Skocz do zawartości

zook

Użytkownicy
 • Zawartość

  66
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez zook

 1. Są szanse na filtry cyfrowe w kontescie przetworników? Czy to muszę jednak trochę zbyt poważny temat? Pytam bo w sumie nie mam wyczucia.
 2. Bardzo możliwe, z tym że teraz jest też MKR Zero, ta sama płytka tylko w innych wymiarach.
 3. Jak już pisałem mi wydaje się że to Arduino może z powodzeniem zastąpić dotychczasowe rozwiązania w kioskach, kasach samoobsługowych czy interfejsach. Most na wyświetlenie obrazków i sterowanie drukarka fiskalną ma wystarczająco. Z zalet to brak Windowsa i jego powolny rozruch i niepotrzebna złożoność.
 4. @Treker też widzę to pewną konkurencję. Konkretnie w różnego rodzaju sterownikack czy wyświetlaczach. Jednyn z proponowanych, nawet tu na forum, zastosowań dla rpi4 było użycie w ramach wszelkiej maści ekranów informacyjnych. Nowe Arduino powinno sobie z tym poradzić. Nie wiem jak jest w tym przypadku ale DP w teorii pozwala na podłączenie kilku monitorów. Jako baza do budowy sterownika do klimatyzacji czy czegoś podobnego też powinien się nadać.
 5. Nie rzuciła mi się ta informacja w oczy, ale stawiam na typowa dla serii i.MX szybkość. Nowością w tym układzie jest tak na prawdę tylko prędkość rdzenia a nie peryferiów. Zresztą teoretycznie nxp ma od dawna szybsze układy i.MX 6, qzawiera kilka układów typu M4 + Ax (nite pamiętam który dokładnie typ rdzenia z rodziny Cortex A). Stawiam na to że wszystko poza samym rdzeniem M7 zostało żywcem przeniesione właśnie z i.MX 6.
 6. No właśnie jeśli c64 liczy się jako Personal Computer. To mój pierwszy miał 1mhz i 64kb ramu potem był duży przeskok na Celerona 333, uroki życia na wsi.
 7. Teensy 4.0 also can also be overclocked, well beyond 600 MHz! Trochę mnie to przeraża.
 8. Coś nie tak z zdrowiem? Ja mam za sobą półmaraton po całym życiu przed konsolą/komputerem.
 9. Czyli nie jako całość. Myślę że pobieranie jednej podstrony raz na 15 minut obciąża taki serwer mniej niż moje osobiste wizyty na tej stronie. A wycieczki osobiste czy porady możesz sobie jednak następnym razem darować.
 10. Nie wiem jak jest z PKP (jeszcze) [choć dość trzeba że PKP jako całość nie istnieje, jest z różnych przewoźników] ale Warszawski ZTM dane udostępnia przez: https://api.um.warszawa.pl/ Ostatecznie właśnie można napisać crawlera który będzie zbierać dane z rozkładu. Ja tak zrobiłem w przypadku strony ZTM i zakładki informującej o utrudnieniach, głównie dla sportu.
 11. @Treker Mi pojęcie to ciągle kojarzy się bardziej z mainframami. Do rzeczy typu kiosk bardziej pasuje słowo kiosk, ale to tylko takie moje marudzenie.
 12. Dziwna argumentacja apropo dwóch monitorów. Chyba że ten "thine client" służył do wyświetlenia tablic informacyjnych itp. Zastosowanie w którym rozumiem istnienie dwóch monitorów.
 13. Tak to się nazywa. Swoją drogą wspomniane Beaglebone pocket w środku sowiego SiP wykorzystywało wiśnie PoP. Nie jest to odosobniony przypadek.
 14. Tak pocket, chociaż SiP nie oznacza że tych komponentów zewnętrznych nie będzie. Będą po prostu zredukowane do minimum. Patrz Snapdragon niby SoC a pamięć jest lutowana na nim a nie w środku.
