Skocz do zawartości

thequeash

Użytkownicy
 • Zawartość

  29
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

thequeash wygrał w ostatnim dniu 7 maja 2018

thequeash ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

3 Neutralna

O thequeash

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Cześć, Posiadam płytkę arduino, na której jest wgrany jakiś szkic. Co mam zrobić, aby podejrzeć ten kod podłączając płytkę do dowolnego komputera z IDE? Trudno w to uwierzyć, ale to zagadnienie sprawiło mi problem...
 2. Faktycznie, też miałem takie samochodziki w dzieciństwie! Dziękuję bardzo za odpowiedź. Ale jeszcze dręczy mnie jedno pytanie - czy w robotach z normalnym napędem coś się dzieje szczególneto w trakcie zablokowania kół i czy można wykryć te zmiany?
 3. Cześć, ostatnio w szkole bawiliśmy się samochodzikami na wodór i zaciekawił mnie sam mechanizm ruchu. Na dole było takie obrotowe kółko, całość napędzana jednym silniczkiem z przekładniami. Gdy samochodzik podjeżdżał do przeszkody i się blokował to A chwilę zmieniał kierunek jazdy. Konstrukcja była szalenie prosta, jestem pewny ze nie było tam żadnych czujników, jedynie ze dwa, czy trzy układy scalone SMD. I teraz moje pytanie - jak on omijał te przeszkody? Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakieś zmiany w natężeniu prądu w trakcie zablokowania silniczka. Ale jak to konkretnie działa, co się dzieje i jak zastosować taki prosty trik we własnych, amatorskich układach?
 4. Zamawiając zestaw w botlandzie wybierasz czy chcesz miernik czy nie za ewentualną dodatkową dopłatą. Wejdź jeszcze raz na stronę sklepu i przekonasz się, że jest taka opcja. Kup sobie jakiś najtańszy multimetr, znajdziesz go nawet w popularnych sklepach budowlanych, ewentualnie zamów sobie przez neta, bo bez tego ani rusz. PS. Czy ktoś umie odpowiedzieć na moje powyższe pytanie?
 5. Dlaczego kondensator musi być połączony równolegle z odbiornikiem? Dlaczego przy połączeniu szeregowym prąd przepływa tylko do momentu naładowania kondensatota?
 6. Hmm... Czyli jeśli żarówka działa to I>0, a jeśli się przepali to obwód jest przerywany oraz I=0? Można to załatwić w mikrokontolerze tak: 1. Amperomierz wskazuje >0, sygnalizatory działają normalnie, kierunkowskaz w samochodzie miga z normalną częstotliwością. 2. Amperomierz wskazuje 0, sygnalizatory działają w trybie awaryjnym, kierunkowskaz w samochodzie miga ze wzmożoną częstotliwością i zapalam odpowiednią kontrolkę. Proszę o sprostowanie jeśli mam braki w myśleniu. Czy ten mechanizm w kierunkowskazach jest obecnie robiony programowo, czy może przy pomocy zwykłych elementów? A jak było kiedyś, w starych autach? Bardzo chciałbym zobaczyć schemat takiego układu, jak się za to w ogóle zabrać? eksio, co to znaczy, że w ledach nie ma problemów z przepalaniem? Przecież one też mają swoją żywotność. Jak w takim razie kończą swój żywot? W jakiś inny sposób?
 7. Cześć, W mojej głowie pojawiło się pytanie, które nie da mi spokoju dopóki nie znajdę odpowiedzi. Przeczytałem dzisiaj, że nowoczesne sygnalizatory świetlne są wyposażone w systemy, które jeśli wykryją, że któraś z żarówek jest przepalona wyłączają sygnalizację na całym skrzyżowaniu i wszędzie miga żółte światlo (zapala się druga, zupełnie oddzielna żarówka). Podobne systemy działają w samochodach (przerywnik kierunkowskazów działa ze wzmożoną częstotliwością, a komputer pokładowy informuje nas o przepaleniu się żarówki. I teraz sedno: normalnie by mnie to nie interesowało, ale jako iż zacząłem się interesować elektroniką to chciałbym wiedzieć jak to się dzieje? Coś się dzieje z napięciem/oporem na przepalonej żarówce, że odpowiednie układy potrafią to wykryć? A może wiecie coś więcej? Jak dokładnie konstuowane są sygnalizatory na skrzyżowaniach, w środku są jakieś mikrokontrolery? Jak zbudować domowy przerywnik kierunkowskazów? Przychodzi mi do głowy oczywiście mikrokontoler/układ 555, ale jak wykryć przepalenie tej żarówki? Nie wiem. Bardzo mnie to ciekawi i mam nadzieję, że nasuniecie mi jakąś odpowiedź. Dziękuję!
