. Czyli zakładasz że są prawidłowe... Tu aż by się prosiło o jakieś wyrażenia regularne, ale przy Arduino to nierealne. Ale jakieś proste porównanie do wzorca można by zrobić... A tak przy okazji: substring tworzy nowy string. strstr czy strtok nic nie tworzy, operuje na statycznym buforze (przy czym strtok ingeruje w zawartość bufora). To może być ważne przy mikrych procesorkach posiadających oszałamiającą ilość pamięci rzędu paruset bajtów dostępnych dla aplikacji.
  3 punkty
 7. Przede wszystkim - jaki to czujnik PIR, bo link w pierwszym poście nie działa. Jeśli to HC-SR501 albo HC-SR505 to na wyjściu jest 3.3V a nie żadne 5V. (o, autor mnie ubiegł) Te czujniki można zasilać z 3.3V, ale w nieco nietypowy sposób (przykład: https://www.linuxsystems.ovh/przerobka-czujnika-ruchu-pir-hc-sr501-na-3-3v/). Google na pytanie "hc-sr501 3.3v" poda więcej liników.
  3 punkty
 8. Jakiś czas temu odezwał się do mnie David Crookes z PC Pro Magazine UK z prośbą o udzielenie małego wywiadu o tym projekcie - wyszedł z tego trzystronny artykuł w tym magazynie (numer 337 - listopad 2022) i ponieważ tekst właśnie został umieszczony w sieci na stronie ITPro, to pozwalam sobie na podlinkowanie PDFa z treścią artykułu bezpośrednio z magazynu. Gdyby ktoś chciał zgłębić temat, to jest tam wiele ciekawych informacji o projekcie, plus nieco więcej zdjęć: https://jm.iq.pl/MacintoshPi/pcpro.pdf Tekst umieszczony w ITPro: https://www.itpro.co.uk/development/programming/369773/return-of-the-mac
  3 punkty
 9. Generalnie to jest to C z dużo przyjemniejszą składnią. Więc po skompilowaniu, kod ma praktycznie najwyższą możliwą wydajność przy niższym niż przy C/C++ nakładzie pracy. Ze swojej strony dodam że od jakiegoś czasu jest trend aby krytyczne fragmenty kodu pisanego w innych językach pisać właśnie w Rust. Na przykład niektóre biblioteki dla Pythona które są tak napisane: https://github.com/PyO3/pyo3#examples
  3 punkty
 10. Dziękuję za wszystkie zdjęcia i opinie 🙂 Życzę wszystkim udanych eksperymentów z elektroniką. Wysłałem właśnie wiadomości prywatne z prośbą o podanie danych do wysyłki. Przypominam, że czekam na odpowiedź przez 48 godzin.
  3 punkty
 11. To wstaw tam jakiś bufor - choćby konwerter poziomów.
  2 punkty
 12. Na licznych forach istnieje tradycja witania się nowych użytkowników z aktualnymi członkami społeczności. Ostatnio na Forbocie pojawia się coraz więcej nowych osób - głównie za sprawą naszych kursów elektroniki. W związku z tym zakładam oficjalny temat do takich powitań. Na pewno takie miejsce sprawi, że nasza społeczność będzie jeszcze lepsza 😉 Jesteś nowym użytkownikiem? Jeśli chcesz możesz się przywitać z innymi. Napisz czym się zajmujesz, skąd zainteresowanie elektroniką. Nad czym teraz pracujesz itd.
  2 punkty
 13. Jeśli używasz płytki Nucleo to konieczna może się okazać modyfikacja zworek: Może dlatego dlatego PA2 "nie działa"?
  2 punkty
 14. Dziękuję wszystkim za cierpliwość w sprawie domyślnych priorytetów. Trochę to trwało, ale uzyskałem odpowiedź bezpośrednio od producenta. W skrócie: zmiana tego priorytetu to nie jest błąd tylko celowe działanie. Osoby odpowiedzialne za rozwój bibliotek uznały, że konieczna jest aktualizacja domyślnego priorytetu dla timebase) bez względu na to czy korzystamy z systemu operacyjnego, czy nie). Warto pamiętać, że może to wpływać na działanie programu (np. funkcje HAL do opóźnień mogą nie działać wewnątrz przerwań). Jest to również opisane w dokumentacji: Niezależnie od tego potwierdza się moja wcześniejsza rada - zamiast wierzyć w domyślne ustawienia warto jednak kontrolować samodzielnie priorytety (i nie tylko to) 😉 Dopisuję tę zmianę do mojej listy i naniosę później odpowiednią adnotację do kursu.
