Skocz do zawartości

Wrona

Użytkownicy
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Wrona

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @Matthew11 No właśnie mam go w systemie tzn. specjalnie jest stworzony i tam jest wszystko wkopiowane. Dlatego nie rozumiem dlaczego wyskakuje błąd skoro mam taki folder w systemie i go widzę w eksploratorze. Oryginalne pliki są na pulpicie z długą ścieżką dostępu ale problem był dokładnie ten sam. Teraz z cmd przerzucam się na powershell by kolejne próby robić już szybciej. Edit: Dało się to w końcu ogarnąć. Jest to mozolne ale do zrobienia
 2. Ło matko ... bardziej tego zakręcić spece od Qt nie mogli! Błagam Cię "rozrysuj" to jakoś bo na razie wpisałem ścieżkę według twego przepisy i dostałem jedynie "Unable to find binary in "C:\dev\Test_build" lub w innym przypadku "Unable to find binary in "C:\aaa\ccc". Specjalnie robię króciutkie te ścieżki by było łatwiej ale nie wiem gdzie jest problem. Zajmę się hodowlą gołębi na płycie krakowskiego rynku bo do informatyki tracę już siły.
 3. Z innej beczki, choć nie zupełnie. Nadszedł czas by program popracował samodzielnie bez Qt. Próbuje uruchomić .exe. i dostaje komunikat o braku Qt5core.dll. Ten problem chyba rozwiązałem dodając ręcznie plik do Windowsa. Pisze "chyba" bo pojawił się kolejny komunikat o braku Qt5cored.dll. Tu jest problem poważniejszy gdyż widzę necie pliki dla Windowsa x32 ale ja mam x64. Jak sobie z tym poradzić?
 4. @Matthew11 Próbowałem już podmieniania wszystkiego i wszędzie nawet w .ui i zawsze cos się sypało. Więc pomyślałem że pewnie jest jakiś lepszy sposób. No ... nic to, dam rade z tym żyć Dzięki raz jeszcze i wszystkiego dobrego.
 5. @Matthew11 Dzięki za cierpliwość. Wczoraj namordowałem się z tym QTimer-em tak mocno że z niego zrezygnowałem. Jednak dziś znów o nim napisałeś więc na nowo uparcie zacząłem rozgryzać sposób z jego wykorzystaniem. Problem okazał się trywialny czyli nie ogarniam jeszcze tego wszystkiego i po prostu należało poprawnie zdefiniować kolejny obiekt. Tak czy inaczej mozół przyniósł efekty i w zasadzie cel został osiągnięty czyli pierwszy użyteczny program działa tak jak chciałem. Mogę teraz z czystym sumieniem zacząć w miarę możliwości systematyczną naukę. Zanim jednak opuszczę ten wątek wspomnę o pewnej wisience na torcie, której mi brakuje. Wzorem do programu był kod prezentowany w drugim odcinku kursu Qt i w nim posługiwano się standardowo ustawianym nazewnictwem głównej klasy czyli MainWindow. Czyli jak otwieram swój program to w lewym górnym rogu okna mam takie właśnie napis. Próby jego zmiany po wielokroć kończą się błędami w kodzie. Jak to zrobić najprościej?
 6. Zadanie rozwiązałem jedynie połowicznie czyli bardzo dobrze przydały się wskazane przez Ciebie „setEnabled”. Nie podołałem niestety z QTimer-em, ale to nie tyle on jest problemem tylko ja, bo nie ogarnąłem tego jak program ma sprawdzić że odbieranie danych się skończyło. Dlatego kluczowe jest bym znalazł sposób określania czy coś się w Arduino odbiera czy nie. Kombinowałem coś z pętlą warunkiem: if(this->device->isOpen() && this->device->isReadable()) Potem po prostu dołączyłem wyłączniki „setEnabled” do: while(this->device->canReadLine()) ale nic sensownego nie stworzyłem bo każda z metod i kilka innych na które wpadłem co prawda blokuje przycisk ale już go nie odblokowuje. Ciągle czuje że umyka mi jakaś drobnostka. Gdybym wiedział czym tu jest jednoznaczny sygnał czy dane są odbierane czy już nie są to ruszyłbym z miejsca.
 7. @Matthew11 Nie chce go blokować na określony czas tylko na okres w którym Arduino wysyła jakieś dane, a gdy dane przestana napływać to a on się znowu uaktywnić. Czyli pokombinuje coś z druga metoda jaką podałeś.
