Skocz do zawartości

wilq_89

Użytkownicy
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

wilq_89 wygrał w ostatnim dniu 30 sierpnia 2018

wilq_89 ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

4 Neutralna

O wilq_89

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zawód
  Sprzedawca
 1. Dziękuję Panowie. To bardzo pomogło. Na czym mi dokładnie zależy? Własnymi rękami przerobiłem zasilacz komputerowy na warsztatowy z zastosowaniem złącz bananowyh. Bardzo wygodne dla mnie przy wentylatorach (np do wyciągu oparów z lutowania albo farby z aerografu) i taśm LED; mniej wygodne jeśli wpadnie mi w ręce jakaś płytka z takim gniazdem. No i oczywiście móc użyć innego zasilacza niż mój własny jeśli zajdzie potrzeba przy własnoręcznie zbudowanym projekcie.
 2. Hej. Moje pytanie może brzmieć dziwnie ale jak prawidłowo przylutować przewody plus i minus do wtyków i gniazd DC 2,5/5,5? Zabieram się do projektu w którym będę chciał użyć takich połączeń i na własny użytek mógłbym sobie połączyć jak chcę ale wolałbym to zrobić ze standardami elektroniki użytkowej.
 3. Wiesz. Tranzystory to inna para kaloszy. Mi też dlugo zeszło ze zrozumieniem jak działają tramzystory. Co więcej nie widziałem dla nich praktycznego zastosowania. Świadomość, że znajdują się w procesorze komputera czy w jakimś scalaku nie wystarcza. Zrozumienie działania tranzystoraów dotarło do mnie kiedy próbowałem żonie na głos opowiedzieć jak działa ten układ. A praktyczny przykład znalazłem w kursie arduino 2 w rozdziale o multiplexingu. Zrozumienie po co są tam tranzystory pomogło w zrozumieniu jak działają.
 4. Hej, Też czasem miewam takie problemy jeśli próbuję robić coś z pamięci. Pozbywam się tego problemu nie tyle nazywaniem zmiennych tak żeby pamiętać do czego służą ale też zostawiając sobie notatkę z dokładniejszym opisem. Na początku kursu jest wzmianka o tym, że zapomina się do czego miała służyć dana linijka kodu po jakimś czasie . Dodatkowo zanim zacznę coś pisać to rozpracowuję to na papierze. Przy krótkich kodach to nie ma jakoś super znaczenia ale jak koduję coś dłuższego to łatwiej mi jest nie pogubić się w blokach kodu. No i jeszcze można korzystać ze stronki: https://www.tinkercad.com/ Do adruino jest bardzo pomocna bo można bardzo dokładnie prześledzić schemat podłączeń jakie się zaplanowało.
 5. Jeśli chodzi o rezystory to w zasadzie nie ma znaczenia z której strony diody je postawisz. Zadaniem rezystora jest "dławienie" natężenia prądu. Wyobraź sobie że na tej płytce masz 5 obwodów po jednym na diodę. Wkładając rezystor do takiej pętli sprawiasz, że zmniejsza się "siła" prądu płynąca przez diodę z konkretnej pętli. Autorzy ćwiczenia mieli na pewno kilka celów w stworzeniu tego ćwiczenia które przynajmniej ja wywnioskowałem. jeśli chodzi o lutowanie jako takie- to ćwiczenie lutowania w "ścisku" i określanie kolejności wlutowywanych elementów. Jeśli chodzi o część teoretyczną to pokazanie jak wygląda układ/ ciąg różnie połączonych rezystorów i przećwiczenie jaki liczyć ich sumaryczną rezystancję. Z praktycznego punktu widzenia istnieją rezystory o dużych oporach i można by zastosować taką krowę ale są sytuacje kiedy lepiej użyć ciągu maluszków- kiedy mamy mało miejsca na płytce. Albo kiedy szukamy jakiejś nietypowej rezystancji dla naszego układu.
 6. Uff...troszkę mi to zajęło ale się udało. Układ działa chociaż lutowanie nie jest najpiękniejsze. Do tej pory nie wiem dla czego dokładnie nie działał od początku. Dodam, że ostatni raz przed lutowaniem przemyłem dokładnie płytkę spirytusem technicznym którego używam do odtłuszczania chyba wszystkiego. Niestety przy usuwaniu cyny po którymś razie przy pomocy plecionki naderwałem lekko pół pada od jednego z tranzystorów ale jak się okazało układ po ponownym zlutowaniu dalej jest spójny Ćwiczenia dają dużo do myślenia i bardzo pomagają zrozumieć co i jak Kurs dał mi dużo pewności siebie i zapewnił, że lutowanie nie jest aż takie trudne a podzespoły aż tak delikatne jak sądziłem. W połączeniu z kursem arduino czuję, że powoli mogę startować z jakimś projektem- może spróbuję się z multiplexingiem i budową LEDcube
 7. karol2003, Temat nie dawał mi spokoju przez kilka dni. Siedziałem nad tym w domu i mam mały przełom w tej sprawie. Co prawda układ dalej nie działa w wersji zlutowanej ale na płytce stykowej już tak. Kiedy kolejny raz odkręciłem zaciski złącza ARK przewody były tak zdezelowane, że nie włożę ich do płytki stykowej i, że mi ich szkoda tak niszczyć więc rozizolowałem po około pół centymetra i zacynowałem końcówki. To odkrycie to dla mnie trochę gorzka słodycz, bo coś naprawiłem ale też pomogło mi to wykryć błędy w innych ćwiczeniach. Układ z kolejnego ćwiczenia działa idealnie, ten układ na płytce stykowej też. Niestety znalazłem problemy z lasem rezystorów. Co mogło poprawić cynowanie? Moje podejrzenia to, że przewody miały nalot który stworzył dodatkowy opór. Co o tym myślicie? Treker, Tak. to jest zdjęcie mojej pierwszej wersji zlutowanej płytki. W tym ćwiczeniu po prostu rozlutuję całość i podkładam od nowa. Mam kolejne pytanie. Czy da się zniszczyć tranzystory przy lutowaniu? Trochę się martwię, że znów przy wyjmowaniu zwyczajnie je przegrzeję. Używam temperatury ok 250-270 stopni- jak wspomniałem w ćwiczeniu z padami mam Dedrę bez dokładnej podziałki.
