Skocz do zawartości

rziomber

Użytkownicy
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

43 Bardzo dobra

O rziomber

 • Ranga
  3/10

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ale w ognisku nie chcesz umieścić zwykłego panelu fotowoltaicznego, tylko np wspomnianą wodę w naczyniu? Im lustro niewiele pomoże. Bardzo szybko się przegrzewają, a ich sprawność spada. Ciekawostka: silnik Stirlinga na "antenie satelitarnej": https://www.power-technology.com/projects/maricopasolarplantar/
 2. Można samemu wykonać przetwornicę np na układzie XL4012. Str 3: http://www.ksmcu.com/pdf/XL4012 datasheet.pdf
 3. Wystarczy dodać moduł GPS - UART. Po przeniesieniu konieczne byłoby wypoziomowanie i ustawienie na południk lokalny.
 4. Czy mógłbym prosić o rozwinięcie w dalszych częściach kursu problematyki sygnałów i slotów? Pojawiły się one w części o komunikacji przez UART, ale rozwiązuje to przy okazji wiele innych problemów ze świata QT. Jako ktoś rozpoczynający przygodę z QT wydaję mi się, że zaoszczędziłbym wiele czasu, gdyby taki kurs pojawił się wcześniej Podobne zagadnienie pojawiło się w projekcie aplikacji wysyłającej SMSy do bazy kontaktów. Program "rozmawia" przez port szeregowy z modułem GSM - UART. Okno główne (edycyjne) otwiera drugie z książką adresową (opartą na SQLite). Do przekazywania danych z okna do okna (a tym samym między klasami) użyłem mechanizmu Signal - Slot. Przy tworzeniu nowego okna : void MainWindow::on_phoneBook_clicked() { PhoneBook phonebook; phonebook.setModal(true); connect(&phonebook, SIGNAL(sendSignal(QString)), this, SLOT(setSlots(QString))); phonebook.exec(); } Wysyłanie danych z drugiego okna: QString str = "costam"; emit sendSignal(str); Odbieranie danych w oknie głównym: void MainWindow::setSlots(QString receivedData){ // w receivedData mamy dane z drugiego okna } Pamiętać należy, że metoda odbierająca dane musi być zadeklarowana w pliku nagłówkowym (.h) w kategorii "slots" private slots: void setSlots(QString receivedData); a nadawcza w "signals": signals: void sendSignal(QString);
 5. Taką samą, jak moduł SPP Bluetooth "rozmawia" z UART. Domyślnie prawie zawsze jest to 9600. https://wiki.pinguino.cc/index.php/SPP_Bluetooth_Modules 38400 to baud rate stosowany w HC-05, ale tylko w trybie konfiguracji. Jeżeli nie zmieniono nic w ustawieniach, domyślnie podczas normalnej pracy będzie to 9600. Prędkości komunikacji telefonu z modułem SPP Bluetooth nie trzeba zmieniać - wszystko odbywa się automatycznie. NIe warto więc szukać ustawień baud rate w środowisku, w którym tworzymy aplikację na komórkę.
 6. Pierwsze podejście do Bluetooth w QT. Wcześniej pisałem "aplikacje" mobilne w Apache Cordova, w QT tylko na desktopy. Korzystałem m.in. z blogu oraz repozytorium z przykładami z książki Qt-5-Projects. O dziwo QByteArray readingsLine = bt.socket->readLine(); receivedData = QString(readingsLine) + receivedData; zniekształca otrzymywany tekst z mikrokontrolera (brakuje np pierwszej litery). Swoją drogą jaki jest właściwy sposób przechowywania wskaźników QBluetoothDeviceDiscoveryAgent *agent = new QBluetoothDeviceDiscoveryAgent; QBluetoothSocket *socket; tak by były dostępne z różnych klas (różnych okien aplikacji)? Static pointer w oddzielnej klasie? Źródło mojej radosnej twórczości: ESP32Controller.zip
 7. Zobacz do przykładów w sekcji Summary: ArduinoJSON
 8. Czytałem kiedyś o prywatnych organizacjach monitorujących granicę USA z Meksykiem. Głównie farmerzy z olbrzymimi połaciami ziemi przy samej granicy, przez które m.in. kartele narkotykowe szmuglują towar. Mają czujniki obecności, twierdzą jednak, że są one drogie. Prawdopodobnie dzięki LoRa możnaby wykonać Mesh Network autonomicznych czujników zasilanych z paneli słonecznych. Oczywiści zainstalowanych wysoko na drzewach i ukrytych. Podobnie autonomiczne czujniki aktywności sejsmicznej / wulkanicznej.
 9. Nie znam się, ale guy with the Swiss accent miał wiele projektów z użyciem LoRa.
 10. Biblioteka ArduinoJson uaktualniła się do wersji 6 i powyższe porady związane z nią są już nieaktualne. Rozwiązanie znajdziemy w rozdziale Summary na stronie Migrating from version 5 to 6 | ArduinoJson 6.
 11. Warto dodać, że QT znajduje się w repozytorium Raspbiana. Dzięki temu możemy kompilować nasze aplikacje na Raspberry Pi bez konieczności w tym przypadku kłopotliwej cross-kompilacji. Do tworzenia kodu lepiej pozostać przy zwykłym komputerze, a na Malinie kompilować jedynie gotowy kod (kwestia wydajności).
 12. Z tanich polecam UNI-T UT-61E lub ANENG AN870. Pamiętajmy tylko, że niekoniecznie są to multimetry bezpieczne dla elektryków.
 13. Prawdopodobnie o wiele łatwiej będzie Ci zaprogramować ESP8266 (np płytkę WeMos D1 Mini) w Arduino, niż podłączać UNO do ESP8266-01. To też może być przyczyną dziwnych problemów.
 14. Ładowarki dedykowane Eneloopom raczej obsługują jedynie ogniwa Ni-MH, nie Li-ion. No chyba, że producent zaprezentował jakiś model, którego nie znam i na szybko nie znalazłem. Na Aliexpress możesz kupić obudowy powerbanków. Ponieważ ogniwa podłączone są tam równolegle - przed umieszczeniem kilku na raz koniecznie upewnij się wcześniej, czy mają podobne napięcie. Ładowarka LiitoKala Lii-500 może pełnić funkcję powerbanku USB.
×
×
 • Utwórz nowe...