Skocz do zawartości

krolikbest

Użytkownicy
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  4

krolikbest zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 15 czerwca 2020.

Treści użytkownika krolikbest zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Reputacja

22 Dobra

O krolikbest

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zawód
  programista
 • Moje zainteresowania:
  robotyka

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Dla mojego robota znalazłem zastosowanie. W międzyczasie było kilka poprawek kodu, dopisałem moduł "forward kinematics" - czyli wyliczam w miarę precyzyjnie pozycję X,Y na płasczyźnie w układzie kartezjańskim. Dodałem sterowanie pistoletem do lakierownia proszkowego i tutaj jest filmik: lakierowanie proszkowe. Można rzec, że zarabia na siebie
 2. Zdaje się, że podany link przedstawia podejście rozwiązania IK zaprezentowane w notacji Denavit-Hartenberga. Tak na pierwszy rzut.. zresztą b. dobre podejście do IK.
 3. Finalnie projekt bazowy ukończony. Obecnie jest dla mnie podstawą do testowania nowych funkcjonalności, możliwości sprzętowych itp . Znacznie przebudowany program na Raspberry Pi. Generalnie cały czas używałem środowiska Lazarus bezpośrednio na RPi, choć niektóre rzeczy były pisane na intelu i potem przekompilowane do arm. Atmegi tradycyjnie w bascomie. Tutaj film Powoli startuje mój nowy projekt dotyczący ramienia przemysłowego: kupione stare ramię bez silników, sterowania, elektroniki itp. Najważniejsze, żeby przekładnie były sprawne, wtedy mocowanie i adaptacja do serw mojego wyboru bę
 4. Esp zalatwia mi problem sieci urządzeń bez wymyślania jakiegoś protokołu wymiany danych. Skanuję wszystkie ip w zasięgu i aplikacja ma informację ile jest urządzeń. Z drugiej strony biorę pod uwage że jeśli powerdown na procku i sleep na esp nie pomogą i koszt energetyczny bedzie za duży to tak jak mówisz. Bedzie to wymagało podejrzewam więcej wklepania kodu zeby uzyskać topologię master-slaves, ale to tylko domysły. Jeszcze nie rozważałem tego planu.
 5. No może bez przesady, że antena w obecnej postaci to masakra. Działa dobrze ale nie wtym rzecz. Komunikacja musi być zachowana jeśli urządzenie będzie zasypane. I to jest główny sprzętowowy problem z tą komunikacją. Co do folii też biorę to pod uwagę choć minus taki że urządzenie musi być zintegrowane celem łatwego montażu. Specyfikacę podam jak się programowo obrobię z tematami.
 6. Co do wifi, jak najbardziej zgadzam się że w warunkach polowych potrzebna antena zewn. Poniewaz to model biurkowy to mogę sobie pozwolić na esp8266. Co do czujników, drgania mają wykryć osuwającą się taflę śniegu, czujnik nacisku natomiast mierzyć statyczny naciśk. Kiedyś do badań ugięć wybudowałem urządzenie gdzie pomiar ugięcia realizował enkoder. Idealnie otrzymywałem wykres obrazujący prawo Hooka. Niestety teraz wszystko muszę zmieścić w małej przestrzeni.Tutaj ciągle poszukuję rozwiązania sprzętowego. Sugestie mile widziane.
 7. Cześć, chwyciłem się za projekt polegający na zbudowaniu i oprogramowaniu sieci czujników monitorujących dachy budynków i obiektów pod względem obciążenia śniegiem, drgań konstrukcji jakie to obciążenie wywołuje i kilka dodatkowych funkcji. To część pierwsza projektu, 'core' mam raczej już oprogramowany, więc mam nadzieję, że będę miał teraz z górki, po dwóch miesiącach siedzenia nad specyfikacją i zastanawianiem się jak to zrobić..
 8. Cześć, zadanie jakie było do wykonania polegało na tym, żeby udostepnić dane ze sterowników przemysłowych poprzez siec ethernetową na dowolnie wybranym pececie. Problem był tylko taki, że sterowniki nie maja wbudowanego webserwera, ale pracują za to w sieci Modbus. W tym przypadku zadanie sprowadziło się do dwóch podzadań: stworzyć mastera w sieci Modbus bazując na Arduino Mega oraz na tym samym Arduino postawić web serwera. Oba zadania od strony programowej zrealizowano za pomocą Bascoma a od strony sprzętowej instalując na Mega shielda Wiznet W5100. Oczywiście można te zadania zrealizować
 9. Dzięki za uznanie, choć droga jeszcze daleka. ad1. uno zlicza enkoder ale ma więcej zadań. Jest kila założonych liczników, min. globalny, tymczasowy itp. Dedykowane sterowniki (należy pamiętać, że to tylko napędy tzw. hybrydowe a nie prawdziwe serwa) testowałem, ale ponieważ było to w czasie kiedy jeszcze walczyłem z różnymi błędami, postanowiłem uprościć układ. banalne wytłumaczenie jest tez takie, że tych prostych sterowników mam więcej. RPi mogłoby być może obsługiwać te kilka enkoderów, generować sygnały itp, ale ... RPi wykonuje tez inne zadania. Jeśliby się Malinka przywiesiła, to w
 10. Teraz będzie więcej programowania po stronie RaspberryPi. Kinematyka odwrotna, na razie na płaszczyźnie.
 11. Zamontowałem ramiona, BARDZO podstawowa funkcjonalność już działa. (chyba). Efekt można zobaczyć na poniższym filmiku.
 12. Taki nieco luźno związany temat z programowaniem w Lazarus/Object Pascal. Po dzisiejszych testach zachowania się całego układu publikuję link do krótkiego filmu: Jest to powstający w pełni funkcjonalny do zastosowania w lżejszych pracach typu "weź, przenieś, połóż" manipulator. Jego konstrukcja jest aluminiowa, napędzany jest przez dwa serwa hybrydowe o momencię trzymającym 4.5 Nm oraz dwa mniejsze serwa o momencie 2 Nm. Wszystkie serwa mają przełożenie co najmniej 1:3. Serwa hybrydowe zostały zakupione wraz ze sterownikami, natomiast tzw. zadajnik krok/kierunek to rola klonu A
 13. Arduino to platforma sprzętowa gdzie dzieje się bardzo dużo, producenci układów elektronicznych chcąc tam zaistnieć muszą dostarczać sprzęt+biblioteki i najlepiej jeszcze parę exampli jak dany czujnik, układ, ekran itp. obsłużyć. Oczywiście wszystko w C. Dla bascomowca oprogramowanie takich nowych układów to droga pod górkę bo nie ma gotowców w Bascomie. Osobiście wgłębiam się w datasheety i biblioteki cpp/h. Zauważam też że środowisko Bascoma mimo obecnej niszowości tego języka jest dość stabilne i cały czas ewoluuje.
 14. Miło że się podoba. Gierki też napisałem.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.