Skocz do zawartości

miszczu18

Użytkownicy
 • Zawartość

  24
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

4 Neutralna

O miszczu18

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Cześć. Próbowałem przećwiczyć przerwania migając diodą co 0.5 sekundy ale dioda nie zmienia stanu. Znalazłem w nocie katalogowej, że dla mojej ATmegi8, timer1 ma tryb CTC i ma dwa kanały(niezbyt wiem co to znaczy). W channel a nie ma preskalera do ustawienia więc postanowiłem użyć channel b ale nie działa mi to. #include <avr/io.h> #include <avr/interrupt.h> int main(void){ DDRC|=(1<<PC3); PORTC|=(1<<PC3); TCCR1B|=(1<<WGM13)|(1<<WGM12); //USTAWIAM TRYB CTC TCCR1B|=(1<<CS12);//PRESKALER NA 256 OCR1B=62499;//ZEBY WYSZLO 0.5Hz TIMSK=(1<<OCIE1B);//ODBLOKOWANIE PRZERWANIA sei(); while(1){} } ISR(TIMER1_CAPT_vect){ PORTC^=1<<PC3; } Rozwiązałem problem. 1. Zamiast Hz w obliczeniach dałem 0.5 sekundy więc obliczenia bez sensu i zła wartość do OCR1x. Powinno wyjść 15624. 2.Zła nazwa wektora przerwania w ISR(), powinno być TIMER1_COMPA_vect. 3. Ogólnie ustawianie trybu pracy i preskalera jest a kanale B ale wpisywanie wartości do porównania, odblokowanie i wektor przerwania są na kanale A. Nie mam pojęcia dlaczego. Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? #include <avr/io.h> #include <avr/interrupt.h> int main(void){ DDRC|=(1<<PC3); PORTC|=(1<<PC3); TCCR1B|=(1<<WGM12); //USTAWIAM TRYB CTC TCCR1B|=(1<<CS12);//PRESKALER NA 256 OCR1A=15624;//ZEBY WYSZLO 0.5Hz TIMSK=(1<<OCIE1A);//ODBLOKOWANIE PRZERWANIA sei(); while(1){} } ISR(TIMER1_COMPA_vect){ PORTC^=(1<<PC3); }
 2. Właśnie nad tym LM1117 myślałem. Ogólnie to wszystko jest od zera i nie mam teoretycznie nic . Robiłem wcześniej mini sumo, w którym też mi doradzałeś ale to był projekt grupowy więc muszę poszukać jakiś akumulatorków i ładowarki. Jak coś znajdę to wstawię i będę liczyć na to, że nie stracisz cierpliwości
 3. Czyli mogę zrobić coś takiego? -całość zasilana z li-pol 7.4V -ATmega zasilana przez stabilizator na 5V -wyświetlacz tak samo i bezpośrednie połączenie z ATmegą -moduł Bluetooth zasilany przez stabilizator 3.3V i połączenie z ATmegą za pomocą SN74HC125N Tak pomyślałem bo wtedy starczy mi jeden bufor a tak to do tego wyświetlacza musiałbym użyć dużo więcej. Nad silniczkami to myślałem żeby użyć micro Pololu HP, i podłączyć ich zasilanie bezpośrednio pod li-pol a sterować przez TB6612FNG. Nikt nie będzie zatrzymywać wału więc myślę, że ten mostek i stabilizatory starczą. Brzmi to jakoś sensownie czy ostro przekombinowałem?
 4. Zasilanie ATmega8 z noty katalogowej jest 2.7V-5.5V O ten moduł bluetooth mi chodziło konkretnie https://botland.com.pl/pl/moduly-bluetooth/2891-modul-bluetooth-hc-05-v2.html na 3.3V Widziałem też taki https://botland.com.pl/pl/moduly-bluetooth/2570-modul-bluetooth-hc-05.html właśnie z z tą możliwością pracy na 5V. To, że toleruje 5V na wyprowadzeniach komunikacyjnych to tak tylko jeśli nie ma innej opcji? Bo zakładam, że nie jest to zalecane. A wyświetlacz LCD https://botland.com.pl/pl/wyswietlacze-alfanumeryczne-i-graficzne/224-wyswietlacz-lcd-2x16-znakow-niebieski.html na 5V. Chodzi mi bardziej o poradę "jak to się na świecie robi" to coś najwyżej pokombinuje i będę mógł użyć wiedzy gdzieś indziej a nie tylko do tego przypadku.
 5. Zabrałem się za zabawę z ATmega8 i chciałbym podłączyć do niej moduł Bluetooth HC-05 i wyświetlacz LCD. No i tu się pojawia mój problem bo wyczytałem że ATmegę mogę zasilać od 2.7V do 5V, HC-05 jest na 3.3V a wyświetlacz na 5V. Na tą chwilę to będą zabawy na stykówce ale potem chciałbym tego użyć w robocie zasilanym z np. 7.4V.
 6. Cześć. Jeśli chciałbym pracować jednoczenie z układami zasilanymi z 5V i 3V3 to jak powinienem je zasilać i co jeśli komunikują się między sobą? Potrzebuje dwa stabilizatory do zasilania? Wyczytałem, że komunikacja z 3V3 do 5V może być bo mieści się w zakresie pracy ale co w druga stronę? Wtedy wciskam w układ coś takiego https://botland.com.pl/pl/konwertery-napiec/2259-konwerter-poziomow-logicznych-dwukierunkowy-4-kanalowy-sparkfun.html ?
 7. miszczu18