 8. Zad 10.4 int wylosowanaliczba; void setup() { pinMode(12, OUTPUT); pinMode(9, INPUT); Serial.begin(9600); randomSeed (analogRead(A5)); } void loop() { wylosowanaliczba = random(0, 101); Serial.print("Wylosowana liczba: "); Serial.println(wylosowanaliczba); Serial.print("Czy liczba jest mniejsza od 10 lub wieksza od 90? "); Serial.println(odpowiedz1()); Serial.print("Czy liczba jest wieksza od 50, ale nie jest z przedzialu <70;85>? "); Serial.println(odpowiedz2()); Serial.print("Czy liczba jest rowna 20, 30, 40 lub 50? "); Serial.println(odpowiedz3()); Serial.print("Czy liczba miesci sie w przedziale <10;40> lub <60;100>? "); Serial.println(odpowiedz4()); Serial.println(); Serial.println(); delay(1000); } String odpowiedz1 () { if (wylosowanaliczba < 10 || wylosowanaliczba > 90) { return ("TAK"); } else return ("NIE"); } String odpowiedz2() { if (wylosowanaliczba > 50) { if (wylosowanaliczba >= 70 && wylosowanaliczba <= 85) { return ("NIE"); } return ("TAK"); } else return ("NIE"); } String odpowiedz3() { if (wylosowanaliczba == 20 || wylosowanaliczba == 30 || wylosowanaliczba == 40 || wylosowanaliczba == 50) { return ("TAK"); } else return ("NIE"); } String odpowiedz4() { if ((wylosowanaliczba >= 10 && wylosowanaliczba <= 40) || (wylosowanaliczba >= 60 && wylosowanaliczba <= 100)) { return ("TAK"); } else return ("NIE"); } EDIT. 1 PYTANIE: A propos wykresów! Te wbudowane w arduino IDE są okropne, nie pozwalają na jakiekolwiek skalowanie według własnych preferencji, zatrzymanie, dokładniejsze przeanalizowanie co do wartości, największej i najmniejszej wartości itd. itd. itd. Długo by wymieniać. Czy jest jakiś inny sposób na rysowanie wykresów? 2 PYTANIE: Czy jest możliwość, aby np. moje arduino zbierało sobie załóżmy dane przez jakiś dłuższy czas i przechowywało je gdzieś w jakiejś pamięci nawet po wyłączeniu? 3 PYTANIE: Prosty przykład: Zbieram przez całą noc dane dot. temperatury otoczenia. W jaki sposób mogę sprawić, aby moje arduino wysłało mi najwyższą wartość ze wszystkich jakie były do tej pory? Analogicznie również najmniejszą. Z góry dziękuję za odpowiedzi i za cały kurs. Dzięki wam już nie mam wątpliwości co studiować!
 9. Hej! Niedługo studia związane z elektroniką (nie wiem jeszcze jaki kierunek dokładnie), potem praca. Księgowy na pewno musi umieć obsługiwać excela. A elektronik? Z tego co wiem korzysta się z wielu programów, gdzie opracowywuje się projekty, schematy, przedmioty w 3d itp. Spotkałem się z jakimiś nazwami typu kicad, cadsoft eagle itp. ale tak naprawdę nie wiem co do czego i czy w ogóle warto zaczynać się uczyć obsługi tych programów (może są już przestarzałe i zastąpiło je coś innego?). Co polecacie, co jest niezbędnym minimum?
 10. Zakładamy sytuację, że w danym miejscu w obwodzie muszę użyć rezystora 1kΩ. Powołując się na moje skromne zasoby wiedzy jest to bez różnicy czy użyję: 1) jeden reztstor 1kΩ 2) dwa rezystory 500Ω czy nawet... 3) dziesięć rezystorów 100Ω Czy tak jest na pewno? Nie ma to w sobie jakichś ukrytych wad?
 11. Wszystko, cokolwiek tylko się da. Aby tylko poszerzyć horyzonty
 12. Oczywiście. Ale przed powstaniem forbota też się jakoś ludzie uczyli
 13. Cześć, Chciałbym porobić trochę zadań związanych z elektroniką, jakieś obliczenia układów, rezystancji itp. Takie typowe jak na fizyce, ale może trochę bardziej praktyczne. Czy znajdę jakieś książki na ten temat, jakieś strony? Ważne aby były podane odpowiedzi żebym wiedział czy dobrze myślę dziękuję
 14. Gdzieś przwczytałem, że w trakcji PKP płynie prąd stały 3kV 16 2/3Hz Czym jest ta częstotliwość? Przecież wartość napięcia prądu stałego nie zmienia się w czasie...
 15. Jakoś w końcu rozwiązałem ten problem, poradziłem sobie tak: int zmienna = 0; void setup () { pinMode(8, OUTPUT); pinMode(7, INPUT_PULLUP); } void loop () { if (digitalRead(7) == LOW && zmienna == 0) { delay(100); zmienna = 1; } if (digitalRead(7) == LOW && zmienna == 1) { delay(100); zmienna = 0; } if (zmienna == 0) { digitalWrite(8, HIGH); } if (zmienna == 1) { digitalWrite(8, LOW); } } Później obejrzałem odcinek o przyciskach u elektroprzewodnika i znalazłem coś takiego: boolean zmienna = 0; void setup() { pinMode(8, OUTPUT); pinMode(7, INPUT_PULLUP); } void loop() { if (digitalRead(7) == LOW) { delay(20); zmienna = !zmienna; digitalWrite(8, zmienna); while (digitalRead(7) == LOW) { delay(20); } } Nie rozumiem tylko zapisu zmienna =!zmienna; Co dokładnie on robi? W ogóle są jakieś strony, gdzie są wyjaśnione wszystkie komendy?
×
×
 • Utwórz nowe...