  2 punkty
 15. Miałam ten sam problem i rozwiązanie znalazłam: https://github.com/raspberrypi/picamera2 Pozdrawiam
  2 punkty
 16. Uzyłem kontaktronu przełączanego. Mozna zamknac temat.
  2 punkty
 17. @Zaksiu witam na forum 🙂 Tak, można rozbudować multiwibrator astabilny, ostatnio nawet ktoś chwalił się taką realizacją: https://forbot.pl/forum/topic/8170-kurs-elektroniki---10---podsumowanie-quiz/page/7/#comment-188603
  2 punkty
 18. +1 działa bardzo dobrze sam używam tej metody do robienia skosów, bodajże przy moim generatorze impulsów są takie oznaczenia (poszukaj na forum) EDIT: wróciłem do komputera, bo szukanie na telefonie to tragedia @99teki Dokładnie w tym poście masz przykład używania grafiki (akurat mam rozszerzenie do IDE do robienia takich opisów, które działa całkiem fajnie (jest w oficjalnej liście)).
  2 punkty
 19. Tak, po prostu tutaj komuś było wygodniej tak to zaprezentować do celów pomiarowych 😉
  2 punkty
 20. Cześć! Skończyłem kurs i jest świetny - zajarałem się i na pewno nie będzie to mój ostatni kurs u Was 🙂 teraz szukam sobie schematów, które mogę porobić przy użyciu elementów z magicznej walizki. Póki co udało mi się zrobić astabilny multiwibrator o trzech fazach.
  2 punkty
 21. Pojedyncza tuba? Takie coś można usunąć bez wiertarki i młotka 🙂 Coś w tym stylu: Jeszcze można spróbować zaznaczyć "Make overhang printable" w Experimental, może wystarczy.
  2 punkty
 22. Zaślepiasz go pojedynczą płaską warstwą - przykład w załączniku 😉 Ew. przejrzyj instrukcje montażu VCore3 od RatRig'a, oni stosują tą samą technikę, by ułatwić drukowanie 😉 Funnel.zip Chodzi o czas i wygodę - brak konieczności ich usuwania. No i marnujesz mniej materiału...
  2 punkty
 23. Patrząc na rezystory i układ wartości miałyby sens... Nie jestem aby pewien czy przy tych 20R złoty to złoty, bo ma dziwny odcień na zdjęciu. Tak, w tą stronę to działa bez problemu 😉 Moc rezystora określa jego wydajność prądowo/napięciową. Im większa moc, tym większy prąd może płynąć przez rezystor lub może na nim odłożyć się większe napięcie.
  2 punkty
 24. O ile wiem, trzy pliki są potrzebne do pełnej inicjalizacji przez USB (ustawienie tablicy partycji i takie tam). Do aktualizacji przez OTA potrzebujesz tylko jednego z tych plików (nazwaszkicu.bin).
