Skocz do zawartości

SACZI

Użytkownicy
 • Zawartość

  9
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralna

O SACZI

 • Ranga
  2/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Nie, na osi silnika musi być zamocowane koło, a sam silnik ma być elementem nośnym zawieszenia. Takie silniki są "teoretycznie" idealne: https://www.digikey.pl/product-detail/en/trinamic-motion-control-gmbh/QBL4208-100-04-025/1460-1089-ND/4843440 w praktyce bez przekładni, najprawdopodobniej planetarnej są niewiele warte.
 2. Dzięki za linka. Ja też pewny nie jestem poprawności doboru parametrów mechanicznych silnika, ale projekt jakoś muszę wystartować, nawet z błędnym doborem.
 3. Przymierzam się do konstrukcji robota jeżdżącego - poszukuje silników. Wstępnie wytypowałem silniki bezszczotkowe (BLCD) o mocy 100-250W. Najprawdopodobniej potrzebna będzie przekładnia mechaniczna, bo prędkość wstępnie ograniczona do 1m/s (czyli raczej ma być silny, nie szybki). Przewidywana masa 50-65KG, więc gabaryt i masa silnika nie jest najistotniejsza. Problem mam ze znalezieniem sklepu, który oferowałby takie silniki, najlepiej z dedykowanymi falownikami. Czy ktoś może podesłać linki do sklepów oferujących ww silniki?
 4. OK, temat można zamknąć ... Jednego rozwiązania nie znalazłem, ale kompilator jakoś działa. Po prostu uruchamiając projekt, pyta (czasem), która konfigurację uruchomić. Wtedy wybieram odpowiednią, a jak jej nie ma na liście, to ponownie tworzę.
 5. No i jest jeszcze kwestia treści kursu (bez względu na wybraną platformę sprzętową). Nie wyobrażam sobie, że na Discovery M7 z RTOS ponownie będziemy "mrygać" diodami ... Akurat dzisiaj odgrzebałem stare książki ze studiów i trafiłem na "Sterowniki mikroprocesorowe" - skrypt uczelniany. Trafiłem w nim na zagadnienia (to wszystko realizowane na 80C51 ...): - układy przełączające - watchdog - układy regulacji automatycznej - sterowniki P, PI, PD, PID ... - protokół CAN Otwieram Matlaba, uruchamiam pakiet wsparcia sprzętowego dla płytek Discovery i przykłady z helpa dotyczą: - projektowania filtrów - analiza fouriera - projektowanie trójpasmowego korektora audio - detektor głosu (cokolwiek to znaczy) - komunikacja między dwoma płytkami po UDP/TCP Do realizacji powyższych potrzebne licencje na DSP System Toolbox, Signal Processing Toolbox, Embeded Coder ... Przykłady dla płytek Nucleo mniej więcej pokrywają się z pokazanymi w ostatnim kursie ("CUBE+HAL"). Zaczynam sobie zdawać sprawę, że chyba porywamy się z "motyką na słońce"? Pisanie "z palca" sterownika PID, filtra dolno/górno - przepustowego czy analizy fouriera to zadania raczej dla profesjonalnych programistów, a nie dla amatorów. Prostsze aplikacje można realizować z powodzeniem na Arduino, czy tanich nucleo (które i tak będą bezrobotne).
 6. No to fajnie, czekam z niecierpliwością. STM'y od kilku dni pochłonęły mnie w 100%! Mam kilka Arduino, ale jakoś nie byłem w stanie do nich przysiąść, tzn robiłem coś w matlabie, ale to nawet na pół gwizdka nie szło.
 7. Tak, problemy są z konfiguracją. Gdy otwieram przykładowo pr05 po pr04, to w konfiguracji nadal jest 04. Radzę sobie w taki sposób, że usuwam konfigurację, tworzę nową i uruchamiam program. Ale nie tak to ma działać. W środowiskach typu VisualStudio, czy dawne Borlandy (Delphi, C++, ...), środowisko tworzy plik, który uruchamia cały projekt. Dzięki temu uruchamiane były projekty ze wszystkimi odwołaniami.
 8. Witam To mój pierwszy post na forum! Wczoraj wreszcie "zmusiłem" się do rozpoczęcia studiowania kursów programowania STM32. Zainstalowałem odpowiednie programy, przerobiłem kilka pierwszych programów z kursu (łącznie z ich własnymi modyfikacjami) i pojawił mi się problem (programy działają). Chodzi mianowicie o to sposób otwierania projektów, które domyślnie zapisywane są w folderze .../workspace. W jaki sposób poprawnie otwierać projekty, aby środowisko wczytywało poprawnie odpowiednią konfigurację (Run Configurations - C/C++ Application? EDIT Kompilator po stworzeniu kilku projektów po prostu przestał działać. Nawet nie wiem w czym problem leży.
×
×
 • Utwórz nowe...