Skocz do zawartości

programistagd

Użytkownicy
 • Zawartość

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O programistagd

 • Ranga
  3/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Z domu
 • Zainteresowania
  Elektronika, programowanie
 • www
 1. Jego pewnie też musiałbym zmostkować(kanały), jak to zrobić? I jest problem - jest on w obudowie SSOP24, która chyba raczej nie sprzyja płytkom stykowym. Można to w ogóle znaleźć w wersji na płytkę stykową?
 2. W takim razie jakiego? Tego TB6612 nie mogę znaleźć nawet datasheeta. Jak zmostkować 4 L293? Nie można dać jakiegoś ogranicznika natężenia(nie wiem czy jest coś takiego)? Np. jak jest za duże to odcina na chwilę zasilanie. Sam nie wiem. Głównie to szukam rozwiązania, które potrzebuje łatwo dostępne części.
 3. Poczytałem o SMD i mi to bardzo nie pasuje. Mam L293DNE. Jestem pewien, że można sobie z tym jakoś poradzić. Nie wiem tylko, jak.
 4. Niestety póki co nie mogę przetestować ani nic, bo jestem poza domem. Mam jednak pytanie: mam nowy silniczek i jest napisane w parametrach: Pobór prądu bez obciążenia: 150mA Prąd maksymalny: 2100mA. Te 2100mA nie spali mi mostka H? Jak się przed tym zabezpieczyć?
 5. Napięcia odniesienia puki co nie będę potrzebował, bo kupiłem przetwornik ADC. Czy z tym enable to jak nie dam to się coś zepsuje?? Ja tego nie będę lutował, tylko robię na płytce stykowej, więc w każdej chwili mogę dodać, jeśli będę potrzebował PWM. Kondensatory pododaję i wrzucę potem schemat. P.S.
 6. Hmm... Co do ładowarki to szkoda, bo już kupiłem zasilacz Poprawiłem schemat i mam już wszystkie części, za niedługo wszystko połączę. Schemat: Za chwilę dodam przetwornik, który również dziś kupiłem i wyślę w edicie. Edit1: Nowszy schemat dam później, ale mam pytanie. Przed chwilą katalogowałem zakupione rzeczy i nie mogę znaleźć dławika, który kupiłem. Znalazłem za to rezystor, którego nie kupowałem. Czy może być to dławik? Jako rezystor ma on 16Ohm, a dławik miał mieć 10uH. czy może to być tym dławikiem?(Szczerze wątpię, ale może...)
 7. O jaki filtr ci chodzi?Przeczytałem kontroler. Mój błąd. Czyli usunąć stamtąd kondensator? Chodziło o masę baterii 9V(biegun ujemny baterii). Nie miałem wtedy pewności, czy łączyć wszystkie masy czy nie. P.S. Mógłbyś jaśniej? Chodzi o to, że masa ma być wspólna czy nie?
 8. Poprawiłem schemat. Nie wiem jak w Eagle dać wartości(nie zdążyłem obczaić), więc napiszę. Schemat: Te zielone prostokąty to silniczki. Rezystor przy RST ma 10k. Rezystory przy dzielniku jeszcze nie obliczyłem, jak ktoś by miał obliczone to może napisać Kondensatory przy procku po 100nF, przy stabilizatorze - ten z lewej 0,33uF a z prawej 0,1uF. Dławik ma 10uH. Vcc to jako 5V. I mam pytanko: masa ma być wspólna dla 9 i 5 V czy ma być oddzielnie? Jeśli oddzielnie, to gdzie dać masę 9V w mostku H? Jak odczytać z tego komparatora ATmegi wartości? Z góry dziękuję za odpowiedzi i sprawdzenie schematu. Pozdrawiam. P.S. Z tymi odwróconymi kondensatorami, to się po prostu machnąłem przy odwracaniu. Edit: Zmieniłem schemat: dodałem wyjście do ładowarki, dodałem kondensator przy Vcc1 mostka H i kropki przy łączeniach przecinających się(wcześniej o nich zapomniałem).