  2 punkty
 25. Cześć, chcemy przedstawić wam projekt robota kroczącego Honey Badger. Na początek powiemy krótko o tym kim jesteśmy, naszej historii i czym się zajmujemy, następnie przedstawimy naszą najnowszą konstrukcję. Od razu dodamy, że jeśli będziecie mieli jakieś pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzach - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć 😄 MAB Robotics założyliśmy z myślą o komercjalizacji technologii robotów mobilnych i technologii napędowych dla robotyki w 2019. Sam pomysł i prace nad budową robotów kroczących rozpoczęliśmy już w trakcie studiów na Politechnice Poznańskiej gdy byliśmy członkami koła naukowego KN Mechatron. Pierwszy prototyp robota pokazał, że tego typu konstrukcje, w niektórych warunkach mają lepsze możliwości ruchowe niż dotychczas najpopularniejsze na lądzie roboty jeżdżące. Z pomocą dr inż. Krzysztofa Walasa (wykładowcy robotyki na Politechnice Poznańskiej), zdobyliśmy finansowanie z Akademickiego Inkubatora PP i w efekcie w 2019 roku powstała spółka MAB Robotics. Rok później zainwestował w nas fundusz inwestycyjny YouNick Mint co pozwoliło na przejście ze studenckiego projektu w firmę zajmującą się zaawansowanymi pracami badawczo rozwojowymi w obszarze robotyki i rozpoczęcie działań związanych z komercjalizacją opracowanych technologii. Dużą motywacją do działań był udział i nagrody jakie zdobywaliśmy w zawodach robotycznych w Polsce i za granicą - głównie w kategorii freestyle. Z naszymi robotami byliśmy m.in. na RoboticArena we Wrocławiu, Trójmiejskim Turnieju Robotów w Gdańsku, Sumo Challenge w Łodzi, Robomaticon w Warszawie, ROBOCOMP w Krakowie czy Robot Challenge w Pekinie. Niemal wszędzie zdobywaliśmy nagrody, zawsze poznawaliśmy ciekawych ludzi i gromadziliśmy bezcenne doświadczenie. Dziś pracujemy nad systemem inspekcyjnym, którego jedną z części jest robot Honey Badger. System rozwijany jest z myślą o prowadzeniu prac inspekcyjnychi serwisowych wewnątrz podziemnych sieci jakie występują pod ulicami każdego miasta. Obecnie wykorzystywane technologie, oparte najczęściej o jeżdżące platformy nie pozwalają dostać się wszędzie, mają stosunkowo niewielki zasięg i są drogie w użyciu. Dzięki przejściu z kół na nogi roboty MAB Robotics będą w stanie wejść niemal w każde miejsce, niosąc na grzbiecie sensory analizujące stan techniczny instalacji oraz narzędzia umożliwiające wykonywanie drobnych prac naprawczych od wewnątrz - pozwala to ograniczyć wykopy i prace drogowe w na ulicach miast. Teraz ta, pewnie ciekawsza część dotycząca technologii, którą zaczniemy od krótkiej prezentacji najnowszego robota: Zaprezentowany robot Honey Badger posiada 12 stopni swobody - po 3 na każdą z nóg. Napędy zbudowane są z silnika bezszczotkowego, przekładni planetarnej i sterownika silnika MD80. Taki rodzaj napędu dostarcza wystarczającego momentu obrotowego aby unieść robota i jednocześnie zapewnia wysoką dynamikę umożliwiającą np. podskoki. Istotnym aspektem jest wirtualna podatność napędu realizowana przez sterowanie impedancyjne. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu, silnik symuluje dynamikę sprężyny. Korpus robota jest wodo i pyłoszczelny, dzięki czemu robot może pracować w trudnym środowisku nieprzyjaznym dla elektroniki - utrudnia to jednak chłodzenie układów. Wewnątrz znajduje się komputer sterujący lokomocją robota oraz dodatkowa jednostka umożliwiająca przetwarzanie danych z sensorów takich jak np. kamera głębi lub lidar. W korpus wbudowana jest również bateria, moduł komunikacyjny, moduł zarządzania energią i AHRS. Cała konstrukcja mechaniczna i wszystkie moduły elektroniczne zostały zaprojektowane przez zespół MAB. Elementy mechaniczne wykonane są metodami obróbki CNC aluminium