Skocz do zawartości

darone

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O darone

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Gdynia
 1. Mam takie pytanko... te cyfry przy nadajniku i odbiorniku - które z nich to plus a które minus?
 2. wielkie dzięki ;] Co do zestawu uruchomieniowego to narazie będzie musiała wystarczyć mi płytka stykowa ;]
 3. a jest może dostępny jakiś spis treści albo coś takiego żeby móc dokładniej zapoznać się z materiałem?
 4. Zamawiał już ktoś? Jak wyglądają koszty przesyłki?
 5. Witam! Wpadłem na pomysł aby 'sterować' silnikiem z przeglądarki. Schemat działania wygląda następująco: skrypt php --> skrypt bash --> minicom --> uart --> mikrokontroler atmega8 skrypt php: <?php if($_GET['ok']=='a') { passthru("sudo ./wykon.sh a"); } else { echo "błąd"; } ?> skrypt bash: #!/bin/bash function opusc { echo 'send d' > run.runscript echo 'expect {' >> run.runscript echo '"o"' >> run.runscript echo 'timeout 10' >> run.runscript echo '}' >> run.runscript echo 'sleep 2' >> run.runscript echo '! killall -15 minicom' >> run.runscript sudo /usr/bin/minicom -S run.runscript -C efekt rm run.runscript cat efekt rm efekt } case "$1" in "a") opusc ;; *) echo "nic nie wybrales" esac Do łączenia się poprzez minicom używam runscriptu(tworzę go w bash) który wygląda następująco: send d expect { "o" timeout 10 } sleep 2 ! killall -15 minicom Skrypt sam w sobie działa bardzo dobrze. Po wysłaniu 'd' silnik robi kilka obrotów po czym się zatrzymuje dokładnie tak jak tego oczekiwałem. Problem jest w wykonywaniu tego skryptu w php. Tworzy on jedynie pliki natomiast silnik się nie uruchamia. Wnioskuję, że albo minicom wogole się nie uruchamia albo uruchamia się z błędami. Dodam że wyedytowałem plik /etc/sudoers który wygląda następująco: # /etc/sudoers # # This file MUST be edited with the 'visudo' command as root. # # See the man page for details on how to write a sudoers file. # Defaults env_reset # Host alias specification # User alias specification # Cmnd alias specification # User privilege specification root ALL=(ALL) ALL www-data ALL=(ALL) NOPASSWD: /var/www/wykon.sh www-data ALL=(ALL) NOPASSWD: /usr/bin/minicom # Uncomment to allow members of group sudo to not need a password # (Note that later entries override this, so you might need to move # it further down) # %sudo ALL=NOPASSWD: ALL # Members of the admin group may gain root privileges %admin ALL=(ALL) ALL Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
 6. Do moich zastosowań ten system jest idealny. Chcę narazie tylko przeprowadzić testy i popracować nad odpowiednią konstrukcją. W późniejszych fazach tego projektu zrobię przesiadkę na Debiana i to już będzie w zupełności wystarczało. Zauważ, że nigdzie nie stwierdziłem że jestem jakimś specem od IT. Po prostu trochę się tym interesuje. Od 3 lat programuje roboty w tym te z serii Lego Mindstorms (RCX 2.0 , NXT), minisumo, manipulatory, a ostatnio tworzyłem na praktykach zawodowych dokumentacje robotów niemieckiej firmy qfix dla uczelni i to skłoniło mnie do stworzenia czegoś własnego od podstaw. Potrzebuje jedynie sterownik do silników z resztą sobie już poradzę.
 7. Zależy mi na tym żeby zrobić tego robota jak najmniejszymi kosztami i zasadniczo szybko. Zwrot 'krowa' raczej dużo mi nie mówi. Jak dla mnie Ubuntu jest to bardzo dobry system na odpowiednim miejscu. Z ssh też nie ma żadnego problemu w razie potrzeby można serwer x'ów przenieść na drugiego kompa i tyle chociaż raczej będzie on zbędny. Poza tym działa bardzo szybko. Nic więcej nie potrzeba. Ok o ile mostek mogę zbudować to nie bardzo wiem jak to połączyć z tym układem z elektrody który zapewniał mi połączenie z RS232. Czy wystarczy zamienić tego scalaka na mostek MOSFET'owy czy trzeba przerobić cały układ? Robot ten ma być docelowo autonomiczny i ma radzić sobie sam w mniej lub bardziej trudnych warunkach. Środowiskiem docelowym mają być lasy a w szczególności te iglaste. Dlatego nie oszczędzam na mocy. Drugą zaletą jest to że silniki te są łatwo dostępne. Innych silników które mogłyby sprostać takiemu zadaniu w niższej cenie nie znalazłem.
 8. Tak ale ten projekt ten realizuje kilka osób więc to wcale nie jest takie 'hop-siup' jak mogło by się wydawać. Mechanikę i części mamy już dokładnie zaplanowane, nawet powstał już pierwszy model z kartonu, Chodzi tylko o to, że nikt z nas nie jest elektronikiem i gotowy schemat owszem możemy zrealizować ale ze stworzeniem własnego od zera mamy już niemały problem.
 9. Chodzi mi właśnie o to że zajmuje się programowaniem robotów ale gotowych już układów natomiast czuję potrzebę stworzenia czegoś własnego. Narazie naprawdę nie ma to dla mnie różnicy czy to będzie dysk czy karta, pc czy laps i czy będzie on przynajmniej narazie zasilany z kabla. Chodzi mi o to że potrzebuje sterownik do mocnych silników ale niestety sam nie poradzę sobie ze skonstruowaniem czegoś takiego. Dlatego liczę na doświadczonych elektroników z tego forum którzy będą w stanie mi pomoc i taki układ zaprojektować.
 10. Witam wszystkich forumowiczów. Opiszę robota którego mam zamiar stworzyć: Robot powstanie na bazie PC z podstawowym hardware'm na pokładzie. Na dysku zainstaluje linuksowy system serwerowy (planuje ubuntu 8.10 server) i będę się do niego logował zdalnie z drugiego komputera poprzez router(wifi) zamontowany na robocie korzystając z SSH. Robot poruszać się będzie na gąsienicach przy pomocy takich silników DC podłączonych do sterownika a następnie do portu RS232 komputera. Znalazłem częściowe rozwiązanie tego problemu tutaj. Niestety układ ten nie wytrzyma takiego natężenia. Mostek H który wytrzyma znalazłem na forum. Niestety nie bardzo wiem jak połączyć to ze sterownikiem znalezionym na elektrodzie. Czy ktoś z Was mógłby mi w tym pomóc? Jeśli chodzi o zasilanie to narazie będzie zasilany z 'kabla' co nieco ograniczy jego mobilność natomiast na fazę testową zdecydowanie wystarczy. Jestem informatykiem i najbardziej interesuje mnie stworzenie oprogramowania do tego robota i o to się nie martwię, natomiast bez działającej elektroniki nie ruszę z miejsca. Robotyką, programowaniem i tworzeniem algorytmów zajmuję się od 3 lat. Projekt ten powstaje w mojej głowie już od ok. 3 miesięcy i ma duże szanse powodzenia dlatego liczę na pomoc z waszej strony. Wiem, że podobny pomysł padł już kiedyś na forum natomiast większość z tamtych problemów już rozwiązałem chodzi mi jedynie o sterowanie.
×
×
 • Utwórz nowe...