 8. Po intensywnym kursie, wiem że nic nie wiem czyli programistą to ja nie zostanę. Jednak w kontrze do powyższego, program stworzyłem. Nie twierdze, że „napisałem” bo jednak najefektywniejszą metodą przy chronicznym braku czasu jest korzystanie z małego kawałka gotowego kodu i rozkminianie co się w nim dzieje i tworzenie własnej zmodyfikowanej wersji. Rozwiązałem tą metodą kilkanaście problemów i program w zasadzie jest gotowy i elegancko współpracuje z Arduino. Wpisuje w linii tekstowej np. lokalizacje „kuchnia” i naciskam przycisk „Wyślij” a w zamian otrzymuje serie wyników z czujników pod nazwą kuchnia. Wpiszę „łazienka” otrzymam serie wyników opisana jako łazienka. Mogę mierzyć kolejne lokalizacje lub obiekty i wszystkie wyniki są opatrzone stosowanymi etykietami. W oknie logów wszystko ładnie się wyświetla a gdy nacisnę przycisk „Zapisz jako” to (o dziwo) wszystko się zapisuje czyli najpierw otwiera się okienko dialogowe gdzie wpisuje nazwę pliku, program sam dodaje rozszerzenie .txt czyli mam co chciałem. Dzięki za pomoc. Żeby nie było, że o Was chłopaki i dziewczyny zapomniałem, to pojawiam się z kolejnym pytaniem. W zależności od ustawień czujników pomiary zbierają się przez minutę lub dwie i cały czas wyświetlają się w okienku logów. W tym czasie nie powinienem móc niczego wysyłać. Pewnie to zmęczenie materiału ale nie mam pomysłu jak to wykombinować w Qt aby zablokować przycisk „Wyślij” do czasu aż zakończy się odbieranie danych z portu szeregowego. Natomiast w zasadzie już 5 sekundowa przerwa w odbieraniu danych może być sygnałem że na powrót można wysyłać dane czyli odblokować "Wyślij".
 9. Dzięki wielkie. Zderzyłem się ze ścianą i już wiem że musze zrobić większy rozpęd czyli cofnąć się kilka kroków. Mam nadzieje ze znajdę czas na systematyczne zrealizowanie kursu który mi poleciłeś. Jeszcze jest we mnie zapał. To na razie tyle. Odezwę się jak będę trochę mądrzejszy ... albo głupszy ale po kursie :)
 10. W zasadzie masz racje. Brak wolnego czasu związany z obowiązkami zupełnie z innej bajki powoduje że pozostaje że jestem skazany na naukę od tyłka strony czyli poprzez naśladownictwa. Najpierw powielam mały fragment prezentowanego w przykładzie kodu a dopiero potem go próbuje rozgryźć i zmienić do własnych potrzeb. Na inna drogę i systematyczność nie ma szans, takie życie. Ale dzięki bo faktycznie nie otworzyłem jeszcze samouczków Qt a tam pewnie jest wszystko łopatologicznie pokazane. Na razie :)
 11. Dzięki za pomoc To mam właśnie w taki sam sposób ogarnięte czyli podmieniłem w kodzie z artykułu "1" na "Mateusz". Tylko mnie to nie urządza, bo zawsze wysyła się to samo. Przykładowo moje Arduino mierzy tętno. Na początek cały program czeka na informacje z portu i nic nie mierzy. Wysyłam imię "Mateusz" i program w Arduino wie że ma zacząć pomiary i wysyłać je do monitora zatytułowane w pierwszym wierszu "Pomiary gościa o imieniu Mateusz". Jednak za chwilkę będę do pomiarów wykorzystywał inny obiekt badawczy czyli "Mikołaja". W monitorze portu załączonym do Arduino IDE, działa to doskonale, tylko jak dla mnie, to brakuje jednej kluczowej użyteczności czyli zapisywania do pliku. Właśnie ten niedostatek skłonił mnie to samodzielnej próby stworzenia czegoś takiego. Musze to zrobić tak że albo podaje dowolne imię w obecnym polu tekstowym dokładnie tak jak w Arduinowym monitorze portu albo może podaje tekst do wysłania w nowym "okienku". Zabrałem się do tego ze świadomością że kompletnie błądzę po omacku i albo kwestie ogarnę albo przynajmniej przekonam się gdzie jest moja granica. W ambitnych planach myślałem o takim monitorze portu które ściąga dane tekstowe a równolegle tworzy wykres czyli taka równoległa kreślarka. Jednak na razie dostałem kubeł zimnego kodu na głowę i się opanowałem Przestudiuje to sobie jutro ze świeżą głową. Parę drobnostek udało mi się dokumentacji wyciągnąć ale generalnie nie znając w zasadzie języka C++ patrzę na to jak na tekst po Japońsku. Jaką funkcją odwołać się do tekstu w logach a innymi słowy jak "wyciągać zawartość okna z logami". Dzięki za już i dobrej nocy.
