Skocz do zawartości

zook

Użytkownicy
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

12 Dobra

O zook

 • Ranga
  3/10
 1. Nie mogę się z tym nie zgodzić. Po prostu 'chmura' moim zdaniem implikuje pewnego rodzaju reduancje o ktoś ciężko w domowych warunkach.
 2. Chmura jest usługą, masz znikomy wpływ na to na jakim konkretnie sprzęcie działa twoje oprogramowanie, usługą czy co tam trzymasz w chmurze. Klaster to klaster, jakiś fizyczny obiekt. A server to już w ogóle zależy od tego czy rozumiesz przez to pojedynczy fizyczny komputer, czy serwer w rozumieniu oprogramowania. Ja to widzę tak. Twój serwer (jako soft) jest hostowany w chmurze, która znajduje się na x różnych klastrach, każdy składa się z y fizycznych maszyn. Definicji chmury jest wiele pewnie można było by prowadzić niezła wojnę o to. Ja jednak skłaniał bym się do tego żeby o serwerze mówić wtedy gdy jesteś w stanie wskazać mniej lub bardziej konkretną maszynę. W pozostałych wypadkach mówić o chmurze.
 3. @Elvis serwer a chmura to dwie różne rzeczy. W domu zrobisz sobie serwer z chmura będzie pewien problem. I Arduino na 99% procent nie idzie w stronę własnego rozwiązania, tylko ładnie opanują azure albo AWS i tyle z tego będzie.
 4. I tu jest sens wszystkiego. Zarówno Arduino jak i raspberry z fajnych metod na rozpoczęcie przygody jakoś dziwną drogą na której tak na prawdę nie uczą a pozwalają powiedzieć 'patrz ja też mogę w iot'. Ani to skierowane dla hobbistów ani dla profesjonalistów. Stąd pewnie taki sukces ESP.
 5. Chmura teoretycznie zapewnia niezły współczynnik bezawaryjność, jak jedno datacenter padnie to przełączają cały interes na jakieś inne. Dla hobbisty nie ma to de facto żadnego znaczenia. Swoją drogą idę o zakład że cała ta chmura tak czy siak działa na serwerach Amazona, Microsoftu czy google.
 6. Newet ten dostęp do sprzętowych kluczy na razie jest mocno utrudniony, oczywiście ludzie jakoś sobie radzą.
 7. Marzenia ściętej głowy, dostaniesz gotowe funkcje do wysyłania/pobierania danych z/na chmury, tak jak było to w przypadku rozwiązań Sparkfun czy Adafruit i tyle będzie z nauki. Zresztą tak jest w przypadku wifi 1010 obsługa ecc508 jest niewspierana przez Arduino poza z góry zdefiniowanymi przypadkami (o ile jakiekolwiek istnieją). Widziałem gdzieś sbc zdroworozsądkowe do zabaw z crypto był dość drogi, niestety jak to bywa z rzeczami które widzi się raz i dawno nie pamiętam nazwy.
 8. Nie jest to chmura a prywatny serwer. Chmura musi być niejako rozproszona żeby być chmura. Nie żeby taki serwer był zły.
 9. A ja myślałem że taka se sprzedaż jest związana z wysoką ceną i niedotrzymanymi obietnicami. Arduino MKR 1010 WiFi było swego czasu reklamowane jako płytka dwuukladowa Cortex m0 + ESP + dedykowany chip crypto. Koniec końców wyszło że jest to MKR 1000 z innym modułem wifi, a łatwego dostępu do ecc508 jak nie było tak nie ma. Bufor miał być fajnym wejściem w świat fpga a ostało się na gotowych modułach.
 10. Dokładność lokalizacji w BT od dawna jest bardzo wysoka. Do tej pory jednak wymagała przemyślanego rozmieszczenia tagów. Dokładność lokalizacji jest zależna od takich pierdół jak ściany i inne rzeczy zalegające sygnał, liczby beaconów i dokładności rozmieszczenia tychże beaconów. BT 5.1 widzę wprowadza modne ostatnio formowanie wiązki, czy w tym przypadku raczej powinno się to nazywać skanowaniem fazowym. Btw BT ciągle chyba dzieli się na classic i LE Prawda? Artykuł chyba dotyczy LE. Zdaje się że nawigacja oparta o beacony bt była wykorzystywana w jakiejś aplikacji Warszawy (jako instytucji) nie pamiętam tylko czy chodziło o wsparcie niepełnosprawnych wzrokowo czy jakaś formę przewodnika turystycznego. Pamiętam że odbyły się testy po czym słuch zaginął o całym przedsięwzięciu.
 11. zook

  MXCHIP - tańsza alternatywa dla ESP8266?

  Zdecydowanie podział na mcu i mpu traci powoli sens. Właściwie dość często ciężko jest powiedzieć czy to rozbudowany mcu, czy może mpu z wyjątkowo rozbudowanymi peryferiami. Nie powiedział bym żeby MMU był wyznacznikiem bycia mpu. Raczej brak lub obecność peryferiów tyłu i2c, i2s czy spi są raczej realizowane przez zewnętrzny element w przypadku mpu. W sumie muszę się przyjrzeć temu jak to jest realizowane w typowych konstrukcjach.
 12. Owszem zdarza mi się odpalać SSH na telefonie lub tablecie.
 13. Mi nie jest potrzebna, zresztą przez większość czasu i tak korzystam z pi przez SSH.
 14. @ethanak Zalerzy co szacowna fundacja wrzuci do systemu. Mi osobiście zero w wystarcza, port HDMI do monitora, jeden port USB, myszka w trybie tekstowym nie jest potrzebna. Rozumiem jednak że większość ludzi czuje potrzebę posiadania okienek, tu myślę że 1GB jest jak najbardziej ok przydało by się tylko żeby była to troszkę szybsza pamięć.
×