Skocz do zawartości

tomcat65

Użytkownicy
 • Zawartość

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

Wszystko napisane przez tomcat65

 1. Chociaż jednym komentarzem wypada docenić czyjąś pracę nad artykułem Z powyższego zestawienia nie wzbudzają mojego zainteresowania nr 2, 3, 9 i 10. Oczywiście docenić należy pracę włożoną w projekty. Natomiast reszta jest pod różnymi względami ciekawa. Opis co i dlaczego byłby raczej przydługi i odzwierciedlał tylko moje zdanie. Może ktoś jeszcze pokusi się o swoje typy?
 2. Win10, Avast secure browser. W poprzedniej nie głosowałem.
 3. Zabawka a zabawka. Pluszowy miś i jego wybebeszenie dostarczy niezapomnianych wrażeń i całą masę wiedzy . Zwykłe klocki, drewniane, które " z racji wieku" powinieneś znać, zapewnią większy rozwój kreatywności,zdolności manualnych. Chyba, ze ktoś nimi tylko rzucał, a później "kamieniami w szkołę" . Nie wspomnę o np. LEGO. Skoro DGCC to nie pozostaje nam nic innego, jak pozostać przy swoich zdaniach, opiniach i metodach z możliwością wyrażania tychże oraz stosowania tych ostatnich.
 4. @Gieneq Też mam kilka, jak nie naście, różnych płytek. Ale albo do zapoznania się z układem, albo zrobienia prototypu. W docelowy układ idzie sam uC. Płytka zostaje do kolejnych rzeczy. A ostatnio moją ulubioną jest coś takiego - https://www.microchip.com/Developmenttools/ProductDetails/ATTINY104-XNANO . @ethanak Jak można, oczywiście. Ale nie wrzucę nawet taniego klona, jak potrzebuję czterech pinów, a kod ma ok 500 bajtów. Coś takiego niedawno robiłem - użyłem Attiny13. Nawet dając gotową płytkę , to reszta elementów na drucikach, tyrtytkach i kilogramie HotGlue'ta? Taka "wietnamska podróba chińskiej tandety" w jednej sztuce zabawki ujdzie. Gorzej, że niektórym taki styl pracy zostaje na długo. Rzeczy które robię, bądź naprawiam - hobbystycznie, bo zawód mam zupełnie inny - służą mi do pracy, więc takie "druciarstwo" nie przejdzie. Jest, ale dzięki niej wyrastają ludzie, którzy wiedzą, że dwa pociągi na jednym torze .... . Się czepnął literówki . I tu znów się nie zgodzę. To, że wielu używa tego w "zabawkach", nie umniejsza wartości. Sam używam w swojej "rysowarce pcb" - zabawka, ale płytki wyrysuje. Ale podłączyłem to pod typową frezarkę do żelastwa - robotę robi. Daleko do przemysłowych systemów, lecz tak jak inne, dostępne na PC programy ( Mach czy linuxCNC ) - niewiele się od nich różni. Ma ograniczenia, czasem nieistotne. Nie muszę, ale czy nie mogę ? Nie brakuje, większa ilość może się skończyć koniecznością zmiany gaci . Trudno znać wszystkie skróty. Jeśli więc można?
 5. Z racji wieku i /lub natury, moja opinia ( jak i każda inna ) będzie subiektywna. A że nigdy nie kręciły i nie kręcą mnie "świecidełka", więc "ozdoba z kleju" będzie nr 1 jako duperelo - bajer. Nie oceniam walorów artystycznych ani wrażeń estetycznych. Do tej samej kategorii wrzuciłbym "podłogę" - co prawda co niektórym pozwoliła by zrzucić parę kilo . Zegary, grajek - co kto lubi - dla mnie rzeczy mało praktyczne, właśnie bajer. Działają, nawet fajnie. I nie żebym miał coś przeciwko takiej twórczości - kształcą, rozwijają, tylko nie moja bajka. Jeśli konkretny konkret na Arduino to oprogramowanie GRLB. I to już nie jest zabawka. A z wymienionych wyżej to nr 2 zaliczyłbym do ciekawych i praktycznych. A modele kolejki ( miałem i pewnie jeszcze gdzieś się poniewierają jakieś resztki ) - tu się zgodzę. Ceny powalają, a wiele można zrobić samemu. Osobną sprawą jest pakowanie sporego uC ( atmega328) do prostych rzeczy. Przecież samo Arduino można przekształcić w programator ( gotowy program ) i użyć bardziej - najczęściej mniejszych - adekwatnych procków. Tylko trzeba płytkę zrobić, i tu jest często problem.