 12. A skromnie podpytam. Ogarnąłem sygnał clear() obiektu TextEdit zasugerowany przez autora artykułu i inne sygnały czyli kopiuj, wklej, usuń, cofnij ... takie pierdołki. Jednak jestem cienki jak nicień i jeszcze długo tak pozostanie więc nie ogarniam jak zmodyfikować ten program z przykładu by móc wysyłać tekst do Arduino, przysłowiowe "imię". Na razie podmieniłem tekst na przycisku służącym do kontroli led ale chciałbym wysyłać dowolne imię a nie tylko zdeklarowane programowo. A druga sprawa to jakaś funkcja "Save as" czyli jak zrobić by po naciśnięciu "buttona" zapisać całą zawartość okna Logs? Coś pokombinowałem, okienko zapisu się uruchamia ale po wybraniu folderu docelowego i nazwy pliku nic się nie zapisuje, ale prawda jest taka że zrobiłem to wzorując się na innym projekcie którego w zasadzie nie rozumiem, a chce w prosty sposób zapisywać dane z sesji pomiarowej czujników podłączonych do Arduino. Podpowiedzcie coś, może załapie, a jak nie to wracam do CoolTerm i nie porywam się na cos co mnie przerasta Pozdrawiam
 13. Tak na marginesie to chyba był jakiś problem z forum z wczoraj na dziś, bo mój post z wczorajszego wieczora gdzieś zniknął a pojawiły się wasze powyższe posty o których nie miałem powiadomienia. Co do modułu ESP8266 to myślałem na początek o ESP-01 by spróbować ogarnąć kwestie komunikacji. Ma on tylko 2 piny do programowania a ja potrzebuje ponad 20 Dlatego teraz kombinuje już z PCF8574 i o dziwo ogarnąłem temat sprawnie, tak że trzy dodatkowe ekspandery już działają. Wracając do kwestii WiFi to dla takiego leszcza elektronicznego jak ja idealnym rozwiązaniem byłoby podpiąć coś pod USB i "finito" ale chyba tak dobrze to nie będzie?
 14. Dzięki chłopaki. Dowiedziałem się więcej niż potrzebowałem do tego konkretnego projektu ... i o to chodzi. Jeśli mógłbym to chciałbym przesunąć ciężar rozmowy na kwestie o których nie wiem kompletnie nic czyli komunikacja WiFi. Chodzi o wysyłanie odczytów do laptopa. Czy najprostsze dla początkującego rozwiązanie to moduł ESP8266? Czy można to zrobić prościej ... a jak Was poznałem to na pewno lepiej
 15. Nie gniewam się i oczywiście mnie też interesowała odpowiedz na to pytanie. Ale skoro "nie" to "nie" i sprawa zamknięta. Co do czujnika w drzwiach to jak już pisałem to nie jest zliczanie momentów otwarcia/zamknięcia bo to mnie nie interesuje tylko jest to zliczanie proporcji okresu kiedy drzwi są otwarte w jednostce czasu. Tzn. nie interesuje mnie ile razu drzwi się otworzyły tylko przez jaki czas były otwarte. Przez raz otwarte drzwi może wejść jedna osoba albo 10 więc zliczenie ilości otwarć nie mówi o ruch jaki panuje w tych drzwiach. Może się tak zdarzyć że w ciągu godziny drzwi zostaną otwarte tylko raz i przez cała godzinę będą otwarte i to nie znaczy że weszła jedna osoba tylko oznacza to 100% ruchu czyli cały czas ktoś przez nie przechodził. Nadal nie wiemy czy było to 1000 czy 1050 osób ale to już mniej ważne. Ważne że ruch "w kiblu" był taki że drzwi się nie zamykały, czyli czas wezwać sanepid do tego lokalu A to jest jakiś pomysł czy lepszy dla mnie czy nie to się okaże jak już nabędę RTC. Zbadam wtedy kwestie odchyłek czyli dzięki zegarowi określę jak różnią się interwały czasowe kolejnych pomiarów. Jeśli będą za duże to faktycznie pomiar ten rozbuduje o zegar a jeśli będą zaniedbywalne to zastanę przy obecnym rozwiązaniu. Dzięki wielkie, informacja o odchyłkach "delay" jest dla mnie nowością i takie informacje mnie szczególnie interesują.
×
×
 • Utwórz nowe...