Skocz do zawartości

PiotrB

Użytkownicy
 • Zawartość

  35
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

PiotrB wygrał w ostatnim dniu 2 października 2018

PiotrB ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

9 Neutralna

O PiotrB

 • Ranga
  3/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Najbliższe plany... święta po całym projekcie jeszcze mi czacha dymi Mamy w szkole kółko drukarek 3D chyba tam uderzę. Zamówiłem dziś również zestaw z Rapsberry mam zamiar nauczyć się podstaw z Forbotem. W szkole robię już układy pneumatyczne. Więc tato już tylko sobie wymyśla jakie mu maszyny zrobię. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
 2. Powyższy układ był minimalnie modyfikowany. Jedną z radykalniejszych zmian było dodanie kolejnego stopnia stabilizacji napięcia. Nie wziąłem pod ówagę rozmiaru wyświetlacza, a co za tym idzie spadków napięć na diodach. Zastosowałem kolejny stopień regulacji napięcia- 12V. Okazało się, że po tych wszystkich planach montaż okazał się najprzyjemniejszą częścią zadania. Kolejne etapy to stworzenie płytek i wpakowanie wszystkiego do obudowy. Przystosowanie skrzynki w maszynie zajęło mi kilka godzin w sobotę. Za pierwszym razem układ zliczał po 2 trapezy, ze względu na krańcówkę. (Była dwustronna- przy powrocie, ze względu na duże wychylenie przechodziła przez punkt zero.) Ostatnia poprawka- kondensator i następnego dnia (W niedzielę 9.12.18r) wszystko już działało. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim życzliwym za okazane wsparcie i poświęcony czas. A w szczególności panu @marek1707https://youtu.be/s5fTMMEDjLM
 3. Schemat 2 piętrowego PCB jeszcze nie zatwierdzony oficjalnie Piętro 1: filtry + przekaźnik + zasilanie Piętro 2: Logika + wyprowadzenie wyświetlacza Numerami zaznaczone węzły. Po lewej stronie adresy gałęzi dla danego węzła. Gruba linia- GND Cienka- 5V Oba srebrzanką. Na płytce pierwsze większość ścieżek srebrzanka + np. nóżki rezystora jako ścieżka. Górne współrzędne alfabetu- wierzch płytki Dolne- spód (współrzędne po odwróceniu płytki nie pokrywają się)
 4. Halo Halo! :D Wszystkie elementy dotarły. Już miałem brać się za montaż, kiedy oglądając kanał RS elektronika natrafiłem na film, z symulacją w programie multisim. Odpaliłem symulację, działa. :) Jedyne co, to w bibliotekach nie było 74HC688 zastąpiłem go 2X 74HC85. Jeszcze projekt PCB i biorę się za montaż. Oczywiście będzie dalsza relacja. Pozdrawiam :)
 5. Licznik cyfrowy.rar Botland.zipGoTronik.zipTME.zip Może coś takiego zadziała
 6. Będą elementami filtrów dolno przepustowych. Zastosuję ekranowany przewód o średnicy żyły 0,34mm2 Lista elementów: (oprócz stabilizatora, tranzystora, Diody, srebrzanki (już posiadam)) https://drive.google.com/drive/folders/1NaRm26sFrIAHn9CjqS8Yb45RIKwf-5UE?usp=sharing
 7. Kondensatory filtrujące 1uF są ceramiczne? Tak do tej pory zakładałem ale wolę się upewnić
 8. Czy tak? Dałem 47k, ponieważ gdy tam było 10k to napięcie za diodą 1k wynosiło 4,55V a to nie wystarczy do przebicia diody Zenera. A i tak kupuję takie rezystory. Teraz za diodą 1k powinno być 4,9V Wstrzymałem zakupy. Jedno co już na pewno wiem, to że pochopne działanie nie prowadzi do niczego dobrego (odkrywczo). Oraz znalazłem coś takiego: https://www.tme.eu/pl/details/dva1-10-15-m4-40/tlumiki-drgan/elesa_ganter/dva1-10-15-m4-10-40/ zastosuję to jako podkładki montażu na obudowie gilotyny. Jeżeli wszystko będzie działało w 100% jeżeli nie robię zwisające ramię.
