Skocz do zawartości

mkowsky

Użytkownicy
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O mkowsky

 • Ranga
  2/10
 1. @PiotrekEl Mowa wyłącznie o sytuacji, kiedy internet mam od jednego z operatorów telefonii komórkowej, tak?
 2. To prawda, ale myślałem, że bezpośredni związek z siecią komórkową w tym przypadku mamy tylko w sytuacji, gdy łączymy się z serwerem od strony aplikacji (telefonu), a komunikacja serwer <--> esp odbywa się za pośrednictwem "normalnej" sieci. To też jakieś rozwiązanie, aczkolwiek nie wiem czy w moim przypadku zdałoby egzamin. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, nie zostaje mi nic jak "na chłodno" wszystko uporządkować i zabrać się do pracy, pozdrawiam
 3. Świetny projekt, kawał dobrej roboty Sam kiedyś miałem zamiar zabrać się za coś podobnego, może teraz będę miał większą motywację! Pozdrawiam
 4. Jakkolwiek głupio to nie zabrzmi - jeśli mój esp będzie podłączony do mojej sieci lokalnej to jaki to ma związek z sieciami komórkowymi?
 5. @ethanak Dziękuje za tak szybką i obszerną odpowiedź, niestety nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, także gdybym palnął jakąś głupotę to przepraszam. Mówiąc serwer zewnętrzny nie miałem na myśli korzystanie z taniego hostingu, na początku myślałem właśnie o VPS i wgranie na niego odpowiedniego oprogramowania. Mój ESP działa narazie na jednym z przydzielonych ip w sieci wewnetrznej, nie zabieralem sie jeszcze za lekture dotycząca przekierowywania portow ponieważ najpierw chciałem mieć jasny obraz jak odbywać się powinna taka komunikacja i czy w ogóle jest ona możliwa. Niestety niezbyt rozumiem kwestie dotyczącą sieci komórkowych, o której piszesz. Czy to "w skrócie" oznacza, że próba nawiązania połączenia ze wspomnianym serwerem nie będąc połączonym z żadną siecią (łącząc się za pomocą sieci komórkowej) może stanowić spory problem? Tak jak pisałem dopiero stawiam pierwsze kroki w tej dziedzinie, także prosiłbym o wyrozumiałość. @FlyingDutch Tobie również dziękuje za odpowiedź. Skoro robiłeś podobny projekt już wcześniej to może mógłbyś mnie naprowadzić od czego powinienem zacząć? Z jakimi zagadnieniami koniecznie się zapoznać? Byłbym bardzo wdzięczny.
 6. Drodzy forumowicze, od jakiegoś czasu czytałem wiele na temat, który zaraz opiszę, ale mimo to nadal nie wszystko jest dla mnie do końca jasne. Dlatego też zwracam się do Was z prośbą o pomoc w "uporządkowaniu" mojego rozumowania. Chcę napisać prostą aplikacje w android studio, która umożliwiłaby mi odczyt z czujnika temperatury (czujnik podłączony jest do arduino, które z kolei połączone jest z ESP). Chciałbym aby odczyt temperatury byłby możliwy również poza zasięgiem mojej sieci domowej i tutaj pojawia się problem w moim rozumowaniu odnośnie przebiegu takiej komunikacji. Logiczne wydaje się, że do całego przedsięwzięcia wymagany będzie serwer zewnętrzny, z którym będę łączył się bezpośrednio z mojej aplikacji (jako klient) i wysyłał "prośbę" o odczyt temperatury w danej chwili... tylko co dalej? Czy serwer po otrzymaniu takiego zapytania, powinien przekierować je do ESP? Jeśli tak to w jakiej formie występuje tutaj nasze ESP (klient/serwer?) Czy realizacja tego zadania w sposób zbliżony do przedstawionego przeze mnie jest w ogóle możliwa? Jeśli nie to czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak powinna przebiegać taka komunikacja, albo odesłać w odpowiednie miejsce? Z góry dziękuje za wszelką pomoc!
 7. @marek1707 Mój to silnik 12 V DC - prąd na obciążeniu w granicach 350mA - co do rozruchowego to nie mam pojęcia myślę, że nie więcej niż 1A ale nie mam jak zmierzyć tego w warunkach domowych. W takim razie czy wspomniany tranzysotr IRL3713 będzie odpowiedni do włączania i wyłączania za jego pomocą wspomnianego silnika? Nie wiem za bardzo jakimi parametrami mam się kierować szukająć ewentualnego zamiennika dlatego wolałem zapytać na forum.
