Skocz do zawartości

Kamool

Użytkownicy
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Kamool

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Witam, Chciałbym zamówić jeden układ z RS-online lecz oni nie współpracują z osobami prywatnymi. Czy jest tutaj osoba która z nimi handluje i byłaby mi w stanie to zamówić?
 2. W moim projekcie odczytuję zmiany rezystancji tensometru. Tensometr jest w "dolnej" części mostka tzn. jeden terminal połączony z wejściem wzmacniacza, drugi z masą. Do podłączenia tensometru wykorzystuję przewód Sommer CICADA SO-D14 200-0451 którego ekran podłączony jest do płytki w tym samym miejscu gdzie terminal tensometru do masy. Jednakże ze względów praktycznych chciałbym aby czujnik (z tensometrem) mógł być odłączany od zestawu, a nie aby musiał być na stałe połączony z płytką. I tutaj się pojawia pytanie - jak to zrobić - co zrobić z ekranem? Opcje: 1. Zastosowanie 2-pinowego złącza i w nim połączenie po obydwóch stronach ekranu z pinem w którym łączony jest przewód tensometru idący do masy? Wtedy lepiej dać takie złącze blisko płytki czy blisko czujnika? Idąc na logikę lepiej blisko płytki, ponieważ wtedy sytuacja będzie podobna do tej która jest obecnie - przewód i ekran połączony na płytce w jednym miejscu, tylko to połączenie będzie kilka centymetrów dalej. 2. Zastosowanie 3-pinowego złącza i wykorzystanie jednego pina na ekran. Pewnie ma to więcej sensu i powinno dawać lepsze rezultaty? Czy zastosowanie 1 opcji będzie o wiele gorsze od drugiej? A może jeszcze jakoś inaczej? Od razu napiszę, że uziemienie ekranu za złączem nie wchodzi w grę.
 3. Oczywiście normy co do samego urządzenia to odrębna część i również o to zadbam A jak ma się sprawa z bluetooth'em?
 4. Tak, dokładnie o to chodzi - myślałem żeby po prostu zamieścić informacje, że są odpowiednie aplikacje na iOS/Androida które pozwalają programować to urządzenie za pomocą Bluetooth'a. Nie muszę umieszczać logotypu, wystarczy taka informacja.
 5. Chciałbym wprowadzić na rynek produkt oparty na płytce ESP - wroom32. Zmiana poszczególnych ustawień produktu będzie odbywała się za pośrednictwem telefonów z aplikacjami które napisałem - zarówno na androida jak i na IOS, a całość bazuje na systemie bluetooth. I teraz chciałem się zapytać osób które miały już z tym do czynienia. Jak wygląda sprawa licencji. W przypadku bluetooth'a trafiłem na informacje, że dla małych firm jest to 2000$, dla dużych 4000$, a gdy produkt tylko odbiera dane to 100$. Czy mam poprawne informacje? Jak ma się sprawa w przypadku Apple, gdybym chciał zaznaczać, że są odpowiednie aplikacje na urządzenia z IOS'em do obsługi produktu? Oraz jak się to ma z Androidem? Ktoś przechodził taką ścieżkę i może się podzielić doświadczeniem?
 6. Tak zrobię A jak z resztą pytań? Ktoś pomoże?
 7. Okej, tylko mam jeszcze pytanie na temat działania takiej przetwornicy izolowanej. Na Vin+ i Vin- podłączam wiadomo - 12V z cewek zapłonowych i masę motocykla. I wtedy mam jeszcze Vout+ i Vout-. Wtedy Vout- traktuję jako nową masę i podłączam po prostu do GND w ESP32, GND in-ampa itd? W żaden sposób nie łączę tego z GND wyprowadzonym na zewnątrz? Ponadto czy taka przetwornica może w znaczący sposób wpłynąć na pracę BT w ESP32? Pytam pod kątem dyrektywy RED. Zabezpieczenie przed podpięciem w odwrotnej polaryzacji raczej nie potrzebne, bo układ będzie dostarczany z gotową wiązką pod dany motocykl. Bezpiecznik oczywiście też jest przewidziany Myślałem jeszcze o założeniu ferrytu na przewód który idzie do tensometru. Tylko o założeniu go w okolicy pudełka z mikrokontrolerem, aby trochę to ochronić przed zakłóceniami z zewnątrz (maszty radiowe itd). Co o tym myślicie?
