Skocz do zawartości

Bhoy67

Użytkownicy
 • Zawartość

  40
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

35 Bardzo dobra

O Bhoy67

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 16.03.1996

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. @farmaceuta, tak, zgadza się.
 2. @jd123, ta druga odpowiedź. Tak jak napisałeś wyjście dzielnika jest podłączone do wejścia LM311, a napięciem na wyjściu dzielnika jest to napięcie na rezystancji "dolnej" dzielnika, podłączonej do masy. Czyli jak np. masz w węźle na wejściu komparatora potencjał +4V, masa to 0V, a dodatnia szyna to 6V tzn. że na wejściu komparatora masz napięcie 4V, a nie 2V.
 3. Mam pytanie co do jednego pytania w quizie. Pytanie o przerwania, więc zawahałem się czy nie napisać tego pod tamtym odcinkiem kursu, ale w końcu quiz jest tu, więc chyba też pasuje. Nie wiem czy mogę wprost rzucić pytaniem i odpowiedzią, czy nie będzie to spojler dla tych co nie rozwiązywali [...]
 4. @Treker, dzięki za odpowiedź. Tak, zestawu nie mam, ale używam płytki Nucleo tej samej co w kursie. Jak już pytasz to przypomniała mi się pewna różnica, heh. Nie używam STM32CubeIDE tylko CubeMX i Workbencha jako osobne programy. Pewnie to jest przyczyną. Może inny plik ...tim.c jest u mnie wtedy generowny. Bo właśnie w tym pliku, o którym piszesz, się tej funkcji spodziewałem, a nie ma.
 5. Mam pytanie czy ktoś jeszcze nie mógł znaleźć funkcji HAL_TIM_GetActiveChannel? Jej wpisanie wyrzuciło mi błąd. Jak wpisuję w wyszukiwarkę mam 0 znalezionych. Problemów mi to nie przysporzyło, bo obszedłem to łatwo wpisując w switcha wyciągnięte pole Channel ze struktury htim3 (htim3.Channel), ale pytam z ciekawości, bo nie znałem tej funkcji. A jak spróbowałem użyć to nie mam jej nawet w bibliotekach HALa.
 6. Faktycznie, pomyliłem się też w poście jak i w pierwszej metodzie rozwiązania, której użyłem Spróbowałem później cortex-m4 i zachowanie było to samo. Ostatecznie pomogła reinstalka CubeMX i zainstalowanie starszej wersji (5.2.1).
 7. Dodam jeszcze, że wersja CubeMX to 6.1.2
 8. Zainstalowałem na nowym komputerze CubeMX i chciałem pierwszy raz go wykorzystać (wcześniej z samego Workbencha korzystałem). Nie mogę skompilować żadnego projektu bez błędów. Wygenerowałem jakiś prosty testowy program- jeden pin skonfigurowany jako wyjście, żeby migać diodą na płytce, używam tej z kursu Forbota dla STM32F4 (Discovery F411VET6). Przy kompilacji wygenerowanego programu otrzymuję błędy jak na screenie niżej. Czy miał ktoś już może taki problem i podzieli się rozwiązaniem? Ja już szukam i szukam i nie mam pomysłu co robić. Znalazłem jakieś pomysły w necie np. dopisanie
 9. @Pawpob, ponieważ w tej części kursu nie były nigdzie konfigurowane zegary, na początku programu zatem taktowanie jest takie jak domyślne- takie jak po resecie. A jaki oscylator jest włączony i z czego taktowany jest zegar systemowy SYSCLK? To możesz znaleźć w Reference Manualu (link był podany w kursie, to ten najdłuższy dokument niestety ). Na początku działu RCC pewnie jest to gdzieś w tekście, ale na szybko Ci odpiszę, że możesz zerknąć w opis rejestrów RCC_CR oraz RCC_CFGR (str. 99 i str. 101). Zwróć uwagę zwłaszcza na ich końcówkę i napisaną nad nimi "Reset value". W tym pierwszym
 10. @Emerid, do tego dokumentacja Nucleo się przyda: (30. strona) https://www.st.com/resource/en/user_manual/dm00105823-stm32-nucleo-64-boards-mb1136-stmicroelectronics.pdf Też tego nie mogłem znaleźć jak zaczynałem
 11. @Emerid, bo nie ma takiej stałej Jest ADC_SAMPLETIME_1CYCLE_5 i wtedy powinno działać, zerknij w plik "stm32f1xx_hal_adc.h". U mnie od 293. linijki są te stałe.
 12. Na obu jest niepoprawnie, napięcie U_ wyj jest na obciążeniu- rezystorze R2. Tak jak już pisałem poprzednio: "na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor"
 13. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to pytanie o schemat. Ale tam gdzie narysował Ci to Gieneq: tak, opór wewnętrzny to ten rezystor po lewej tak, oba rysunki są połączeniem szeregowym tych rezystorów na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor. Oba rysunki to ten sam schemat tylko inaczej narysowany.. W obu przypadkach do baterii łączymy szeregowo dwa rezystory, z których jeden to powiedzmy obciążenie, a drugi symbolizuje rezystancję wewnętrzną źródła.
 14. Ja niedawno obsługiwałem z Arduino taki właśnie sterownik z botlandu: https://botland.com.pl/pl/sterowniki-serw/2447-pca9685-sterownik-serw-16-kanalowy-12-bitowy-pwm-i2c-adafruit-815.html?search_query=sterownik+serw&results=63 Jest tam link do przewodnika, podaję niżej: https://learn.adafruit.com/16-channel-pwm-servo-driver Przeglądałeś już to? Mi osobiście pomogło, na dalszych stronach jest opisane korzystanie z biblioteki Adafruit_PWMServo Library.
 15. Jak chodzi o Arduino IDE to można włączyć tak (sprawdzałem jeszcze to przed chwilą u siebie dla przypomnienia): Plik->Preferencje-> do zaznaczenia "Wyświetl numery linii"
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.