 9. Zadajniki/ reset/ włącznik mają być w skrzynce. Nigdzie tam nie ma miejsca na układ. Zostaję przy starej wersji plus filtry. Te dwie diody Schottky zastąpię jedną diodą Zenera (czy tak?).
 10. Chodzi o stworzenie takiego dzielnika napięcia? Tzn "sczytywanie" napięcie z rezystora R1 a sygnał BCD z rezystorem R2 zmienia napięcie odkładające się na R1? Coś takiego?
 11. Chodzi o zakłócenia z wnętrza przewodu? Tzn. sygnały BCD zakłócają się wzajemnie, czy zakłócenia zewnętrzne np. przekaźniki? Czy nie wystarczy użycie przewodu ekranowanego?
 12. Szczerze wątpię żeby ktokolwiek poza panem wytrwał do tego momentu Ale zapewniam, że warto Płytka ma już otwory montażowe M2,5. (7/9) . Zadajniki BCD będą w skrzynce sterowniczej. W sumie muszę wyprowadzić 18 sygnałów. Przewód będzie 18- żyłowy lub 2X 9 żył. Dłuość ok 3m, przekrój 0,5mm2. Użyję złącza D-SUB 25. Kombinowałem z "upchaniem" sygnałów w D-SUB 15 ale w zasadzie to nie ma sensu. Zdecydowałem się na taką obudowę: ( X:135mm; Y:170mm; Z:85mm;) Dystanse 20mm od obudowy. Pomiędzy płytkami 10mm. Kupię 30m taśmy 10 żyłowej i będę sobie zakuwał. Gniazda IDC będą kątowe. Przy prądzie segmentu ok. 20mA (Imax 30mA) I poborze prądu przez resztę układu ok. 10mA cewki ok. 20mA Pmax ok. 6W Praca ciągła to będzie jakaś 1/3 i obudowa jest duża więc będzie lepiej ciepło odprowadzać. Wybieram elementy i dzisiaj zamawiam. Może dojdzie przed czwartkiem.
 13. Troszkę byłem spanikowany. Za bardzo się cackałem, pomógł mi się pan otrząsnąć. Układ zostanie zbudowany na 4 płytkach 5/7 z morzem padów. Umieszczony razem z 2 dwoma wyświetlaczami 2,3" w przezroczystej obudowie X:80mm; Y:150mm; Z:46mm; Wszystkie pozostałe sygnały i zasilanie zostaną wyprowadzone przez złącze D-SUB (15), które będzie przylutowane do płytki. (gniazdo kątowe) Płytki będą tworzyć 2 piętra, równolegle za wyświetlaczami. (płytka jest nieco większa od wyświetlacza.) Płytki będą połączone pinami i dystansami. Wyświetlacz będzie przymocowany do pokrywki. Zamykając pokrywkę piny wyświetlacza będą łączyć się z pinami żeńskimi na płytce. Płytka będzie przymocowana do obudowy za pomocą dystansów. Żaden z użytych elementów nie jest wyższy niż 12mm (stabilizator będzie leżał(wystawał) z płytki. Zrobię również jakiś otwór wentylacyjny z filtrem. Umiejscowienie układu w stosunku do maszyny: Obudowa układu: Rozmieszczenie elementów w obudowie:
 14. W szafie są przekaźniki zasilacz oraz sterowniki silników 3faz. Więc pewnie wytwarza się tam jakieś pole elektromagnetyczne czy mogą pojawić się zakłócenia groźne dla pracy układu? Przewód IDC nie nadaje się do wyprowadzenia poza obudowę? Jeżeli kabel ma być okrągły, to jakie złącze zastosować? Na płytce pewnie któreś z tych: Na zadajnik złącza montażowe. A na wyswietlacz wystarczą BLS? Czy są jakieś obudowy/ elementy do tłumienia drgań? Gilotyna uderza co kilkanaście sekund.
 15. Są jakieś ciekawe sposoby montażu? Czy wystarczą dystanse + śruby Oczywiście będzie obudowa z blachy Układ będzie jakiś 1m dalej od szafy sterowniczej Planowałem umiejscowić go na obudowie gilotyny. Czy drgania mogą być przyczyną awarii? To właściwa srebrzanka? https://www.tme.eu/pl/details/scw-0.60_100/drut-srebrzony-miedziany/bq-cable/ Mam nadzieję dziś zamówić. Jeśli elementy dotrą do środy będę miał długi weekend na realizację.
×
×
 • Utwórz nowe...