 8. Przetwornica izolowana to bardzo fajny pomysł, dziękuję Zastosuję i zobaczę jak to będzie A wyizolowane jest moim zdaniem tam gdzie trzeba - mosfet sterujący zapłonem jest sterowany przez mikrokontroler za pomocą optoizolatora, zamiast tranzystora, a czy jest sens izolować wzmacniacz instrumentalny? Skoro on jest zasilany z przetwornicy, i on odczytuje napięcie z mostka tensometrycznego, gdzie wykorzystywane jest tylko jeden tensometr - na zewnątrz, przewody w ekranie. W kwestii zabezpieczenia ESD dać pomiędzy przewodem zasilającym cewki a przetwornicą (bo z cewek zasilam układ) transil? Tak samo za przetwornicą?
 9. Zacznę od małego wprowadzenia - pracuję nad elektronicznym dodatkiem do motocykla. Chciałbym zbudować takie urządzenie a potem wprowadzić na rynek. W założeniu ma być ustawiane przez telefon po BT, więc do tej pory myślałem, że wykorzystam ESP32 - WROOM. Wszystko pięknie, ładnie, aplikacja napisana, na telefon też, płytka zrobiona, spinam wszystko, podpinam pod motocykl a tu zonk. Działa, ale tylko chwilę... Szybka diagnoza i wyszło na to, że stabilizator napięcia AMS1117-3.3 się przegrzewa - w sumie nie ma się co dziwić. Zamiast niego wrzuciłem przetwornicę, taką: Przetwornica, tylko na 3.3V. I wszystko chodzi, nic się nie przegrzewa, całość działa stabilnie. Tylko mam pewne obawy co do tej przetwornicy, z uwagi na cewkę. Boję się, że jak puszczę to w świat to nie zawsze może działać jak potrzeba przez zakłócenia w motocyklu. Ogólnie to zasilam to z 14.8V z cewek zapłonowych. Czy moje obawy są słuszne? Czy jednak wszystko będzie ok i mogę spokojnie pakować taką przetwornicę? Wiem, że mógłbym np zbić pierwsze napięcie do 9V, a potem do 3.3V, ale jednak to nie jest rozwiązanie - według mnie to niepotrzebnie zwiększy ilość elementów na płytce. Jeśli jednak moje obawy są słuszne to szukam mikrokontrolera i tutaj zaczynają się schody. Ogólnie to największymi zaletami ESP32 dla mnie były: możliwość programowania w Arduino IDE(jestem początkujący w mikrokontrolerach, więc nie znam innych języków), BT, EEPROM, ADC 12-bitowy, obecność DAC (wykorzystywany do ustawiania punktu zerowego w wzmacniaczu instrumentalnym). Wiem, że pewnie czegoś co będzie spełniało te kryteria nie znajdę, ale może ktoś będzie miał takie propozycje. Ogólnie to mógłbym zejść z rozdzielczością ADC do 10 bitów, ale wiadomo - im więcej tym lepiej Ponadto z DAC też mógłbym zrezygnować i zerowanie ogarnąć programowo, ale on mi to ułatwiał. Więc... Czy ma ktoś w głowie mikrokontroler który pozwoli mi na zrobienie tego projektu?
 10. Witam, Czy jest tutaj osoba znająca się na budowie tensometrycznych czujników siły? Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda taki czujnik wewnątrz: Ktoś jest w stanie mi pomóc?
