Skocz do zawartości

Wojtek

Users
  • Zawartość

    364
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Kielce

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Wojtek

Stały bywalec

Stały bywalec (9/19)

  • Za 100 postów
  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

1

Reputacja

  1. O ile mi wiadomo AVR nie ma dostępu atomowego do bitów w rejestrach a więc każda operacja (bez względu na to jak to wygląda na poziomie listingu programu) zmiany jednego pinu portu wiąże się z wczytaniem całego rejestru, przeprowadzeniu maskowania/alternatywy na zmiennej pomocniczej i powtórnym wczytaniu całego bajtu. Jeśli chodzi o wątki to AVR nie ma wsparcia sprzętowego tak jak to jest w mocniejszych procesorach. Można tutaj mówić tylko o pseudo wielowątkowości którą można uzyskać umiejętnie operując zasobami na poziomie programu. Nigdy nie lubiłem tego typu udziwnień jak np. Arduino (nigdy też nie używałem) ponieważ skoro w notach katalogowych producent pokazuje przykłady w C, dostarcza środowisko programistyczne, to chyba najłatwiej iść drogą przez niego wytyczoną?
  2. https://dl.dropboxusercontent.com/s/p56vff8oqbe7sc9/LED%20Designer%20-%200000%20v1.1%20-%20de.rar Film z działania i aktualizacja, może się komuś przyda 😉
  3. Proszę wypróbować. I proszę przeczytać instrukcje dołączoną do archiwum bo wiele funkcji ukrytych jest pod postacią skrótów klawiszowych. Przed uruchomieniem należy utworzyć bezpośrednio na dysku C folder leddes - aplikacja przechowuje tam pliki tymczasowe i zwraca generowane(to zresztą też jest napisane w instrukcji). KLIK
  4. Ale takiego gif'a też trzeba jakoś stworzyć. Aplikacja nie jest jakimś kombajnem ale jest na tyle rozbudowana że przy tworzeniu animacji od podstaw łatwiej jest tworzyć na niej. Poza tym dostajemy plik txt który jest łatwiejszy do czytania niż gif. freeware to nie jest, ale mogę jutro wysłać demo to ewentualnie zainteresowane osoby sobie zobaczą.
  5. Witam. Ponieważ to forum o robotyce piszę w tym dziale( obok tematów takich jak życzenia świąteczne i wybór szkoły) ale nie czarujmy się - jest tu pewnie także dużo osób interesujących się ogólnie elektroniką, a więc... Posiadam aplikacje do generowania animacji na wyświetlacze LED.(dokładniej mówiąc generujemy w tej aplikacji plik txt z danymi dotyczącymi wyglądu klatek) Aplikacja jest bardzo uniwersalna, możemy tworzyć animacje rysunkowe, wpisywać tekst (3 rodzaje/wielkości czcionek), posiada narzędzia usprawniające tworzenie animacji przesuwającego się tekstu/ innego elementu. Próbuje z tą aplikacją dotrzeć do potencjalnych odbiorców bo zauważyłem że nie ma w internecie dostępnej podobnej aplikacji. (są jedynie aplikacje dostarczane czasem przez producentów wraz z tablicami- bardzo ograniczone-zarówno pod względem modelu wyświetlacza jak i możliwości tworzenia animacji - zazwyczaj pozwalają wyświetlać jedynie tekst i udostępniają jakieś gotowe efekty przejścia) Czy znalazłbym tu odbiorców dla takich aplikacji - czyli osoby hobbystycznie tworzące własne wyświetlacze LED? Link do wersji demo (przeczytać intsrukcje przed uruchomieniem, utworzyć bezpośrednio na dysku C folder leddes - aplikacja przechowuje tam pliki tymczasowe i zwraca generowane): https://dl.dropboxusercontent.com/s/p56vff8oqbe7sc9/LED%20Designer%20-%200000%20v1.1%20-%20de.rar
  6. Wojtek

    Zestaw uruchomieniowy

    Książka jest pisana pod atmege32 więc jeśli chcesz bezstresowo robić ćwiczenia to nawet lepiej jakbyś wziął ten tańszy zestaw z atmegą32 (zresztą na dłuższą metę mikro kontroler i tak można wymienić). Dodatkowo w tym droższym masz pilot, przewody, podstawki precyzyjne ,zasilacz,kabel usb -moim zdaniem nie jest to warte 100zł i najlepiej to dokupić oddzielnie z innych źródeł, pilot np. nie musi być identyczny byle by był rc5.
  7. Wojtek

    Zestaw uruchomieniowy

    Są adaptery do tego zestawu więc będziesz mógł programować też wszystkie obudowy typu atmega8 itd Poza tym jeśli masz płytkę stykową to będziesz mógł z tego zestawu wyprowadzić syganly z przejściówki i programować jakikolwiek AVR (tylko że wolno, ma on swoje wady bo sam autor z niego nie korzysta tylko używa swojego komercyjengo USBaspa 🙂 ).
  8. Wojtek

