Skocz do zawartości

Belferek

Użytkownicy
 • Zawartość

  768
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  12

Wszystko napisane przez Belferek

 1. Gdybyś powiedział co to za moduły (konkretnie) to może ktoś by Ci odpowiedział rzeczowo.
 2. I ten program się kompiluje bez problemu? Ten program to wygląda na program dla Arduino UNO, a nie ATtiny 85. Jesteś pewny, że w układzie jest pin nr 13? Spróbuj może użyć tego: void setup() { pinMode(1, OUTPUT); } void loop() { digitalWrite(1, HIGH); delay(1000); digitalWrite(1, LOW); delay(1000); } Tak na marginesie to po co Ci w setup Serial.begin() skoro nie korzystasz z tego portu? Poza tym poczytaj o komunikacji szeregowej tego modułu. Tu jest troszeczkę inaczej niż w Arduino UNO.
 3. Mało prawdopodobny scenariusz. Pokaż program, schemat co tam do tego podłączyłeś, logi z programowania itp.
 4. co do krzaczków to poeksperymentuj z prędkością w ustawieniach portu szeregowego
 5. Masz uruchomiony w setup() port szeregowy możesz więc w loop() zobaczyć jak działa zmiana częstotliwości. Poza tym już pytałem o to czy w kółko musisz wysyłać radio.setFrequency(freq)? Ty wysyłasz tę częstotliwość podwójnie - w funkcji loop() i funkcji wyswietlacz(). Może wystarczy jedynie po jej zmianie? W swoim programie masz dwie bliźniacze konstrukcje (tu dla zmniejszenia częstotliwości): if (digitalRead(3) == LOW) { freq = freq - 0.01 ; wyswietlacz(); } if (freq < 84) { freq = 113 ; } Czy nie lepiej (przy założeniu, że przyciski Ci działają właściwie) to napisać np. tak: if (digitalRead(3) == LOW) { if( freq > 84.0 ) freq = freq - 0.01; else freq = 113.0; zmiana = 1; } // pozniej sprawdzasz czy doszlo do zmiany, a jesli tak to to wysylasz nowa f do radia // i dla diagnostyki przez Serial if(zmiana == 1) { radio.setFrequency(freq); Serial.println(freq); zmiana = 0; } Oczywiście zmienną zmiana należy sobie wcześniej zadeklarować
 6. Może pokaż realne fotki swojej płytki (z opisami). Napisz coś więcej o tym module. W jakim środowisku programujesz? Jeśli w Arduino IDE to jaką płytkę wybierasz? Czy wysyłasz cokolwiek w celach diagnostycznych przez Serial i odbierasz to w monitorze portu szeregowego. Pokaż swój program, a wtedy łatwiej będzie Ci pomóc. Zobacz też ten film.
 7. A rezystory na liniach magistrali i2c?
 8. Przegapiłem informację, że piszesz pod ATtiny - jakie konkretnie? To dużo mniejsze układy. Niekoniecznie biblioteki dla ATmegi są dobre dla ATtiny. Swego czasu spotkałem się z biblioteką TinyWire. Na stronie arduino.cc można poczytać o SoftWire. Tego bym się czepiał - obsługi TWI przez to maleństwo. Pullupy na liniach sterujących oczywiście masz podpięte? Stronka z wieloma projektami dla ATtiny - tutaj.
 9. Możesz użyć multipleksera i2c bo chyba te dwa układy z jakiegoś powodu się "gryzą". Na marginesie czy na pewno w pętli loop zawsze musisz wysyłać częstotliwość radio.setFrequency(freq);? To ma sens po zmianie tej częstotliwości, a nie tysiące (miliony) razy na sekundę. Jeśli chodzi o przyciski Arduino to czy aby na pewno program je właściwie obsługuje? Nie doskwiera ci drganie styków tych przełączników?
 10. No cóż to tylko potwierdza stare powiedzenie - "komputery się nie mylą, mylą się ludzie".
 11. Sterujesz pinem portu B, a ustawiasz tryb pracy pinu portu C?
 12. A co to według Ciebie oznacza "wgrać program" dla RPi. Na Arduino i podobnych konstrukcjach wgranie programu to zaprogramowanie modułu, zapis programu do pamięci flash i jego autostart po reset. A dla RPi? Tu masz mikrokomputer z systemem operacyjnym i jak dla mnie wgranie programu to jego zapis w systemie plików RPi (na karcie SD). Uruchomienie programu, jego autostart przy starcie systemu to zupełnie inna sprawa. No ale co Ty masz na myśli to nie wiem.
