Skocz do zawartości

gielo

Użytkownicy
 • Zawartość

  15
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

gielo wygrał w ostatnim dniu 13 września 2018

gielo ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

6 Neutralna

O gielo

 • Ranga
  2/10
 • Urodziny 08.04.1973

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Chełm
 • Języki programowania
  C++, Qt, arduino
 • Zainteresowania
  Programowanie, elektronika, podróże rowerowe
 • Zawód
  Matematyk i informatyk
 • www

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Wiesz. szpiegują przeważnie rządy, a ściślej mówiąc ich konkretne agencje. To one jak sądzę wymuszają na producentach pewne zachowania.
 2. a ile się czeka tak średnio na przesyłkę z JLCPCB? 2 tygodnie? Miesiąc? 2 miesiące? więcej? Pytam bo trochę zależy mi na czasie a muszę zlecić komuś płytki 2 stronne, które było by dość ciężko metodą termotransferu wykonać.
 3. Mam taki problem pisząc z wykorzystaniem biblioteki arduino i platformio (pod Atom). Jeśli deklaruję zmienne i prototypy funkcji jako prywatne to przy kompilacji wywala błąd, że próbuję użyć zmiennej, czy funkcji jako prywatna. Działają one tylko jako Public: Oczywiście deklaracje i wywołania odbywają się w obrębie tej samej klasy, wie ktoś o co może chodzić? Robię to standardowo w stylu C++ czyli w pliku nazwa.hpp piszę class NazwaKlasy { private: void nazwaFunkcji(); //prototyp funkcji }; w pliku nazwa.cpp piszę void nazwaKlasy::nazwaFunkcji() { //wywołanie funkcji tutaj ciało funkcji }
 4. Myślałem, że to twój projekt ale potem dojrzałem załączniki i to, że powstał na bazie projektu AVT :] Mimo wszystko projekt ciekawy i co najważniejsze funkcjonalny. Mam jednak kilka pytań, otóż swego czasu dość dokładnie analizowałem przebieg sygnału zasilacza opartego na 7805 i prąd stały (taki bez zakłóceń) występował dopiero po dołożeniu kondensatora elektrolitycznego o wartości minimum 470uF na wejściu 7805 (przed kond. 100nf), więc czy nie miałeś problemów z poprawną pracą układu? czy mikrokontroler nie miał jakichś nieoczekiwanych zwieszek? Jakiej grzałki używasz? nie chodzi mi o termoparę ale producenta. Widzę, że na schemacie układ nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń, wiem, że sam 7805 je posiada ale w przypadku wyjątkowego pecha masz 12V na mikrokontrolerze :] dorabiałeś może jakieś? jeśli tak to jakie jeśli można spytać? Na koniec taka drobna uwaga, jeśli rysujesz schemat gdzie się krzyżują linię, to używaj albo magistrali (BUS) albo etykiet (Label). Łatwiej się czyta takie schematy i widać od razu co gdzie z czym się łączy. W twoim przypadku łatwiej o jakąś pomyłkę i trudniej wychwycić ewentualne błędy w połączeniach. Dobrze jest także wydzielić poszczególne sekcje układu jak zasilacz, układ wykonawczy na triakach itp. i otoczyć je taka przerywaną linią, wtedy to już od razu widać co z czym, gdzie, jak i dlaczego. Poza tym jak napisałem, projekt ciekawy, gratuluję też powrotu do hobby i życzę więcej ciekawych pomysłów i projektów. Pozdrawiam.
