Skocz do zawartości

t_m

Użytkownicy
 • Zawartość

  7
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

2 Neutralna

O t_m

 • Ranga
  2/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Języki programowania
  Python

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Tak, teraz jest o wiele jaśniej. Dzięki za te wyjaśnienie z "leniwym prądem", dosyć dobrze obrazuje całą sytuację. Wymyślając ten schemat miałem w głowie tylko i wyłącznie rezystory i ich połączenia. Potem uznałem, że w ramach sprawdzenia wyników mógłbym je pomierzyć i dorysowałem resztę układu z baterią, jak widać byle jak. Niemniej planu nie zmieniam, wracam do podstaw a ten schemat będę miał w głowie ku przestrodze. Dzięki wszystkim za pomoc.
 2. Dzięki za pomoc. Poświęcę więcej czasu na podstawy, tak będzie najlepiej. Schemat póki co zastawiam i wrócę do niego jak będę w stanie zrozumieć dlaczego jest absurdem.
 3. Cześć. W ramach treningu po początkowych lekcjach z kursu elektroniki poziom I wymyśliłem sobie połączenie mieszane rezystorów celem policzenia ich rezystancji zastępczej oraz sprawdzenia wyniku w praktyce poprzez pomiar. Układ wygląda następująco: R1 = R8 = 1000 Ω, R2 = 10000 Ω, R3 = R6 = R7 = 330 Ω, R4 = R5 = 100 Ω Zacząłem od zastąpienia rezystorów R1, R2, R3 i R4 rezystorem R1234 jako że są one połączone równolegle. Rezystancja R1234 = 71 Ω obliczona ze znanego wzoru na połączenie równolegle zgadzała się z pomiarem (71,9 Ω). Lekko przerysowuje układ tzn. obracam rezystor R1234 o 90 stopni gdyż uważam, że nie zmieni to w żaden sposób funkcjonalności układu. Wówczas widać gołym okiem, że rezystory R1234 i R5 są połączone równolegle. R12345 = 42 Ω. Układ, na którym się zatrzymałem znajduje się poniżej. Nie wiem czemu ale w tym momencie trochę się pogubiłem. Z jednej strony wydaje mi się, wszystkie pozostałe rezystory są połączone szeregowo, z drugiej zaś gdybyśmy zastąpili rezystory R6, R7 i R8 jednym przyjmując, że są one połączone szeregowo to zostanie nam rezystor R12345 i R678, które z kolei połączone są równolegle. Mam mały mętlik w głowie i proszę o pomoc z właściwym odczytem tego układu. Generalnie wszystkie wskazówki jak rozróżniać połączenie szeregowe od równoległego w bardziej skomplikowanych przypadkach będą pomocne. Nie ma problemu gdy są połączone tylko 2 rezystory, ale jak jest ich więcej to czasami mam wrażenie, że widzę dwa typy połączeń naraz jak w przypadku powyżej. Mam też pytanie w których miejscach należy przyłożyć sondy pomiarowe multimetru aby pomierzyć opór zastępczy dla całego układu. Czy wystarczy na początku i na końcu tj. na prawo od R1 i R4? Uzyskałem wówczas pewien wynik, ale nie wiem czy odnosi się on do rezystancji zastępczej całego układu. Ostatnia sprawa: załóżmy, że składam taki układ na płytce stykowej i zasilam go baterią 9V. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że nie należy mierzyć rezystancji zastępczej na układzie z podpiętym źródłem zasilania. Czy to prawda i jeśli tak, to dlaczego?
 4. Chciałbym coś takiego zrobić, ale nie wiem czy uda się w najbliższej przyszłości. Póki co badam temat żeby wiedzieć w którą stronę skierować moją naukę elektroniki. A co do podlinkowanego urządzenia to dzięki, zawsze mogę je kupić i przetestować, ewentualnie rozebrać i zobaczyć z czego jest zbudowane. Ciekaw jestem, czy przyciski da się programować, ale to tak na marginesie. Niemniej wciąż będę wdzięczny za odpowiedź na pytania postawione w pierwszym poście.
 5. W ostatnim czasie zorientowałem się, że trochę życie by mi ułatwiło urządzenie, które pozwoliło by mi sterować odtwarzaczem multimediów odpalanym na urządzeniu (telefonie) z Androidem. Całość byłoby niewielkim pilotem podobnym do tych znanych ze standardowych słuchawek np. takich: Widzimy tam po prawej stronie pilot do sterowania głośnością oraz włączaniem i zatrzymywaniem odtwarzacza. Chciałbym zrobić coś podobnego w formie niewielkiej płytki z kilkoma przyciskami fizycznymi działającej najlepiej bezprzewodowo (komunikacja poprzez Bluetooth). Funkcje o których myślę to zwiększanie i zmniejszanie głośności (2 przyciski: [+] i [-]), pauza/start (1 przycisk) i jeśli się da oraz jeśli odtwarzacz to obsługuje to szybkie cofanie się lub przeskakiwanie o kilka sekund do przodu w zależności od odtwarzacza (2 przyciski: [>] i [<]). Słuchawki z obrazka sam posiadam i ten pilot działa z wieloma odtwarzaczami - aplikacja YouTube, TuneIn i wiele innych. Mnie interesuje podobna funkcjonalność tj. kompatybilność z wieloma odtwarzaczami. Moje pytania to: 1. Jakie elementy elektroniczne będą potrzebne do wykonania urządzenia. 2. Jakie oprogramowanie będzie potrzebne (łącznie z technologiami i językami programowania). 3. Jaki jest poziom skomplikowania projektu - do ogarnięcia dla początkującego, średnio zaawansowanego, eksperta itd. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Informacje ogólne jak działają tego typu piloty i w jaki sposób potrafią działać z różnymi odtwarzaczami też będą pomocne.
 6. Cześć. Mam proste pytanie, które chodzi mi po głowie od pewnego czasu. Aktualnie przerabiam książkę Pawła Borkowskiego "Przygoda z elektroniką". Na prezentowanych przez autora zdjęciach na płytce stykowej listwy zasilania oznaczone minusem zawsze są ze sobą połączone. Taki przykładowy schemat i zdjęcia możecie zobaczyć w załączonym obrazku (interesujące mnie połączenie wskazuje żółta strzałka). W książce są to strony 63 i 64. Moje pytanie brzmi czy takie połączenia są w ogóle potrzebne i jeśli tak to co one nam dają w układach. Ja sam zauważyłem, że moje proste obwody działają poprawnie zarówno z i jak bez takiego połączenia, bo prąd i tak ma jak przepłynąć od plusa do minusa np. na załączonym obrazku od plusa przewodem pomarańczowym na drugą szynę z plusem, potem kolejnym pomarańczowym przewodem na anodę diody, następnie zielonym przewodem ucieka na szynę z minusem i obwód się zamyka bez względu na to czy mamy ten długi pomarańczowy przewód czy nie. Nie zdziwiłbym się jednak gdyby było coś o czym nie wiem także będę wdzięczny za pomoc.
 7. Cześć. Mam bardzo proste pytanie. Co się stanie jeśli pomierzymy napięcie na zakresie mniejszym niż mierzona wartość? Wiem, że te lepsze powinny zasygnalizować błąd, ale nie wiem co zrobi zestawowy DT830B (DPM V12) i jako początkujący wolę póki co nie sprawdzać.
×
×
 • Utwórz nowe...