Skocz do zawartości

PiotrLenarczyk

Użytkownicy
 • Zawartość

  6
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O PiotrLenarczyk

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Legionowo
 • Zawód
  elektronik

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Przy poprawnym klejeniu mechaniczną konstrukcję np. robota może tworzyć płytka sterująca. Chcesz wytrzymałości kierunkowej? - nadaj elementowi kształt (ścinanie, skręcanie, zginanie, et cetera).
 2. Jednak to x86 - pomimo przestarzałości uArch, to wszystko będzie na nim działać ( np. dzięki dostępowi do gotowych skompilowanych pakietów Debiana i386 ), tylko nie wiem po co ( komu potrzeba ciężkich pakietów do odchudzonego CPU )? Lepiej kupić używany laptop ( np. kompaktowe używki EeePC chodzą po 200zł ) i wyjąć płytę główną - bez zasilacza nie weźmie za dużo prądu ( na pewno więcej od RapsPi3, ale całościowa wydajność rozwiązania też będzie dużo lepsza ), a już zwłaszcza bez wyświetlacza ( telefon bez wyświetlacza działałby z kwartał . A jeśli są potrzebne GPIO, to można zrobić półdarmowymi modułami na USB. Nie jestem przeciwnikiem Intel Edison - na pewno ktoś to kupuje, ale ceny raczej nie dla Polaka.
 3. Można sobie pogadać - dopóki jesteśmy w UE, należy się stosować do prawa wspólnoty ( podpisanego przez naszych dobrze opłacanych przedstawicieli ) ot, co. Zwłaszcza, że takowe prawo nie narusza podstawowych zasad moralnych, a jedynie materialno - osobowe poczucie prywatności. Jak się nie podoba, to proszę wnioskować do wybieranego, regionalnego posła o wystąpienie z Jewrosojuza.
 4. Wartości podstawowych typów całkowitoliczbowych ( int, unsigned int, long, et cetera ), są w pełni zależne od użytego urządzenia i np. rozmiar int może typowo wynosić 8, 12, czy 16 bitów ( każdy procesor Intela posiada prymitywny, 16 bitowy tryb pracy - czasami jest on bardzo przydatny ). Przetwarzanie danych przez MPU ( Microprocessor Unit - nie mylić z ochroną zakresu dostępu do pamięci przez kontroler pamięci: Memory Protection Unit ) jest niezależne od kompilatora języka programowania - typowo najniższym jest język C, pozostałe ( Assembler i wirtualne, sprzętowe maszyny interpretujące Assemblera ) nie są używane poza pracownikami producentów sprzętu elektronicznego - czasami programista stosuje wstawki Assemblerowe, w celu osiągnięcia efektu nietłumaczonego ( zbyt kosztownie tłumaczonego ) przez dany kompilator. Proste operacje ułamkowe na mikrokontrolerze bez FPU opłaca się wykonać z użyciem arytmetyki stałoprzecinkowej - są biblioteki do podstawowych operacji ułamkowych. Opłaca się stosować przeliczone wartości, zapisane w postaci tablicy ( zapomniane tablice przeglądowe - LUT Look up Table; ich użycie to najszybszy możliwy sposób prowadzenia operacji logicznych ), dzięki czemu w ogóle nie trzeba przeprowadzać powtarzalnych obliczeń na energooszczędnym ( zasilanym baterią ), niewydajnym procesorze, ale użyć gotowych ( wcześniej przeliczonych ) wartości. Dziękuję za artykuł - bardzo rzeczowy i świetnie wprowadzający do tematyki.
 5. /*http://infocenter.arm.com/help/topic/com.arm.doc.ddi0337e/DDI0337E_cortex_m3_r1p1_trm.pdf*/ //pp.233 typedef uint32_t uint; //this is "the unsigned int" or "the unsigned" variable type ;D uint t1 = *( uint* )0xE0001004; //DWT_CYCCNT uint t2 = *( uint* )0xE0001004; uint elapsedClkTics = t2 - t1; //divide by HSI freq. to obtain elapsed seconds
 6. FPGA nie jest stosowalne zazwyczaj, gdyż: -float nie istnieje w wydajnej formie, to samo się dotyczy emulowanych rdzeni np. ARM i innych, -obliczenia całkowitoliczbowe są wydajniejsze, ale nie spotkałem jeszcze rozbudowanej biblioteki obliczeń fixed point na FPGA (na DSP udostępnia za darmo Texas Instruments), -problemy przepływów danych, -brak znanych mi narzędzi automatycznych do poszukiwania hazardów, -często kończy się na średniej wydajności kosztem dużej ilości pracy, -interlink - czy jak tam się nazywa matryca połączeń Logic Cells (2 do 8TBps) wypada o wątpliwej wydajności wzgledem łatwości oprogramowania rejestrów GPU (GTX1080ti za 3.3kPLN to 3.5k rdzeni i 7MB FPR ze sporym zakresem instrukcji jednocyklowych). Rejestry zgaduję, że mają przepływności ok. 1TBps, -FPGA nie posiada dużej pamięci masowej o dużej przepustowości za rozsądna cenę, -nie jestem przeciwnikiem FPGA-po prostu zrobiłem research przed straceniem ileś tam czasu, -FPGA jako przetwornik dla GPU jest gdzieniedzie (SETI@HOME) wydajnie używane, to samo dotyczy urządzeń sieciowych, -wypadają najlepiej jeśli chodzi o pobieraną moc - więc większość mobilnych zastosowań powinno zawierać (a o dziwo typowo nie zawiera) FPGA, -są przydatne, żeby zrobić prototyp nowego typu urządzenia, -nie znam się na FPGA, tak tylko podpowiadam dla osób szukających wydajności, aby zainteresowali się już posiadanymi kartami graficznymi
×
×
 • Utwórz nowe...