Skocz do zawartości

ethanak

Użytkownicy
 • Zawartość

  5 602
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  269

Wszystko napisane przez ethanak

 1. Pamiętaj, że regulacja prądu w przetwornicy to nie wymuszenie takiego prądu jaki sobie ustawiłeś, a ograniczenie maksymalnej wartości A do ładowania akumulatora ustawiasz obie wartości: napięcie i maksymalny prąd ładowania. Naładowany akumulator nie bedzie pobierał prądu (brak różnicy napięć między wyjściem a akumulatorem). W czasie ładowania jeśli spróbuje pobrać więcej przetwornica obniży napięcie tak aby pobierał tyle ile mu pozwolono. To oczywiście orientacyjne przybliżenie.
 2. Nie uważasz że wymagasz czegoś niemożliwego? Jeśli ograniczysz prąd do 1A to na wyjściu będziesz miał 2.4V. Wspominałem coś na temat prawa Ohma czy zapomniałem?
 3. A jak sobie inaczej wybrażasz ograniczenie prądu? Prawo Ohma kojarzysz?
 4. Po pierwsze jedno to nie dwa, po drugie z usb możesz pociągnąć pół ampera (w porywach) i nic dziwnego że to nie chciało działać. Tu mamy jedno serwo i zasilacz...
 5. Bez przesady, SG90 aż tak dużo prądu nie bierze (szczególnie nieobciążone), chwilę podziała po podłączeniu do +5V. W każdym razie nie będzie się przekręcać.
 6. Zasilanie serwa ma być 5V. Z którego pinu Arduino to zasilasz?
 7. Na pewno dobrze podłączyłeś serwo do zasilania? Ja kiedyś omyłkowo podpiąłem zasilacz 12V zamiast 5V i teraz mam całkiem niegłupi silniczek (elektronika poszła w diabły). Możesz spróbować rozkręcić serwo (potrzebny bardzo mały śrubokręcik), ale to raczej żeby zobaczyć co to ma w środku; biorąc pod uwagę ceny (jak się postarasz to kupisz za jakieś 7 PLN na Allegro) chyba lepiej kupić nowe.
 8. @Wloczykij555 OK, tyle mi wystarczy, chyba mnie namówiłeś
 9. @Wloczykij555 mam takie pytanko: jak się ta Luna sprawuje w rzeczywistych zastosowaniach? Bo najtańsze to coś nie jest, a nie chciałbym wywalać półtorej stówy na coś, co będzie leżeć w szufladzie... A z ciekawości: użyłeś UART czy I2C?
 10. ethanak

