Skocz do zawartości

piechnat

Użytkownicy
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O piechnat

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. man amixer [...] -q Quiet mode. Do not show results of changes. ostatni parametr: 0 - automatic 1 - force 3.5 jack 2 - force HDMI0 3 - force HDMI1
 2. Porobiłem kilkanaście testów, z których wynika, że na niską prędkość WiFi składa się kilka rzeczy: 1. W ustawieniach routera miałem na sztywno wybrany kanał 13, tymczasem moje RPi ma najstabilniejszy transfer na kanale 1 mimo tego, że najluźniejszy jest właśnie 13. W ten sposób prędkość uwolniła się z poziomu ułamków do kilku megabitów. 2. Dużym czynnikiem zakłócającym jest stojący obok dekoder TV (WiFi) jeśli był akurat włączony. Po wyłączeniu prędkość doszła do ok. 15 Mbps, ale jest bardzo chwiejna. 3. Poza zmniejszeniem odległości od routera, najlepsze rezultaty przynosi odłączenie kabla HDMI. W takiej sytuacji prędkość wzrasta do 25-35 Mbps. Wydaje mi się, że pewne korzyści, daje również podłączenie telewizora do drugiego portu HDMI. Niestety nie wiem, jak na drugim porcie spowodować, aby działało audio (nie ma również HDMI-CEC)? [edytowane] znalazłem w sieci, może się komuś przyda amixer -q cset numid=3 3 [/edytowane] Zastanawiam się, czy to może mieć jakiś związek z jakością kabla? Zauważyłem przy kablu dedykowanym do RPi adnotację „potrójna warstwa ekranowania w celu izolacji od fal Bluetooth i WiFi”?
 3. Dziękuję za odpowiedź. Trochę męczyłem ten temat i chyba doszedłem do rozwiązania. Mosfet otwiera się pod wpływem napięcie pomiędzy bramką (G) a źródłem (S). W datasheet IRF3205 ma próg otwarcia min 2.0V max 4.0V, natomiast IRF9540N ma VGS min -2.0V max -4.0V, tak więc dla IRF3205 źródło musi być od strony masy, bo wtedy napięcie 3.3V lub 5V (G) jest większe od zera (S) o te minimum 2, natomiast w przypadku IRF9540N źródło (S) musi być od strony zasilania, wtedy zerowa bramka (G) jest niższa o minimum 2, natomiast 3.3V (G) jest niższe nawet od 5V (S) jedynie o 1.7 dlatego ten mosfet jest zamknięty na stanie wysokim, niezależnie od wysokości napięcia zasilania. Wiatraczek mam ze strony botland - 5V, 0.16A: https://botland.com.pl/pl/wentylatory/15170-wentylator-5v-30x30x8mm-do-obudowy-raspberry-pi.html Zdążyłem już wylutować sobie płytkę z mosfetem i sprzętowym przyciskiem do włączania i wyłączania maliny I tutaj mam kolejne pytanie. Wentylator jak się rozkręci to trochę wprawia w drgania całą obudowę i przydało by się zmniejszyć jego obroty. Próbowałem zrobić to używając software GPIO PWM z pythona, ale nie działało tzn. poniżej 38% był wyłączony, a powyżej działał na full. Rozumiem, że mosfety są zero-jedynkowe: otwarty, zamknięty i nic pośredniego?
 4. Mam problem z prędkością WiFi w nowo nabytym Raspberry Pi 4b (sieć domowa z routera TP-Link Archer C7, częstotliwość 2.4Ghz, kanał 6). Strony wczytują się jak krew z nosa, również streaming po LAN nie daje rady. W serwisach testujących prędkość łącza wychodzi download rzędu 0.25 Mbps. Wszystkie inne sprzęty, stojące w tym samym miejscu co malina, osiągają kilkanaście lub kilkadziesiąt megabitów. Co najdziwniejsze, jeśli obok routera położę telefon z włączonym hotspotem (Android), to na tej sieci Raspberry wyciąga bez problemu 8 Mbps (jak przyniosę telefon do pokoju, w którym stoi malina, to już w ogóle mam prawie 40 Mbps). Wynika z tego jakby istniał jakiś konflikt między Raspberry Pi 4b, a tym konkretnym routerem. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Czy można to jakoś rozwiązać? Dziękuję i pozdrawiam.
