Skocz do zawartości

narbej

Użytkownicy
 • Zawartość

  101
 • Rejestracja

 • Ostatnio

 • Wygrane dni

  1

narbej wygrał w ostatnim dniu 20 lutego 2019

narbej ma najbardziej lubianą zawartość!

Reputacja

26 Bardzo dobra

O narbej

 • Ranga
  5/10

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Olsztyn
 • Języki programowania
  C++, haskell, python
 • Zainteresowania
  programowanie, elektronika, żeglarstwo, ....

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. To nie ja czepiałem się formatowania, a większa część mojego postu dotyczyła innego, jednego problemu i propozycji, w jaki sposób spróbować go poprawić.
 2. Dziwię się trochę, że czepiasz się takiego drobiazgu, a przecież autor nie pisze tak: } else if (abs(pozycja - pozycjaPoprzednia) > 5) { tylko raczej tak : } else if (abs(pozycja - pozycjaPoprzednia) > 5) { i jeżeli robi to konsekwentnie i systematycznie to jest to zupełnie czytelne i poprawne. Dziwię się, bo jest dużo zamieszczanych tu kodów z gorszymi, moim zdaniem, całkowicie przemilczanymi błędami. Poniżej malutki fragment kodu z programu zamieszczonego w tym wątku: dane = 2; //dane = 2 } ... switch (dane) { //stosujemy switcha do dane case 1: //w przypadku 1 Rozumiem doskonale, że piszą je początkujący i czasami dodatkowo nie za bardzo znają angielski i że lepiej aby program był brzydki jak przysłowiowa noc i działał, niż żeby był piękny jak ... a zupełnie nie działał, Jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, to chodzi o komentarze. A wystarczyłoby może w tych miejscach kursu, gdzie wspomina się o dodawaniu komentarzy do swojego kodu, dodać, aby nie przesadzać i nie robić tego na siłę. Jeżeli to mają być takiego typu komentarze jak powyżej, to dużo lepiej aby się nie pojawiły w ogóle. A to tylko jeden drobny przykład z bardo wielu takich przypadków.
 3. Przecież silnikiem będzie sterował procesor, więc on sam będzie "wiedział" z jaką prędkością jedzie model, bez pośrednictwa czy pomocy zewnętrznego obrotomierza, chyba, że czegoś tu nie rozumiem? No i 30 różnych dźwięków, to chyba trochę za dużo? Czy na początek nie wystarczyłby dźwięk na luzie i dźwięk jazdy do przodu, tyłu. Ewentualnie dźwięk przyśpieszania [zwiększone obroty], zwalniania i jazdy ze stałą prędkością? Przecież to model w skali 1:10? Więc jak prawdziwy samochód "wydaje" 30 różnych dźwięków, to w skali 1:10, to będzie właśnie 3? No i odgłosy w prawdziwym samochodzie zależą bardziej od położenia pedału gazu, a nie prędkości.
 4. Tak. Jak się nie pogryzą, a pewnie nie, to tak. Inna sprawa, to jaki to ma sens. No i problem sprawdzenia czy się gryzą spoczywa na tobie. Możesz to sprawdzić albo analizując kody obu bibliotek, albo wstawiając obie biblioteki, jeżeli widzisz taką potrzebę, do swojego kodu i testując go. Wygląda, że chyba nikt przed tobą nie wpadł jeszcze na taki pomysł, bo nie ma odpowiedzi.
 5. Do kursu wystarczy woltomierz i amperomierz z tego co mi się kojarzy. Jak skończysz kurs, powinieneś potrafić sam dodać do swojego miernika taką prostą funkcjonalność jak testowanie ciągłości obwodu z sygnalizacją dźwiękową i wtedy będziesz mógł też zadecydować czy i jaki miernik sobie ewentualnie dokupić czy ewentualnie samemu zbudować, złożyć.
 6. minutę? Warto, zauważyć, że obróbka jest in real time, jak widać na filmie, od razu w trakcie skanowania. Robi wrażenie.
 7. Bravo you! Wow, jestem pod wrażeniem. Cały czas sądziłem, że światełka mają się świecić na "żywym", jeżdżącym po makiecie do przodu i do tyłu, modelu ciuchci. W takim razie, jeżeli twój projekt to jest to taki pająk, świecąca i błyskająca kolorowymi diodami, według zadanego schematu, ozdobna lampka, to nie wystarczy jeden włącznik on/off? Jakie to ma znaczenie czy jedzie ona do przodu czy do tyłu, gdy cały czas stoi w miejscu. Czy nie wystarczy tylko, aby co jakiś czas wyświetlała inną sekwencję, zgodną z ogólnymi i szczegółowymi zasadami oznaczania ciuchci w ruchu do przodu i/lub do tyłu?
 8. @MichalWitJak na początkującego jest zupełnie ok, co nie znaczy, że nie można napisać jeszcze lepiej. Kontynuuj, a gdy skończysz cały kurs, myślę, mam taką nadzieję, że będziesz wiedział co i jak poprawić.