  Gadająca suwmiarka

  Wrzuciłem na githuba chyba wszystko co jest potrzebne do skonstruowania urządzenia (stl, scad, szkic płytki). Gwoli informacji: nie zajmuję się produkcją suwmiarek, metrówek, poziomic i innych ustrojstw, nie mam na to ani czasu ani warunków. Wybaczcie - ale druk 3d można zamówić i wyjdzie lepszy niż mój, a z elektroniką i programowaniem poradzi sobie co bardziej rozgarnięty nastolatek.
 11. Prawo Ohma, prawo Kirchoffa, metoda oczkowa[1], coś jeszcze z okolic... ew. tabliczka mnożenia też się przydaje. --- [1] Nie, Oczkow to nie był genialny radziecki uczony który opracował metodę obliczania obwodów.
 12. Sądząc po tym co swego czasu przylazło z ogłoszenia "poszukujemy programisty pythona po studiach do przyuczenia" dyplomami mogłem sobie kanciapę wytapetować. Niestety, prostego sprawdzianu z podstaw nikt nie zaliczył. A wszystkie byli magistry i inżyniery...
 13. Cóż - kolega skrzętnie ukrył selecta od prędkości... po co mamy zaprzątać sobie głowę nieistotnymi szczegółami?
 14. Nie, nie rozumiesz. Funkcja parseInt pobiera sobie kolejne znaki, aż trafi na koniec. Takim typowym końcem jest znak nowej linii. Jeśli go nie będzie, skąd ma wiedzieć że wysłałeś już wszystko, czy może za chwilę pojawi się kolejna cyfra? I nie jest to wysyłanie dwa razy. Po prostu wysyłasz coś i informację "To już wszystko".
 15. @SOYER nic dziwnego - vi + przeciętny student informatyki próbujący wyjść z edytora + keyloger tworzą całkiem niezły generator losowy O obsłudze EMACSa to już nie wspomnę... ale za to potrafią zrobić tabelkę w Wordzie (przynajmniej większość).
 16. A może coś trudniejszego? Można podłączyć jakiś moduł zegara, brzęczyk i wyjdzie całkiem zgrabny i użyteczny budzik czy rzeczywisty przypominacz...
 17. Nie widząc kodu trudno coś powiedzieć, a za słabo znam STM-y żeby go oglądać... Ja robię tak: nadajnik wysyła kolejną paczkę dopiero jeśli dostanie ACK lub minie timeout - ustawiam na pół sekundy. Nie miałem nigdy takich problemów (Arduino, RPi Pico, ESP32 w różnych konfiguracjach). Nadajnik zawsze pokazuje mi czy dostał odpowiedź (zwykła leda). Mogę resetować nadajnik czy odbiornik, bez różnicy. Pamiętaj, że 50Hz to dość duża częstotliwość dla tego modułu (o ile pamiętam dopuszczalne opóźnienie ACK to 100 ms, ale mogę się mylić).
 18. Nie pamiętam o co wtedy chodziło, przepisałem całą bibliotekę i ruszył. W każdym razie dziękuję - będzie dla potomności. Kod w C opublikuję na dniach przy okazji opisu najnowszego robota (jak wiadomo, stworzenie opisu to najtrudniejsza rzecz pod słońcem)
 19. No to biblioteki Adafruit niespecjalnie się do tego nadają - przy displayu 64 x 32 połowa RAM-u idzie na bufor wyświetlacza i podejrzewam, że po prostu brakuje pamięci. Oczywiście da się to zrobić - ja pisałem swój driver do wyświetlacza 128x64 właśnie dla ATtiny85, zerknij tutaj - może się do czegoś przyda. No i oczywiście zapomnij o istnieniu Serial.
 20. Czy Twoim zdaniem rezystory przy ledach i same ledy nie wpływają na napięcie między rezystorami tego "dzielnika"? Powtarzam jeszcze raz: tam nie ma żadnego dzielnika i tyle trzeba zrozumieć.
 21. W efekcie wyjdzie coś co - jak napisał @trainee - bardzo ładnie da się policzyć, ale z dzielnikiem nie ma nic wspólnego. No, chyba że zamiast 5k dasz 5Ω - wtedy będzie to można nazwać dzielnikiem z podłączonymi w dziwny sposób ledami
 22. Od kiedy to dzielnik napięcia służy do zasilania czegokolwiek? z dzielnika możesz podawać napięcie na wejście komparatora/wzmacniacza/czegokolwiek, ale do zasilania to się on niespecjalnie nadaje... Poza tym trochę się chyba zagubiliście w obliczeniach. Po pierwsze - dioda jest elementem nieliniowym, i trudno tu mówić o jakiejś "rezystancji" (takie najbliższe bardzo naciągane stwierdzenie to "rezystancja jest zależna od prądu") i prawo Ohma nie ma tu zastosowania. Po drugie: diodę w obliczeniach można w pewnych warunkach (gdy prąd płynący przez diodę jest większy od zera i nie przekracza maksymalnego prądu diody) potraktować jako źródło napięciowe (prąd i napięcie bierzemy z karty katalogowej lub przybliżamy na podstawie typu diody). Wtedy pozostaje tylko proste obliczenie (o obliczaniu obwodów to jakieś tony makulatury stworzono, za moich czasów uczyli tego w ogólniaku) i sprawdzenie, czy obliczone prądy mieszczą się w zakresie dopuszczalnym do obliczeń. Ot, i tyle.
 23. Aż z ciekawości zajrzałem na githuba Z jedną różnicą - cytuję za ichniejszym README.md:
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.