 8. Z racji ,że o tranzystorach MOSFET dopiero się uczę - chciałbym zapytać bardziej doświadczonych. Moim zadaniem jest wysterowanie silnika z poziomu mikrokontrolera (silnik 12V DC) - mówiąc wysterowanie mam tutaj na myśli najprostsze włącz-wyłącz. Do dyspozycji mam tranzystor IRL3713 według - dokumentacji VGS Min 1.0 V Max 2.5 V i teraz moje pytanie - czy za pomocą dokładnie tego tranzystora jest to możliwe? Jeśli nie to mógłby mi ktoś wskazać jakiś konkretny model, który umożliwi mi to zadanie? Albo chociaż nakierować, na które parametry powinienem zwracać uwagę?
 9. Zaczynając od czegoś prostego -> chciałbym aby mój program wyświetlał na wyświetlaczu pomiar z trzech różnych czujników w odstępie 3 sekund w taki sposób: 1 pomiar ( widoczny przez 3 sekundy) czyszczenie ekranu 2 pomiar (widoczny przez 3 sekundy) czyszczenie ekranu 3 pomiar (widoczny przez 3 sekundy) czyszczenie ekranu W przypadku wyświetlania tylko jednego pomiaru wszystko jest w porządku, niestety przy próbie dodania dwóch kolejnych wszystko się sypie. Rozumiem, że problem pojawia się gdzieś przy okazji warunków logicznych. Czy ktoś może naprowadzić mnie na to jak to zgrabnie zapisać, tak aby działało według tego co napisałem? unsigned long aktualnyCzas = 0; unsigned long zapamietanyCzas1 = 0; unsigned long zapamietanyCzas2 = 0; unsigned long zapamietanyCzas3 = 0; void setup() { Serial.begin(9600); sensors.begin(); lcd.begin(16,2); lcd.backlight(); } void loop() { aktualnyCzas = millis(); if (aktualnyCzas - zapamietanyCzas1 >= 3000UL) { zapamietanyCzas1 = aktualnyCzas; lcd.clear(); czyWilgotno(); } if (aktualnyCzas - zapamietanyCzas2 >= 6000UL) { zapamietanyCzas2 = aktualnyCzas; lcd.clear(); ileStopni(); } if (aktualnyCzas - zapamietanyCzas3 >= 9000UL) { zapamietanyCzas3 = aktualnyCzas; lcd.clear(); ileSwiatla(); } }
 10. Witam Kod mojego programu uprościłem do niezbędnego minimum tak, żeby łatwiej było się przez niego przedzierać a zarazem móc w pełni przedstawić problem. Działanie programu: W momencie kiedy przycisk jest niewciśnięty (HIGH) wywoływa funkcję, czyWilgotno, która odczytuje pomiar z czujnika i wyświetla jego wynik na ekranie LCD. W momencie wciśnięcia przycisku program ma za zadanie wyświetlić kolejno po sobie dwie funkcje ileStopni() oraz ileSwiatla() w konkretnych odstepach czasowych, których działanie jest analogiczne do funkcji czyWilgotno() a nastepnie powrocic do wyswietlania funkcji czyWilgotno() I tutaj pojawia sie mój problem(y): 1. Funkcja znajdująca się w pęlti while wykonuje się z tak dużą częstotliwością, że wyniki pomiaru wyświetlane na ekranie zmieniają się bardzo szybko - czy da się jakoś zmniejszyć częstotliwość ich wyświetlania bez użycia delay (w przypadku jej użycia program przestanie dobrze reagować na wciśnięcie przycisku). 2. Czy jest sens zastępować delay pomiędzy wywołaniami funkcji ileStopin oraz ileSwiatla? Chodzi mi o to żeby np funkcja ileStopni zostala wyswietlona na ekrnaie przez x sekund. Jeśli tak to w jaki sposób to najlepiej zrobić? 3. Jak wy Drodzy użytkownicy zabralibyście się do problemu przełączania pomiędzy ekranami po wcisnieciu przycisku, gdzie dane maja zostac wyswietlane przez okreslony czas? void setup() { Serial.begin(9600); sensors.begin(); pinMode(3,INPUT_PULLUP); } void loop() { while ( digitalRead(3) == HIGH){ czyWilgotno(); delay(25); } lcd.clear(); ileStopni(); delay(3000); lcd.clear(); ileSwiatla(); delay(3000); lcd.clear(); } Z góry dziękuje za odpowiedź i przepraszam jeśli coś jest mało czytelnie lub chaotycznie opisane.
×
×
 • Utwórz nowe...