 9. Dzięki, nie skorzystam. Szkoda mi mojego czasu. Zanim zaczniesz bawić się programowaniem i diodami, powinieneś mieć pomysł jak to zrobić, najlepiej poparty jakąkolwiek formą pisemną, a nie tylko w głowie. Podpowiedziałem Ci co możesz zrobić. Ja nie widzę możliwości oddzielnego sterowania 10 diodami, za pomocą tylko 3 wejść, które dodatkowo, mogą przyjmować tylko ograniczoną liczbę kombinacji. Tzn nie widzę takiej, którą mógłbym Ci zaproponować, a przecież to twój projekt i twoje rozwiązanie, czyż nie? Pin zawsze low, a pozostałe dwa tylko albo do tyłu albo do przodu, a nie jednocześnie. Może więc albo skup się tylko na sterowaniu dwoma diodami, a może nawet lepiej tylko jedną, albo wymyśl jak to robić. Dopiero na końcu zacznij bawić się symulatorem czy "żywym" układem.
 10. Może Ty wiesz o co pytasz, ja nie mam pojęcia czy Ty wiesz? Ale jak pytasz to pewnie nie masz pojęcia. Więc uściślij, co masz na myśli zwarty do masy? Jak jest zwarty do masy, to oczywiście, można i nie ma to najmniejszego znaczenia, bo jak jest zwarty to zawsze odczytasz jako low ale oczywiście możesz podnieść na HIGH. Zaczynając ten wątek, napisałeś, że chodzi o pojazd i faktycznie lokomotywa, czy właściwie model lokomotywy to jakiś tam pojazd. Napisałeś, że masz a stole, a chodzi raczej chyba o makiete? Gdybyś od razu podał link np do: http://www.transportszynowy.pl/koloswietlpoc.php oraz do http://forum.modelarstwo.info/threads/dcc-samoróbka-oparta-na-arduino.39867/ lub https://www.dcc24.eu/content/teoria-dcc czy też https://ep.com.pl/files/9782.pdf, byłoby przynajmniej wiadomo o co Ci chodzi. Niestety nie jestem ani kolejarzem ani modelarzem makiet kolejowych, więc Ci nie pomogę.
 11. Czy potrafisz sobie wyobrazić, co będzie się działo w powyższym schemacie, jeżeli ustawisz pin 8 jako wyjściowy i będziesz na zmianę podawał na niego raz HIGH, a po jakimś czasie LOW [1, 0].Czy potrafisz sobie wyobrazić, że jedna dioda jest koloru białego, a druga czerwonego? Czy możesz ewentualnie zastąpić lub wyobrazić sobie, diody jakimś elementem wykonawczym, np przekaźnikiem lub tranzystorem i wtedy podłączyć odpowiednio równolegle wszystkie białe diody z przodu + czerwone z tyłu, a do drugiego wszystkie czerwone z przodu + białe z tyłu? PS Pisałem w tej samej chwili, zanim wyedytowałeś i dodałeś. No i sobie na komplikowałeś.
 12. Pisząc stronę, masz na myśli przód i tył? Jeżeli mają się palić czerwone z tyłu a białe z przodu, a przy zmianie kierunku zmiana, to wystarczy Ci jedna funkcja z dwoma wartościami a nie dwie. Albo jedzie do przodu albo do tyłu. Gdy stoi światła mogą świecić do jazdy w przód? No i co z tym przygasaniem? Które i kiedy. Czy to ma jakiekolwiek znaczenie ile jest diod? Czy nie można połączyć je równolegle z przodu, trzy białe oraz dwie czerwone i identycznie z tyłu? Nie tak bardzo i nie używam nic z tych rzeczy [skype itd.....] A dokładniej albo jedzie do przodu == 1 albo nie == 0.
 13. int moc = 0; moc = - moc; jas = jas + moc; Czy moc cały czas nie ==== zero?! Jeżeli tak, to czyż jas ==== jas i nic się nie zmienia? PS Ok doczytałem, że to do późniejszego wykorzystania. Więc w takim razie, może najlepiej skróć kod, ten który tu pokazujesz i zostaw tylko to co wykorzystujesz aktualnie, aby nie obciążać usiłujących pomóc niepotrzebnymi analizami? PS 2 zamiast: int led7 = 12; // doda czerwona nie lepiej: int czerwona = 12; lub int ledRed = 12; i anaLOGICZNIE [sorry capslock] do różnych innych użytych zmiennych? Wtedy komentarz byłby zbędny, chyba, że opisuje dziaŁAnie: int led4 = 10; // dioda biała do wyłączenia gdy zapali się czerwona int ledWhite = 10; // off when red on Na razie, bez schematu albo opisu nie rozumiem, czy są 3 oddzielne białe diody, czy jedna biała podpięta do 3 pinów, a na początku wspominałeś nawet o 9? Więc na razie nie mam pojęcia o co chodzi, więc jak mam analizować twój program? PS 3 A tak naprawdę, zanim zaczniesz bawić się podłączaniem diod do pinów i pisaniem programu, przemyśl wszystko, narysuj jakiś schemat blokowy i opisz co i jak. Jeżeli ma to być model samochodu, to może wystarczy podłączyć odpowiednie diody zabezpieczone opornikami bezpośrednio równolegle do silnika napędzającego i same będą się zapalały odpowiednio do podanego na silnik napięcia? Kombinujesz jeszcze coś z PWM, więc może chcesz sterować jasnością? Ale jeżeli chcesz pomocy, to wszystko musisz dokładnie opisać i narysować, bo to że masz tam coś na stole nie wiele daje. /// czy chodzi Ci o takie coś? loop { if ((digitalRead(pin) == LOW) && (digitalRead(pin2) == LOW)){ digitalWrite(led7, 1); analogWrite(led4, 0); } else { digitalWrite(led7, 0); analogWrite(led4, 255); } }
 14. Pozwoliłem sobie zażartować, bo oczywiście nie stać mnie na zakup "gołej" kości za 19 zł. Myślałem o płytce ewaluacyjnej. Dzięki @Elvis za wyczerpujący poradnik jak zrobić własną wersję systemu!
×
×
 • Utwórz nowe...