Skocz do zawartości

mivosz

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez mivosz

 1. Ta, widział, ale niestety nie było to tłumaczone
 2. Mam problem z interpertacją zmiennych w appinventorze. To znaczy wysyłane są z arduino po bluetooth ale nie wiem jak je przypisać do zmiennych w programie. Zna kto się na tym? Na przykładzie: Arduino co 2 sekundy wypluwa powiedzmy 4 cyforwy ciąg znaków i chciałbym żeby program je odpowiednio interpretował (np. przypisał do zmiennej) i po 2 sekundach zaczytał następną i ją zinterpretował itd
 3. W zbudowanym przeze mnie obwodzie próbowałem zmierzyć prąd (szeregowo podłączając multimetr). I w zakresie do 2mA pokazywał mi 0,004mA a gdy (nie zmieniając nic w obwodzie) przełączyłem multimetr na zakres do 20mA zaczął mi wskazywać prąd dziesięć razy większy 0,04mA. Dlaczego?
 4. Mam pytanie odnośnie prądu. Bo rozumiem, że napięcie na zasilaniu mam np 9V i dopóki czymś(diodą, rezystorem) nie obciążę to napięcie zostanie takie samo. A prąd w obwodzie jest wszędzie taki sam (chyba że w obwodzie jest węzeł to prąd się "rozdziela")- To wynika z prawa Kirchoffa i to rozumiem. Ale nie do końca załapałem co powoduje przepływ określonej ilości prądu (przepływ prądu jest powodowany poprzez różnice potencjałów to też czaję). Ale nie do końca rozumiem dlaczego np. płynie z jednego źródła raz np. 30mA innym razem np. 5mA albo 1A (wiem też że jest określona wydajność prądowa baterii, która nie pozwoli popłynąć większemu prądowi) Ale co powoduje konkretną wartość prądu płynącego w obwodzie? I teraz nie wiem czy sobie dobrze to tłumaczę z prawa Ohma I=R/U. -Napięcie determinuje poprzez typ zastosowanego zasilania (czyli np. bateria 9V). -A Rezystancję z zastosowanych elementów tzn diod, rezystorów, przewodów i innych elementów. I Teraz chcąc obliczyć wartość prądu w moim obwodzie podstawiam po prostu rezystancję i napięcie i mam prąd płynący w obwodzie? Dobrze myślę? I jeszcze jedno bo sprawdziłem to eksperymentalnie (tzn zmontowałem obwód i pomierzyłem) przez co sam niejako odpowiedziałem sobie na własne pytanie ale mimo wszystko chciałbym się upewnić. Podłączając rezystor 220ohm prąd popłyną 0,04mA i tak też (mniej więcej, nie brałem pod uwagę oporu wewnętrznego ani rezystancji przewodów) wyszło mi z obliczeń. Ale przy zmianie rezystora na 1000ohm multimetr pokazywał 0mA. Dlaczego?
 5. Ok dzięki, nie wiem sam do końca dlaczego założyłem, że w trzecim przypadku (od lewej) oba wyjścia z baterii są zwarte na płytce (przecież nie ma tam połączenia w płytce stykowej). Po prostu napięcie jest takie jak mierzone byłoby bez pośrednio na baterii (pomijając oczywiście rezystancję przewodów).
 6. Mam pytanie odnośnie oporu wewnętrznego. Pod zdjęciami z pomiarami napisane jest : "Jak widać na powyższym przykładzie, pobierając z baterii większy prąd będziemy otrzymywać mniejsze napięcie". Według zdjęć największy prąd pobieramy przy rezystorze 1K ohm (bo jest najniższe napięcie) czyli w dwóch kolejnych próbach powinno wyjść większe i mniejsze napięcie (bo obciążąmy 10K ohm i bez rezystora) a tak nie jest. Wydaję mi się że zdjęcia nie pasują do opisu albo ja czegoś nie rozumiem lub też zakradł się jakiś błąd przy podpisaniu zdjęć. Z tego co wiem to -bez rezystora powinno być najniższe napięcie i największy prąd -1K ohm średnie napięcie i prąd (w odniesieniu do dwóch pozostałych) -10K ohm napięcie największe i prąd najniższy A ze zdjęć niestety nie dokładnie mogę odczytać wartości rezystorów ale wydaje mi się, że oba są 10k ohm ale może błędnie odczytałem.
 7. Cześć, na początku chciałbym zaznaczyć , że jestem dość początkującym w tym temacie. Chciałem dobrać odpowiedni silnik by móc sterować roletą zewnętrzną w moim pokoju. Kombinuję z tych wzorów Moment siły M=P/ω Moc P=W/t Praca W=F*s Siła F=m*a M- Moment siły P– moc ω- prędkości kątowa F- siła W- praca t– czas s- przemieszczenie m- masa a- przyspieszenie 1. Nie wiem czy dobrze myślę ale w takim wypadku znając masę i przyspieszenie rolety mogę wyliczyć moc i odpowiedni moment by ruszyć roletę? 2. A i w wzorze na siłę powinienem jeszcze odjąć przyspieszenie grawitacyjne w przypadku podnoszenia rolety gdyż działa ona w przeciwnym kierunku? 3. No i wreszcie jak to się ma do oferty jednego z silników https://www.napedy.net/inel-n-20-silnik-rurowy-20nm-do-rury-60mm-230v-p-371.html gdzie silnik przyjmuje takie parametry: Zasilanie: 230V Moment obrotowy: 20 Nm Udźwig: do 40 kg. Wyłączniki krańcowe: mechaniczne Moc: 156 W Prędkość obrotowa: 15 obr/min. Stopień ochrony: IP 44 Czas pracy ciągłej: 4 min. Długość silnika: 46 cm A z wzoru na moc mi wychodzi P=20*15/9,5493=31 [W] A powinno być 156 W. Rozumiem, że silnik nie jest idealny i jakieś tam straty ma ale chyba nie aż takie? Być może, że takie parametry ma pod obciążeniem 40 kg albo ja coś źle myślę i liczę. Prosiłbym o sprostowanie
×
×
 • Utwórz nowe...