Skocz do zawartości

DraveS

Użytkownicy
 • Zawartość

  30
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

5 Neutralna

O DraveS

 • Ranga
  3/10
 • Urodziny 11.04.1989

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Śrem
 • Języki programowania
  C++/JS/PHP
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, Drony, Modele RC, Sport, Programowanie
 • Zawód
  Programista/Web Developer

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Tak jak napisałem wcześniej. Zadziałać zadziała. Zaprzyjaźnij się z miernikiem i spróbuj wybadać co masz nie tak, bo podłączysz w taki sposób coś co bardziej obciążającego niż dioda i spalisz Arduino.
 2. Działać zadziała, ale sprawdź napięcie na obciążeniu i prąd na bazie. Chyba nie po to użyłeś tranzystora
 3. Wiesz jak to jest. Jeśli coś się już zrozumie to jest proste i logiczne. Ważne jest jak to ktoś rozumie zanim to zrozumie
 4. Ta grafika jest super myląca. Ja też całą lekcję zrobiłem na tranzystorze wpiętym odwrotnie. Nawet się udało. Za to dużo ciekawych zjawisk zaobserwowałem. Np że oryginalne Arduino uno wytrzymało 84mA ;p. @Treker ludzie myślą że to jest rzut z góry. Bo nikomu nie jest potrzebne patrzenie na tranzystor od dołu
 5. Zakręciłem się pod koniec. Zrobiłem układ z lekcji tylko zamiast diody wsadziłem tam przekaźnik na 5V pobierający 480mW i zastąpiłem rezystor 10k rezystorem 220R. Układ działa dobrze. Mam 15mA prądu z arduino. Ale mam pytanie bo zgłupiałem. Na końcu jest nagłówek podłączenie obciążenia do emitera. Są tam dwa diagramy które się kłócą z moją wyobraźnią. Jest diagram wspólny emiter który ma podłączone obciążenie do kolektora i wspólny kolektor który ma podłączone obciążenie do emitera. Na końcu jest zdanie, że "najlepiej będzie, jeśli obciążenie będzie jednak podłączane do kolektora." Czy czyli schemat wspólny kolektor?
 6. @SOYER Ale o co Ci chodzi w ogóle? Zrobiłem - miałem na myśli że zleciłem elektrykowi. A nawet jeśli bym sam ją wykonał to już została skończona, a nie "robisz instalację elektryczną w domu nie mając pojęcia co robię". Dodatkowo pytam czy mogę łączyć gnd arduino z zasilaczem na 5v do sterowania logiką przekaźników a ty wylatujesz z jakąś nieodpowiedzialnością. Instalacja w sumie już działa na wyłącznikach bistabilnych bez użycia żadnego układu czy komputera. Teraz ją chcę przerobić na monostabilną sterowaną przez arduino a później dodać wymianą informacji z RPi z domoticzem. Miło by było jednak odpowiadać na temat i coś wnieść do dyskusji a nie zgrywać wszechfachowca z elektrody. Więc uściślając pytanie. Czy arduino może posiadać wspólny gnd z dodatkowym zasilaczem? Czy może coś się stać niebezpiecznego (czytaj: czy arduino za 80zł sięnie spali). A jeśli tak to w jakich warunkach może to zajść. Np jeśli układ wykorzysta całą wydajność z zasilacza oraz arduino?
 7. Ok. Czyli coś dzwoniło ale nie w tym kościele. A czy zasilanie z wyjścia 5v jeśli Arduino jest podłączone przez USB jest jakoś ograniczona samym Arduino czy wtedy zależy od wyjścia USB? Czy takie połączenie gnd innego zasilacza i arduino może w jakichś sytuacjach być niebezpieczne?
 8. Hej mam taki problem. Zrobiłem instalację w domu tak, że w skrzynce elektrycznej mam wszystkie lampy a w puszkach wyłączników mam tylko skrętkę UTP. Na razie chcę sterować wyłącznikami mono stabilnymi za pomocą arduino. Mam przekaźniki SSR 2 sztuki po 8 przekaźników sterowanych stanem wysokim. I teraz: Arduno ma wydajność prądową 25mA. Jeden moduł bierze 8mA zasilania i 0,4 mA na każdy stan wysoki. Boję się, że jestem blisko maxa. Mam taki pomysł, by zasilić moduły z innego źródła, ale żeby odczytać stan wysoki z wyjścia arduino muszę połączyć GND arduino z minusem zasilacza. Czy to bezpieczne dla Arduino?