 5. Mówią jakby Ameryka nie szpiegowała nikogo :] Amerykańska Hipokryzja nie zna granic. Każdy kto używa amerykańskiego oprogramowania o zamkniętym kodzie musi się liczyć ze szpiegostwem (a raczej być tego pewnym). Nie tylko w tym najpopularniejszym jak windows itp. Takie kwiatki znajdowano nawet w linuksie, w kawałkach zamkniętego kodu jak np. w jednym z protokołów szyfrujących udostępnionych przez jedną z amerykańskich agencji na rzecz społeczności ;p Była to dość głośna afera swego czasu. Każdy kto posiada telefon komórkowy jest szpiegowany i to nie tylko smartfon. Telefon taki nie musi być nawet włączony, Już nokia 3210 miała możliwość uruchomienia mikrofonu i podsłuchiwania otoczenia. Wy jako elektronicy i po części programiści powinniście o tym wiedzieć najlepiej. Czasem myślę, że nawet jadąc na bezludną wyspę w samych majtkach i sandałach mogło by się okazać, że jesteś podsłuchiwany oczywiście wszystko dla twojego dobra, bo mogłeś się tam znaleźć nie celowo przecież lub co gorsza próbować się ukryć przed wymiarem sprawiedliwości. Oczywiście, według amerykanów takie szpiegostwo jest ok, bo to przecież wszystko dla naszego dobra i przeciw tym paskudnym terrorystom czy "bandyckim" krajom jak Chiny, czy Rosja. Wszyscy inni oczywiście są jeszcze gorsi jeśli śmią się temu przeciwstawiać i sami zaczynają podsłuchiwać Amerykę, jakież to oni łajdactwa przeciw nim planują. Bardzo dobrze wiedzą o tym, że Amerykanie nie mają honoru i nigdy jeszcze nikomu wojny nie wywołali. Zawsze jedynie napadają na wybrany kraj, bez ostrzeżenia. Grabiąc go i łupiąc. To już ich tradycja począwszy od odebrania ziem tym samym sposobem indianom. Teraz oczywiście robią to zawsze pod przykrywką obrony demokracji i walki z terroryzmem, czy totalitaryzmem. Pytanie tylko, czy to samo w sobie nie jest totalitaryzmem? No ale to już temat na inna dyskusję. Prawda jest taka, że ta cała afera została sztucznie napędzona, aby podciąć nogę chinom i przy okazji mieć pretekst wypowiedzieć im podpisane wcześniej umowy, czy tez w razie potrzeby nakładać różne sankcje. To tylko świadczy o ich desperacji i że wojnę handlową z Chinami przegrywają. To niestety efekt socjalizmu i życia na kredytach trawiących jak rak zachodnie społeczeństwa. Tej wojny w ten sposób nie da się wygrać niestety,
 6. Gotowy i działający układ, gdyby kogoś temat zainteresował. Bardzo tez dziękuję wszystkim za wszelką pomoc i sugestie: https://linux.oduk.pl/sterownik-pracy-wentylatora-diy/
 7. To ja mam takie pytanie, bo coś mi pomysłów brakuje. Jak to rozwiązać od strony elektronicznej, może ktoś ma pomysł. Chodzi o to by po zaniku zasilania (odłączeniu), dźwięk nie zanikał raptownie ale z np. 2sek opóźnieniem, ściszając się. Próbowałem z kondensatorem ale coś mi nie wychodzi :] Ma ktoś jakieś pomysły?
 8. Tak wiem że rezystor w anodzie to był nienajlepszy pomysł :], to było dodane tylko testowo, aby sprawdzić czy w jakiś sposób wpłynie na poprawność wskazań temp. :] Docelowo jakby się okazało, że jest ok, całość rezystorów na katodach miała być zamieniona. Obecnie zmieniłem czujnik na DS18B20 i przeprogramowałem układ. Wszystko jest ok, wskazania niemalże idealne i co najważniejsze stabilne. Z tym czujnikiem analogowym będę się jeszcze bawił jak znajdę chwilę wolnego czasu, bo problem dość mocno mnie interesuje. Sądzę, że ma coś to wspólnego z obciążeniem układu, bo po odłączeniu wyświetlaczy i wrzuceniu wskazań temp. na konsolę, są one idealne. No ale dzięki za pomoc, wszelkie sugestie i poświęcenie swojego cennego czasu.
 9. Ciacimek masz strasznie roszczeniową postawę to po pierwsze, po drugie to temat dotyczy PlatformIO nie VSC i moja wypowiedź tyczyła się PlatformIO.
 10. Przecież przy uruchomieniu konsoli serial wyskakuje okno gdzie możesz wybrać właśnie prędkość oraz port. Przynajmniej tak jest w Atom. Z Visuala nie korzystam. Oczywiście w swoim programie też powinieneś ustawić prawidłową prędkość.