    Zestaw uruchomieniowy

    Autor podał w pierwszym poście link do książki Mirosława Kardasia który rozszerzył swoją działalność na całą serie produktów przydatnych w nauce m.in. wspomnniany zestaw uruchomieniowy. (który jest "polecany przez autora"co jest zrozumiałe bo to jego produkt 🙂 - słusznie zresztą bo uważam że zestaw jest bardzo dobry - mi jednak żal było wydać kilkaset złotych, a ponieważ z mikorkontrolerami miałem już wcześniej styczność(gdy korzystałem z bascoma) to użyłem płytki stykowej). Jeśli bym kompletnie zaczynał z uC to kupił bym zestaw koniecznie dedykowany do książki (bo jeśli już wydajesz na zestaw to warto kupić dedykowany bo jest to dużo wygodniejsze)- tym bardziej że jest jeszcze druga książka do tego zestawu, szykuje się trzecia więc będziesz mógł długo korzystać jeśli będziesz rozwijał wiedzę wraz z kolejnymi książkami. Ja osobiście go nie posiadam ale orientuje się trochę jako użytkownik forum pomocy technicznej i widz poradników wyżej wspomnianego autora.
  9. Wojtek

    Zestaw uruchomieniowy

    W kwestii programatora wbudowanego w zestaw to działa on na bazie przejściówki RS232/USB w związku z czym jest powolny.
  10. Wojtek

    Zestaw uruchomieniowy

    Ja korzystałem z tej książki kiedy przesiadałem się z bascoma do C. Ćwiczenia robiłem nie tylko bez zestawu uruchomieniowego (korzystałem z płytki stykowej) ale dodatkowo często na innych mikrokontrolerach (tych które miałem pod ręką). Zmusiło mnie to trochę bardziej żeby poprzeglądać rejestry, porównywać - tak więc bez zestawu więcej się nauczysz. Natomiast kiedy ogólnie zaczynałem zabawę z mikro kontrolerami (czyli kiedy uczyłem się bascoma) to miałem płytkę dedykowaną do książki z której korzystałem w owym czasie.
  11. Wojtek

    Stabilizator LDO, MOSFET N

    Sorki, robię kilka rzeczy naraz i do noty zerknąłem wyrywkowo. Ale naprawdę dzięki bo wszystko mi podałeś na gotowo. pozdrawiam
  12. Wojtek

    Stabilizator LDO, MOSFET N

    użyję regulowanego bo te inne wersje są trochę ciężko dostępne. Znalazłem wzór wiążący R1 i R2. Rozumiem że istotny jest tylko stosunek ich oporów? R1 =R2 x (Vout/1.24 - 1) Jeśli tak to w jakich mniej więcej przedziałach najlepiej się poruszać? np. 3,1K do 1K może być?
  13. Wojtek

    Stabilizator LDO, MOSFET N

    Fajnie że dostałem coś konkretnego. Jak nazywa się kuzyn MIC29302 w wersji nieregulowanej z napięciem wyjściowym 5V? Chwila szukania i znalazłem coś takiego: http://pl.farnell.com/micrel-semiconductor/mic29150-5-0wt/ic-ldo-volt-reg-5v-1-5a-to-220/dp/1287887
  14. Witam 1)Jaki stabilizator LDO byście mi polecili? Ma pracować w ukłądzie 6V->5V przy natężeniu max 1,5 A. Nie bez znaczenia jest dla mnie też prąd spoczynkowy. 2)Potrzebuję 4 mosfetów n . Czy dostępne są ukłądy zawierające 4xmosfety n w jednej obudowie? Ja osobiście nic takiego nie znalazłem Sam korzystałem wcześniej z układów SI9926BDY które są 2 mosfetami zamkniętymi w jedenj obudowie. Dobrze się sprawdzały więc chciałem zastosować 2 takie ukłądy żeby uzyskać w sumie 4 mosfety. Niestety obecnie są chyba wcycofane z produkcji a najbardziej podobny układ w tme: FDS6900AS zbyt bardzo odbiega ceną i parametrami. Znalazłem zamienniki si9926cdy https://sklep.eltron.pl/pl/p/18184523354654/si9926cdy-e3 I tu pytanie czy ten mosfet nadaje się do pracy przy częstotliwościach 100Hz jeżeli będę go sterował przez rezystor np.500/300 ohm z atmegi? Czy w ogóle takie PWM to są duże szybkości bo stała czasowa filtra który utworzy się z bramki takiego mosfeta wychodzi 0,000000001 * 500 = 0,0000005 s a okres PWM to 0,01s Wcześniej gdy wybierałem si9926bdy ktoś mi mówił żebym zwrócił uwagę na pojemność bramki ale wtedy to było dla mnie nie istotne bo ten mosfet nie pracował z dużymi szybkościami. Zupełnie nie orientuje się który parametr mnie dotyczy, wydaje mi się że pojemność barmki ale w nocie jest to: (przy 5V - odczytywałem z wykresu) Input Capacitance Ciss 1190 pF Output Capacitance Coss 280 pF Reverse Transfer Capacitance Crss 90 pF co to oznacza?
  15. Plik pdf zawiera w sobie informacje o wymiarze pionowym i poziomym. Wystarczy wrzucić do jakiegoś programu (choćby gimp) i odczytać w oknie wielkość obrazka.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.