  Konwerter PL2303HX

  No i tu jest problem bo nie ma zworki. Ten konwerter znalazłem na allegro i jest zapakowany tak jakby w folie termokurczliwą. Jedyne piny które z niego wychodzą to te do arduino
 8. miszczu18

  Konwerter PL2303HX

  Cześć. Mam taki problem z konwerterem. Używałem go do programowania arduino pro mini i wszystko było okej. Zainstalowałem sterowniki żeby w ogóle komputer go wykrywał i wszystko śmigało ładnie. Próbowałem go dzisiaj podłączyć i nic. Komputer go nie wykrywa, diody na nim się nie świecą (nawet jak komputer go wcześniej nie wykrywał to świeciły). Na wyjściu Między VCC i GND jest 5V(nie wiem czy to pomoże). Sprawdzałem na innych portach ale to samo. Da się jakoś sprawdzić co jest nie tak i ewentualnie naprawić czy raczej umarł w kapciach?
 9. miszczu18

  Wycena komputera

  Cześć. Zamierzam sprzedać swoją stacjonarkę ale nie wiem jak wycenia się komputery, ile schodzi się z wartości komponentów. Mógłby mi ktoś coś doradzić?
 10. miszczu18

  Robot minisumo

  Za bardzo zasugerowałem się tym kursem. W sumie dobrze bo się nauczę na tym błędzie i będę lepiej szukał elementów
 11. miszczu18

  Robot minisumo

  Faktycznie, nie zwróciłem na to uwagi . To sprawiłoby jakąś różnicę oprócz wyglądu? Coś powinienem jeszcze poprawić w tej płytce?
 12. miszczu18

  Robot minisumo

  Chciałem spróbować je przylutować od dołu tak jak w tym poradniku. Myślałem, że odbicie tych czujników sprawi że będą tak jakby patrzyły w dół a nie w górę. Płytkę chcę spróbować zrobić sam, może się czegoś nauczę Odpalając znowu ten poradnik zorientowałem się, że mam złe czujniki, wersja poprawiona:
 13. miszczu18

  Robot minisumo

  Cześć. Zaczynam zabawę z elektroniką więc proszę nie bić Próbuję zrobić robota w kategorii minisumo (z tym że będzie na razie odpalany na przycisk). Mam problem bo pierwszy raz używam Eagle i zrodził mi się w głowie taki problem, że nie wiem czy muszę odbijać jakoś tą płytkę do wydruku, a może przed rozpoczęciem projektowania. Plan jest taki, że ścieżki mają być pod spodem płytki, czujniki linii (CNY70) też- użyłem do nich lustra w programie (nie wiem czy powinienem), reszta elementów ma być na górze (elektronika, silniki). Jest bardzo źle?
 14. To jeszcze czegoś poszukam. A byłaby możliwość, gdybym wstawił lekko przerobiony ten schemat co był wcześniej i projekt płytki, żebyś ocenił jak bardzo źle to wyszło?
 15. Coś poczytałem, starałem się zrozumieć ale wybór pewnie straszny . Czy ten prąd ładowania tej ładowarki (400mA) sprawi tylko tyle, że akumulatorki (ładowanie standardowo 1075mA) będą się wolniej ładować? http://gzz.pl/product_info.php?products_id=19888&amp;fbclid=IwAR369u9sPobSk9C6r-sKNx7Jn9gBe3v0m3N7e_TsTeoulH69kg8Hg7MF1mA http://gzz.pl/product_info.php?products_id=15030 I wykorzystywałbym 2 takie akumulatorki. Z jednej strony fajnie bo tanio ale trochę się boję, że to coś strasznie nieodpowiedniego i lichego.
×