Skocz do zawartości

ethanak

Użytkownicy
 • Zawartość

  1094
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  41

Wszystko napisane przez ethanak

 1. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  Ależ to dziecinnie proste - puste miejsce to tam, gdzie nie ma zera!
 2. ethanak

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  No i tu jest pierwszy wielki błąd: przed napisaniem kodu należy dokładnie określić, co która metoda ma robić (np. że "start" ma wystartować miganie) i dopiero brać się za realizację założeń. Trudno realizować niesprecyzowane założenia, prawda? Następny błąd to określanie z góry prywatnych atrybutów. Po co? Przecież użytkowników biblioteki nie interesują prywatne zmienne (no, chyba że ktoś chce napisać bibliotekę pochodną i będzie klął autora w żywy kamień za użycie "private" zamiast "protected"). Te atrybuty wylezą dopiero w trakcie pisania. Pomyśl: czy pisząc program w C++ najpierw określasz wszystkie zmienne globalne, a potem się tego kurczowo trzymasz? Jak widać, pisanie bibliotek nie jest taką prosta sprawą nawet jeśli to ma być najprostsza biblioteka do migania ledami No ale może ktoś jeszcze spróbuje swoich sił?
 3. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  Nie mam kretów, mam ślimaki w ogródku i krety się wyniosły bo im nie smakują. A ślimaki jak poświecę w dziurkę to wszystko widać, bo się światło odbija od obślimaczonych ścian! Tak że wiem co mówię o światłach pod ziemią! A co do telewizora w pokoju - zauważysz pewnie, że Filmbox Action w nocy będzie odbierał obraz, ale z dźwiękiem będą problemy (co akurat nikomu nie przeszkadza, bo ten dźwięk tam jest zupełnie niepotrzebny). A na odmianę Russaka czy nawet Okrasy w nocy na telewizorze w pokoju nie złapiesz...
 4. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  W kuchni to co innego - tam masz instalację wodociągową pod ręką a więc dobre uziemienie, więc kabel łączący przez piwnicę z ziemią może w takiej sytuacji nie być potrzebny. Tylko pamiętaj, że w kuchni różne programy różnie odbierają - np. wykłady p. Russaka o pieczeni wieprzowej z dzika (czy odwrotnie pieczeni dziczej z wieprzowiny , już nie pamiętam) będą odbierać perfekcyjnie, ale z oglądaniem Filmbox Action w nocy możesz mieć problemy. Co do internetu to jest duża różnica - w większości to co jest przesyłane nie ma najmniejszego sensu, więc same zera wystarczą. Poza tym pamiętam, jak w pewnej firmie położyli światłowód pod ziemią i jak później przyjechały wodociągi z koparką to było zero internetu!
 5. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  Te magnesy są potrzebne tylko na odcinku do piwnicy - pod ziemią elektrony nie uciekną, bo jak wiadomo ziemia ma własne pole magnetyczne. A antena jest potrzebna właśnie po to, aby jedynki mogły docierać bez problemu.
 6. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  Można poumieszczać co jakiś odcinek (ok. 1.234 metra) małe magnesy neodymowe - inaczej elektrony będą uciekać na boki, a wiadomo - jak przesył jest cyfrowy to jak taki elektron ucieknie będą takie brzydkie kwadraty na ekranie albo zamiast fonii w filmie usłyszysz disco polo!
 7. ethanak

  Jak dociera do nas telewizja kablowa?

  Niekoniecznie. Przy pojedynczym kablu da się uzyskać HD, pod warunkiem że będzie Horrendalnie Długi! Wybitnie wesołych świąt
 8. ethanak