 6. Jakiś wysiłek i pracę trzeba było włożyć w projekty, szkoda tylko, że większość z nich to duperele, bajery i zabawki.
 7. Coś tam z edukacji jest, ale bardziej ( przy tej cenie ) komercją mi pachnie. Już zmiana położenia zespołu czujników, czyli obrócenie go o 45 st. na płaszczyźnie na której leżą, dało by lepszy efekt.
 8. Efektywne wykorzystanie energii słonecznej jest b. pożądane, ale pakowanie Arduino ( atmega 328) do tego prostego zadania to gruba przesada. Pomijając fakt, że śledzenie światła/słońca w ten sposób ( 4 czujniki ) żadną nowością nie jest.
 9. Sprawa z czarno - białą konsolą via UART załatwiona. No prawie w całości. Dla pojedynczej sesji wystarczy wpisać : TERM=konsole-256color; . A na stałe, trzeba dopisać to na końcu pliku /pi/.profile . Jedynie nazwa użytkownika pozostaje b/w.
 10. I zgodnie z Twoją sugestią zrezygnowałem, przykłady albo przerabiam, a jak się nie da - pomijam.
 11. Chyba za szybko czytałeś . J/w mam zainstalowaną nową wersję i z niej korzystałem. Ale na komputerze nie przetestuję rzeczy z kursu "maliny" . Tak jak używam teraz, w jednym miejscu mogę i rzeczy z kursu i innych źródeł ( książki, net ) - i co najważniejsze, w tym jednym miejscu mogę łączyć wiedzę z tych wszystkich źródeł. I jeszcze książkę na ekranie czytać. Próbowałem na dwa ekrany - na jednym książka/kurs, na drugim 'pisanie' programów. Bardzo szybko zaczyna boleć głowa i szyja, a manewrowanie dwoma klawiaturami i myszami doprowadza do co najmniej irytacji.
 12. Coś tam do głowy weszło, w drugą stronę teraz też bym zrobił . Nową wersję Python a oczywiście mam, na innym lapsie, ale nie chce mi się go ciągać. Lenistwo wrodzone . A tak podłączam tego małego cudaka via uart albo SSH i działam. Ostatnie chyba pytanie: Połączenie SSH i konsola (putty) jest w kolorze, a przez uart b/w. Tzn jakieś odcienie szarego są. Nie powinno być też w kolorze?
 13. Dzięki za linka, poczytał i przerobił przykład na " starą modłę " . Teraz działa na obecnej wersji Python'a. types_of_people = 10 x = "Istnieje {} rodzajów ludzi.".format(types_of_people) binary = "binarny" do_not = "nie znają" y = "Ci, którzy znają system {} i ci, którzy {}.".format(binary, do_not) print(x) print(y) print("Powiedziałem: {}".format(x)) print("Powiedziałem również: :'{}'".format(y)) hilarious = False joke_evaluation = "Czyż to nie jest przezabawny dowcip? {}" print(joke_evaluation.format(hilarious)) w = "To jest lewa strona...." e = "łańcucha znaków z prawą stroną" print(w + e) Może skuszę się na doinstalowanie nowszej wersji.
 14. @andzrej włącz malinkę i odczekaj trochę - 5, 10 sekund. Dopiero wtedy uruchom terminal.
 15. Życia utrudniać sobie nie lubię, ale pracy w konsoli chciałbym się nauczyć. Coraz bardziej mi się to podoba . Spróbuję ręcznie, zostawię na noc i niech się buja . Mógłbym pominąć te przykłady z tekstem, ale jak pójdę dalej i znów się okaże, że coś nie działa, nie będę wiedział czy to braki mojej wiedzy czy niedostatek Python'a.