 8. W tym ćwiczeniu jestem w sytuacji kiedy po podłączeniu baterii świecą obydwie diody i przy naciśnięciu konkretnego przycisku jedna z nich przygasa- lewy przycisk- lewa dioda i prawy przycisk- prawa dioda. Dopiero po obróceniu tranzystorów układ pracuje jak na filmiku. Jeśli chodzi o układ z następnego ćwiczenia to po wlutowaniu tranzystora zgodnie z instrukcją dioda RGB świeci bardzo lekko czerwonym światłem i mogłem prawym potencjometrem regulować świecenie na zielono ale nie pojawiało się mruganie na niebiesko. Po obróceniu dioda mruga niebieskim światłem i za pomocą drugiego potencjometru mogę regulować częstotliwość mrugania. Nie wiem gdzie szukać błędu w swojej pracy Opisując mój tok rozumowania w poszukiwaniu błędów- Gdybym na odwrót wlutował diody czy kondensatory to układ w cale by nie zadziałał. Tak samo gdybym źle zlutował i zostawił układ otwarty. Nie zlutowałem też ze sobą 2 nóżek podzespołów. Na płytce prototypowej ułożyłem schemat 2 razy- raz zgodnie ze schematem i raz po kolei z instrukcją miałem te same wyniki. Rozwiązanie na prototypie dopiero wyszło po obróceniu tranzystorów ale to nie jest zgodne ze schematem ani instrukcją.
 9. BC546 z literką B niżej na obudowie. Te miałem dołączone do kursu lutowania. Prototypowałem potem i na tych z kursu lutowania i na tych z kursu elektroniki z takimi samymi efektami. Szukałem błędu i nie wiem gdzie on jest:(
 10. Hej. Tu mam mega problem. Szukam błędu i nie mogę go namierzyć. sprawdzałem kilkanaście razy od każdej strony. Układ nie działa prawidłowo- oda razu świecą 2 diody i przygasa z tej strony z której naciskam przycisk. Zbudowałem układ na płytce prototypowej zgodnie ze schematem i to samo. Dopiero kiedy odwróciłem tranzystory to zaczęło działać jak należy. Możecie rzucić okiem? W ćwiczeniu z układem NE555 mam ten sam problem
 11. Dzięki jeśli chodzi o lutoawnie ARK to właśnie podpierałem jednym zaciskiem bo nie mogłem go złapać w zacisk. A na jakiej wysokości powinien przycinać nadmiar nóżek? teraz to zwyczajnie wygląda brzydko i każda nóżka jest docięta trochę inaczej co wygląda okropnie.
 12. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu wrzucam swoją płytkę przed poprawkami. Jak teraz poradziłem sobie z lutami? Jeśli chodzi o moje wnioski to na pewno w takim gąszczu wygodniej mi lutować w kierunku od dołu do góry i od lewej do prawej- przynajmniej wtedy nie mam wrażenia, że grotem dotykam już zlutowanego lutu. Nie jestem też zadowolony z tego, że złącze ARK wlutowałem krzywo. Macie jakiś patent jak tymczasowo przytwierdzić takie złącze żeby nie latało przy lutowaniu?
 13. To faktycznie może być topnik na stoliku ani na dłoniach nie znalazłem kropek cyny. Kilka padów chcę poprawić bo zmatowiały.niedługo wrzucę zdjęcia z kolejnych ćwiczeń
 14. Hej! Płytka wykonana(przed poprawkami). W sumie to moje pierwsze poważniejsze lutowanie na płytce. Mam stację Dedry 40w. Na moje potrzeby wystarcza ale jest szalony problem z dostępnością grotów i na podziałce potencjometru ma podane tylo skrajne temperatury więc muszę się mniej więcej domyślać w jakiej temperaturze lutuje (nie mam miernika). Jak wrażenia? Czas grzania padów u mnie był bardzo podobny ale faktycznie pady połączone grzały się dłużej. Jeśli chodzi o goldpiny to uszkodziłem obudowy aż czterech ale tylko jeden mi się wygiął. Zauważyłem też, że wyraźnie czuć kiedy pin się luzuje kiedy obudowa puszcza. Kilka razy cyna mi strzelała i akurat to mnie ciekawi- czy to normalne?
 15. W ogóle to troszkę byłem zaskoczony po pierwszych próbach napisania czegokolwiek. Język jest bardzo intuicyjny (zaczynam z zerowym pojęciem o programowaniu) i widzę, że programowanie wymaga diabelskiej precyzji tego co muszę napisać- jeśli zostawię lukę w programie czyli warunki nie pokrywają 100% spektrum działania albo warunki nakładają się na siebie to program głupieje. I dodam jeszcze jedną uwagę- mi łatwiej jest najpierw cokolwiek zaprojektować jako komentarze do linii a potem przerabiać na kod. Po pierwsze łatwiej jest poskładać wszystko w całość a po drugie łatwiej wyszukać błąd w rozumowaniu programu. To dobry nawyk czy zaniechać? Z doświadczenia wiem, że jeśli od początku ktoś uczy się fuszerki to mu potem zostaje...
×
×
 • Utwórz nowe...