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  Hm... nic z tego nie rozumiem. Funkcja start nie startuje migania ledą... funkcja run to tylko sygnalizacja że start ma startować... a miganie odbywa się automagicznie za pomocą telepatii... Biblioteka to nie tylko zestaw klas, metod i różnych innych przydatnych firdymałków - to również dokumentacja. Nawet taka najkrótsza - przy deklaracji metody jedno zdanie opisu co dana metoda robi i (jeśli nazwy parametrów nie określają jednoznacznie ich znaczenia) co znaczy który parametr. Bez tego użycie nawet najbardziej dopracowanej biblioteki będzie niemożliwe. Poza tym pisząc bibliotekę musimy mieć na uwadze to, że ktoś ją będzie stosować i ten ktoś najprawdopodobniej nie będzie zaglądał do kodów źródłowych, a przede wszystkim będzie szukał biblioteki spełniającej jego oczekiwania. I znów nawet najpiękniejszy kod nie spowoduje tego, że biblioteka w której zabrakło jakiejś ważnej funkcji stanie się nagle używalna... Wyobraźmy sobie jakiś nietrywialny program, który będzie korzystać z naszej biblioteki do migania ledami. Niech to będzie np. metronom. Metronom wyposażony jest w przyciski start-stop, potencjometr regulujący tempo w zakresie 30..250 BPM, ledę sygnalizującą rytm oraz ledę pokazującą stan naładowania akumulatora. Po wciśnięciu "start" metronom rusza, migając ledą sygnalizacyjną w określonym tempie, przy czym czas zapalenia ledy musi być równy czasowi zgaszenia. Tempo ustalane jest potencjometrem. Po wciśnięciu "stop" metronom się zatrzymuje, a leda gaśnie. Druga leda pali się cały czas jeśli napięcie odczytane z akumulatora wynosi ponad 3.8V. Jeśli napięcie spada, leda zaczyna migać w stałym rytmie (raz na sekundę mniej więcej), z tym że mignięcia są coraz krótsze w miarę spadku napięcia do 3.2V. Od 3.2V w dół czas zapalenia ledy wynosi 1/10 okresu i już się nie zmniejsza. Należy spróbować zaprojektować taki program używając funkcji z nieistniejącej jeszcze biblioteki - w ten sposób będziemy mieli całkiem nieźle określony interfejs (a przynajmniej jego fragment) i będziemy mogli wziąć się do tworzenia biblioteki. Ktoś chętny? Niekoniecznie do stworzenia biblioteki, ale właśnie programu metronomu i określenia swoich wymagań co do biblioteki migania ledami? A może ktoś ma inną propozycję programu używającego takiej biblioteki?
 9. ethanak

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  Pewnie że musisz - ale to już kwestia Twojej implementacji, ja zaproponowałem wyłącznie publiczne metody interfejsu. Takie pytanie: po co Ci atrybut _autostart?
 10. Zdjąć to się da... tylko po co? Wewnątrz i tak siedzą żeńskie piny których do płytki bezpośrednio nie podłączysz. Po prostu weź trzy przewody męsko-męskie (powinny być w zestawie) i podłącz jednym końcem do "takiego plastiku", a drugim do płytki. Wszystkie praktycznie serwa z którymi się spotkasz mają przewody zakończone takimi właśnie końcówkami.
 11. ethanak

  Odczyt danych z MySQL ESP8266 za pomocą PHP

  Niestety - dyżurny czarodziej jest na urlopie, wróżka poszła święcić jajka a forumowa szklana kula jest w naprawie. Może jakbyś podał kod to coś by się wymyśliło?
 12. Jezusiemaryjojózefieświntyratunku! Jaki rezystor w przycisku???
 13. Nie, chyba nie rozumiesz. Przycisk jest podłączony jednym końcem do masy, a drugim do pinu wejściowego mikrokontrolera. Pin jest również podłączony do rezystora, którego drugi koniec jest połączony z plusem zasilania. Odpowiedz sobie na dwa pytania: 1) Jaki stan panuje na wejściu jeśli przycisk nie jest wciśnięty (tzn. jakie tam może byc napięcie i czy odpowiada LOW czy HIGH)? 2) To samo dla wciśniętego przycisku.
 14. ethanak

  Jak pisać biblioteki na Arduino?

  Jeśli led faktycznie będzie obiektem to owszem. No to teraz proszę bardzo - jako ćwiczenie napisać odpowiednią klasę. Podaję przykładowy interfejs class BlinkingLed { public: BlinkingLed(int pin); BlinkingLed(int pin, int OnTime, int OffTime, int autostart = 0); void setOnTime(int); void setOffTime(int); int getOnTime(void); int getOffTime(void); void start(void); void stop(void); void run(void); }; Zaproponować i zaimplementować inne metody które mogą być potrzebne. Zaproponować inny interfejs i krótko opisać dlaczego jest lepszy. A dla bardziej ambitnych - napisać to samo ale w C a nie w C++ Kto chętny?
 15. ethanak

  Zasilanie silników przetwornicą

  No to spokojnie ta przetwornica wystarczy. Ale pomyśl o zmianie sterownika - ten o którym pisałem po pierwsze jest malutki, po drugie nie tracisz tyle napięcia na mostku. A to kwestia naprawdę kilkunastu złotych...
 16. ethanak