 11. Hej, Robię projekt w którym za pomocą arduino rozpinałbym zasilanie cewek zapłonowych motocykla. Wszystko ogarnięte tak jak na schemacie: Wykorzystuje dwa mosfety IRF4905(najniższy opór jaki udało mi się znaleźć) jako elementy rozpinające zasilanie oraz LM358 aby zwiększyć napięcie z arduino z 5V na 12V które dopiero idzie na bramki mosfetów. Do tego wejście nieodwracające LM358 połączone jest rezystorem 1k do uziemienia aby motocykl mógł odpalić gdy arduino padnie. Jednakże największym problemem nie okazuje się arduino, a LM358 które bardzo często przestaje działać - zaraz po montażu, dzień po, lub działa dobrze. Czy ktoś widzi co może to powodować? I tutaj nasuwa się pytanie - czym mogę zastąpić ten wzmacniacz operacyjny? Może inny obwód do rozpinania zasilania? Niestety nie mogę zastosować przekaźników, ponieważ zasilanie jest rozpinane na maksimum 60ms, a na ogół 40ms, więc są zbyt wolne. Może drivery mosfet? Ew. na tme spotkałem się jeszcze z czymś takim jak power switch, ale nie bardzo rozumiem jak to działa i co to jest. Jak widać potrzeba takich działających jako high-side switch. Czy takie rozwiązanie wykorzystujące mosfet N ma jakikolwiek sens?
 12. Dla potomnych: 1. ΔL=PL/EA, P - siła, L - długość elementu, E - Moduł Younga (alu = 69GPa = 69000MPa(N/mm²) A - pole przekroju poprzecznego. ε=ΔL/L=P/EA 2. Względna zmiana rezystancji tensometru ΔR/R = εk, ε - względne wydłużenie, k - stała tensometru. 3. W układnie: Vin R1 Rt +Vout- R2 R3 GND Rt - Opór tensometru Vout = Vin* ((R3/(R3+Rt)) - (R2/(R2+R1))) 4. Rezystancja w danej temperaturze: Rt = R0 * (1+α*ΔT) Rt - rezystancja w danej temperaturze, R0 - rezystancja w temperaturze odniesienia, α - termiczny współczynnik zmiany rezystancji, ΔT - zmiana temperatury. A gdyby materiał na który będzie działało obciążenie był z żywicy? Wymyśliłem coś takiego: http://scr.hu/0a3o/yqtoa Żółte - żywica, Niebieskie - śruba, Czerwone i zielone - obudowa skręcana, Szare - cięgno. Czarny - zaznaczone miejsce gdzie musiałby być tensometr aby działało to na ściskanie i rozciąganie. Co gdyby tensometr był zalany w żywicy lub naklejony na jej boku? Zakładając Moduł Younga dla żywicy epoksydowej 3,9GPa, a wymiary baryłki z żywicy fizewn = 10mm, fiwewn = 6mm pod obciążeniem 300N dawałoby mi to zmianę na poziomie 0,00418V, więc wzmacniacz o wzmocnieniu 1000 byłby dobry? Czy gdybym zalewał żywicę już w tej obudowie to nic by mi to nie dało i metalowa obudowa przenosiłaby obciążenia? Czy jednak żywica byłaby nośnikiem? A co z rozróżnieniem ściskania i rozciągania? Dobrze rozumiem, że rezystancja tensometru gdy jest ściskany maleje, a gdy rozciągany rośnie?
 13. 1. (PL/EA)/L = 0,000055 = 0,0055% 2. Zakładając k =2.2, Względne zmiany rezystancji to 0,000121 3. Będzie mi to dawało +- 0,000151V przy napięciu zasilającym 5V. 4. Z przyrostem o każdy 1 stC napięcie na mostku będzie się zmieniało o 0,0001V. Z tego wynika, że będzie trzeba zastosować tensometr kompensacyjny aby temperatura nie wpływała aż tak na pomiar?
 14. Marek: O czujniku myślałem tym: http://www.tenmex.pl/index.php?action=tensometr&numer=2 To odchyłka od wartości katalogowej. Deshipu: Wydłużenie na poziomie 0,00016mm uznaję za krab wydłużenia. Cięgno to profil aluminiowy o przekroju kwadratowym, boku 10mm i długości 80mm.
 15. To nie sformułowałem wszystkiego ruchu nie może być. Przy tym czujniku nacisku jakiś ruch również będzie, a co tego sprężyna itd. Chciałem nakleić po prostu tensometr z tenmexu o rezystancji 120ohm+-0,2% na cięgno i odczytywać z niego wartości. Czyli po prostu miałbym zastosować mostek z tensometrem zamiast jednego opornika, wzmacniacz i arduino? Jaki wzmacniacz byłby odpowiedni i jak to połączyć?
×
×
 • Utwórz nowe...