i włókna węglowego dla elementów przenoszących obciążenia oraz druku 3D dla elementów stylistycznych oraz nieprzynoszących dużych obciążeń jak np. prowadniki przewodów wewnątrz korpusu. Wymiary robota to 0.25-0.5x0.4x0.6 [m] (HxWxL), a jego masa to 10kg. Robot ma gabaryty niewielkiego psa lub dużego kota, zależnie od preferencji 🙂 Robot do swojej pracy wykorzystuje kilka sensorów. W napędy wbudowane są enkodery zwracające pozycję kątową napędu oraz elektronika, która pozwala na estymację momentu obrotowego generowanego przez napęd - wiemy dzięki temu z jaką siłą stopa robota naciska na podłoże. Dodatkowo, moduł AHRS wewnątrz korpusu wskazuje pozycję kątową oraz pozwala określić przemieszczenia i prędkości korpusu względem świata. Podstawą oprogramowania jest firmware mikrokontrolerów we wszystkich modułach robota. Odpowiada m.in. za sterowanie silnikami, kontrolę zasilania oraz komunikację między układami - napisany jest w języku C, na platformie STM32. Następny poziom to software sterujący pracą robota - tutaj liczone jest jak robot ma poruszać nogami by podążać w wyznaczonym kierunku z zadaną prędkością zachowując równowagę. Najwyższy poziom to oprogramowania wyznacza ścieżkę ruchu robota, analizuje otoczenie i interpretuje polecenia operatora. Dwa ostatnie poziomy wykorzystują ROS2 co bardzo ułatwia pracę i daje wiele możliwości, wykorzystujemy tutaj C++. Na zakończenie ostatni filmik 🙂 Mamy nadzieję, że temat jest dla was ciekawy, trochę dowiedzieliście się z tego krótkiego wpisu i zmotywowaliśmy was do dalszej (lub rozpoczęcia) pracy z robotami. Jeśli macie pytania to chętnie na nie odpowiemy! Serdecznie zapraszamy: - do zwiedzenia naszej strony internetowej: MAB Robotics, - na nasz kanał na YouTube, gdzie wrzucamy dłuższe filmy, - na nasze social media: instagram, facebook i twitter.
  2 punkty
 26. Mała zmiana planów - żeby zobaczyć czy robot w ogóle ma prawo działać (a chodzi o przekładnie) pierwsza chodząca wersja będzie oparta na Discovery oraz sześciu TB6612. Jeżeli "proof of concept" pójdzie pomyślnie, to zaczniemy rzeźbić kod pod TMC i Maximy, na ESP. Kiedy taka wersja zostanie skończona, będzie można zaprojektować finalną płytkę z nowym STMem i możliwością podpięcia Jetsona. A większość paczuszek już przyszła, i wszystko grzecznie czeka na poskładanie.
  2 punkty
 27. Od pewnego czasu uczę się Rusta, ale jak do tej pory tylko na PC. Język jest naprawdę interesujący. Koncepcja właściciela instancji obiektu i wypożyczania jej jest moim zdaniem rewelacyjna. Bardzo rozbudowane makra, niezwykle silnie sprzężone z samym językiem. Bardzo wymagający kompilator, ale jednocześnie udzielający podpowiedzi. Kompilator wiele się "domyśla", ale wnioskuje, a nie zgaduje. Brak domyślnych konwersji. Możliwe bardzo proste dodanie do własnych typów takich cech jak serializacja czy klonowanie - to tylko jedna linia kodu, a właściwie deklaracja. Moim zdaniem syntaktyka znacznie bardziej przejrzysta niż C++, choć semantyka bardziej wymagająca. Itd... itp... Jestem naprawdę pod wrażeniem. Jeśli ktoś woli materiały po polsku, to z czystym sumieniem mogę polecić Programowanie w języku Rust. Wydajność i bezpieczeństwo. Wydanie II Autorzy: Jim Blandy, Jason Orendorff, Leonora F. S. Tindall Wydanie I jest nieco uboższe. @Gieneq Spodobał mi się Twój ostatni post. Może nawet odważę się do prób na jakimś "mikro", ale w tej chwili wolałbym coś mniej egzotycznego. Podobno jest jakiś sposób użycia tego na RaspberryPi pico. Mam kilka "w szufladzie" więc jak poczuję się trochę pewniej w samym języku (do tej pory mam za sobą tylko program rozwiązujący sudoku) to rozglądnę się za materiałami. Nie boję się programowania, ale z elektroniką i mikro kontrolerami jestem mocno na bakier.
