Skocz do zawartości

Zywis

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez Zywis

 1. Na zdjęciu widzę montaż NEQ6, więc kolega pewnie używa do obsługi EQMOD, który ma już wbudowaną możliwość ustawienia limitów poruszania się montażu. Po osiągnięciu limitu montaż jest parkowany i nic mu już nie grozi.
 2. A jednak jedzie... Ponieważ koła i obudowa są ze starej kosiarki, trzeba dociążyć przód (tam gdzie są zamontowane koła) bo się koła ślizgają i buksują w miejscu.. Prędkość nie jest imponująca przez ślizganie na trawie, ale i tak musiałem ją zmniejszyć o 25%.
 3. Trochę mnie poniosło. Przepraszam. Na początku planowałem układ kół w trójkąt 2napędzane + jedno wleczone skrętne na mimośrodzie. Obejrzałem kosiarki Gardeny i Husqvarny, one mają z przodu 2koła napędowe, a z tyłu dwa wleczone skrętne i to chyba będzie dobre rozwiązanie ze względu na stabilność. Planowałem wykorzystać obudowę ze starej kosiarki elektrycznej. Średnica kół też jest przyjęta jako minimalna, myślę że można ją spokojnie powiększyć do 20cm. Faktycznie nie wziąłem pod uwagę wjeżdżania na przeszkody, ale trawnik mam raczej równy, a silniki mają spory zapas. Z tego co policzył deshipu wynika, że potrzebuję silnika 5 razy mocniejszego, albo zastosowania przekładni i większych kół. Czy dobrze rozumiem? Pierwszy raz chcę zrobić takie urządzenie. Moje jedyne osiągnięcie z "automatyki", to zdalnie sterowane obserwatorium astronomiczne z odsuwanym dachem i automatyką montażu, sterowania teleskopem i wykonywania zdjęć.
 4. Jasne, przekonaliście mnie rewolucyjnie, uprzejmie i jakkolwiek to nazwiecie, że jestem za głupi, niedoświadczony i wogołe nie nadaję się do niczego. Dziękuję za życiową nauczkę. Ps. koła wleczone nie muszą być na sztywnej osi i nie muszą być dwa.
 5. Rozumiem, że to do mnie. Ta rewolucyjna metoda została zastosowana między innymi tu: https://www.forbot.pl/forum/topics43/dobor-silnikow-do-robota-1kg-vt15297.htm Zastosowałem te same wzory: M=F*r F=m*a Stąd wyliczyłem, że potrzebuję dwóch silników min. 0,54Nm
 6. Czy ktoś może odpowiedzieć: Pomijając kwestię ceny samych silników (pewnie po dołożeniu do drugiego enkoderów i przekładni wyjdzie porównywalna), czy ten pierwszy będzie wystarczająco trwały do moich celów, czy to ślepa uliczka?
 7. Planowane wymiary to ok. 30x50cm i ciężar ok. 15kg. Sterowanie najchętniej przez Arduino z shieldem plus komunikacja. Zasilanie z akumulatorów 12v pewnie żelowych. Napęd do kosiarki, hmm... bo fabryczna kosztuje >5k PLN, a jest okazja się czegoś nowego nauczyć? Czyli jest szansa, że to zadziała?
 8. Ponieważ to mój pierwszy post, więc witam. Mam następującą kwestię: Planuję dorobić do kosiarki napęd elektryczny, a następnie zrobotyzować całe urządzeni. Waga ok. 15kg, koła o średnicy 14cm. Ze wstępnych obliczeń wychodzi, że dla dwóch silników napędzających koła lewe i prawe potrzebuję dwóch silników o M=0,54Nm i obrotach ok. 130rpm. Wstępnie wybrałem silnik: Silnik z przekładnią 37Dx70L 70:1 12V 150RPM + enkoder CPR 64 https://botland.com.pl/silniki-dc-z-przekladnia-i-enkoderami/5112-silnik-z-przekladnia-37dx70l-701-enkoder-cpr-64.html Ewentualnie rozważam możliwość zastosowania: Silniki do skutera elektrycznego 12V 100W https://magma.sklep.pl/product-pol-2951-Silnik-do-zabawki-elektrycznej-pojazdu-12V-100W-Silnik-do-zabawki-elektrycznej-pojazdu-12V-100W-6812.html Pomijając kwestię ceny samych silników (pewnie po dołożeniu do drugiego enkoderów i przekładni wyjdzie porównywalna), czy ten pierwszy będzie wystarczająco trwały do moich celów, czy to ślepa uliczka?
×
×
 • Utwórz nowe...