Skocz do zawartości

jarek89

Użytkownicy
 • Zawartość

  11
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3 Neutralna

O jarek89

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Hej, mam pytanie co do podłączenia przycisku. Podpiąłem przycisk tak jak na zdjęciach dostępnych pod: https://photos.app.goo.gl/BVP8YzQkoQfiwt2XA czyli tak jak jest w kursie do pinu numer 26 (sprawdzałem też na innych pinach), oraz GND pod 20 pinem fizycznym. Przycisk na płytce prototypowej jest wpięty z jednej strony w linii 29, z drugiej w 31. Ustawiłem tryb up, a read zwrócił 1 (w testach po przestawieniu na tryb down zwraca 0). pi@raspberrypi:~ $ gpio -g mode 26 up pi@raspberrypi:~ $ gpio -g read 26 1 W przypadku kiedy mam wciśnięty przycisk również otrzymuję wynik równy 1 czyli inaczej niż powinno być. W momencie kiedy sprawdzam poprzez gpio -g wfi 26 falling wciskanie przycisku nie powoduje wykonania skryptu ale dzieje się to kiedy poruszę dowolnym przewodem (czasem od razu kiedy indziej po kilku sekundach). Zadanie zrealizowałem również zgodnie z wiedzą uzyskaną poprzez https://www.youtube.com/watch?v=3TDJ4FmtGgk i tu niestety efekt był identyczny. Czy taki efekt może wynikać z tego, że złącze jest jedynie włożone (jeszcze go nie wlutowałem), czy może gdzieś indziej powinienem doszukiwać się powodu niewłaściwego działania? Z góry dziękuję za informację!
 2. Układ scalony byłby nawet lepszy (tańszy i brak problemu z dostępnością a w założeniach produkcja ma być masowa), ale niestety nie dysponuje wiedzą niezbędną do zrealizowania tego dlatego skupiłem się na gotowych modułach.
 3. Teoretyzując ... gdybym podłączył DAC-a, np. proponowanego przez Ciebie PCM5102 bez wzmacniacza jakiego efektu powinienem się spodziewać? Interesuje mnie głośność wystarczająca do tego, żeby użytkownik bez problemu usłyszał treści odtwarzane przez urządzenie w warunkach zewnętrznych (wiatr, ruch uliczny itp.). Co do PCM5102 ciekawe jest to że o ile na aliexpress jest tego pełno o tyle w sklepach z wysyłką z naszego kraju nie widzę tych urządzeń.
 4. @deshipu czy istnieje możliwość "podkręcenia" tej jakości? Czy u Ciebie również występował szum zbliżony do tego z nagrania na blogu Tinkernut?
 5. @ethanak czy próbowałeś może skorzystać z samodzielnego uzyskania audio z pinów 13 i 18 zgodnie z tutorialem znajdującym się na stronie: https://learn.adafruit.com/adding-basic-audio-ouput-to-raspberry-pi-zero/overview ? Fajnie opisał to Tinkernut na swoim blogu: https://www.tinkernut.com/2017/04/adding-audio-output-raspberry-pi-zero-tinkernut-workbench/#lightbox[10497]/3/ . Co o tym sądzisz? Nie znalazłem innych rozwiązań, a to wydaje się łatwe w implementacji, jedyne czego się obawiam to o jakość tego głosu, ale póki tego nie zrealizuję to nie sprawdzę. Czy ktoś z Was sprawdzał ten sposób na uzyskanie audio w Raspberry Pi Zero?
 6. Forumowicze, czy któryś z Was wie czym mogę zastąpić moduł dekodera stereo SparkFun MAX98357A? Urządzenie ma być częścią powyższego projektu. Ma służyć podłączeniu do Raspberry Pi Zero W głośniku na wzór opisu z następującej strony: http://www.lucadentella.it/en/2017/04/26/raspberry-pi-zero-audio-output-via-i2s/. Zależy mi na możliwie niskiej cenie i łatwej dostępności produktu. Powyższego modułu aktualnie nie mogę znaleźć w sprzedaży, na Botlandzie trzeba czekać. Z góry dziękuję za pomoc.
 7. @Treker dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Zapoznam się z poleconym przez Ciebie tutorialem i zobaczymy gdzie to mnie zaprowadzi. Produkcja docelowo ma być masowa toteż cena jest istotna, niemniej na ten moment składam się do głębszego poznania Raspberry Pi.
 8. jarek89

