Skocz do zawartości

Mihau

Users
 • Zawartość

  974
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  15

Wszystko napisane przez Mihau

 1. Z tego co kojarzę to miały one głównie przeciwdziałać nadmiernej rotacji rakiety - resztę załatwia wektorowanie ciągu silników. Zresztą w oryginalnym artykule jest napisane "hypersonic", co trochę sugeruje że głównie na początku będą one ważne. A tak na marginesie to Elon Musk jest założycielem i właścicielem SpaceX, więc chyba sam ze sobą sił nie łączył No i trzymam kciuki za SpaceX. Jak widać sektor prywatny (albo to tylko kwestia Muska) bardziej stawia na innowacyjność niż NASA [ Dodano: 05-12-2014, 00:39 ] @up Antares to rakieta działająca na starych radzieckich silnikach (swoj
 2. U mnie działa kliknięcie tego ŚPM.
 3. Jeśli rozkład masy byłby równomierny to myślę, że można by robota uprościć do prętu. A bezwładność koła pominąć Współczynnik tarcia faktycznie mógłby trochę namieszać, chociaż teoretycznie docisk będzie rósł w miarę podnoszenia robota. No tylko pytanie czy on nie jest najważniejszy na samym początku. Po poderwaniu (a moment na to nie byłby Fg*l/2 ?) ważna byłaby też prędkość obrotowa silnika, konkretnie silnik musi mieć przyspieszenie większe niż grawitacja nadawałaby opadającemu korpusowi. Czyli siła na kołach musiałaby mieć minimum, zaryzykuję, Fg*sin(alfa)*cos(alfa)? Alfa - kąt nachylenia
 4. Moment... no niestety raczej tak tego nie można liczyć. Przy braku oporów teoretycznie każdy silnik ruszyłby każdą konstrukcję. Tak jak np. sonda Deep Space 1 o masie prawie 500kg była napędzana przez silnik jonowy o ciągu 0,092N (!). Także silnik musi zrobić dwie rzeczy (kiedyś to ładnie Barman tłumaczył): 1. pokonać wszystkie opory ruchu 2. nadać przyspieszenie pojazdowi. Jak oszacujesz opory ruchu i określisz satysfakcjonujące Cię przyspieszenie, będziesz miał moment. Czemu nie można tego liczyć tak jak Ty próbowałeś? Silniki nie będą podnosiły tych 2,5kg, muszą je tylko pchać. Warto j
 5. A nie można tych kilku komórek zrobić na szkle? Albo tym takim tworzywie czarnym co w pilotach jest.
 6. No chyba że z Inventora samą masę szkieletu, a to co wiesz (akku, silniki, czujniki, większa elektronika) sobie dodasz potem.
 7. Mnie również ciekawi wartość siły docisku. Znowu mamy dziwną modelarską jednostkę ciągu . Te 72g oznaczają 0.72N? To by było w sumie nie za dużo, tylko że w sumie są trochę inne warunki pracy niż te, do których są te napędy dedykowane (jeśli faktycznie jest to napęd ). Po pierwsze, ciekawe na ile turbina zwalnia przez wytwarzane przez nią podciśnienie i jak duże ono jest. Powinno się to przekładać na dodatkową siłę, która chyba może mieć tu kluczowe znaczenie. Z tego wynika kolejne pytanie, czy w takim razie warto zwiększać powierzchnię robota, bo teoretycznie powinno to wpływać na wartoś
 8. Trochę namieszaliście Wzór Ft = f * Fn można wykorzystać co najwyżej do policzenia przy jakim momencie stracimy przyczepność i koła zaczną buksować. Teoretycznie każde ciało można poruszyć każdą siłą. Występuje to w przypadku zerowych oporów, np. w próżni w stanie nieważkości. Na ziemi takiej sytuacji nie ma, dlatego owe opory trzeba uwzględnić, co już słusznie zauważyliście. Jednak należy ich szukać w nieco innych miejscach. Tarcie, o którym wspominaliście jest dla nas pożądane, ponieważ bez niego koła kręciły by się w miejscu, a nasz pojazd pozostałby w spoczynku. Jednak występuje rów
 9. Mihau

  Lizard 2

  Zdaję sobie z tego sprawę, jednak np. wykorzystywane typy zmiennych mogą być na tyle duże, że starcza na jeden przejazd, później i tak jest to resetowane. Byłem po prostu ciekaw jak jest to tutaj zrealizowane. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia (chociaż nie wiem jak jest w tym przypadku), mianowicie prędkości mogą być ujemne, także różnica wyjdzie także ujemna, podobnie jak by to miało miejsce w przypadku przepełnienia, zatem chyba najlepiej, żeby się programista wypowiedział
 10. Mihau

  Lizard 2

  A nie przepełniają się te zmienne od enkoderów?
 11. Mihau

  I-Droid DeAgostini

  Sięgnąłem do szuflady, nr 60. - 39.90 Potem raczej już nie rosła cena, natomiast numery były wydawane tragicznie nieregularnie.
 12. Mihau

  I-Droid DeAgostini

  Ja również popełniłem ten grzech i mam go całego Niestety obecnie leży na wpół rozłożony. Mechanika chyba nawaliła, a kabelkarni tam jest masa, także jakiekolwiek naprawy to kawał roboty. rezolut, nie miałeś żadnych problemów ze złożeniem tego tego i zmuszeniem do działania?
 13. Mihau

