Skocz do zawartości

rafal2808

Użytkownicy
 • Zawartość

  59
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  2

Wszystko napisane przez rafal2808

 1. Cześć, za jakiś czas będę podchodzić do tematu sterowników PLC. Polecicie jakieś książki, kursy lub też inne źródła wiedzy na ten temat? Dodam, że pracować będę na sterowniku Mitshubishi z serii melsecQ i programie GX Works2, także najlepiej jeśli materiały będą powiązane z tym sprzętem.
 2. Cześć, tak jak @FlyingDutch zapytał, napisz ile masz pamięci RAM w komputerze, bo możliwe, że jej po prostu brakuję. Uruchomiłem twój projekt u siebie (64 bit, Win10, 8GB RAM) i tak samo brakuje pamięci, ale widać, że program jej potrzebuje, bo po uruchomieniu menedżera zadań można zobaczyć, że praktycznie cały RAM jest wykorzystany.
 3. rafal2808

  Zegar NIXIE na FPGA

  Niestety tak też może być...
 4. rafal2808

  Zegar NIXIE na FPGA

  Oczywiście można by tak zrobić, ale jak mówi jedno z praw Murphy'ego "Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie". Z góry założyłem, że ręcznej możliwości ustawiania czasu nie będzie. Taka fanaberia, bo chciałem mieć w pełni spójną obudowę bez wystających przycisków. Po za tym kilka słów na koniec. Panie Marku doceniam Pana ogromną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie elektroniki i za krytykę dziękuję, bo jest jak najbardziej wskazana. Z tym, że zarówno ja, jak i podejrzewam, że wiele innych osób goszczących na tym forum wolałoby usłyszeć krytykę, która nie będzi
 5. rafal2808

  Zegar NIXIE na FPGA

  Przydatna informacja, dzięki . Też myślałem o zastosowaniu dedykowanych układów scalonych do sterowania lampami, ale z drugiej strony miałem w domu dość sporo tranzystorów więc ostatecznie to właśnie na nie się zdecydowałem.
 6. rafal2808

