Skocz do zawartości

szczawiosław

Użytkownicy
 • Zawartość

  104
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

szczawiosław wygrał w ostatnim dniu 3 października 2018

szczawiosław ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

14 Dobra

O szczawiosław

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Na stronie żebrowanej, pirometr przyłożony do żeber, aby pomiar był prostopadle do powierzchni (mam taki co mierzy wszystko jak leci, a nie na skrzyżowaniu wiązek lasera). Emisyjność ustawiona na 0,1 bo powierzchnia błyszcząca. Wcześniej wykonałem pomiar kontrolny w ten sam sposób by zobaczyć czy pokaże temp. otoczenia i było ok. Tylko ten jeden pomiar mnie dziwi.
 2. szczawiosław

  Ciekawostki ze świata elektroniki i mechaniki

  A to nie produkcja "100 letnich jaj"?
 3. Zabawki dzieciom kupują rodzice, którzy są (przeważnie) dorośli i to oni wpłacają kasę. Dziecko dostanie i ma być szczesliwe bo taki zajefajny robot. Więc mimo że grupa docelowa nie ta, to sponsorzy ci sami.
 4. Złożyłem duży radiator (na razie bez wentylatorów na stronie zimnej). Trochę duży klocek wyszedł: W testach minimalna temperatura po 15 min na zimnej stronie wynosiła ok. -15oC. Czekam jeszcze na mostek i będę brał się za elektronikę i programowanie. Pirometr wychwycił mi minimalną temp. -45oC. Był raczej ustawiony prawidłowo, a nie jestem w stanie w taką temp uwierzyć.
 5. szczawiosław

  Nowa deska sedesowa IoT sprawdzi stan Waszego zdrowia

  Takie przymusowe badania trochę Kiedyś na kickstarterze zbierali na urządzenie montowane w rurze odpływowej które miało badać skład, ale chyba projekt upadł. W połączeniu z taką deską była by prawie pełna diagnostyka.
 6. W końcu przyszły ogniwa. Przeprowadziłem na szybko testy i się okazało że nawet radiator miedziany bez wentylatora daje z 2x lepsze wyniki niż aluminiowy z wentylatorem (oba zbliżonej wielkości). Przy warunkach: temp. otoczenia ~23oC, zasilanie 12V, pobór ~7,5A, miedziany radiator z wentylatorem od strony ciepłej. Temperatura strony zimnej wynosiła -20oC. Po dołożeniu aluminiowego radiatora razem z wentylatorem na stronę zimną temperatura radiatora wynosiła ok. -10oC. Czekam teraz na mostek H oraz duży radiator aluminiowy (na stronę zimną) i będę brał się za składanie wszystkiego. W projekcie zmieniłem grubość styropianu na 10cm, zmniejszyła mi się pojemność i powierzchnia wewnętrzna, teraz wewnątrz mam wymiary: wysokość 480mm, szerokość 400mm, długość 400mm. Objętość spadła do niecałych 80l. dzięki grubszym ściankom powinienem móc spokojnie osiągnąć zakładaną różnicę temperatur. Dodatkowo zamiast płyty aluminiowej z doczepionymi radiatorami użyję dużego aluminiowego radiatora z doczepionymi 2 wentylatorami aby nie opierać się tylko na konwekcji.
 7. szczawiosław

  Elektryczny longboard

  Tylko czemu film z gleby w takim kluczowym momencie ucięty?
 8. szczawiosław

  Ciekawostki ze świata elektroniki i mechaniki

  @Treker nie wyświetlało filmiku tylko puste miejsce, ale teraz już jest ok.
 9. szczawiosław

  Ciekawostki ze świata elektroniki i mechaniki

  Coś chyba nie pykło i posta się nie wyświetla.
 10. szczawiosław

  Komora klimatyczna

  Faktycznie wentylatory przegapiłem Rozumiem że peltiery masz zamocowanie po obu stronach bezpośrednio do radiatorów? A o paście nie zapomniałeś (wiem że pytanie głupie, ale bywa i tak )?
 11. szczawiosław

