Skocz do zawartości

pixello

Użytkownicy
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

2 obserwujących

O pixello

 • Ranga
  1/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. E1N101 jeśli twoje przekaźniki mają styki pomocnicze to z nich weź sygnał na moduł wejściowy który używasz w swoim systemie. Wtedy niezależnie od załączenia zdalnego lub lokalnego będziesz miał informacje o stanie przekaźnika. Pzdr Pixello
 2. bplukaszbp, mam już system i to bardzo mocno rozbudowany, bazujący oczywiście na Domoticzu. Rozbudowa wejść lub wyjść nie jest jednak problemem. Można to zrobić na setki sposobów. Ja mam bardzo zróżnicowana instalację bazujaca na ORANGE Pi. Do odczytu czujników mam postawione EspEasy na Wemos D1 mini w różnych częściach domu, reszta czujników temp i sterowanie rolet jest na 1Wire, a całe sterowanie oświetleniem jest zrealizowane na MCP23017 i2c bezpośrednio z mojego ORANGE Pi. Do tej pory do odczytu wejść z MCP23017 służy mi kilka skryptów pythona ale w momencie pojawienia się obsługi bezpośrednio z Domoticza chciałem naturalnie wypróbować czy działa. Okazuje się że nie w całości. Wyjścia oczywiście ... są sterowane bezbłędnie ale wejścia w ogóle nie są widoczne dla systemu Domoticz. Co do Twojego pierwszego postu w tym temacie mogę Ci trochę podpowiedzieć w kwestii przycisków dzwonkowych. Ja zrealizowałem sterowanie oświetleniem tylko na przyciskach dzwonkowych, a to z tego powodu żeby niezależnie sterować oświetleniem z domu jak i równocześnie z systemu Domoticz. W każdym pokoju jest przycisk dzwonkowy który wysterowuje instalacyjny przekaźnik bistabilny https://www.eltako.com/fileadmin/downloads/en/_datasheets/Datasheet_S12-100-_200-_110-.pdf tak samo w systemie wszystkie włączniki światła są zdefiniowane jako Push On Button oczywiście z wykonywalnym skryptem 0.5s impuls i wysterowują dokładnie ten sam przekaźnik co odpowiadający mu włącznik fizyczny w danym pokoju oczywiście za pomocą wyjść z MCP23017. Pozostaje jeszcze kwestia wskazania w systemie czy w danym pokoju świeci się rzeczywiście światło. To jest właśnie zrealizowane na wejściach MCP23017 i po kłopocie. Cała instalacja działa niezależnie od systemu i odwrotnie. W razie awarii Domoticza czy jednostki centralnej (ORANGE Pi) mogę całkiem normalnie włączać i wyłączać oświetlenie w całym domu bez narażenia domowników na niedogodności.
 3. Ok adresowanie mam już za sobą ale jak uruchomić MCP23017 jako wejścia? Nadmienię tylko, ze jako expander wyjść funkcjonuje bez problemu.
 4. Nie wiem czy koledzy próbowaliście rzeczywiście dodać MCP23017 . U mnie w systemie mam cztery sztuki pod adresami i2c kolejno 22,23,24 i 25. Niestety obsługa tego expandera w domoticz nie jest jeszcze dopracowana w 100%. Nalezy podać wartość dziesiętna ale tak nie do końca. U mnie żeby domoticz znalazł moduł pod adresem 22 na szynie i2c muszę wpisać 34 w polu i2c address. Najdziwniejsze jest jak na to wpadłem. Najpierw próbowałem wpisać poprawny adres ale nie miałem połączenia z modułem expandera. Potem zajrzałem do logow i wszystko było jasne. Domoticz szukał mój expander zupełnie pod innym adresem. Metoda prób i błędów znalazłem w końcu prawidłową wartość do wpisania. To oczywiście nie koniec. Obsługa MCP23017 jest tylko jako expander wyjść bo wejść niestety nie widzi. No chyba, ze koledzy maja jakiś pomysł.
×
×
 • Utwórz nowe...