 13. Trudno powiedzieć o jakim Arduino mówisz (jest ich kilka). Jeśli o uC ATmega 328P to nie ma on wbudowanego zegara RTC. Ma za to liczniki / czasomierze czyli Timery, które możesz oprogramować by nie korzystać z delay(), millis() itp. Są za to moduły RTC, które możesz podłączyć.
 14. Dokładnie tak, ale nie do przecenienia jest także ogrom dostępnych materiałów, kodów źródlowych i bibliotek dla Arduino IDE.
 15. O Pythonie możesz poczytać tutaj, a o LUA tu.
 16. Generalnie programujemy w C/C++ chociaż tu możliwości jest więcej np LUA, Python .... Co do środowiska to każdy ma swoje przyzwyczajenia. Dla prostych programów, a takimi się zajmuję Arduino IDE sprawdza się znakomicie - zero problemów.
 17. Przecież podlinkowany przeze mnie artykuł właśnie o tym mówi. Generalnie sposób postępowania wygląda tak: 1. PLIK->Preferencje Dopisujesz linijkę: https://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json 2. Menadżer płytek: wyszukujesz Esp8266 (by Esp8266 Community) i instalujesz płytki. 3. Tak jak pisze w podlinkowanym wcześniej poradniku sprawdź w menadżerze urządzen czy płytka jest widziana w Windows, a jeśli nie to rozwiąż problem ze sterownikami. Jeśli nadal występuje problem z widocznością płytki w Windows zmień kabel USB na inny (sprawny w 100%). 4. Wybierz płytkę NodeMCU v1 i programuj. 5. Zobacz przykładowe programy dla tej płytki. Zobacz także tę dyskusję w podobnym temacie.
 18. Przede wszystkim zobacz tutaj.
 19. Może użyj biblioteki LiquidCrystal_I2C. Najlepiej jak przeczytasz "od deski do deski" ten wątek - zobacz.
 20. No to albo zbudujesz swój układ zasilania bazując np. na schemacie Aruino UNO albo wykorzystasz gotowy moduł zasilający jakich wiele np. w Botlandzie. Ta druga wersja szybsza i łatwiejsza. Ta "pompka" to też 5V? Ile pobiera prądu? Dobrze ci układ działał na wspólnym zasilaniu "pomki" i Arduino?
 21. A po co wywarzać otwarte drzwi? Czy nie lepiej by się tu sprawdziło RPi i dedykowana kamera? Wybierając RPi od razu masz możliwość zapisu wideo (pojemna karta, dysk, pendrive...), a w swoim układzie gdzie zapiszesz strumień wideo z kamery? Na RPi znajdziesz także oprogramowanie do zarządzania zapisanymi filmami itd. - zobacz np. tutaj
 22. Pytanie - do czego mają się przydać? Jeśli chodzi o tę czerwoną (FTDI) to układ, który umożliwi komunikację TWOJEGO uC przez port USB. W przypadku Arduino i NodeMCU tego nie potrzebujesz gdyż takie konwertery USB - UART znajdują się już na płytkach. Co do tego drugiego moduliku to jakieś ESP. Po co Ci ten moduł skoro masz 3 NodeMCU? Na marginesie rysuneczki tych płytek należy traktować jako poglądowe i raczej trudno na ich podstawie prawidłowo zidentyfikować konkretny typ płytki. Jak pisze @Leoneq To święta prawda, ale właśnie o to chodzi by przy próbie przeniesienia projektu z Arduino Uno na NodeMCU (czy też odwrotnie) przeanalizować program, poznać budowę ArduinoUno i NodeMCU, odpowiednio pozmieniać piny ... itd. Korzystanie przy tym z jednego środowiska programistycznego jakim jest Arduino IDE znacznie ułatwia zmianę platformy sprzętowej. Przykładowo millis(), digitalWrite(), Serial.print().... i wiele innych funkcji dostępnych dla Arduino Uno jest także dostępnych dla NodeMCU bez większych lub wręcz żadnych zmian. Ja swoją przygodę z NodeMCU rozpocząłbym od prostych programów operujących na pinach GPIO (klawisze, LED, proste czujniki), a dopiero później próbowałbym okiełznać WiFi w NodeMCU i w końcu mógłbyś te umiejętności połączyć w jakimś większym projekcie.
 23. Jest wiele różnych płytek, modułów. Najlepiej wklej linka to wtedy będziemy wiedzieć o czym mówisz.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.