 16. Word'a może nie, ale OpenOffice . Przykład z książki: types_of_people = 10 x = f"Istnieje {types_of_people} rodzajów ludzi." binary = "binarny" do_not = "nie znają" y = f"Ci, którzy znają system {binary} i ci, którzy {do_not}." print(x) print(y) print(f"Powiedziałem: {x}") print(f"Powiedziałem również: :'{y}'" hilarious = False joke_evaluation = "Czyż to nie jest przezabawny dowcip? {}" print(joke_evaluation.format(hilarious)) w = "To jest lewa strona...." e = "łańcucha zanków z prawą stroną" print(w + e) I odpowiedź : pi@raspberrypi:~/docs$ python3 ex6.py File "ex6.py", line 2 x = f"Istnieje {types_of_people} rodzajów ludzi." ^ SyntaxError: invalid syntax
 17. Pytam o Atom'a. bo autor książki poleca .Na kompie z win7 mam zaistalowany. Na razie używam 'nano' i poznaję głębiej. Innego edytora na razie nie używałem. Słabo znam Linux'a . Książka, z której się uczę ( PYTHON 3 Proste wprowadzenie do fascynującego świata programowania Zed A. Shaw ) opiera się na Pythonie 3.6 i tyle by mi wystarczyło. Obecnie brakuje jakichś opcji formatowania tekstu i przykłady się wysypują.
 18. A się zastanawiałem, gdzie się mój wpis podział . Sprzęt j/w, nic nie było podłączane - z braku biblioteki nie było sensu. System Rasp Lite. Ten mały moduł służy mi do zapoznania się z "malinami", jak coś zepsuję - koszt niewielki . Przy okazji poznam lepiej Linux'a, poza tym służy mi do nauki Pythona - w hardkorowej wersji - tylko bash i edytor tekstu ( wedle jednej z książek ). Ale problem rozwiązany: -komenda: sudo apt install RPi.GPIO i znalazło 4 pliki, z czego trzy w nowszej wersji. Po zainstalowaniu działa - czyli biblioteka się ładuje. Mam nadzieję, że rozkład pinów jest taki sam w tym module jak w większych modelach. Przy okazji Pythona - w systemie jest wersja 3.5.3 - można zainstalować nowszą? jeśli tak - jak? Czy edytor tekstu Atom jest dostępny w wersji konsolowej? Wybaczcie, jeśli pytania są ....... Przetestowane - przynajmniej w części " świateł drogowych" - piny zgodne . Biblioteka też działa.
 19. Panowie, pomocy Dotarłem do tej części kursu, bardzo fajnego zresztą - dopiero niedawno nabyłem "malinę" ( Pi Zero W ) i pojawił się problem z Pythonem, a dokładnie biblioteką RPi.GPIO. Moduł jest - sprawdzone wg zalecenia z kursu, ale interpreter Pytona go nie widzi. Podać wyświetlany komunikat? czy bez tego ktoś pomoże?
 20. Z tym podnoszeniem nóg byłbym ostrożny, niektórzy mogliby nie wydostać się później o własnych siłach . można zrobić test - waga łazienkowa na stołek i usiąść - porównać wyniki. Jeśli wyniki byłyby w jakiej stałej proporcji, to i da się aproksymować.
 21. Bardzo pomysłowy i przydatny projekt. Osoby młode mogą się śmiać, bądź uśmiechać. Można by dodać jeszcze i inne czujniki. Jak stwierdza WHO, wiele osób lekceważy zalecenia. A bo się nie chce, zapomniało się itp. A na kibelek chodzi każdy i nie będzie wymówki. X in 1 . Stałe monitorowanie, a nawet wczesne wykrywanie nieprawidłowości, zwłaszcza u osób "zdrowych", które niczego nie podejrzewają. A wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia jest na wagę złota.
×
×
 • Utwórz nowe...