 5. Chciałbym wentylator dla Raspberry Pi 4b podłączyć do pinu 5V przez mosfet i włączać go osobnym pinem GPIO, aby wentylator uruchamiał się, kiedy temperatura przekroczy np. 75 stopni. W szufladzie mam przypadkiem dwa mosfety typu N: IRF3205 oraz IRF9540N Niestety nie do końca rozumiem ich działanie, szczególnie jeśli chodzi o sprawę kierunku prądu dren-źródło lub źródło-dren oraz umiejscowienie przełącznika w obwodzie tj. przed lub za elementem obciążającym. Czy są w tym względzie jakieś zasady? Metodą brute force znalazłem najlepszą konfigurację dla obu mosfetów: IRF3205 – działa jako domknięcie obwodu (na przewodzie czarnym od strony masy) w kierunku dren-źródło (D -> S). Otwiera się (~4.7V) po dotknięciu jakiegokolwiek napięcia (5V|3.3V) do bramki (G). Po przyłożeniu masy (GND) do bramki (G) na multimetrze odczytuję -0.8V (???). IRF9540N – działa jako włącznik obwodu (na przewodzie czerwonym od strony zasilania) w kierunku źródło-dren (S -> D). Otwiera się (4.25V) po dotknięciu do bramki masy (GND). Po przyłożeniu do bramki (G) jakiegokolwiek napięcia (5V|3.3V) wentylator zatrzymuje się (0.0V). (Wszystkie pozostałe kombinacje były bezużyteczne albo z powodu zbyt małego napięcia [wentylator nie startował] albo permanentnego otwarcia/zamknięcia mosfetu). 1. Czy obie przedstawione kombinacje są prawidłowe i mogę wybrać dowolną do mojego zastosowania (szczególnie intryguje mnie odczyt -0.8V dla IRF3205 przy zamknięciu)? 2. Czy bramkę powinienem podpiąć przez rezystor - jeśli tak to jaki - w pierwszej opcji do masy lub w drugiej do 3.3V żeby wymusić domyślny stan wyłączony? 3. Czy jest jakiś element elektroniczny, który by się do tego celu lepiej nadawał?
 6. Zadanie nie jest skomplikowane, ale czasochłonne. Zasadniczo należałoby wysłać dane z ESP8266 protokołem sieciowym TCP lub UDP do komputera. Jeśli wgrasz do NodeMCU firmware z obsługą języka skryptowego LUA, to całość ograniczy się do kilku linijek kodu. Na komputerze trzeba będzie stworzyć w jakimkolwiek języku skrypt/aplikację, która będzie nasłuchiwać na wybranym porcie i zapisywać dane do pliku. W takiej konfiguracji najlepiej na routerze zarezerwować adres IP dla tej maszyny. Podejrzewam, że najszybciej można byłoby to zrobić w Pythonie, aczkolwiek nie mam w tym języku żadnego doświadczenia.
 7. Hej, dzięki za pomoc, wiem, że to podstawy podstaw – takie już teraz czasy, że do Arduino ciągnie kompletnych amatorów dla 10kOm to będzie 2mW. Już wcześniej chciałem dać na oko opornik 10kOm, ale grzał się jeszcze szybciej, dlatego pomyślałem sobie, że im większy opór „tym większe tarcie”, tym więcej ciepła i napisałem post na forum. Teraz widzę, że się kopnąłem w kolorach pasków i przez przypadek wziąłem 10Om Jeśli dobrze rozumiem dla akumulatora 12V żeby popłynął prąd 1mA powinno się użyć rezystorów o wartościach 5k i 7k Om, co da pracę 5 i 7 mW?
 8. Serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie niejako związane z tematem. Do zmierzenia napięcia przez ADC chciałem zastosować dzielnik napięcia. Zrobiłem najpierw test: bateria 9V dwa rezystory 220Om no i fajnie napięcie dzieli się na połowę, ale oporniki potwornie się grzeją. Chciałem spytać czy to ma tak być, czy zastosować inne rezystory, czy potrzebny jest radiator? Czy przy pomocy jakichś obliczeń można sprawdzić, czy to się nie spali? Oporniki są zwyczajne, zgodnie z opisem THT przewlekane 0,25W.