 11. Wiem jak się dobiera rezystory do led, tylko musiałbym zmienić 32 rezystory na anodach, dlatego dodałem 4y na katody (lenistwo) :] Obecnie wymieniłem wszystkie rezystory na anodach i zdjąłem te z katod. W sumie nie rozwiązało to mojego problemu. Zrobiłem dwie linie zasilania, a właściwie 3y (testowo) i atmegę zasilam obecnie z oddzielnej linii 5V, resztę elektroniki z kolejnej linii 5v, (2 odzielne stabilizatory) połączone wspólną masą. 3cia linia to 12v i mosfet (IRL540) na wentylator (sterowanie wentylatorem z atmegi). Napięcie 5v pozyskiwane jest ze wspomnianych 12V podawanych na stabilizatory (przed układem sterującym wentylatorem) Jest lepiej ale w dalszym ciągu jak układ popracuje trochę, to temperatura potrafi skakać (czasem skacze od razu po włączeniu). Nie o 10st już jak wcześniej ale o te 2-3 stopnie. Jak ktoś miał wcześniej jakieś większe doświadczenia z LM35 (czujnik analogowy) to z chęcią wysłucham sugestii :] Obecnie korci mnie na zmianę czujnika na cyfrowy ale jestem uparty i dość mnie ciekawi skąd te problemy z tym analogowym. Jak mierzyłem napięcia to obecnie nigdzie mi nie spada poniżej 4.8V. Miałem zamieścić schemat ale jak to czasem bywa weekend miałem zajęty, więc wrzucę dzisiaj lub jutro.
 12. W sumie do katod też posiadam podpięte rezystory (ale je pominąłem w powyższym opisie przez nieuwagę), mają one po 220ohm obecnie. Anody miałem najpierw podpięte bez rezystorów do zasilania ale że mi napięcie siadało (pewnie za małe te rezystorki na katodach), to je dodałem też na anodach. Nic zmienię te z katod na jakieś większej wartości np. nie 220ohm jak obecnie ale w granicach 600 (policzę dokładnie z prawa ohma), Myślałem, że jak dołożę do anod rezystory, aby nie zmieniać ich na każdej katodzie (4x8), to nie będzie miało to znaczenia. Cóż zrobię jak radzisz.
 13. Mam taki problem może ktoś pomoże. Jest sobie 4y pojedyncze wyświetlacze 7seg ze wspólną anodą. Podłączone są one do 4ch rejestrów przesuwnych 74hc595, do jednego rejestru jeden wyświetlacz. Rejestry do arduino 3ma żyłami do pinów 6, 7, 8. Od anody wyświetlaczy do zasilania 5V są powpinane 510ohmowe rezytory. Następnie mam do pinu3 podpięty wentylator poprzez mosfet irl540N, do A0 mam czujnik temp. LM35. Wszystko niby działa ale mam spory spadek napięcia w układzie i w ekstremalnej sytuacji gdy z anod wyświetlaczy zdejmę rezsystory, to napięcie spadado poniżej 4V w układzie. Z tymi 510ohmowymi rezystorami mam 5V. Zauważyłem, że jak napięcie spada poniżej 5V to ten czujnik temperatury szaleje i pokazuje bzdury. Temp. skacze, potrafi pokazać raz 30st., a za chwię 50st. gdzie temp. wynosi 26st. faktycznie. Przy napięciu 5V jest ok. Co doradzilibyście, aby napięcie tak nie spadało? Do anod dać jeszcze tranzystory? Jak tak to jakie tranzystory? jak je najlepiej podłączyć? Inne rozwiązania?
 14. Ja również witam. Tak coś mam poinstalowane, nie wiem czy ciekawe ale się przydają. Nazw nie pamiętam, a pisze z pracy. Jak wrócę do domu to napiszę kilka słów o tych pluginach.
 15. Korzystam już od jakiegoś czasu z PlatformIO na Atomie (pod linuksem) i jestem bardzo zadowolony. To dużo bardziej przypomina prawdziwe narzędzie dla programisty niż oryginalne IDE Arduino, które jest powiedzmy sobie szczerze trochę bardziej rozbudowanym notatnikiem :]
×
×
 • Utwórz nowe...