  Zegar NIXIE na FPGA

  @polihedron Wszystkie lampy świecą się jednocześnie. Kod napisany jest w języku VHDL, który nie służy do programowania a do opisu sprzętu. Wykonywany jest on od lewej do prawej (wyjątkiem są bloki process), a nie z góry na dół. Może wydawać się to abstrakcyjne, ale tak jest. Liczniki minut i godzin generują niezależne sygnały, które są w czasie rzeczywistym dekodowane i tak stworzone nowe sygnały steruja lampami.
 7. W internecie można znaleźć mnóstwo projektów zegarów opartych na NIXIE, które sterowane są najczęściej za pomocą Arduino. Ja jednak postanowiłem nie powielać jednego z wielu już dostępnych projektów, a zrobić coś samodzielnie i tak narodził się pomysł zegara NIXIE sterowanego z FPGA. Mój projekt zegara NIXIE składa się z czterech elementów - przetwornicy wysokiego napięcia, płytki z układem FPGA, płytki sterującej oraz samych lampach. Całość zasilana jest napięciem 12V, które przez przetwornicę HV podawane jest na anodę lamp NIXIE. Płytka FPGA zasilana jest napięciem o wartości 5V, które
 8. Jak najbardziej tak. Każdy projektowany u nas JIG jest odpowiednio testowany, takie testy trwają często miesiącami, ale jeśli wszystko jest ok, można wówczas takie urządzenia powielić.
 9. Według noty katalogowej linia danych może pobierać max. 1µA, także tym bym się raczej nie przejmował. Ile ledów jest na jednym metrze? Bo napisałeś, że wszystko jest ok. Przy 288 diodach zasilacz 4A nie da rady. 2812b mają wewnątrz trzy diody czerwoną, zieloną i niebieską jeśli chcesz uzyskać kolor biały to wszystkie muszą świecić, a każda pobiera 20mA. Tak więc pojedynczy moduł około 60mA razy 288 daje ponad 17A.
 10. Zasilanie wziąłeś bezpośrednio z pinu 5V? Jeśli tak to musisz po prostu zainwestować w osobny zasilacz. Stabilizator w arduino nie ma zbyt dużej wydajności prądowej i to on właśnie się pali.
 11. Ja ze swojej strony mogę podać przykład gdzie AVRy są nadal chętnie wykorzystywane - są to fabryki. Sam pracuje w pewnej Japońskiej korporacji, która ma fabrykę w Polsce i z mikrokontrolerów AVR korzystamy dość często. Oczywiście nie są one umieszczane w produktach a w tzw. JIGach. W dużym uproszczeniu są to urządzenia, które mają wspomagać proces produkcyjny - mogą coś sprawdzać, czymś sterować itd. AVRy są bardzo dobre do tworzenia szybkich prototypów takich urządzeń i owszem często docelowo są one zastępowane układami wykonanymi w innej technologii, ale zdarza się, że to sam AVR staje się s
 12. @BlackWraith67 Dodatkowo pytanie jaką wersję programu masz zainstalowaną, bo jeszcze jakiś czas temu nie było dostępne ISE 14.7 dla Win10, ale obecnie jest taka dostępna.
 13. @BlackWraith67 Jaki system na komputerze? Windows 10?
 14. Cześć, Też ostatnio zamówiłem sobie taką płytkę, bo wygląda to dość ciekawie, no i cena jest bardzo niska. Jednak więcej będę mógł powiedzieć jak paczka do mnie dojedzie.
 15. Dokładnie tak jak @piotr96 napisał, nie ma możliwości, aby obsłużyć układ z serii Spartan 3 w Vivado. Program ten wspiera układy od 7 generacji wzwyż.
 16. Cześć, sterowniki dla programatora powinny zainstalować się razem z środowiskiem, jeśli nie odznaczyłeś przypadkiem tej opcji w trakcie instalacji. Nic więcej nie jest wymagane, możesz bez problemu konfigurować układy zarówno z poziomu ISE, jak i iMPACT. Pozdrawiam
 17. Początkowo myślałem, że przejściówka oparta jest na konkretnym, wyspecjalizowanym układzie, który obsługuje LCD. Dlatego nie rozumiałem danych pojawiających się na magistrali. Jednak okazało się, że zastosowano tam uniwersalny PCF8574, posiadający osiem wyjść podłączonych pod LCD. Teraz gdy dokładnie sprawdziłem połączenia między układem a LCD, wiem już, że wszystko działa w bardzo prosty sposób, poprzez przesyłanie komend i danych w 4-bitowym trybie.
 18. No cóż wystarczyło dobrze się przyjrzeć nocie katalogowej układu z przejściówki (I2C to LCD) i wszystko się wyjaśniło.
 19. Cześć, Z ciekawości postanowiłem podejrzeć protokół transmisji I2C między Arduino a wyświetlaczem LCD i mam w związku z tym pewne pytanie. Polecenie wysłania znaku "A" to w rzeczywistości przesłanie kolejno bajtów 0x49, 0x4D, 0x49, 0x19, 0x1D, 0x19, jednak co one w zasadzie oznaczają? Posiada ktoś może informację o znaczeniu poszczególnych bajtów danych w transmisji I2C? #include <LiquidCrystal_I2C.h> LiquidCrystal_I2C lcd(0x27,16,2); // set the LCD address to 0x27 for a 16 chars and 2 line display void setup() { lcd.init(); lcd.backlight(); delay(
 20. Update: Wykonałem test na innym komputerze z windowsem 7 i wszystko działa poprawnie. Możliwe, że przyczyną błędu na moim głównym komputerze jest zainstalowany tam windows 10, który z jakiegoś powodu nie lubi się z programem DFU Tool, próbowałem uruchamiania w trybie zgodności, ale niestety to nie pomaga. Cóż na razie pozostaje tylko przenoszenie plików między komputerami.
 21. Cześć, Ostatnio postanowiłem pobawić się płytką GD32 RISC-V, ale niestety napotkałem pewien problem. Po uruchomieniu narzędzia do konfiguracji "GigaDevice Dfu Tool" wyświetla się komunikat "Set option byte address failed" i po chwili program się zamyka. Dodam, że płytka jest poprawnie wykrywana przez system. Czy ktoś spotkał się może z takim problemem i wie jak go rozwiązać?
 22. Pisząc, że edytor kodu nie startował miałem na myśli, że pojawia się początkowe małe okienko i to tyle. program nie uruchamiał się. Również się zdziwiłem bo wiem, że biblioteki przechowywane są w innym miejscu, ale u mnie po usunięciu folderu Arduino15 wszystko zniknęło, tak jakby zainstalować arduino od nowa.
 23. Cześć, Wiem, że temat sprzed ponad roku, ale udało mi się go rozwiązać. Identyczny problem wystąpił dzisiaj u mnie Arduino IDE startuje, ale edytor kodu nie włącza się. Po przekopaniu internetu natknąłem się na informację, że pomóc może usunięcie folderu Arduino15 zlokalizowanego w katalogu C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Local. Co ciekawe po usunięciu folderu program uruchamia się już poprawnie. Warto jednak wiedzieć, że po takim zabiegu tracimy wszystkie zainstalowane biblioteki oraz dodane płytki, mamy po prostu czystą wersję Arduino IDE.
 24. @neurotic Na pewno zmniejszasz Clk, a nie przypadkiem LICZNIK_LIMIT?
 25. Oczywiście tego typu projekty są bardzo ciekawe, jednak tym razem chciałbym zaprojektować coś swojego. Nawet jeśli będzie to obarczone wieloma błędami, a bądźmy szczerzy będzie, to mimo wszystko dla mnie osobiście proces rozwiązywania tych problemów jest jak najbardziej przyjemny. Miałem tutaj na myśli iż układ posiadał będzie dedykowane bloki oraz rejestry odpowiedzialne za obsługę tych interfejsów. Przy okazji uświadomiłem sobie że trafniejszym określeniem mojego projektu będzie mikrokontroler, nie procesor. Tak prezentuje się poprawiona architektura projektowanego
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.