 15. SoC - system on chip SiP - system in package SoM - system on module. Wszystkie trzy są kompletnymi systemami w jakiejś formie obudowy. Różnica polega tak na prawdę na tym co rozumiesz przez 'system' i jak dużo uda się upchnąć w obudowie danego rozmiaru. Dla przykładu taki jakiś nRF52832 to SoC w rozumieniu takim że to kompletny system komunikacji Bluetooth, jednak gdybyś potrzebował dobrego jeszcze wifi to nie był by systemem kompletnym. Ale na jego bazie mógłbyś zbudować SiP zawierający nRF52832 i na przykład esp8266 i wtedy byłby to kompletny system komunikacyjny. Ale ponownie z punktu widzenia 'systemu' do tablicy informacyjnej potrzebował byś jeszcze jakiegoś dekodera video i czy kodeka audio. Mógłbyś umieścić je razem z tym swoim hipotetycznym SiP na jednej płytce drukowanej tym samym tworząc SoM. Wybacz jeżeli piszę za bardzo jak dla dziecka, ale prawda jest taka że wszystko opiera się o punkt widzenia, potrzeby i stopień osiągniętej miniaturyzacji. Przykład SiP to na przykład Beaglebone.
 16. Tak są, formalnie esp8266 w wersji E-12 (poprawcie jeżeli mylę nazwę wersji) zastosowanej choćby w nodeMCU to SoM. Ten moduł u-blox wykorzystywany w nowych Arduino wifi to też SoM. Przykładów jest cała masa. Btw samo Arduino nano iot Kyrie korzysta z som ublox jest som-em. Taka somcepcja. Pytanie do autora która wesję node.js to uruchamia?
 17. Akurat wszędzie gdzie czytałem to się tym chwalili, ciekaw co jeszcze ta płytka na czym się nie chwalili.
 18. Jednym z głównych zastosowań raspberry pi (no poza pirackimi retro maszynkami i kodu) są kioski i tablice informacyjne. Dwa wyjścia to dwa razy więcej ekranów tym samym kosztem.
 19. Mega interesującą konstrukcja. Wayland to nie jakiś tajemniczy Linux X11, nie jest to też nowsza wersja X11 tylko całkowicie nowe podejście do tematu serwera wyświetlana.
 20. Cała prawda Może w przypadku wersji z 4bg dało by się ogarnąć system tak żeby działał z ramdysku, jako centralka kontrolująca inne urządzenia powinno działać. Jako serwer VPN też w sumie. Bezawaryjność też by wzrosła. Producent oficjalnie zaleca 3A. Nie do końca ma hat ciągle jest wymagany. Ale to tak czy siak miła rzecz. Ogólnie to fajna ewolucja, ale bez większych rewolucji. Chociaż uważam że mogliby dodać coś w stylu PRU z Beaglebone skoro w sumie dosyć często promują pi jako platformę do robotów.
 21. Jest wifi calling I inne takie. Ja nie jestem tylko pewien czy standart wifi przewiduje odpowiednio szybkie przełączenie między stacjami 'bazowymi'. W sensie jedziesz 60 km/h i czy telefon (czy czego akurat używasz) nadąży z przełączaniem między routerami tak żeby utrzymać stałe połączenie.
 22. Otóż to, jeszcze operator mógłby dodać "drugą linię" dedykowaną pod obsługę takiego rozwiązania żeby użytkownik nie tracił nic z swojego pasma. Samo wifi też musiało by przejść pewną modernizację żeby umożliwić sprawne przełączanie między takimi improwizowanymi "stacjami bazowymi", bo o ile wiem nie jest to mocna strona wifi. Choć tutaj dość szybko moglibyśmy zapychać dostępne kanały wifi, i problem niejako zaczyna od nowa.
 23. Trochę w swojej idei podobne jest do Node-RED. A może to Node-RED jest podobny do Simulinka.
×
×
 • Utwórz nowe...