 9. Hej. Chciałbym sterować przekaźnikami bezpośrednio przez arduino, ale żeby wszystko było podłączone do domoticza na RPi. Niestety nie mogę znaleźć żadnego konkretnego poradnika jak to zrobić. Wszystkie poradniki są najczęściej z użyciem ESP. A mi chodzi, żeby były nawet obok siebie. Jedyny sensowny poradnik jaki znalazłem to połączenie przez ethernet i wymienianie się informacjami za pomocą http. Często przewija się też MySensors. Może jakoś źle o tym wszystkim myślę? Czego w ogóle szukać bo jakoś czuję, że źle się w ogóle za to zabrałem.
 10. Dzięki wielkie Tak myślałem że jakiś konwerter będzie potrzebny. Nie będę się w to bawił
 11. Jest możliwość podłączenia tabletu jako wyświetlacza do RPi? Chodzi mi raczej o rozbiórkę tabletu i podłączenie go np taśmą. Mam starego acer a200 ale jego prędkość działania jest już tragiczna. Zastanawiałem się czy mógłbym użyć jakoś wyświetlacza.
 12. Hej napisałem sobie w lua taki kodzik. On oczywiście działa, ale mi się nie podoba za bardzo. commandArray = {} if (devicechanged['Przycisk'] == 'Open' and otherdevices['Dioda'] == 'Off') then commandArray['Dioda']='On' end if (devicechanged['Przycisk'] == 'Open' and otherdevices['Dioda'] == 'On') then commandArray['Dioda']='Off' end return commandArray Jak to napisać jakoś mnie topornie? Np żeby stosować wartości boolienwoskie zamiast 'Open', 'Off'. Użyć negacji i przyporządkować do zmiennych żeby kod wyglądał np tak?: dioda = otherdevices['Dioda'] przycisk = otherdevices['Przycisk'] if(przycisk.value == 1){dioda.value = !dioda.value}
 13. @Treker Masz rację, ja użyłem sobie 17 i jakoś kompletnie przeoczyłem informację o dodaniu tych linii do pliku. Moja wina przepraszam bardzo (teraz przynajmniej lepiej zapamiętam ;)) Drugi zadziałało bardzo dobrze. Dziękuję bardzo i w sumie przepraszam za lenistwo następnym razem zajrzę do dokumentacji.
 14. Hej mam dwa pytanka: W kursie jest, że żeby np zrobić z IO17 wyjście to tam robimy /usr/bin/gpio export 17 out. Potem coś tam coś tam i restartujemy malinkę itp. Ale przecież po restarcie wszystko się zeruje. To u mnie jest coś nie tak? Dopisałem sobie tą linię do pliku domoticza na początku i wtedy faktycznie jest ok, ale nie wynika to z kursu. Ogarnąłem sobie taki kod do obsługi DHT11: # Domoticz server SERVER="192.168.0.53:8181" # DHT IDX DHTIDX="2" # DHTPIN DHTPIN="4" sleep 5 sudo nice -20 python /home/pi/Adafruit_Python_DHT/examples/AdafruitDHT.py 11 $DHTPIN > /var/tmp/temp.txt #TEMP=$(cat /var/tmp/temp.txt | grep "Temp" | awk '{ print $3 }') #TEMP=$(cat /var/tmp/temp.txt | grep "Temp") TEMP=$(awk ' /Temp/ {print substr ($0,6,4)}' /var/tmp/temp.txt) #HUM=$(awk ' /Hudmidity/ {print substr ($0,0)}' /var/tmp/temp.txt) #HUM=$(awk ' /Humidity/ {print 1$}' /var/tmp/temp.txt) HUM=$(awk ' /Humidity/ {print substr ($0,22,4)}' /var/tmp/temp.txt) echo $TEMP echo $HUM # Send data curl -s -i -H "Accept: application/json" "http://$SERVER/json.htm?type=command&c=getauth&param=udevice&idx=$DHTIDX&nvalue=0&svalue=$TEMP;$HUM;2" TEMP="" HUM="" Ale gdy ustawię w domoticzu hasło to wtedy kod nie może się dostać. Jak jeszcze przekazać dane do logowania?
 15. @Treker To będzie wina czytnika. Obie karty po poprawnym już flashowaniu są praktycznie niewidoczne dla huaweia. Gdy flashowałem kartę od samego początku huaweiem to było jakby poprawnie, czyli tworzyły się 2 dyski, windows chciał je formatować był dysk boot z plikami itd. Ale RPi tego nie widział. Gdy zrobiłem flasha nowym czytnikiem na pierwszy rzut oka wszystko było tak samo. Z tą różnicą, że działały w RPi. Ale karty z powrotem włożone do huaweia są już dla niego nieczytelne. Widać tylko ~80 MB miejsca w połowie zajętego, niby jako boot, ale drugiego dysku już nie ma. Nie ma możliwości zrobienia flasha w Etcherze. Po włożeniu do nowego czytnika wszystko wraca do normy (2 dyski flash itd bezproblemowo)
×
×
 • Utwórz nowe...