  Wątek zbiorczy: powitania użytkowników

  Cześć wszystkim, nazywam się Jarek i od dzisiaj będę pojawiał się na forum. Z wykształcenia jestem programistą, po kilku latach kodowania chciałbym rozszerzyć swoją wiedzę o sprzęt typu Arduino i Rapsberry Pi. Pozdrawiam
 9. @Treker, dziękuję za informacje (skorzystam z sugestii ) oraz odpowiedź. Wspomniałeś o urządzeniach podobnych do Raspberry Pi, jakieś konkretne masz na myśli? Rozumiem, że za takim wyborem może stać cena, ale kosztem mniejszego wsparcia społeczności w razie ewentualnych problemach, czy tak? Osobiście ku czemu byś się skłaniał? W przypadku Raspberry Pi powinienem zainteresować się najnowszą wersją czy może jakąś starszą wersją? No i co będzie potrzebne poza samym urządzeniem oraz modemem o którym wspomniałeś (mnogość pakietów np na allegro może przyprawić o zawrót głowy). Jak wygląda kwestia systemu operacyjnego wgrywanego na Raspberry Pi? Jest on zależny od tego w jakim języku chcę później programować czy też są inne uwarunkowania to określające? Mam też pytanie dotyczące pracy takiego urządzenia na zewnątrz, przy odpowiedniej obudowie mróz nie powinien być problemem?
 10. Witam forumowiczów, na wstępie wspomnę iż dopiero rozpoczynam swoją przygodę z elektroniką toteż proszę o wyrozumiałość jeśli pojawi się taka potrzeba. Mam do przygotowania urządzenie którego opis przygotowałem poniżej. Urządzenie ma posiadać wbudowaną pamięć w której przechowywane będą pliki audio oraz pliki tekstowe (.txt, .xlsx, .csv, itp.) które powinny mieć możliwość łatwej aktualizacji (np. podłączenie tabletu lub telefonu przez bluetooth lub usb / wifi / wbudowany slot na kartę SIM i aktualizacja przez internet (preferowane jeśli cena nie okaże się zaporowa)). Pamięć nie powinna być potrzebna większa niż 100 megabajtów. Urządzenie ma być zamknięte w niesprecyzowanej jeszcze obudowie z jednym przyciskiem zewnętrznym po naciśnięciu którego na podstawie zawartości plików tekstowych oraz aktualnej godziny odtwarzany ma być wybrany przez algorytm plik audio. Urządzenie powinno być dostosowane do działania w warunkach zewnętrznych. Zasilanie urządzenia ma pochodzić z sieci energetycznej, ewentualnie z baterii połączonej z panelem fotowoltaicznym. W pierwszej kolejności muszę ustalić platformę która będzie najlepsza (najtańsza ze spełniających założenia). Po wstępnym sprawdzeniu rozwiązań doszedłem do wniosku, że najlepszą platformą do realizacji powyższego zadania będzie Arduino ewentualnie Raspberry pi‎. Oba rozwiązania wydają się oferować wszystko czego potrzebuję. Czy mam rację i powinienem wybrać jedno z tych rozwiązań? Może coś przeoczyłem i wspomniane rozwiązania uniemożliwiają realizację któregoś z opisanych wymagań? Czy może jest jakieś inne które spełni wymagania a w realizacji okaże się tańsze? Z góry dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź. W przypadku zainteresowania wątkiem chętnie będę go kontynuować ponieważ wybór rozwiązania to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do powstania prototypu.
×