  2 punkty
 28. Temat wydaje się całkiem ciekawy, staram się codziennie coś poczytać ale nie mam zbyt wiele czasu. Za kilka miesięcy będę realizował jeden projekt w temacie Rust+ESP więc na pewno będzie to bardziej owocny czas. Na ten moment udało mi się odpalić prosty program do obsługi przycisku i LED na płytce Rust board: use esp_idf_hal::delay::FreeRtos; use esp_idf_hal::gpio::*; use esp_idf_hal::peripherals::Peripherals; fn main() -> anyhow::Result<()> { esp_idf_sys::link_patches(); let peripherals = Peripherals::take().unwrap(); let mut led = PinDriver::output(peripherals.pins.gpio7)?; let mut button = PinDriver::input(peripherals.pins.gpio9)?; button.set_pull(Pull::Down)?; loop { if button.is_high() { led.set_low()?; } else { led.set_high()?; } FreeRtos::delay_ms(10); } } Pierwsze co się rzuca w oczy dla minimalnie wtajemniczonego w ten język to że każda linia kodu zwraca Result czyli sposób obsługi wyjątków w Rust. Trait (odpowiednik interfejsu z OOP) anyhow gromadzi wszystkie Resulty i przekierowuje na wyjście logu - ? na końcu każdej z linii. Dzięki temu nie trzeba ignorować możliwych przypadków używając unwrap ani budować obsługi wyrażeniem match. Ciekawe że praktycznie każde miejsce, nawet włączenie led jest potencjalnie niebezpieczne. Dla zainteresowanych tematem, którzy nie znają języka, polecam: Książka free/online Rust w przykładach - świetny start żeby widzieć że coś się dzieje, Kurs Rustlings free/offline - coś jak ww. ale robi się zadania a w CMD pojawiają się wyniki/podpowiedzi, jak ktoś robił kurs Vim'a to podobny, Książka free/online dla wnikliwszych (dla bardzo wnikliwych jest dokumentacja, ale przejrzenie samego Stringa zajmuje mnóstwo czasu). Na IDE polecam VSC z rozszerzeniem rust-analyzer i obsługą plików toml dla crate.io, pokazuje wtedy możliwe wersje: Przyciski w IDE sobie odpuściłem, najważniejszy jest inteli-sense. A kompilacja wgrywanie z PowerShella - tu nie ma wiele: kompiluj, wgraj, sprawdź, testy i logi/ Podejść do programowania można na 2 sposoby: bare metal "no_std" czyli bez biblioteki standardowej, RTOS "std" czyli odpowiednik ESP-IDF. Jakimś wstępem może być książka ESP Rust free/online, ale więcej wynika z Githuba. Dla ścieżki "std" dobrze jest przejrzeć przykłady esp-idf-hal, można je wgrać bardzo łatwo narzędziem cargo. Przed tym ściągamy wymagane biblioteki opisane w tym repo na ten moment są to: cargo install cargo-generate cargo install ldproxy cargo install espup cargo install espflash cargo install cargo-espflash # Optional Możemy wgrać przykładowy program: cargo espflash --release --target riscv32imc-esp-espidf --example ledc-simple --monitor COM6 Pierwsza kompilacja zajmuje z minutę, później obejmowane są tylko zmiany i może zająć tylko sekundę, powinno być minimalnie lepiej od C/C++. Warto też wspomnieć o pomocniczych narzędziach: cargo clippy - sprawdzenie poprawności, podobne do kompilacji ale szybsze (no i bez kompilacji). cargo-generate posłuży do stworzenia szablonu projektu. Od tego też warto zacząć. Odwiedzamy repo z szablonem dla "std" (jest też dla "no_std"). Zakładamy projekt poleceniem: cargo generate https://github.com/esp-rs/esp-idf-template cargo Do katalogu src/main.rs wrzucamy coś z przykładów z repo esp-idf-hal. Brakujące biblioteki (crate) dodajemy do pliku .toml, dla blinka będzie to na pewno anyhow: [build-dependencies] embuild = "0.30.4" anyhow = "1" Po odpaleniu programu warto zaznaczyć jak wyjść z minitora ESP - dla ESP-IDF C jest to Ctrl-], tu mamy: Ctrl-C - wyjście z monitora, Ctrl-R - reset ESP. Mam nadzieję że zainteresuję kogoś tematem i uda się podyskutować 🙂
  2 punkty
 29. @jand Miał rację pinyGPIO10 i GPIO11 były zwarte, po poprawieniu lutu wszystko na razie śmiga. Wielkie dzięki za pomoc. 🙂
  2 punkty
 30. Ja bym sprawdził jakość lutów modułu WROOM32 (czy wyprowadzenia nie są pozwierane), specjalnie dla GPIO6 do GPIO11, które to odpowiadają za obsługę pamieci flash.
