Skocz do zawartości

ebucior

Użytkownicy
 • Zawartość

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O ebucior

 • Ranga
  2/10
 1. Właśnie skończyłem Wasz kurs i gratuluję świetnego pomysłu i jeszcze lepszej realizacji. Z czystym sumieniem będę polecał każdemu, kto kiedykolwiek zapyta mnie o zdanie. Następny etap to Arduino, o którym dowiedziałem się nota bene własnie z tego forum. Wygląda na bardzo ciekawą i użyteczną platformę - może w końcu coś zaprogramuję;). Jeszcze raz dziękuję za fantastyczny kurs.
 2. OK, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Z odbiornikiem to rzeczywiście był problem z nazewnictwem (powoli postaram się tego nauczyć). Arduino zaplanowałem jako drugi kurs po elektronice, ale trochę czasu jeszcze upłynie zanim go rozpocznę. Z tego co widziałem Arduino ma 6 złączy analogowych, a w mojej głowie jest pomysł na wykorzystanie większej liczby podłączeń (czujników) analogowych, więc chyba będę musiał kiedyś zgłębić temat podłączenia zewnętrznego ADC, ale to już chyba wykracza poza zakres kursu elektroniki.
 3. Dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że praktyka to podstawa, jednak mam nawyk, że zaczynam od "kartki papieru" (wieloletnia indoktrynacja w tym podejściu chyba daje się we znaki . Zastanawiałem się tylko, czy przed złożeniem całego układu można wyliczyć napięcie na konkretnym oporniku modyfikując wzór tak jak to opisałem w poście: Uwyj = Uzas (R3/(R1+R2+R3+R4) => dla R3 ...i dla każdego innego, podstawiając jego wartość w liczniku zamiast R3. Szukałem wczoraj wpisu dotyczącego tego zagadnienia i niestety nie znalazłem, ale może było już późno i poziom krwi w mojej kofeinie niebezpiecznie wzrósł skutkując zmniejszeniem zdolności poznawczych Generalnie wiem, że to sztuka dla sztuki, ale nie dawało mi to spokoju, a wydaje mi się, że dzielnik napięcia może mieć sporo zastosowań (pewnie przekonam się w dalszych częściach kursu). Próbuję po prostu lepiej to zrozumieć.
 4. Cześć, Bardzo ciekawy i wciągający kurs. Gratuluję pomysłu i wykonania. Mam pytanie o dzielnik napięcia. Zakładam, że da się zbudować taki dzielnik z kilku rezystorów (więcej niż 2) i podłączyć równolegle odbiorniki do poszczególnych oporników, aby zasilić je rożnymi napięciami. Prawdopodobnie jest lepszy sposób aby regulować napięcie, ale pytam czysto teoretycznie. Czy przy takich założeniach, aby policzyć to napięcie wystarczy w liczniku podstawić wartość rezystancji danego opornika a w mianowniku sumę oporów wszystkich oporników? Np. dla 4 rezystorów, gdy chcę zmierzyć napięcie na R3: Uwyj = Uzas (R3/(R1+R2+R3+R4)). Czy takie rozumowanie jest poprawne? Co stanie się, jeśli taki odbiornik podłączę szeregowo pomiędzy konkretnymi opornikami (np pomiędzy R3 i R4). Jakim napięciem będzie wtedy zasilany (czy będzie to napięcie obliczone dla opornika poprzedzającego taki odbiornik[R3])?
 5. Cześć, mam na imię Ernest, mam 36 lat i jestem zupełnie "zielony" jeśli chodzi o tematy elektroniki oraz programowania Arduino/ RPi. Jedyny mój kontakt z tą tematyką to lekcje fizyki w liceum. Szczególnie interesowały mnie wtedy zagadnienia dotyczące prądu. Nigdy jednak nie miałem okazji zająć się tym praktycznie. Zainteresowały mnie możliwości jakie daje Arduino na poziomie czysto hobbistycznym, więc kursy Forbot spały mi z nieba. Mam nadzieję, że dzięki zdobytej tu wiedzy uda mi się zrealizować kilka prostych i nieco zwariowanych projektów, które zaczęły chodzić mi po głowie;). Choć może porywam się z motyką na słońce.
×
×
 • Utwórz nowe...