  Zasilanie silników przetwornicą

  Pytanie kontrolne: dlaczego akurat L298N a nie np. DRV8835? Poza tym nie napisałeś jakie to silniki. Ja z takiej przetwornicy ciągnę 6V na dwa mikrosilniki do napędu gąsienic małego wszędołaza, ale Ty możesz mieć inne...
 17. OK - nie wiedziałem, że autorzy Arduino IDE doszli już do tego, że napisanie "&&" może być zbyt trudne... fakt, zacofany trochę jestem. Co nie znaczy, że Twój kod ma jakikolwiek sens. Zdanie "ciotkę parowozu przetaczać po sznyclach" jest całkiem poprawne gramatycznie, prawda?
 18. to może zapoznaj się z językiem w którym komunikujesz się z komputerem (nieważne, czy to jakiś wypasiony sturdzeniowy serwer czy mały attiny) - bo na 100% nie zrozumie "ja bym chciał". aha, i nie próbuj twierdzić że "to działało" bo to się nie miało prawa nawet skompilować.
 19. ethanak

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Hm... znasz taką piękną dziewczynę imieniem Ironia? Pozwól, poznam Was! - Ironio, oto daniel89. - daniel89, oto Ironia. Poznajcie się!
 20. ethanak

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Tyle że watchdog w malince jest sprzętowy, a w jajku siedzą tylko moduły obsługi. Gdzie słyszałeś o niedogodnościach? Bo chyba nie chodzi o zmianę nazwy modułu
 21. ethanak

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  To nie ja tylko Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. A wysypują się dokładnie tak samo jak każdy inny komputer. Nie istnieje rozwiązanie stuprocentowo bezawaryjne i powiem Ci szczerze że nie wiem, jak Twój PLC zachowa się gdy dostanie 230V AC z uszkodzonego zasilacza - ale nie stawiałbym na to że będzie dalej działał. A januszowatością się już wykazujesz, próbując sam to zrobić na jakichś Arduinach zamiast zlecić to Super Duper Profesjonalnej Firmie i zapłacić ileś tam k$. BTW. Malinka sterująca ogrzewaniem w domu chodzi mi już parę lat... i resety jej nie przeszkadzają
 22. ethanak

  Smart Home RPI co najlepiej wybrać

  Po pierwsze: tak trzeba pisać aplikacje aby reset w niczym nie przeszkadzał (a uszkodzenie karty wymagało jedynie wykonanie nowego egzemplarza). Inaczej: nie pomoże zabezpieczeń kupa jeśli programista (sam wiesz). Po drugie: każda maszyna ma prawo zachowywać się niestabilnie jak dostanie nieprawidłowe zasilanie, i tu nie pomoże nawet tysiąc certyfikatów. Malinka nie jest wyjątkiem. Po trzecie: malinki chodzą bez problemu 24/7 na bramownicach na autostradach obsługując ustrojstwa do pomiaru prędkości (i innych parametrów, nie znam się, kumpel tam pracował) oraz sterując kamerami. Z tego co wiem jakiś tam certyfikat mają (inaczej GDDiA nie zamówiłaby tych urządzeń). Co do rozdzielenia funkcji mastera i serwera - już o tym pisałem.
 23. Jakoś za Django nie przepadam, ale jak kto lubi. Ja mam swój zestaw prostych bibliotek które używam w robocie do różnych webowych aplikacji - z django jest ten ból że tak naprawdę każda aplikacja musi ciągnąć za sobą wirtualkę bo wersje nie są kompatybilne. A ja jakoś się przyzwyczaiłem do GTK+ (jeszcze z czasów, kiedy linuksowe screenreadery widziały aplikacje QT jako plamę na ekranie, a trochę niewidomym różnych rzeczy pisałem) i najlepiej mi to wychodzi No, ale nie chcę się sprzeczać które lepsze, z czystej ciekawości pytałem.
 24. @Gieneq - a jak się tam podłącza serwo?
 25. @Gieneq - z ciekawości, czego używałeś jako drugiej biblioteki? A co do wsadzania do okienek - ja bym po prostu napisał kawałek serwera w Pythonie i wywoływał zwykłą przeglądarką. Żadnych Qt, GTK+, WxWidgets czy innych bibliotek które na czymś tam zawsze się załamią - przeglądarka jest wszędzie. Nie mówiąc o tym, że najmniej roboty (a dobry informatyk to leniwy informatyk).
×