  2 punkty
 31. A tutaj nowa wersja panelu 🙂 Kawałek kartki papieru przyklejony na uniwersalny materiał montażowy do elektroniki (taśmę dwustronną). Wycięty został laserem 40W (bez wspomagania powietrzem). Technicznie liczby miały być wygrawerowane, ale trochę za dużo mocy ustawiłem i tak jakoś przecięło 😉 Zbieżność odległości strzałki i łuku przypadkowa... Ale już mogę używać F360 z moją grawerką laserową i IMHO chyba bardziej mi się podoba niż LightBurn, bo oszczędzam prawie 300 PLN w ten sposób 😄 A i tak 95% projektów robię w F360. Przerwy wynikają z tego, że papier nie był dociśnięty do blatu, więc nie było równej odległości, ale to przedmiot techniczny, więc nie przeszkadza, póki da się odczytać wartość.
  2 punkty
 32. To 4 wire 8 bit, to pewnie SPI 8 bitów (nie 9) z oddzielnym pinem na D/C (dane / instrukcje). Jak ustawisz IM[0..3] taki będzie interfejs. Datasheet sterownika wyświetlacza lub może jest w załączonej instrukcji. Domyślnie pewnie SPI - 0b0110. Prawie wszystkie piny wyświetlacza też są wyprowadzone i podłączone, więc jak ustawisz IM. Jest też interfejs równoległy. Podsumowując: RGB (bez pamięci RAM LCD), DBI/8080/równoległy - nazwa nie waźna (z pamięcią), SPI (też z pamięcią). Tabela 6 jakie piny do jakiego trybu. Datasheet jest dostępny i jest rozpiska jak ustawić IM[0..3] dla żądanego trybu.
  2 punkty
 33. @dudoxx niezależnie od domyślnych ustawień Cube i tak zawsze powinno się sprawdzić priorytety przerwań, jeśli tylko z nimi działamy. Przy okazji warto wyrobić sobie nawyk pamiętania o temacie priorytetów i ewentualnej korekty. To taka dobra rada, ale oczywiście ta zmiana w działaniu Cube może być zastanawiająca - wysłałem zapytanie do inżyniera pracującego w ST. Wrócę z aktualizacją tematu, gdy uzyskam odpowiedź 🙂
  2 punkty
 34. Natknąłem się na ten sam problem z linjką - działała niedeterministycznie. Twoje rozwiązanie również mi pomogło. Zakładam, że może to być różnica w konkretnym modelu urządzenia, skoro autorowi kursu to działało w wersji przedstawionej w artykule i nikt inny nie zgłaszał tego problemu, ale może i tak warto dodać o tym informację wewnątrz tekstu - ja sobie przez jakiś czas włosy wyrywałem, nie wiedząc o co chodzi. Oczywiście pomijając tę niedogodność podnoszę wszystkie kończyny na cześć tego cyklu. Nie natknąłem się nigdy na tak świetny kurs programowania mikrokontrolerów, a może nawet na tak dobry kurs programowania w ogóle 😀
  2 punkty
 35. Nie mam w tej chwili możliwości fizycznego przetestowania układu, ale przeglądając kod biblioteki wygląda na to że jak zwykle kolega @gtx ma rację 🙂 Wartość HAL_SPI_STATE_BUSY jest używana tylko podczas inicjalizacji modułu, więc w naszym przykładzie powinniśmy używać HAL_SPI_STATE_BUSY_TX zamiast niej. Chociaż przyznam, że wersja z porównywaniem do HAL_SPI_STATE_READY, czyli funkcja lcd_is_busy2 bardziej mi się podoba, zadziała również przy odbieraniu danych, albo komunikacji dwukierunkowej. Nie wykorzystamy takich możliwości w przypadku naszego wyświetlacza, ale może warto zastosować bardziej uniwersalne rozwiązanie.
  2 punkty
 36. Cześć. Parę lat po studiach postanowiłem odświeżyć temat elektroniki. Przypomnieć sobie, to co już wiem, dowiedzieć się czegoś nowego, zrobić coś ciekawego. Mam nadzieję ze wytrwam w postanowieniu i nic mi nie przeszkodzi.
