Skocz do zawartości

markacy

Użytkownicy
 • Zawartość

  8
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

markacy wygrał w ostatnim dniu 30 kwietnia 2018

markacy ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

3 Neutralna

O markacy

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  IoT
 • Zawód
  Programista
 1. Hej Po przerobieniu kursu podstaw elektroniki zabrałem się za podstawy arduino. Niby coś tam robiłem już kiedyś, ale chcę sobie usystematyzować wiedzę. W tej części kursu znalazłem mały błąd: W paragrafie "Zalety Arduino" w pierwszym podpunkcie listy jest: to na 90% kto już a powinno być: to na 90% ktoś już. Pozdrawiam!
 2. Wielkie dzięki za ten kurs. Wiele się nauczyłem, przypomniałem sobie podstawy i właśnie tego mi brakowało w zabawach z Arduino. Jeszcze raz dziękuję i w wolnej chwili biorę się za podstawowy kurs Arduino by Forbot Pozdrawiam, Markacy
 3. Przerabiając kurs natrafiłem na parę literówek. Podesłałem "erratę" poprzedniej części kursu w odpowiednim wątku. Tutaj wklejam literówki, które znalazłem w obecnej - 9 części. Paragraf: Przekaźniki Jest: Najczęściej o wymiarach pudełka zapałek lub mniejsze. Powinno być: Najczęściej o wymiarach pudełka zapałek lub mniejszych. Paragraf: Wykorzystanie przekaźnika w praktyce Jest: W tym przykładzie służy on do włączania diody, która zasilana jest z tego samego źródła, co reszta uwagą. Powinno być: W tym przykładzie służy on do włączania diody, która zasilana jest z tego samego źródła, co reszta układu? ?? <== tutaj nie jestem pewien, czy o to chodziło. Paragraf: Przyciski (znane też jako microswitche) Jest: na przekazywanie informacji mikrokontrolerowi informacji przez człowieka Powinno być: usunięte jedno "informacji" Paragraf: Tranzystory bipolarne - prosty projekt Jest: Ten projekt powinien jedynie zainteresował Cie dalszym poznawaniem elektroniki. Powinno być: Ten projekt powinien jedynie zainteresować Cie dalszym poznawaniem elektroniki. To wszystko, co znalazłem w tej części kursu.
 4. W trakcie czytania kursu zauważyłem, że w treść wkradły się małe literówki. Ogólnie nie przeszkadzają w zrozumieniu sensu przekazu, ale może warto je w wolnej chwili poprawić. Do części 8 kursu literówki jakie znalazłem, to: Paragraf: Jaki jest cel stabilizacji napięcia? Jest: Zarówno baterie, akumulatory jaki i zasilacze sieciowe Powinno być: Zarówno baterie, akumulatory jak i zasilacze sieciowe Paragraf: Podsumowanie Jest: dla delikatnego układ nadzorującego Powinno być: dla delikatnego układu nadzorującego Pozdrawiam, markacy
 5. OMG! Przepraszam, chodziło oczywiście o tranzystor Chyba już przysypiałem - stad pomyłka. W każdym razie już poprawiłem. Dzięki Treker!
 6. Ha! Miałeś rację @Lukaszm! Krótka wersja: odwrotnie podłączyłem do układu tranzystor - kolektor i emiter zamienione były miejscami (kolektor podłączony do Vcc a emiter przez rezystor i diodę do masy). Wystarczyło wpiąć odwrotnie tranzystor do układu i wartości pomiarów wyszły następujące: Uce = ~38 mV Ube = 0.73V Ic = 6.45 mA Ib = 0.84 mA tak więc chyba trochę lepsze niż poprzednio Długa wersja: Na początku zaznaczę tylko, że jestem zupełnie zielony w sprawach elektroniki. Co nie powinno dziwić. W końcu dlatego uczę się tego kursu Składając układ z przykładu na początku tej lekcji zasugerowałem się rysunkiem: Odczytałem z niego, że jak patrzę z góry na tranzystor, to żeby nóżka kolektora była jakby pierwsza od góry, to muszę tranzystor obrócić tak, by płaska część obudowy była po lewej stronie. Pokrywa się to z pionową linią na symbolu tranzystora na tym rysunku i na schemacie, który jest poniżej tego rysunku w kursie. Idąc dalej tym tokiem: jak zobaczyłem rysunek "KLUCZ NPN/KLUCZ PNP" (zaraz nad treścią zadania 7.1), to pomyślałem, że tranzystor PNP ma zamienione kolejnością nóżki i mam go wetknąć do układu tak, żeby płaska strona obudowy odpowiadała znowu pionowej kresce na symbolu tranzystora. W końcu symbole tranzystora na obu panelach wyglądają tak samo, tylko mają zamienione miejscami emiter i kolektor Jak się okazało kolejność nóżek w tranzystorze jest zawsze taka sama! Zaś pionowa kreska symbolu tranzystora nie jest skorelowana z płaską częścią obudowy...
 7. Hej, Mnie w zadaniu 7.1 dla tranzystora BC556 wyszły następujące wyniki: Uce = 1.4V Ube = 0.7V Ic = 5.3 mA Ib = 0.85 mA Ma to ręce i nogi? Skąd taka mała różnica między Uce i Ube?
 8. Hej, Na początku chciałem się przywitac - nie widziałem osobnego wątku powitalnego. Dzięki wielkie za ten kurs Do tej pory zadania robiłem i wystarczało mi porównanie moich wyników z wynikami zamieszczonymi tu, na forum. Ale dzisiaj chciałem się podzielić tym, co mi wyszło w zadaniu 6.3. Przy podłączeniu równoległym diod z osobnymi rezystorami natężenie prądu w układzie wyszło ok 13.4 mA. Zgodnie ze wcześniejszym przykładem użyłem diod czerwonych i do każdej z nich szeregowo podłączałem rezystory 1kOhm. Korzystając ze wzoru na rezystancję policzyłem, że dla dwóch diod czerwonych podłączonych szeregowo powinienem wykorzystać opornik ok 250 - 500 Ohm. Wstawiłem więc do układu szeregowo opornik 330 Ohm i zmierzyłem prąd. Wynik: 14.2 mA.
×
×
 • Utwórz nowe...