 9. To był przykład na szybko. Żeby zmienić kierunek muszę chyba zagospodarować po prostu pozostałe inputy mostka. Pewnie głupie pytanie: co to jest dławik? Gdzie w ATmedze32 jest komparator? Po co ten dzielnik napięcia przed ADC? Mógłbyś pokazać na schemacie? Kondensatory przy każdym zasilaniu procka, tak? Dołożę i potem wgram nowy schemat. Powinny mieć chyba 100nF, tak?
 10. Sorry, mój błąd. Czytałem akurat na małym urządzeniu i musiałem przypadkowo pominąć posta. Schemat: Bezpiecznika nie umieściłem, ze wzgl. na to, że Nie mam pewności, czy to jest dobrze w ogóle, bo dokładniej nie sprawdzałem. Tam miała być ATmega32, a ni 16, ale nie miałem odpowiedniego pliku w edytorze. P.S. Jak można sprawdzić stan baterii? Chodzi mi o to, żeby mikrokontroler wiedział, kiedy bateria się rozładowuje i mógł to jakoś zasygnalizować. Pewnie trzeba zastosować jakiś układ. Może konwerter sygnału analogowego na cyfrowy?
 11. Między stabilizator a uC. Schemat podeślę wieczorem.
 12. A co do ładowarki, to będzie ona działać, jak dam zasilacz 12V 3A? I czy stabilizator LM7805 lub LM330 to wytrzyma? W nocie katalogowej nie mogłem nic znaleźć. A tak na wszelki wypadek, mogę umieścić bezpiecznik za stabilizatorem? Jakie parametry powinien mieć? Podłączenie zasilania z Elebota mogłoby być?
 13. Dzięki. Zastanowię się, ale już się w miarę zdecydowałem na rozwiązanie z lutowaniem skrętki. Mam teraz nadal pytanie: jak zmierzyć ten pobór prądu(mam multimetr)? I jak to zabezpieczyć przed tym spaleniem? Czy w ogóle jest jakieś zagrożenie tym?
 14. Ładowarka nie ma być w robocie, tylko oddzielnie, ale chcę móc ją podłączać bez wyłączania całego układu. Nie robię bynajmniej linefollowera, tylko coś innego, właściwie to prostszego. W tamtym artykule nie ma nic o akumulatorkach. Nie ma tam też jak zmierzyć pobór prądu silniczka. A co do oddzielnego zasilania, to w takim razie jak przekroczy te 600mA, to spali uC czy nie? I jak zrobić, żeby nie spaliło? Bezpiecznik?
 15. Właśnie chodzi mi o to, czy jak dam na tamto Vcc2 bezpośrednio z baterii, to jak prąd np. przekroczy 600mA, to czy mi się spali mikrokontroler? A jeśli dam przed Vcc2 bezpiecznik na te 600mA, to byłoby bezpieczne? Pewnie głupie pytanie, ale już trochę szukałem i nie wiem, jak zmierzyć ten pobór prądu? Jako akumulatorki, mogłyby być Energizer NiMH? P.S. Czy wg tego schematu mogłoby być? Ew. co tu by trzeba pozmieniać, by było pod USB? Albo, czy są jakieś złącza na zasilacze do płytek stykowych? I jeszcze jedna sprawa: Jak mam te baterie w układzie, to mogę drugim kablem podłączyć je do takiej ładowarki? Czy nie naruszy to reszty układu(stabilizator, uC, mostek H)? P.S.2 Czy np. podczas ładowania mogę odciąć zasilanie mostka, a zostawić tylko uC na stabilizatorze? Jak mogę "komendą" procesora(stanem pinu) odciąć/przywrócić właśnie to zasilanie? Przypuszczam, że potrzebny jest tranzystor, ale jaki? P.S.3 Co do tego schematu, to co to za element F1? Szukam i nie mogę znaleźć.
×
×
 • Utwórz nowe...