Skocz do zawartości

neetroon

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O neetroon

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zawód
  programista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Dołożyłem resztę schematu. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
 2. Cześć! Uprzejmie proszę o sprawdzenie poprawności schematu. To moje pierwsze spotkanie z Eagle, pierwsze z rysowanie jakiegokolwiek schematu oraz pierwsza konstrukcja. W skrócie: - będzie to linefollower - w poprzednim temacie forumowicze sugerowali, żeby pierwszy linefollower nie był z turbiną, ale chciałem dobrać tak elementy, żeby po jej dodaniu i ewentualnym napędu tunelowego EDF27 nie trzeba było zmieniać schematu. - zasilanie z Li-Pol 7.4V przejdzie przez przetwornice Pololu S7V8F3 i będzie zasilać mikrokontroler STM32F411, oraz linię 8 czujników i 2 enkodery. - silniki oraz napęd tunelowy będą zasilane przez tą samą baterię. Silniki prez Pololu DRV8838, a napęd tunelowy jeszcze nie wiem, bo będzie to w następnym projekcie. Poniżej schemat:
 3. Chciałem porównać sobie 2 silniki o podobnej masie - Pololu i Faulhaber o którym bardzo dobrze wypowiadał się np. Treker. Większość szybkich linefollowerów używa silnika Pololu 1:10. Na stronie: https://www.pololu.com/product/3061 mogę przeczytać, moment na silniku to 0.36 kg⋅cm (~35.3160 mNm) i prędkość 3000 obr/min (zakładam, że jest to prędkość już po przełożeniu). Wychodzi na to, że jest to ~9.6W silnik (6V * 1,6A)? edit coś pomyliłem tutaj w wyliczniu mocy, bo dla Pololu 30:1 https://www.pololu.com/product/1093/specs jest napisane że Max output power @ 6V: 1.5 W Co jest bardzo dziwne, bo przecież ~9.6W(6V * 1,6A)... Drugi silnik: https://www.faulhaber.com/en/products/series/1219g/ 1219N006G - zasilanie też 6V, obroty 16'000, moment 0,71 mNm Po przełożeniu do 3000 obrotów z zachowaniem 100% sprawności byłoby 3.78 mNm (więc dalej prawie 10 krotnie mniej) i 0.49W mocy. Pytanie więc co w tych silnikach Faulhaber jest takiego super (bo ich cena jest kilkukrotnie wyższa niż Pololu)?
 4. Robię swój pierwszy projekt w EAGLE Szukam biblioteki do: STM32F411VEC LQFP100 a może nie muszę mieć konkretnie ten mikrokontrolera, a wystarczy jakikolwiek inny w tej samej obudowie LQFP100?
 5. Rozwiązanie problemu - może komuś się przyda: sprawdzić czy masa dobrze dociska i zresetować układ. W moim przypadku jeden z kolorowych kabelków (od masy) nie dosiskał się do pinu.
 6. Cześć, podłączyłem płytkę z 8 czujnikami do mojej płytki discover. Mam dobry odczyt z: PA4, PA5, PA7, ale nie z PA6. Na PA6 jest albo bardzo niska wartość <5, albo bardzo wysoka >4090. Sprawdziłem czujnik i kabel - są wporządku. Zawsze jest problem z PA6. Z dokumentacji widzę, że ten pin może mieć alternatywne funkcje: TIM1_BKIN, TIM3_CH1, SPI1_MISO, ADC1_6 ale konfigurowałem sprzęt używając STM32CubeMX, więc nie mogłem skonfigurować wzajemnie wykluczających się rzeczy. Jakieś pomysły? [ Dodano: 10-07-2018, 22:15 ] edit. Wydaje mi się, że to nie do końca wina jakiś ustawień, bo jeżeli wyłącze i włącze zasilanie płytki, to wszystko wraca do dobrego stanu. Jak ruszam przewodami, to czasami się to pojawia, raz na PA7, ale przeważnie an PA6. Czsami też przez ułamek sekundy wszystkie czujniki idą z 200 na >3000 (może i na maksa, ciężko oszacować, bo jest to ultra szybkie.
 7. @Chumanista a co się stało z Twoją konstrukcją lf-4 (Maxim37)? Czytałem o niej w niedokończonych robotach? Jakaś przestroga dla początkującego?
 8. Dzięki treker za odpowiedź! Widzę, po Twoich innych wpisach, że nie jednego linefollowera już zbudowałeś. Kiedyś napisałeś coś o zapamiętywaniu trasy: https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-fuzzy-vt9942.htm#88015 Używałeś tego na zawodach? Może ktoś inny? Biorąc całą Twoją wiedzę i doświadczenie jak myślisz, jeżeli taki algorytm byłby zaimplementowany, to lepiej zrobić małego robota z turbiną czy bez. Z napędem na 4 koła czy 2? O jakich nierównościach mówimy? myślałem że trasa jest jednolita. Oczywiście chętnie posłucham innych robotyków
 9. Cześć, witajcie forumowicze! Chciałem zbudować swojego linefollowera. Dużo poczytałem, pooglądałem sporo filmików z przejazdów i nasunęło mi się parę pytań to ludzi, którzy robili najszybsze konstrukcje: 1) dlaczego rozstaw osi jest taki duży? Jaka jest przyczyna, że nie chcemy mieć kół jak najbliżej siebie? Tak na mój rozum, to im węziej będą, tym szybciej będzie można pokonywać zakręty, ale będzie się trudniej sterować. 2) czy jeżeli moja konstrukcja będzie miałą turbinę, to czy silniki pololu 10:1 dadzą radę, jeżeli masa pojazdu nie będzie duża? 3) czy przy silnikach jak wyżej i turbinie dalej koła ślizgają się po torze, czy to jest to wtedy całkowicie wyeliminowane? 4) czy nie lepiej jest dać 4 silniki i 4 koła napędowe blisko siebie zamiast 2? 5) czy ten linefollower miał turbinę? a ten: - do 4,2m/s 6) jakim cudem te mogą skręcać o 90 stopni praktycznie w miejscu z taką prędkością (magnes?): Pozdrawiam,
×
×
 • Utwórz nowe...