  Komora klimatyczna

  A nie myślałeś o dodaniu wentylatorów? Szybsze odprowadzanie ciepła może poprawić ich działanie, bo zdawanie się na samą konwekcję może faktycznie dużo nie dać. No i przy słabej izolacji to nawet system chłodzenia z lodówki zwykłej dużo ci nie da. No i PTFE jest raczej słabym przewodnikiem cieplnym, lepiej użyć płyty aluminiowej.
 12. Mój błąd, myślałem że wyjdzie ok. 40l i tyle napisałem na chacie, a po zaprojektowaniu i sprawdzeniu wymiarów komory mam 120l (i to jest w poście) Radiator który pokazałem jest do chłodzenia procka w kompie, niby są do kupienia "dedykowane" ale po co jak coś jest w pudle z częściami Wykres dla ogniw: A jak to liczyłeś? Ja korzystałem (i nadal korzystam) z jakichś skomplikowanych wzorów używanych przy docieplaniu budynków, itp.
 13. Jako że zdarza mi się nawarzyć piwa postanowiłem zrobić komorę fermentacyjną aby móc kontrolować proces fermentacji, a tym samym poszerzyć ilość dostępnych do wykonania gatunków. Na obecną chwilę jestem na etapie planowania, projektowania, liczenia, itp. Zakładam że w pół roku skończę cały projekt (brak czasu robi swoje). Całą komorę wykonać chcę ze styropianu, myślałem o styrodurze ale współczynnik cena/jakoś sprawił że jest to nieopłacalne. Dodatkowo od środka wyłożyć ekranem zagrzejnikowym (może od zewnątrz też). Do utrzymywania temperatury wykorzystać chcę 2 ogniwa peltiera 10A (TEC1-12710). Podpięte do mostków H (albo do dwóch przekaźników każde) aby móc sterować polaryzacją (i ewentualnie wykorzystując PWM także mocą). Z zewnątrz komory do ogniw zamocowany radiator razem z wentylatorem. Myślałem o czymś takim (bądź podobnym): Od strony wewnętrznej pewnie jedna wspólna płyta aluminiowa z trzema radiatorami i jeden albo dwa wentylatory. Wentylatory sterowane 0/1 bo nie widzę potrzeby tutaj sterowania dodatkowo ich prędkością. Różnica temperatur jaką chcę osiągnąć to 15˚C pomiędzy otoczeniem, a wnętrzem komory. Pomiar temperatury wewnątrz komory za pomocą 3 czujników temperatury (TMP36GT9Z, bądź coś podobnego). Jeden umieszczony pod fermentorem, dwa na ściankach. Myślałem jeszcze o zanurzeniowym, ale ciecz ma dużą bezwładność cieplną. Sterownik oparty na ESP32. Pomyślałem o zrobieniu PIDa, ale to plan na dalszą przyszłość bo nie cierpię dobierania nastaw. W pierwszej kolejności sterowanie histerezą. Do tego prosty panel sterowania z możliwością kontroli temperatury. Myślę jeszcze nad aplikacją BLYNK i wyświetlaczem LCD oraz przyciskami aby kontrolować parametry nie tylko zdalnie i mieć możliwość ręcznego zmieniania temperatury. Całość zasilana z zasilacza komputerowego. Jak w końcu zdecyduję się na komponenty których chce użyć będę musiał policzyć dokładne zapotrzebowanie i wybrać moc zasilacza. Zakładam że projekt skończę do czerwca, jak się przeciągnie nie będę płakał, a jak uda się szybciej będzie fajnie. Na obecną chwilę mam projekt komory wykonanej ze styropianu 50mm. Z obliczeń wyszło że współczynnik izolacji cieplnej powinien być wystarczający aby osiągnąć zakładaną różnicę temperatur, a układ chłodzący nie działał cały czas. Objętość komory wynosi ok. 120l, mogę pewnie ją jeszcze zmniejszyć i użyć grubszego styropianu, ale w tym celu muszę dokładnie fermentor zmierzyć. Do tego jestem jeszcze na etapie liczenia wszystkiego co związane z ciepłem aby sprawdzić czy projekt ma sens, mam nadzieję że skończę to w tym tygodniu. Jak będę miał to już policzone będę w stanie dobrać odpowiednie ogniwa i zabiorę się za projekt elektroniki.
 14. szczawiosław

  Raspberry Pi się nie uruchamia

  A głupie pytanie, na karcie masz system?
 15. szczawiosław

  Zbieranie informacji o dotyku z plastiku.

  A może napisz wpierw co to jest?
×