  2 punkty
 37. @pieczara cześć Dominik, witam na Forbocie i mam nadzieje, że nasze materiały będą pomocne. Elektronika mocno łączy się z programowaniem, więc masz wiele możliwości. @olecus witam na forum i zachęcam do stałej aktywności! @Jas2010 cześć Jasiek, witam na Forbocie! Życzę udanych eksperymentów z elektroniką w praktyce. W razie problemów pytaj śmiało!
  2 punkty
 38. @keram167 wyświetlacz tak, ale cyfrowy 😉 Analogowe używają silniczków/cewek do pozycjonowania wskazówek.
  2 punkty
 39. No piszesz skrypt w Pythonie i już... Możesz tego zrobić wykresy, podsumowanie statystyczne, średnia, mediana, itd...
  2 punkty
 40. Szczerze mówiąc to nie wiem o co pytasz, bo to tylko kolory, one nic nie znaczą - to tylko ułatwienie dla człowieka. W środku blaszki są dokładnie tak same, niezależnie od kolorów. Widzę, że masz zestawy do kursu podstaw elektroniki - ta płytka działa dokładnie tak samo, jak te, które używałeś w kursie elektroniki. To po prostu większa wersja 🙂
  2 punkty
 41. Powiedzmy, że zapisujesz sobie binarnie do pliku 0x05, to w kodzie ASCII, czy UTF-8 to będzie coś (literka) lub nic (krzaczek), bo to będzie znak "zakazany" (jakiś kontrolny itp.). Otwórz w hexedytorze, to będzie miało większy sens. Ten "sprintf" na tych danych z hexedytora zrobisz na konkuterze.
  2 punkty
 42. Możesz śmiało obrócić płytkę, to nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Jednak tak jak zostało już napisane wyżej - najlepiej koncentrować się po prostu na tym, aby sygnały były odpowiednio połączone. Zachęcam również do lektury artykułu o płytkach stykowych: https://forbot.pl/blog/jak-dziala-plytka-stykowa-zdjecia-budowa-przyklady-id21978
  2 punkty
 43. Najlepiej jechać po kolorach, czyli czerwony + i czarny -...unikniesz w ten sposób pomyłki na przyszłość
  2 punkty
 44. Nie wyjdzie taniej / lepiej 11x ESP8266? I transmisja po MQTT do jakiegoś terminala? NRF'y słyną z tego, że są magnesem na zakłócenia 😉
  2 punkty
 45. Problem rozwiązany. Okazało się, że jedna z blaszek nie stykała przez co układ nie mógł działać. Przy arduino układ działał dlatego, że nie podłączałem wyświetlacza poprzez płytkę stykową (tylko bezpośrednio poprzez przewody) i opierałem go o odpowiednio ustawione nożyczki, które dociskały lekko blaszkę i wyświetlacz działał. Od tak stracone kilka godzin pracy. Pozdrawiam
  2 punkty
 46. @mgrMarchewka witam na forum 🙂 Zanim pójdziemy dalej to zadam jedno proste pytanie (muszę...), a testowałaś z innym kablem USB? Masz pewność, że to nie jest kabel USB, który ma w sobie tylko linie zasilania? Czy widać jakieś nierozpoznane urządzenie w menedżerze portów szeregowych?
  2 punkty
 47. Zgłoszenie świeżaka choć z doświadczeniem w DIY xD właśnie zacząłem wczoraj elektronikę 1, plan na urlop to zrobić jeszcze dwójkę, arduino i raspberry. Chciałbym pobawić się w automatykę w domu i stąd taki pomysł.
  2 punkty
 48. Cześć wszystkim. Ja najwidoczniej byłem bardzo grzeczny w tym roku ponieważ kurs podstaw elektroniki poziom 1 dostałem od Mikołaja 🎅 i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem (już po 1 rozdziale😜). Wszystko jest napisane prostym i przystępnym językiem przynajmniej na ile tematyka pozwala. Na pewno nie skończę przygody tylko na tym zestawie.
  2 punkty
Tablica liderów jest ustawiona na Warszawa/GMT+01:00
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.