Skocz do zawartości

BaxterJR

Użytkownicy
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O BaxterJR

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

220 wyświetleń profilu
 1. Dzień dobry, Chcieliśmy sterować przez Arduino, ramieniem robota KSR10 Vellman. Po naszych doświadczeniach z jednym silniczkiem, widzimy, że czasem trudno jest sterować jednym, a co dopiero pięcioma. Jeśli zwiększamy pwm do od 0 do 255 z przerwą 50 ms, silnik nie reaguje, tylko słychać gotowość, a nie ma obrotów silnika. Natomiast jeśli zadziałamy od razu pwm 255, a potem zmniejszymy do 127 z przerwą 1 s, wszystko działa. Zmiana pwm w sposób łagodny, skutkuje brakiem obrotów. Prosilibyśmy o opinię, czy w ogóle jest sens sterowania tymi silniczkami przez Arduino.
 2. Szanowni Koledzy, Chyba źle podłączyliśmy. Dam znać. Serdecznie pozdrawiamy.
 3. Szanowni Koledzy, Podłączyliśmy zasilacz 6V do arduino oprócz zasilania USB chcieliśmy wysterowąć silniczkiem pojedynczym Ramienia robota KSR10 Vellman. Niestety napięcie na Vin jest 0V i tylko ciągnie z USB. Może te 6V to za mało ale czy większe napięcie wytrzyma pojedynczy silniczek z pięciu w tym Ramieniu? Prosilibyśmy o pomoc co zrobić?
 4. Kochani, Ruszyłem z testami Ramienia KRS10 Vellman i mam pytanie czy mogę zwiększać PWM dla jednego z pięciu silniczków wszystkie są takie same od 0 do 255 z delay(500). Gdy robię do 150 to prąd rośnie od 0 do 230mA i potem zeruję i od nowa w pętli for. Czy mi się silniczek nie przepali? chyba inne silniki mogą mieć inne prądy jeszcze tego nie sprawdziłem? #define LEFT 0 #define RIGHT 1 void setup() { pinMode(5, OUTPUT); pinMode(6, OUTPUT); pinMode(7, OUTPUT); } void loop() { for(int i=0; i<=150; i++) { startMotor(RIGHT, i); delay(500); } /* startMotor(LEFT, 127); delay(1000); startMotor(RIGHT, 255); delay(1000); startMotor(RIGHT, 127); delay(1000); stopMotor(); delay(1000); */ } void startMotor (boolean dir, uint8_t _speed) { if(dir) { digitalWrite(6, LOW); digitalWrite(7, HIGH); analogWrite(5, _speed); } else { digitalWrite(7, LOW); digitalWrite(6, HIGH); analogWrite(5, _speed); } } void stopMotor() { digitalWrite(6, LOW); digitalWrite(7, LOW); analogWrite(5, 0); }
 5. Zainstalowałem so na malince ver 3. super i prosto..Szukałem komentarza z malinki ale coś nie mogłem znaleźć więc wysyłam stąd. jurekdom@o2.pl;
 6. Ślicznie dziękuję Tego nam potrzeba. Będziemy się dzielić postępami.
 7. Odłączyliśmy 2 silniki, podłączyliśmy pod mostek i napisaliśmy program: #define LEFT 0 #define RIGHT 1 void setup() { pinMode(5, OUTPUT); pinMode(6, OUTPUT); pinMode(7, OUTPUT); pinMode(10, OUTPUT); pinMode(11, OUTPUT); pinMode(12, OUTPUT); } void loop() { startMotor(LEFT, 255, 5, 6, 7); delay(2000); stopMotor(5, 6, 7); delay(500); startMotor(RIGHT, 255, 5, 6, 7); delay(2000); stopMotor(5, 6, 7); delay(500); startMotor(LEFT, 255, 10, 11, 12); delay(2000); stopMotor(10, 11, 12); delay(500); startMotor(RIGHT, 255, 10, 11, 12); delay(2000); stopMotor(10, 11, 12); } void startMotor (boolean dir, uint8_t _speed, int pin_pwm, int pin_silnikA, int pin_silnikB) { if(dir) { digitalWrite(pin_silnikA, LOW); digitalWrite(pin_silnikB, HIGH); analogWrite(pin_pwm, _speed); } else { digitalWrite(pin_silnikB, LOW); digitalWrite(pin_silnikA, HIGH); analogWrite(pin_pwm, _speed); } } void stopMotor(int pin_pwm, int pin_silnikA, int pin_silnikB) { digitalWrite(pin_silnikA, LOW); digitalWrite(pin_silnikB, LOW); analogWrite(pin_pwm, 0); } Ramię zachowuje się dość nieprzewidywalnie. Prąd jaki wychodzi z mostka to 5V oraz 0,5 A +/-, zasilacz mamy 6V 1A. Ramię na początku działa normalnie, a po chwili jeden silnik przestaje w ogóle działać, a drugi obraca się w jedną stronę.
 8. Przepraszam . Chyba dopiero po feriach damy znać .
 9. Bardzo cenna uwaga w środę się spotykamy więc pomierzymy napięcie i prąd. Dziękujemy. Damy znać co dalej.
 10. Szanowny Kolego, Tam jest pięć silników. Nigdzie nie mamy informacji jakie to silniki jakie parametry, napięcie zasilania, obroty? To ramie firmy Velleman. W tym ramieniu jest cztery baterie r20 +/- 3V jak podają na schemacie ale my zasilaliśmy 6V ? A jeśli nowocześniejsze mostki to prosiłbym o podpowiedź jakie? Będziemy wdzięczni za każdą podpowiedź która pozwoli nam na sterowanie z Arduino tym ramieniem.
 11. Jesteśmy w trakcie kursu Arduino I . Wreszcie dotarliśmy do ramienia KSR10 z zaprzyjaźnionego sklepu Botland.pl i chcemy sterować poprzez Arduino i mamy kilka pytań? W tym ramieniu jest pięć silniczków czy możemy sterować napięciem 6 V? Na płytce stykowej możemy umieścić dwa i pół mostka H zasilanie poprzez Vin 6V a nóżki trzy z każdego mostka do Arduino: PWM i dwa dla silniczka.. Masy podłączone wszystkie? Zasilanie do do nóżki 16 z Vin każdego L293D? Następnie napisać program do sterowania całością? Jeszcze nie wiemy czy wykorzystać przyciski? Prosimy o jakieś sugestie.
 12. Niestety to wtyk 2.1 mm a Arduino ma 2.5 mm. Przepraszam. Chodzi a Warszawską inicjatywę edukacyjną. Pozdrawiam serdecznie i liczymy na obfitą pomoc ze strony Państwa.
 13. Wspaniałe wyjaśnienia długa konsumpcja nas czeka tej informacji dziękuję. arduino poziom pierwszy w poprzedniej wersji zakupiłem zestaw i nie mam tego zakończenia ale chciałem teraz zakupić i nie było w sklepie Botland? Mamy jeszcze nie stabilną sytuację więc się przymierzamy ale czy zakwalifikują ?
 14. Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Teraz przerabiamy Kurs Arduino poziom 1 i elektroniki poziom pierwszy . Mamy w myślach sterowanie ramieniem robota typu Velleman KSR10 zakupionego w zeszłym roku i trochę zabawy za sterowaniem z arduino i jakiś światłolub. Dziękuję jeszcze raz.
×
×
 • Utwórz nowe...