  Sprawdzanie pisowni

  Tylko że są błędy, które nie są wyłapywane przez słowniki, np. może i morze. Jakiś jakichś. Programistą programistom. Itd, itd.
 14. Z polygonami i termotransferem ogólnie to warto wyłączyć opcję oszczędzania toneru, jeśli takową drukarka posiada
 15. Obecność dyferencjału sugeruje, że prędkość obrotowa obu kół nie będzie jednakowa, dlatego odpowiednie sterowanie nie byłoby tak proste, jeśli chcemy mieć ładnie to rozwiązane. Myślę że to miał mactro na myśli
 16. Bodajże do tego służyło narzędzie invoke.
 17. Mihau

  ANTY ACTA prośba do wszystkich

  Jakby ktoś chciał tekst: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0380:FIN:PL:PDF
 18. Mihau

  ANTY ACTA prośba do wszystkich

  Chociaż raczej jestem przeciwny ACTA, popieram dondu w jednej kwestii - za dużo osób robi zamieszanie nie mając pojęcia o co tak naprawdę chodzi. Jedyne co robią to sieją zamęt i dezinformację powtarzając, i zmieniając przy okazji, usłyszane wcześniej rzeczy. Potem słyszę od kogoś, że ACTA ma na celu zamknięcie FB, YT, Twittera, Google, Wikipedii i w ogóle powyłączanie całego internetu. Narzekacie na szpiegowanie komputerów? Anonymus (żeby nie było, nie potępiam ich) wykonuje ataki na serwery rządowe. Bardzo prawdopodobne że DDoS. Do DDoS przydałby się botnet. A z czego zrobić botnet? ups.
 19. Hm, drogo nie wyjdzie, mam na zbyciu stary sprawny odtwarzacz. Powiem może o co chodzi. Cały projekt to creeper (duży) z minecrafta. Dostałem od kolegów propozycję abym go ożywił. Fajny efekt dałoby właśnie odtwarzanie dźwięków, poza tym ma mieć świecące oczy (bajer) i, to na czym najbardziej mi zależy, żeby mógł śledzić ludzi. Dlatego dźwięki ograniczyły by się raczej tylko do zapętlonego syczenia (czy jakie to tam dźwięki wydaje) i ew. eksplozji. Stąd pomyślałem o odtwarzaczu podłączonym do jakiegoś wzmacniacza i głośnika, ale nie wiem jak by to się w praktyce sprawdziło.
 20. Paczaj na płytkę. Schemat niestety nie jest stuprocentowo wierny w kwestii kondków. Niekontrolowanych resetów się nie boję, zresztą skąd by miały się wziąć? Nie ma nikt kontrpropozycji odnośnie odtwarzania dźwięków?
 21. Czekaj, czekaj. Przecież przy dławiku są 2 kondensatory. Jeden przed, drugi za. Nie wiem czy to ma większy sens, ale chyba lepiej to niż 2 obok siebie równolegle. Problem żaden. Tylko jakoś nie widziałem żeby ktoś dawał dodatkowe pull-upy np przy uswitchach jak używa wewnętrznych.
 22. Jest kondensator. Co prawda wspólny dla AREF i AVCC, ale jest. Rezystor przy resecie był kiedyś omawiany i podobno jest tam wewnętrzne podciągnięcie, zatem zewnętrzne jest zbędne.
 23. piotreks-89, co masz konkretnie na myśli? AVCC mam połączone zgodnie z DS, może poza tym, że nie rozdzielam części analogowej od cyfrowej, ale myślę, że w moim przypadku i tak nie będzie miało to wielkiego znaczenia. Chcę wykorzystać AREF, bo potrzebuję nieco więcej niż nędzne 1.1V z internala. Odnośnie resetu nie znalazłem żadnego przykładowego podłączenia. Owszem, nie jest to układ idealny pod względem zabezpieczeń itd., jaki prezentował bodajże dondu, ale jak już mówiłem, działał, także uważam, że może zostać.
 24. 1, 2, 3 zostawię jak jest. Zrobiłem tak poprzednim razem i było OK. Kondensatora najwyżej nie przylutuję 1. Wykorzystuję przerobione serwa z oryginalnymi wtyczkami. 2. Zmienię 3. Estetyka estetyką. I tak wszystko będzie z dala od widoku, a tak mi jakoś wyszło, że ścieżki pójdą przyzwoicie. Ale pokombinuję. 4. Niechlujstwo Błąd przy zwiększaniu isolate. Czemu? PWMy mam podłączone do INów. Będę używał atmegi88. Do jakiej wartości mam dążyć? Nie schodziłem poniżej 16. Tyle samo mam isolate.
 25. Hej! Sorki za kolejny w natłoku tych tematów, ale byłbym wdzięczny gdybyście rzucili okiem na płytkę pod kątem optymalizacji itd. wszelkich bajerów i żeby była wykonalna w domu. Niestety mam co do tego wątpliwości Schemacik: Nie umieszczałem wartości elementów, dla kondków - głównie 100nF + 2x kilkadziesiąt uF, rezystory 10k oprócz tych przy diodach i tranzystorach. Tranzystory będą sterować diodami RGB, ale nie wiem ile ich będzie, dlatego wartości wyliczę później. Złącza JP7-9 służą do podłączenia sharpów analogowych. Pozostałe to jeszcze jakieś peryferia typu przyciski i chciałem
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.