 9. Ok. Faktycznie doprowadzenie osobnych przewodów zasilania wyeliminowało kilka dziwnych zachowań, jednak problem z nierównoczesnym ruszaniem kół pozostał. Mam wrażenie, że silniki mają różne progi napięcia, z którego zaczynają się kręcić. PID steruje napięciem płynnie od zera, więc ruszają po kolei, a wspomniana w poprzednim poście kolejność ułożyła się zupełnie przypadkowo. Niestety nie mogę dać większych wartości Kp, Ki, żeby szybciej ruszało, bo wtedy niektóre silniki wpadają w "huśtawkę", zanim osiągną Setpoint. (Zupełnie nie rozumiem działania Kd?) Tutaj mam kolejny dylemat. Być może dojdę do tego za trzy dni, ale może ktoś ma już jakieś doświadczenie. Jak zsynchronizować start kół? Ustalić osobno parametry Kp, Ki dla każdego z silników? Czy nie ruszać tego i jedynie przyjąć indywidualne wartości początkowe PWM (Output), z których rozpocznie działanie algorytm PID?
 10. Na początku mam standardowe przewody z koszyka na baterie, później płytka stykowa i standardowe przewody do płytek stykowych. Dalej dosyć duży rozdzielacz, z którego wychodzi już do silników porządny przewód 0.35mm2. Jeśli ma to jakieś znaczenie, to masy dla silników oraz logiki 5v (Arduino, 2xSterownik, 4xCzujnik szczelinowy) są połączone w rozdzielaczu i wszystko wraca do baterii jednym przewodem do płytek stykowych.
 11. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, udało mi się w końcu zdobyć wszystkie potrzebne elementy do budowy podwozia, skorzystałem z biblioteki PID do Arduino, zrobiłem liczenie prędkości na przerwaniach pinów – wszystko działa względnie dobrze, jednak mam jeszcze jeden problem. Zauważyłem pewne różnice w mocy silników, zwłaszcza podczas ruszania lub kręcenia piruetów, proporcjonalne do kolejności ich podłączenia. Zasilanie z baterii (4 paluszki) prowadzi do pierwszego sterownika silników, a stamtąd kolejny przewód łączy się z drugim sterownikiem i taka też jest kolejność mocy (1A > 1B > 2A > 2B). Jak sobie z tym poradzić? Lepsza wydajność zasilania, większa średnica przewodów?
 12. A jeśli wskazany w pierwszym poście moduł wymienię na poniższy: http://allegro.pl/zabezpieczenie-pcm-balanser-2s-12a-li-ion-7-4v-i7204396830.html To pierwsze dwie odpowiedzi będą twierdzące?
 13. Dziękuję za pomoc. Przy okazji znalazłem moduł, który realizuje wiele z moich marzeń, jeśli chodzi o doładowywanie ogniwa w trakcie zasilania urządzenia i kontrolę poziomu naładowania. (Niestety tylko jedno ogniwo i wydajność do 2.5A). http://www.atnel.pl/atb-lion.html A jeszcze spytam, czy miałoby sens, gdyby skorzystać z dwóch TP4056 oraz jakichś przekaźników, które na czas ładowania, rozłączały by połączenie szeregowe? Czy coś takiego jest praktykowane?
 14. No to szkoda. Liczyłem na bardziej optymistyczny obrót sprawy Czy zatem odpowiednie są ładowarki pojedyńczej celi, np. popularne moduły TP4056? Jeśli tak, to czy jest jakiś odpowiednik dla pakietu 2S?
 15. Dzień dobry. W internecie można kupić przykładowy moduł zabezpieczający dwa ogniwa Li-Ion: (Moduł BMS PCM PCB ładowania i ochrony ogniw Li-ion - 2S - 8.4V - 13A - do ogniw 18650) Przykładowy sprzedawca twierdzi, że można używać go również do ładowania: https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-2s-13a 1. Czy jeśli podłączę na złącza P- P+ przetwornicę impulsową ustawioną na 8.4V to faktycznie zajdzie poprawny i bezpieczny proces ładowania ogniw? 2. Jeśli tak, to jaki prąd powinna zapewniać przetwornica? 13A? 3. Czy w trakcie ładowania urządzenie (4 silniczki 6V + elektronika) będzie mogło być zasilane z tych samych łącz P- P+? 4. Jak wykryć moment rozładowania, zanim wymieniony układ zabezpieczający zadziała (jak rozumiem odetnie zasilanie)? Dzięki i pozdrawiam.
×
×
 • Utwórz nowe...