Skocz do zawartości

Bhoy67

Użytkownicy
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

31 Bardzo dobra

O Bhoy67

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 16.03.1996

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Faktycznie, pomyliłem się też w poście jak i w pierwszej metodzie rozwiązania, której użyłem Spróbowałem później cortex-m4 i zachowanie było to samo. Ostatecznie pomogła reinstalka CubeMX i zainstalowanie starszej wersji (5.2.1).
 2. Dodam jeszcze, że wersja CubeMX to 6.1.2
 3. Zainstalowałem na nowym komputerze CubeMX i chciałem pierwszy raz go wykorzystać (wcześniej z samego Workbencha korzystałem). Nie mogę skompilować żadnego projektu bez błędów. Wygenerowałem jakiś prosty testowy program- jeden pin skonfigurowany jako wyjście, żeby migać diodą na płytce, używam tej z kursu Forbota dla STM32F4 (Discovery F411VET6). Przy kompilacji wygenerowanego programu otrzymuję błędy jak na screenie niżej. Czy miał ktoś już może taki problem i podzieli się rozwiązaniem? Ja już szukam i szukam i nie mam pomysłu co robić. Znalazłem jakieś pomysły w necie np. dopisanie
 4. @Pawpob, ponieważ w tej części kursu nie były nigdzie konfigurowane zegary, na początku programu zatem taktowanie jest takie jak domyślne- takie jak po resecie. A jaki oscylator jest włączony i z czego taktowany jest zegar systemowy SYSCLK? To możesz znaleźć w Reference Manualu (link był podany w kursie, to ten najdłuższy dokument niestety ). Na początku działu RCC pewnie jest to gdzieś w tekście, ale na szybko Ci odpiszę, że możesz zerknąć w opis rejestrów RCC_CR oraz RCC_CFGR (str. 99 i str. 101). Zwróć uwagę zwłaszcza na ich końcówkę i napisaną nad nimi "Reset value". W tym pierwszym
 5. @Emerid, do tego dokumentacja Nucleo się przyda: (30. strona) https://www.st.com/resource/en/user_manual/dm00105823-stm32-nucleo-64-boards-mb1136-stmicroelectronics.pdf Też tego nie mogłem znaleźć jak zaczynałem
 6. @Emerid, bo nie ma takiej stałej Jest ADC_SAMPLETIME_1CYCLE_5 i wtedy powinno działać, zerknij w plik "stm32f1xx_hal_adc.h". U mnie od 293. linijki są te stałe.
 7. Na obu jest niepoprawnie, napięcie U_ wyj jest na obciążeniu- rezystorze R2. Tak jak już pisałem poprzednio: "na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor"
 8. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem to pytanie o schemat. Ale tam gdzie narysował Ci to Gieneq: tak, opór wewnętrzny to ten rezystor po lewej tak, oba rysunki są połączeniem szeregowym tych rezystorów na rysunku z lewej U_wyj to po prostu napięcie na rezystorze tym po prawej, to nadal ten sam rezystor. Oba rysunki to ten sam schemat tylko inaczej narysowany.. W obu przypadkach do baterii łączymy szeregowo dwa rezystory, z których jeden to powiedzmy obciążenie, a drugi symbolizuje rezystancję wewnętrzną źródła.
 9. Ja niedawno obsługiwałem z Arduino taki właśnie sterownik z botlandu: https://botland.com.pl/pl/sterowniki-serw/2447-pca9685-sterownik-serw-16-kanalowy-12-bitowy-pwm-i2c-adafruit-815.html?search_query=sterownik+serw&results=63 Jest tam link do przewodnika, podaję niżej: https://learn.adafruit.com/16-channel-pwm-servo-driver Przeglądałeś już to? Mi osobiście pomogło, na dalszych stronach jest opisane korzystanie z biblioteki Adafruit_PWMServo Library.
 10. Jak chodzi o Arduino IDE to można włączyć tak (sprawdzałem jeszcze to przed chwilą u siebie dla przypomnienia): Plik->Preferencje-> do zaznaczenia "Wyświetl numery linii"
 11. Nie mam przy sobie tej płytki Nucleo, żeby to sprawdzić. Mam jeden pomysł, co może być problemem. W bibliotekach do F4 struktury GPIO_InitTypeDef mają jeszcze jedno pole więcej- Alternate. No i w przypadku pinów, w których używamy Alternate Functions trzeba to pole wypełnić. Dodaj linię: gpio.Alternate=GPIO_AF7_USART2; Że jest takie pole jak Alternate to możesz sobie podejrzeć w headerze "... gpio.h", tam gdzie jest deklaracja tej struktury GPIO_InitTypeDef. Natomiast stałe możliwe do wpisania w to pole są w pliku "... gpio_ex.h".
 12. @korczyna, pokaż cały kod, bo myślę, że w czym innym może być problem, że program nie działa jak chcesz. Niekoniecznie w konfiguracji pinu Rx. Dodaj też jaką masz płytkę i jaki dokładnie mikrokontroler (może Discovery F4 z kursu na Forbocie o CubeMX???). Skoro masz wpisane "GPIO_MODE_INPUT" w poprawionej wersji to pewnie dobrze. Btw. nawet w HALu dla F1 jak zajrzymy do pliku "stm32f1xx_hal_gpio.h" to mamy tam linię: #define GPIO_MODE_AF_INPUT GPIO_MODE_INPUT /*!< Alternate Function Input Mode */ Także to jedno i to samo Może gdzieś indziej
 13. W takim układzie prąd by płynął tylko przez jeden z tych dwóch elementów. Patrząc na rysunek to po zamianie niebieskiego z pomarańczowym prąd by tylko płynął przez fotorezystor, a przez rezystor nie. Na tej górnej nóżce rezystora 1k byłoby napięcie 0 V (potencjał masy). Zamieniając pomarańczowy z czerwonym- prąd płynie tylko przez rezystor 1k, a na dolnej nóżce fotorezystora jest napięcie zasilania 5V.
 14. @ceiem, a o jakie zamiany konkretnie Ci chodzi? Do wejścia analogowego powinnaś wychodzić z węzła między rezystorem, a fotorezystorem (na rysunku pomarańczowy przewód). Zasilanie i masę możesz zamienić. W tej chwili odczytujesz napięcie odłożone na rezystorze 1k (potencjał tego "pomarańczowego" węzła względem masy). Po zamianie + z - odczytywać będziesz napięcie na fotorezystorze.
 15. @Cyniu, skorzystałeś z niewłaściwego wzoru. Dla 3 rezystorów nie tak on powinien wyglądać. Spróbuj wyprowadzić sobie wzór na 3 rezystory połączone równolegle z zależności: 1/Rz = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 Z tego wyznacz Rz Mi na szybko wyszło dla tych rezystorów niemal równe 0,2k (minimalnie poniżej), więc zgodnie z pomiarem
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.